Editörler : Cüneyt Barışoglu
31 Ocak 2009 00:25   


flaş flaş att ler paramedik olacakmış

ve oluşturduğu komisyon bugün Sağlık Eğitimi Genel Müdür Yardımcısı İdris Yaşar ile görüştü.

Sağlık Bakanı Prof.Dr. Recep Akdağ'ın direk talimatı ile Sağlık Bakanlığı kadrosunda çalışan 657 kadrolu, 4/b sözleşmeli ve 4924'lü Acil Tıp Teknisyenleri, Açık Öğretim Fakültesince PARAMEDİK yapılacak.

Sağlık Bakanı Akdağ, ATT lerin Paramedik yapılması ile ilgili olarak Sağlık Eğitimi Genel Müdürlüğü'ne emir verdi. Bakan Akdağ, 2 sene içinde 7 bin paramedik istiyor.

Sağlık Eğitimi Genel Müdürlüğü '' Att lerin AYK (ACİL YARDIM TEKNİKERİ) yapılması için RESMİ bir komisyon oluşturdu. Bu Komisyonun başınada Sağlık Eğitimi Genel Müdür yardımcısı İdris Yaşar getirildi.

Projenin mimarlarından ve ülkemizdeki 112 lerin kara,hava ve denizde hizmet vermesinde büyük emeği olan 112 Daire başkanı Dr.Fazıl İnan'da ''ATT lerin AYK yapılması'' komisyonun üyesidir.

Sağlık Eğitimi Genel Müdür Yardımcısı İdris Yaşar başkanlığında oluşruturulan komisyon Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Dekanı ve ekibi ile görüşmeler yaptılar.

Komisyon '' Att lerin AYK yapılması'' nın gereği hakkında AÖF ile toplantı yaptı ve AÖF hocalarına slaytlarla konu anlatıldı.

AÖF dakanı projeye sıcak baktı ve kendisine görede bunun olabileceği ancak bunu birde Üniversite Senatosuna götürülmesi gerektiğini söyledi. AÖF dekanı projenin 2009 a yetişmesi hakkında net bilgi vermedi. Zira proğramın hazırlanmasının zaman alabileceğini söyledi.

Bu projenin hayata geçmesini istemeyen çevreler çeşitli yollarla baskı yapmaktadır. Hatta bazı paramedik hocaları projenin ANADOLU ÜNİVERSİTESİ tarafından yürütülmesini beğenmiyor ve AÜ hakkında olumsuz beyanlarda bulunuyor. Ancak bu hocalar,AÜ diplomaların Avrupa da nadir denklik verilen üniversitelerden olduğunu bilmiyor. Kendi üniversitesi Avrupada denklik alamamışken AÜ'nün vereceği diploma sorgulanıyor.

Burda üniversite hocalarına söz düşmez. Tek mağdur olanlar mevcut paramedik arkadaşlardır.Tek konuşması gerekenlerde onlardır. Ancak İbrahim Tatlıses'in dediği gibi ''Şanlıurfada oxford (paramediklik) vardıda biz mi okumadık? '' Sistem malesef bugüne kadar ATT leri vurdu.

Oluşturacağımız online sistemle ATT arkadaşlar bu projenin bir an önce hayata geçmesi için Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesine dilekçe verecekler.

Yine personelsaglik.net' in oluşturduğu komisyon önümüzdeki günlerde AÖF dekanını Eskişehir'de ziyaret edecek. Görüşmenin faydalı olacağı yönünde Sağlık Eğitimi Genel Müdür yardımcısı İdris Yaşar'ın olumlu düşünceleri var.

Sitemizden dolduracağınız dilekçede şunlar vurgulanacak:

1- Ülkemizdeki paramedik okullarının azlığı

2- Kanunen 112 ambulansında sadece att nin çalışamayacağı, mutlaka dr yada prm olması gerektiği

3- Sınavsız geçişten dolayı adaletsiz şekilde prm öğrencisi alındığı, kontenjan azlığından dolayı sadece son sene mezun olanların bu okullara girdiği

4- Mesleki ve teknik eğitim bölgesi uygulaması ile bulunduğu ilde prm okulu olmayan att lerin hiçbir zaman prm olamayacakları

5- Kanunen Att lerin hastaya müdahale yetkisinin olmadığı

6- Diğer ülkelerin aksine ülkemizde 2 tip att ve paramedik olmak üzere paramedikal ambulans görevlilerinin olduğu

vurgulanacaktır.

Editörlerimiz şuanda sitemize entegre bir dilekçe bölümü açmak için çalışmaktadırlar. AÖF dekanının önüne binlerce dilekçe ile çıkmak büyük fayda sağlayacaktır

Ayrıca:

Bundan 4 yıl önce 3+1 ve 2+2 Lisans tamamlama için emek harcayan ve hala çalışanlar bugün paramediklik AÖF nin temelini attılar ve bu projenin daha hızlı olamasına yardımcı oldular.

Bugün Sağlık Eğitim Estitüsü, ebe ve hemşirelerik lisans tamamlama kazanımları, dolaylı yoldan AÖF paramediklik bölünün açılmasına yardımcı olmuştur.

Zira tek başına AÖF paremediklik bölümü açılması bir hayaldi...

Proje için İstanbul,Kütahya ve Kocaeli'nden kalkıp gelen fedakar Att arkadaşlara sonsuz teşekkürler.

Bu haber daha çok ATT'ye ulaşması için attyiz.biz, attyeri.com attlerbirligi.com attder.org.tr ve akatder.org dan yayınlanması hususunda ilgili arkadaşlarmıza ricada bulunuyoruz.

31 Ocak 2009 00:26

att 2003
Aday Memur

avantaj mı? dezavantaj mı ?

31 Ocak 2009 08:57

sanaysana
Aday Memur

böyle bişiy yok yeni toplantı yapıldı bilginize....

Toplam 2 mesaj
ANKET
Arabalarda, cam filmi yasağı olmalı mı?