Editörler : muhtesem32*aziyade*
28 Ocak 2009 08:34   


Açıköğretimde nasıl ders çalışmalı?

Arkadaşlar bu konuda bir yönetimi olan paylaşabilirse nasıl çalışacağını bilmeyen ve çalışmasıı sevmeyen benim gibilere bir ışık olur...Henüz ders çalışmaya başlamadım çalışmaya çalışıyorum bu haftalarda...Nasıl ders çalışmalıyım????

28 Ocak 2009 11:00

GİZEM-maliyeci
Şube Müdürü

valla benim çoğu rakadaşım murat yayınlarının yardımcı kitaplarıyla çalışıp geçtiklerini söylüyorlar aof kitaplarına hiç bakmamışlar bile çok gereksiz ayrıntıya girmiş aof kitapları

28 Ocak 2009 11:05

argentus
Genel Müdür

bende dün murat yayınlarının yardımcı kitabını aldım.

çalışmaya başlayacağım. diğerlerini açarsam zaman kaybı olur.

28 Ocak 2009 11:55

atanamadık_gitti
Şef

Sadece soru ezberleyin yeter bence ben öyle yaptım şimdiye kadar hep başarılı oldum yani ezber yapacaksınız sınava gireceksiniz soruları çözeceksiniz sınavdan sonrada hiç birşey bilmeyeceksiniz ;) Ne yapalım sistem bunu gerektiriyor çalışana değil ezberleyene başarılı diyor ;)

28 Ocak 2009 13:14

icibicigucu
Daire Başkanı

e öğrenme çalışıyorum tabi önce murattan konuyu çalışıp e öğrenmeden test çözüyorum e sınav dan....

28 Ocak 2009 13:32

*aziyade*
Editor

hepsinden önce az ama düzenli olsun derim günde 1 saat ayırıyorum ben yetiyor ilerde arttıracağım tabii.

28 Ocak 2009 14:42

atanamadık_gitti
Şef

aziyade arkadaşımız doğru söylemiş önemli olan verimli çalışmak eğer konu çalışacaksanız bir insan verimli bir şeklde maksimum 1.5 saat çalışabilir dolayısıyla derslerden de sıkılmamış olursunuz

28 Ocak 2009 14:57

muartfx
Memur

ben geçen yıl internet üzerinden çalıştım alıştırmaları okudum çıkmış soruları çözdüm. son sınıftaydım alttan 2 ders toplam 8 dersim vardı hesinden büte kalmadan geçtim.

28 Ocak 2009 15:09

sirincimcime
Memur

murat yayınlarının yardımcı kitaplarıyla çalışıyorum. Çok fazla vaktimi almıyor, kısa sürede bitirebiliyorum.

Anadolu.edu.tr nin sitesindede daha önceden çıkan sorular var, artı videolu konu anlatımları var ama onlar çok zaman alıyor die düşünüyorum.

herkese başarılar

28 Ocak 2009 16:44

you22
Genel Müdür

arkadaşlar onca kitap var günde bir saatini hangisine ayıracaksın? Ben bunca zamandır kökten zaman ayırmıyorum kafam rahat ama vicdanım rahat değil... ders çalışmasan bir türlü lisans mezunu olmak istiyorum bu da bir türlü..

28 Ocak 2009 17:01

bakırzedeli
Şef

açık öğretimde çalışmanın en kolay ve en pratik yolu. kesin çözüm....

arkadaşlar açık öğretim bitirmek gerçekten çok zor ama bilmeyenlere? nasıl çalışma konusuna gelince o kitaplar okuyarak bitmez:) ben son iki senemi hiç büte kalmadan geçtim ve diplomamı aldım nasıl mı? öncelikle açıköğretimin kitaplarının sonundaki 1 veya iki sayfalık özete çalışarak.ve o konu hakkında çıkmış yaklaşık 10 soruyu çözmek ezberlemek... ve sınavdan bir hafta öncede çıkmış yıl sorularını çözmek... Açık öğretimin soru mantığı şu şekildedir.. çıkmış soruları ısıtıp ısıtıp tekrar sürmek.. çıkmış soruları bulun ve çalışın. en az.. 65 alacaksınız sadece bu soruları çözerek. eğer konuları anlamak ve o bölümde uzman olmak istiyorsanız. bu dediğimi sakın yapmayın.. bu dediğim kalıcı bir bilgi olarak kalmayacaktır sizde.. birde murat yayınlarının soru bankasını alırsanız sizin lehinize.. çünkü o kitapdaki sorularda genelde daha önce çıkmış sorular ve çıkabilecek sorulardır.. saygılar..

28 Ocak 2009 17:33

naneli
Aday Memur

açıköğretim mezunu olarak,sınavlara anadolu üniversitesinin sitesinde çalışma soruları var.Ben ondan çalışmıştım.Zaten çoğu sorular oradan geliyor.Tavsiye ederim.

28 Ocak 2009 17:45

jklş
Daire Başkanı

ya arkadaşlar açık öğretimdevam edenlerin maksadı 100 de 99 diplomadır. o yüzden yardımcı kitaplarla dersleri geçenler daha çok .

