Editörler : F16 Gökçen
05 Şubat 2009 17:34

İzmir?e gidecekler için 100 adet altın değerinde tavsiye

1-İstanbul?dan geldiyseniz burada da karşı kavramı vardır. Şaşırmayın.

2-Boyoz?un ne olduğunu hemen öğrenin ve evinize yakın bir boyozcu bulun.

3-İlk gördüğünüz kıza yiyecekmiş gibi bakmayın zira çok var onlardan alışın?

4-Bu şehirde -özellikle İstanbul?dan geldiyseniz- insanlar birine çarptıklarında özür diler genelde sabahları ?günaydın? aksamları ?iyi aksamlar? gün genelindeyse ?iyi günler? diyerek güler yüz gösterirler. ?Teşekkür ederim? de en çok duyacağınız kelime gruplarından biridir.

5-Daha önceden yediğiniz adı kumru olan sandviçlerin hepsinin dandik olduğunu kabul edin zira İzmir?deki kumruyu İzmirken başka hiçbir yerde yiyemezsiniz.

6-Aldığınız sandviç yarım ekmek gibi benzeri türü yiyecekleri herkesin ortasında çekinmeden yiyebilirsiniz kimse size dönüp de ?vay kâfir? demez. Çünkü burası İzmir aynı zamanda anlayış kavramını iyi bilir İzmirliler. Rahattırlar?

7-Eğer bugüne kadar kullandığınız en teknolojik kart akbil ise otobüse binmeden önce kent kart kullanmayı mutlaka öğrenin. Köyden indim şehre modu olmasın sonra.

8-Simit yoktur Gevrek vardır. Çekirdek yoktur Çiğdem vardır.

9-Sakın ola ki Güzel yalı da KSK atkısı Karşıyaka Çarşı?sında Göztepe atkısı ile dolaşmayın.

10-Kordon?da arabanızla dolaşırken kolunuzu camdan sarkıtmayın. Kıro damgası yersiniz.

11-Sakın Kemeraltı?na arabayla girmeye çalışmayın. Üşenmeden otoparka parasını verin.

12-Tarihi asansör ile yukarıya çıkıp körfez manzarasının tadını çıkarın.

13-Bu şehirde Flaman Protestan Kilisesi dahi vardır. Şaşırmayın ve gayrimüslimlerle tanışmaya çalışın.

14-Birilerine adres sormak için çekinmeyin. İzmir?de iyi insanlar yaşar onlara sorun. Hatta sizi gideceğiniz yere kadar bile bırakabilirler.

15-Çay içilip kuşlara gevrek atılabilen vapurlara binin ve karşıya geçin.

16-Kemeraltı?nda geçirilecek bir gün de öğle öğününü tarihi Kemeraltı Börekçisi?nde su böreği yiyerek ziyafete dönüştürün. Hemen az ilerisinde bulunan Sefer Usta?nın henüz ülkede nam salmamışken islettiği tarihi ufacık dükkanda yiyeceğiniz kazandibi ile öğününüzü tamamlamayı unutmayın.

17-Kıbrıs Şehitleri Caddesi?nde dolaşırken sağ sola küçük sokaklara girin. Eski evleri ilginç balkonları görün.

18-Genelde taksi şoförleri bile kibardır. Şaşırmayın.

19-Yağışsız ve aşırı sıcak olmayan bir havada Karşıyaka-Bostanlı arasını yürüyün. Bir hafta tatil yapmış gibi hissedersiniz kendinizi.

20-İstanbul?dan geldiyseniz Bostanlı ve Bostancı isimlerini karıştırmayın.

21-Ege Üniversitesi?nde okuyacaksınız ?İzmir sıcaktır soğuk olmaz? laflarına kanmayın. Bornova?da öyle soğuklar olur ki ilikleriniz donar. Neyse ki uzun sürmez.

22-İzmirliler hakkında söylenenlerden ürkmeyin. Kıyı çocuklarıdır onlar: Samimi rahat ve dobra insanlardır. Yasadıkça İzmir?in huzuru siner içinize.

23-Böcek fobiniz varsa çabuk fobinizden kurtulmaya bakın. Çünkü İzmir?de her tür ve ebatta eklembacaklıyı görme olasılığınız vardır.

24-İstanbul?dan gelenler: İzmir?in görece küçüklüğüne burun kıvırmayın. Kentin dokusuna kültürüne nüfuz etmeye çalışın. Küçük olmadığını göreceksiniz.

25-Mutlaka Bornova Çiçekli köyde piknik yapın. Sabuncubeli mevkiinden Atatürk ile beraber kente yüksekten bakın.

26-Kaliteli mekân bakımından gözünüz açık olsun. Çünkü İzmir?li işletmeciler pek reklamı sevmezler. Müşteriler kendi bulsun isterler.

27-Sokak numaralarını takip ederek aradığınız yeri bulamayabilirsiniz. Şaşırmayın. 206 sokağın hemen paralelindeki sokakta 2510 sokak tabelası olabilir.

28-Bir vapur dolusu Göztepe ya da KSK taraftarının o gün Maç sonrası haykırarak iskeleye gelmesine şaşırmayın dahası korkmayın. Zararları yoktur. Bazı mekânlara bayrak asarlar. Bir kaç duvarı boyarlar.

29-İnsanların yardımseverliğine alışın. Otobüste sizin yerinize kent kart basan kişiler karşılığında verdiğiniz parayı kabul etmezse ısrar etmeyin.

30-Foça denildiğinde hangisi diye sormayın. O Eski Foça?dır. Gidin sahilinde güneş batarken bir şeyler için.

31-Susuzdede?nin yerini soran çocuklardan uzak durun. Muhtemelen yankesicidirler.

32-Teleferik?e gidin. Sonra İnciraltı?na geçin kır kahvesinde bir çay için.

33-Urla?ya gidin. Nobel Edebiyat Ödüllü Yorgo Seferi?sin evini unutulmaz ses Tanju Okan?ın evlerini göreceksiniz. Ünlü edebiyatçımız Necati Cumali?nin evi de orada. Urla İskelede yürüyün.

34-Bazı İzmir Milletvekillerinin İzmir?li olmadıklarına şaşırmayın. Onların bir kısmı çantacı diye tabir edilen ve genel başkanlarının atadıkları İzmir?in yolu nerededir bilmeyen insanlardır. Onlardan bir kısmı kentteki diğer kentlerin temsilcileri gibi seçilirler ve çalışırlar. Örneğin Konyalılar Mardinliler vb. Belediye yatırımları dışında Ankara?nın pek yatırım yapmamasına şaşırmayın.

35-Sokakta yürürken bir kuyruk görürseniz dalın kuyruğa. Siz de sıraya girin. Lokma dökülüyordur. Yüzsüzlük edin iki tabak isteyin. Çoğunlukla yadırganmazsınız.

36-İzmir?de Yunan?ın nasıl denize döküldüğünü merak ediyorsanız Karşıyaka İskelesi civarında ?Göz göz göz?: Göztepe İskelesi civarında ?Kaf Kaf Kaf sin sin sin Kaf sin Kaf? diye bağırın.

37-Alsancak Sevinç Pastanesi ve Konak?taki YKM taa? Bizans döneminden beri buluşma noktasıdır. Büyük İskender?in yavuklusuyla burada buluştuğu anlatılır.

38-Hisar önünde Cin Ali?nin dürümlerini yiyin. Oradan çıkıp Kızlarağasına girin. Vitrinleri seyredin.

39-Bornova?da oturacaksanız akşamları Küçükpark?ta yapılır piyasa. Haberiniz ola.

40-Topçunun yerine gidip çöp şiş yiyin.

41-İzmir yazları hamam gibi olur. Yanınızda sık sık değiştirmek için t-shirt bulundurun. Kışın bir süre çok soğuk yapar. Bere eldiven atkı kullanmayı ihmal etmeyin.

42-Alsancak?ta ve Kordon?da uzun saatler yürüyün. Yorulunca bir yere girip bir şeyler için. Sonra bir daha yürüyün. İyi gelir.

43-Konak Pier?i bir alışveriş merkezinden ziyade bir tarihi eser gibi gezin. En ucuna gidip denizi seyredin.

44-Fuar dönemi olmasa bile arada bir Kültürpark?a gidin. Yeşillikler arasında dolaşın. Rahatlarsınız. Lunaparka gidin. Dönme dolaba binin. Bangır bangır müzik eşliğinde İzmir?e tepeden bakın.

45-Kent merkezinde arabayla dolaşmaya çalışmayın. Pek çok yere yaya olarak gidebilirsiniz. Park sorunu yaşarsınız.