28 Ocak 2009 18:16

The_İMaM_
Yasaklı

arkadaşlar ben ilahiyat ikinci sınıftayım, önlisans dersleri açık söyliyeyim konu çalışmadan geçilmiyor. yardımcı kitapları ilk bu yıl kullanacam, geçen sene kullanmadım ve beş dersten rahatlıkla geçtim, murat açık öğretim kitapları faydalıdır kullanın, ama okulun verdiği kitaplardaki özetlere ve sorulara da mutlaka bakın.

ben okul kitaplarından çalışmakta çok zorluk çekmiyorum evet biraz daha uzun ve ayrıntı var ama yinede çalışılıyor isteyince. ve ayrıca şimdiden sıkı bi çalışma dönemine girmek lazım 2 ay var sınava inşallah güzel olacak herşey.

28 Ocak 2009 23:12

armani_38
Aday Memur

arkadaslar ben egem yayıncılık yardımcı kıtapları ile hazırlanıyorum ve cok basarılı oldum 2.sınıf kamu yonetımı okuyorum egem 1.sınıf ara sınavda 23 net soru yakaladı tavsıye ederım sızlere-aof kıtaplarının sadece arka testlerını cozmenız yeterlıdır sımdıden basarılar

29 Ocak 2009 09:43

uu01
Şef

1- Kocaman AÖF kitaplarını hiç açma,

2- Murat Açıköğretimin yardımcı kitaplarına çalış,

3- Sınavlara 3 hafta öncesinde ders çalışma,

4- Sınavlara 3 hafta kala yardımcı kitaptan hergün her ders için 1 konu çalış (zaten 6-8 dersi geçmez), yapamıyorsan hergün 4 ders için 1'er konu çalış.

5- Çalıştığın her konunun notlarını yarım a4 kağıda çıkart.

ve her çalışmanın sonunda konu sonundaki testleri çözmeyi unutma. Sınava 1 hafta kala ise sadece notlarına çalış ve sondaki deneme sınavlarını çöz en az 80 ile geçersin.

Ben 4 yılda tam ve eksiksiz bu yöntemle iktisatı bitirdim. Diploma not ordalamam 4 üzerinden 3,30.

Başarılar...

29 Ocak 2009 10:18

rabin20
Aday Memur

Sana Tavsiyem alttaki yorumlardır :) ben şuan iktisat 4 teyim ve ilk 3 sınıfı alltan ders bırakmadan bu yollar ile gecdim.

1. Sınava son 1 ay kala çalışmaya başla.

2.Okulun kitapları cok ağır ve teferruatlı hiç açmana gerek yok.

3.Murat yada ilkumutun özet kitaplarından 1 kere konuları oku (1 kere diyorum çünkü ilk seferde ne anlarsan okuduğun konudan zaten %90 almış olursun)ve sonra mutlaka konu sonundaki soruları anlayarak ve ister ezber istersen öğrenerek çöz.

4.Sınava 1 hafta kala konu sonlarındaki deneme sınavlarını ezberle yada öğren ünkü birebir soru bile cıkıyor.

Başarılar hepimize....

29 Ocak 2009 11:05

papatya_07
Daire Başkanı

Murat yayınları ve karacan yayınlarını aldım. Ben işletme 2.sınıftayım ve kalmıştım. 1.sınıfı karacanla geçtim.Bu yılda bana muratı çok tavsiye ettiler. Ama ne yazkki daha çalışmaya başlamadım :( Canım hiç çalışmak istemiyooo

Neyse umarım murat yayınlarına çalışmam yeter.

ufff ne zaman bite bu açıköğretim yaa

29 Ocak 2009 11:09

Trakya_Ege
Memur

Arkadaşlar ben işletme 4 teyim.Hiçbir kitap yada yardımcı kitaba başvurmadım ve alttan hiç dersim yok.Benim naçizane fikrimse;

Bu iş biraz kapasite ve altyapı meselesi olduğu için kişinin ilk önce kendi konumunu belirlemesi gerekli.Örneğin çalıştığı iş veya daha önceki eğitimi nedeniyle bazı dersler hakkında önbilgisi olabilir ve fazlada çalışmasına gerek kalmaz.Ama bazı derslerle uzaktan yakından ilgisi olmayıp tamamen yabancı olmasıda olası.Bunu anlamanın en basit yolu e öğrenme sistemindeki e sınava girip soruları çözmek ve sınav sonunda orta yada zayıf uyarısı gelen ünitelere sadece e alıştırma bölümünden çalışmak.Ben sadece bunları yaptım ve bu senede böyle yapıcam.Umarım bu senede bu metot başarılı olur, zira geçen sene hiç ders kalmadı alttan.Herkese başarılar.

29 Ocak 2009 12:16

ermustafa
Aday Memur

arkadaşlar ben 3 yıldır murat yayınlarının yardımcı kitabından çalışıyorum. Açıköğretimin verdiği kitapların ambalajını bile açmıyorum.Bewn yardımcı kitapları 3 tur bitirip sınava giriyorum başarı %80 oluyor. her ünitenin arkasındaki sorular pekiştiriyor ve mutlaka sınavda soru geliyor.1.tur okumada aşinalık kazanıyrsun, 2.turda yer ediyor, 3.turda tam konular oturuyor.

29 Ocak 2009 13:16

you22
Genel Müdür

arkadaşlar yani nasıl ders çalışmalı altı kitap var bunlara her günzaman ayırmak imkansız gibi bir şey artı daha başlamadım ve ilk defa bu sene açıköğretim sınavlarıyla tanışmış olacazz ...

Toplam 176 mesaj
 
ANKET
Son iki ayda ÖSYM'nin çağrı merkezini aradınız mı? Memnuniyetiniz ne düzeyde?