46-İzmir?i mümkün olduğunca başka kentlerle kıyaslamayın. Onu kategori dışı olarak görmeye çalışın.

47-Üçüncü büyük şehir imkânları yoktur. İş bulmak sorundur. Üniversiteyi burada bitirenlerin büyükçe bir kısmı İstanbul?a kaçar. Ekonomik olarak gün geçtikçe küçülmektedir.

48-Metro?da Tren Bornova Yönüne Gider? unutmayın.

49-Ortamda çöp tenekesi yoksa kent kart dolum makbuzu almadan ayrılın. Çünkü melet cebinizde bir yıl kalabiliyor.

50-Alsancak Cami?nin önündeki duraktan otobüse binmeyin. Bir durak önceye gidin. Oturarak gidersiniz.

ksk_1912
Şef
05 Şubat 2009 17:37

51-Alsancak?taki caminin adı Hocazadedir. Kimse böyle söylemez. Onun adı Alsancak Camiidir. İzmir?de ne kadar şöhretli insan ölse orada cenaze namazı kılınır.

52-Eğer üniversite için İzmir?e geldiyseniz ve sınıf arkadaşlarınızdan biri İzmirli?yse üniversite hayatınız harika geçebilir. Çünkü İzmir?in yerlilerinin en fazla bir saat uzaklıkta bir yazlığı vardır. Yaz mevsimine doğru 6?7 kişi arabaya doluşulup oraya gidilir. Keyifli anlar geçirilir.

53-Bornova?da öğrenciyseniz Küçük park?taki unlu mamuller üreten yerler fena değildir. Fiyatları makuldur. Çok kalabalık olurlar. Bornova kira haricinde çok pahalı bir yer değildir.

54-Arkadaşlarınızla toplanıp yazın Bostanlı İskelesinde basket oynayın.

55-Kent kartı arka cebinize koyun. Otobüse binince poponuzu cihaza sürtün. Hem şoförden azar işitin. Hem de kıçımda çip var havası yaratın.

56-Uçakla gelecekseniz Gaziemir?den Karşıyaka?ya gelinceye kadar İzmir otogarından Balıkesir?e ulaşmış olursunuz.

57-Bornova?da oturuyorsanız Manisa?ya gitmek Narlıdere?ye gitmekten daha kısa sürer.

58-Acele etmeyin. Bu şehir acele edenleri sevmez. Dükkânlar geç açılır. Gece geç saatlere kadar açık kalır. Bazı esnaflar öğleden sonra günün hâsılatını yeterli bulup dükkânı kapatır bir yerlere içmeye gider.

59-Ankara?dan geldiyseniz sokakta insanların devamlı gülümseyen yüzlerini yadırgamayın. Acaba dükkânım mı açık diye tedirgin olmayın. İzmir gülen ve gülümseyen insanların kentidir. Siz de gülümseyin.

60-Yazın İzmir?de olacaksanız balkon evinizin en muteber yeri olacaktır. Çünkü duş aldıktan sonra banyodan çıkıncaya kadar kurursunuz. Yazın İzmir boşalır. Trafik rahatlar. Çünkü pek çok İzmirli?nin yazlıkları vardır. Oralara giderler. Karşıyakalılar Foça civarında yer edinmişlerdir. Diğerleri de Çeşme Karaburun Mordoğan Özdere Ürkmez Kuşadası Seferihisar da yazlıklarda yaz aylarını geçirirler.

61-Koşuşturmayın yürüyün.

62-Otobüslerde ve bazı yerlerde ?Piriştina kalbimizdesin? yazısını görünce Kosova?nın Piriştina kenti kastedilmiyordur. Merhum Belediye Başkanı Ahmet Piriştina sevilen bir başkandı.

63-İnsanlar genelde huzurlu araba kullanırlar. Trafikte birbiriyle kavga edenler azdır. Trafikte yanlış yaparsanız biri ?bilâder napıyon? der. Kaşlarını çatar kızacak gibi yapar. Sonra bir gülümsemeyle oradan uzaklaşır.

64-Bir kez Göztepe Bir kez Karşıyaka maçına gidin. Taraftar nasıl olurmuş görün. Etkileyici bir manzara yaratırlar. Özellikle Atatürk Spor Salonunda Karşıyaka-Fenerbahçe basket maçlarında muazzam bir atmosfer yaratırlar. Basketbolu iyi bilirler. İstanbul kulüpleri gibi basket maçına futbol seyircisi gelmez.

65-İzmir bir basketbol kentidir. Çok sayıda basketbol severe rastlarsınız. Basketbol maçlarında salonlar genelde dolar. Bir basketbol sever iseni z İzmir tercih edilesi bir kenttir. Basketbolun lokomotifi Karşıyaka?dır.

66-Kadifekale Ballıkuyu taraflarına tek başınıza gitmeyin. Ankaralılar Ulus Bentderesi ve Ankara Kalesi civarını nasıl bilirlerse İstanbullular Beyoğlu?nun arka sokaklarını nasıl bilirse buraları da öyle bilsin.

saidi
Şef
05 Şubat 2009 17:37

direkt intihar edin

ksk_1912
Şef
05 Şubat 2009 17:40

67-Kızınca İzmirlilerin asfalyaları atar şaşırmayın. Asfalya Rumca sigorta güvence demektir. Anlayacağın sigortaları atar.

68-Alsancak limanı civarında bir sürü salaş yapının arasında Arkas Holding binasını görünce şaşırmayın. Fiyakalı bir yerdir. Otobüsle önünden geçerken otobüsünüz yukarı katlarının hizasından geçer. Yemek vakti ise akvaryumdaki balıklar misali çalışanlarını görürsünüz. Şirketin sahibi Lucien Arkas?tır. Denizcilik Odası Başkanı da Geza Dolough?tur. Onlar Türk vatandaşı Levantenlerdir. Kente damgasını vurmuş bir Levanten nüfus ve Levanten kültürü vardır. İzmir Türkiye?nin en büyük limanlarından biridir. Bazen kocaman bir turistik gemi yanaşır rıhtıma.

69-Metro ile Atatürk Stadına gidecekseniz Stadyum durağında inmeyin. Halkapınar durağında inin. Daha yakın oluyor.

70-İzmirliler mısıra darı derler.

71-Sıcak havalarda dekolte giyen kızlara aval aval bakmayın. Şayet bakarsanız kızlar da size tuhaf tuhaf bakarlar. İzmir?de çoğunlukla yazın ama her mevsim kızlar arası Dekolte yarışması mı var acaba dediğiniz mutlaka olur?

72-İzmir?de çok sayıda Balkan kökenli insanlar yaşar. Bazı erkeklerin ve kızların çok uzun boylu olması şaşırtmasın. Özellikle Çamdibi semtinde kendinizi Üsküp Gümülcine Piristine Filibe gibi bir kentte hissedebilirsiniz. Kahvelerinde renkli gözlü uzun boylu limon gibi sarı insanların ?Bre more Asan Astaneye gitti mi?? türünden konuşmalara şahit olursunuz. Konuşmalarında H harfi yutulur.

73-Yazın bütün gün cayır cayır yanarsınız. Akşamüstü yerel imbat rüzgarıyla bir nebze olsun rahatlarsınız. Özellikle sahile yakın yerlerde akşamları esinti eksik olmaz.

74-Adında bir kent ya da semt adı olmayan nadir kulüplerden biri Altaydır. Az sayıdaki taraftarı Büyük Altay derler. Maçlarına gitmek zevklidir. Pek taşkınlık olmaz. Bazı yaşlı amcalar bir yandan sohbet edip mazinin Büyük Altayını konuşurlar bir yandan da tenis maçı seyreder gibi maçı izlerler. Altay kulübünde bazı gayrimüslimler üyedir. Yönetimde seçkin insanlar vardır. Alsancak Kahramanlar gibi seçkin muhitler ve limontepe gibi bir kaç gecekondu muhitindekiler desteklerler. Bir kaç zengin İzmirli ailenin destekleriyle ayakta durmaktadır. Eski başbakanlardan Adnan Menderes?in kalecilik yaptığı Mustafa Denizlinin yetiştiği ve İstanbul?a çok sayıda oyuncu göndermiş bir kulüptür. Ayrıca Fenerbahçe eski başkanlarından Şükrü Saraçoğlu Altay?ın da başkanlığını yapmıştır.

05 Şubat 2009 17:44

üşenmedin düşündün bunlarımı yazdın...ben yazacam izmiri nolmuşşşşşşşşşşşşşşşş :DSDDS:S:S

caseyera
Yasaklı
05 Şubat 2009 17:46

herkes aynı hayatta

bu bir alıntı kendisi yazmamış tabiki de :D

ksk_1912
Şef
05 Şubat 2009 17:46

yok ben yazmadım uzun süredir var bu :D

geriside varda teknik bi sorun yaşıyorum sanırım :S

ksk_1912
Şef
05 Şubat 2009 17:50

geri kalan maddeler akşama artık :)

05 Şubat 2009 17:51

he hee :DD ne bilim bu tarz şeyler var nette biliyorumda...acaba dedim kendisimi yazdı daha önce denk gelmemiştim... ama içinde gecen birçok şeyi duymuşlugum var...misal bana göre çekirdek çekirdektir, mısırda mısırdır kardeşim...hele simite gevrek hiç diyemem izmiri amma abartmışşın bizim burdada insanlar gayet kibar şaşarsın o derece yani...izmirde güzel bir şehrimiz benim uyum saglayacagım bir şehir...

afyonspor
Kapalı
05 Şubat 2009 17:55

bırde suna alısın burada 2 tane ıl vardır bırısı ızmır 35 bırısı karsıyaka 35 bucuk kaf kaf sın sın sın kaf sın kaf sın kaf

ksk_1912
Şef
05 Şubat 2009 17:57

herkes aynı hayatta biz izmirliler izmirli olmakla çok övünürüz ondanda herşeyi abartırız kimilerine göre ama bize göre hiçbirşeyimiz abartılı değildir herşey doğaldır seviyorum be şehrimi napim gavur mavur diolar bize ama bilmiyolar bu kentin insanlarının kalbini gavur mavur iyi insanlarız biz :)

afyonspor
Kapalı
05 Şubat 2009 18:03

su dunya cografyasında varmı acaba ızmır gıbısı arastırsınlar buldum dıyen gelsın

--sahra38--
Kapalı
05 Şubat 2009 18:04

3-İlk gördüğünüz kıza yiyecekmiş gibi bakmayın zira çok var onlardan alışın?

ben bu maddeye takıldım:)

caseyera
Yasaklı
05 Şubat 2009 18:10

walla ben izmire giitiğimde öle çok güzel kız görmedim belki bende güselim die hehehe :D

--sahra38--
Kapalı
05 Şubat 2009 18:15

::DDDD

caseyera
Yasaklı
05 Şubat 2009 18:17

sahra kıs

atanmışsın sanırım hayırlı olsun bıcım darısı bizlere artıkın nasılsın nası gidiyo?

--sahra38--
Kapalı
05 Şubat 2009 18:20

yok bacım ne atanması:)

sen nasılsın görusmeyelı:)

05 Şubat 2009 18:23

valla zaten izmirin güzel kızlarınıda bizim balkan türkleri oluştuyor hiç kusura bakma...bulgaristan selanik göçmeni,bosnak,arnavut vede tabiki cerkezleri de unutmamak gerek izmirde cok var... onların sayesinde güzel deniyor kızlarına... ayrıcada izmirin kızlarının hepside güzel diye bişey yok...çıkmış işte öylebir laf kalmış yapışmış işte ...heryerde var güzel kız...tabiki göreceli kavram bunlar tartışılır üzerinde...izmirdekiler çok boya sürüyolar yüzlerine :DDD bi ton makyajla geziyolar hele o izmir sıcagında kızın parlatıcısı erimiş, gözlerinden kalem akmış puhahahahaha :DDD ben cok gördüm öyle....şahika(avp.yakası) gibi geziyolar....hele liseli bebeler tam özenti en komikde onlarınki oluyor

caseyera
Yasaklı
05 Şubat 2009 18:24

aaa walla ben atandın sanıyodum 2.de olur inş o zaman canım =)

tüm gün mail atmakla geçıo kıs beynim sulanacak artık walla :D

aynı yane bi deişiklik yok :( şu lokanta işini tekrar hayata gecirsek mi acep :) bide ilkem wardı o artık hiç girmiyo sanki

--sahra38--
Kapalı
05 Şubat 2009 18:26

herkes aynı hayatta, sen bosnaktın deıl mı...:)

--sahra38--
Kapalı
05 Şubat 2009 18:29

case ilkem girmiyor.hiç görmuyorum artık:(

bız hayata gecırebılırız:DDD

Toplam 123 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi