Editörler : F16 Gökçen
12345678910111213»

fortune_ekin
Şube Müdürü
18 Kasım 2009 12:29

Kabin Memuru İşe Alım Süreci

Bu broşürde, THY ailesine katılma yolunda, sizlere rehberlik edecek bazı bilgileri bulacaksınız. Süreç, 6 aşamalık olan 1. gün - 1. BÖLÜM - (yaklaşık 3 saat) ve 4 aşamalık olan 2..gün - 2.BÖLÜM - aşamalarından oluşmaktadır.

1. BÖLÜM(1.gün)

Bu bölümde THY kurumsal internet sitesinden yapmış olduğunuz başvurunun ön değerlendirilmesi, şahsen başvuru daveti, kabul, sınavlar ve mülakatlar bulunmaktadır.

Sizlerin aynı gün ve doğru bir şekilde değerlendirmelerinizin yapılabilmesi, sürecin 2 günde tamamlanabilmesi, böylece zaman/masraf israfını önlemek için tüm aşamalar bilgisayarlaştırılmıştır.

?Randevu Alma? Aşaması (1)

Internet sitesinden yapmış olduğunuz başvurunuz THY tarafından yapılan ön değerlendirme sonucunda uygun görülmeniz halinde şahsen başvuru için, http://randevu.thykariyer.com adresinden sizin için uygun bir gün ve saat dilimi seçmeniz istenecektir. Aldığınız randevunun yeri, yani şahsen başvuru yapacağınız yer ve yanınızda getirmeniz gereken ORJİNAL evraklar ekranda size hatırlatılacaktır.

Randevu alıp da randevunuza gelmemeniz durumunda ileride açılacak yeni Kabin Memuru ilanlarına başvurduğunuzda sizin için olumsuz referans olacaktır, gelemeyeceğiniz randevuyu almayınız.

?Ön Değerlendirme ve Kabul? Aşaması (2)

İnternet üzerinden aldığınız randevunuza geldiğinizde ilk aşama ?Kabul? aşamasıdır. Artık telefonla aranmaya gerek kalmamıştır.

Bu aşamada, internet başvurunuz sırasında beyan ettiğiniz bilgilerin doğruluğu titiz bir çalışma ile doğrulanacaktır. Doğrulama sırasında kimlik ve mezuniyet durumunuzu gösterir belgelerinizin aslı ya da aslına eşdeğerleri kontrol edilir ve bir bilgisayardaki kaydınıza eklenmek üzere taranır ve size iade edilir. Resminiz de aynı şekilde, bu aşamada bilgisayarda çekilerek bilgisayardaki kaydınıza eklenir. Sizinle iletişim cep ve e-posta ile sağlanacağından dolayı bu aşamada güncellemesini hatırlatmanız çok önemlidir.

?Akıllı Aday Kartı? Teslim Aşaması (3)

Bu aşamada size, yaklaşık 2 saatlik süreç boyunca yanınızda taşımanız istenen, size ait bilgileri içeren AKILLI ADAY KARTI?nız bilgisayarda oluşturularak verilir. Bu kartı boynunuza asmanız istenir ve süreç boyunca her bir aşamada bilgisayara okutarak bilgisayar sistemine kendinizi tanıtmanız gerekir.

Süreç sonunda, bu kartı alırken görevliye teslim ettiğiniz kimliğinizi alarak AKILLI ADAY KARTI?nızı iade etmeniz gerekmektedir.

?Boy/Kilo Ölçüm? Aşaması (4)

?Boy/Kilo Ölçüm? istasyonunda boy ve kilo beyanlarınız doğrulanmak üzere Doktor gözetiminde ölçümler yapılır. Boy/Kilo ölçüm istasyonuna girer girmez boynunuzda asılı durması gereken AKILLI ADAY KARTI?nızı bilgisayara okutmanız gerekiyor. Böylece sizin yeni çektiğimiz resminiz ve diğer bilgileriniz bilgisayar ekranına gelerek doğru kişinin işlemlerinin yapıldığından %100 emin olunacaktır.

Beyanlarınızın doğruluğu ve başvuru kriterlerini sağladığınızın kesinleşmesi durumunda, THY danışman firma tarafından uygulanacak olan sınav ve mülakatlardan oluşan bu birinci bölümün ikinci aşamasına geçmeye hak kazanmış olacaksınız.

?Sınavlar? Aşaması (5)

?Boy/Kilo Ölçüm? aşamasının hemen ardından aynı gün başlayacak olan aşamadır. Bu aşamada sınav salonunda bulunan bilgisayarlardan herhangi birsinin karşısına oturup boynunuzdaki AKILLI ADAY KARTI?nızı okuttuğunuzda, bilgisayar ekranında sizin isminizi ve resminizi göreceksiniz. Heyecanınızı atmanız için 1 adet deneme sorusu çözebileceksiniz. Sınav?a başla butonuna tıkladığınızda süreniz başlayacaktır.

Hiç bilgisayar tecrübesi olmayan adayların bile kolayca kullanacakları bir sadelikte hazırlanan İngilizce ve Psikoteknik sınavlar için gerekli açıklamalar sesli / yazılı olarak bilgisayar tarafından yapılacaktır. Herhangi bir sorun yaşamanız ya da yapılan açıklamaları yeterli bulmamanız durumunda, salonda bulunan firma danışmanından yardım alabilirsiniz. Sınav ekranının solunda, hangi testleri tamamladığınız ve hangilerinin eksik kaldığını rahatça görebilirsiniz. Sınav ekranlarınızın tasarımı, zamanı rahatça yönetebilmenize yardımcı olacak şekilde tasarlanmıştır. Test5 ve Test6?da kısıtlı bir süre uygulandığından ve geri dönüş imkânı olmadığı için, başlamadan önce hazır olduğunuzdan emin olmalısınız. Test1-2-3-4 ve İngilizce Seviye Testi?nde ise sürenizin artması durumunda geriye dönme ve cevaplarınızı kontrol etme imkânınız olacaktır. Bu amaçla ekranın sağ tarafında fonksiyonel bir yönlendirme aracı bulacaksınız. İngilizce ve Psikoteknik sınavları toplam 1 saat sürede tamamlamanız gerekiyor.

Mülakatlar Aşaması (6)

İngilizce ve Psikoteknik sınavlardan çıkar çıkmaz grup mülakatı ve birebir mülakata katılacaksınız. Bu aşamaların hapsi ayrı ayrı odalarda gerçekleşecektir ve odalara girer girmez boynunuzdaki AKILLI ADAY KARTI?nızı bilgisayara okutmayı unutmayınız. Bilgisayarlara bu kartı okuttuğunuzda, mülakatçımız kendi bilgisayar ekranda sizlerin resminizi ve isminizi görecekler ve doğru kişi ile görüşülüp değerlendirme yapıldığından emin olunacak.

Mülakatlara iki aşamalı olarak katılacaksınız. Grup mülakatında; 2 uzman mülakatçı gözetiminde, bir grup adayla birlikte vaka analizleri yapmanız istenecektir. Mülakatın başlangıcında kendinizi tanıtmanızı takiben gerekli açıklamalar yapılacaktır.

Birebir mülakat ise başka bir odada mülakat uzmanı/uzmanları ile karşılıklı olarak gerçekleşecektir.

Böylece danışman firma tarafından uygulanmakta olan test ve mülakat bölümü tamamlanmış olacaktır.

Yönlendirme

Sürecin her bir aşamasında; diğer aşamaya geçmeden önce, gireceğiniz tüm odaların açıldığı bekleme salonunda bulunan TV ekranındaki yönlendirmelerde isminizin karşısında yazan oda/salon numarasına bakarak nereye gitmeniz gerektiğini takip edebilirsiniz. Ayrıca ortamda bulunan uyarı levhalarına dikkat etmenizi öneririz. Mesela, ortamda diğer adaylarla konuşmayınız, telefonunuz kapalı tutunuz vs. gibi.

Kazanıp Kazanmadığınızı Öğrenmek İçin

THY tarafından belirlenmiş kriter ve barajlara göre danışman firma tarafından hazırlanacak sonuç raporuna uygun olarak, adaya ikinci bölüme katılmak üzere randevu verilecektir. Randevunuzu birinci bölümden çıktıktan hemen sonra, http://randevu.thykariyer.com adresinden aday numaranızı ve kimlik numaranızı girerek görmeniz mümkündür. THY tarafında yapılacak planlamaya göre randevunuz, hemen ertesi güne ya da ileriki bir tarihe verilebilecektir. Randevular ayrıca internet başvurunuz sırasında beyan etmiş olduğunuz cep telefonunuza sms ile ya da e-posta yoluyla da gönderilebilecektir. Bu bilgileriniz değişmişse kayıt kabul masasında güncellemeniz istenmektedir

2. BÖLÜM(2.gün)

?Kurul? Aşaması (1)

İkinci bölümün 1. aşamasında THY Mülakat Komisyonu ile birlikte olacaksınız. Göreve başlamanız durumunda birlikte çalışacağınız yöneticilerin sizleri tanıma fırsatı olacaktır.

?İngilizce Mülakat? Aşaması (2)

İkinci bölümün ilk aşamasında THY uzmanları ile tamamen İngilizce bir mülakat olacaktır. Bu aşamada, ilk bölümdeki test sonuçlarını desteklemek üzere İngilizce dilini sözlü kullanma düzeyiniz değerlendirilecektir.

?Psikolog? Aşaması (3)

İkinci bölümün 3. ve son aşamasında ise THY tarafından görevlendirilen bir psikolog ile sohbet edeceksiniz. Bu aşamada ilk bölümdeki testlerin de ışığında kabin memurluğunun gerektirdiği kişiliğe ne derecede sahip olduğunuz değerlendirilecektir.

?Eğitim Daveti? Aşaması (4)

Bu ikinci bölümün sonunda nihai kararın verileceği aşamadır. Bu aşamada da başarıyla geçmeniz durumunda uçuş öncesi gerekli olan eğitimleri almanız için davet edileceksiniz. Davetiyenizi http://randevu.thykariyer.com adresinde aynı gün içerisinde alabilirsiniz.

10bin-bal10cuk
Şube Müdürü
19 Kasım 2009 21:53

teşekkür ederiz daha çok bilgiler lazım

samara-dpu
Aday Memur
24 Kasım 2009 20:29

İngilizce sınavının seviyesi nedir acaba? kimi yerlerde elemantary olarak okudum şaşırdım!

iturker
Aday Memur
24 Kasım 2009 20:40

ben yazılanları okuyup araştırcam diye rezervasyon tarihlerinin bitimine denk geldim. ancak sitede yeni gün ve saatler "açılabilir "yazıyor açılacak yazmıyor. ne zaman olacağına dair bir bilgisi olan var mı? yada açılır mı?

fortune_ekin
Şube Müdürü
25 Kasım 2009 00:04

samara ingilizce sınavının seviyesi elamantary değil lise düzeyinde korkulacak bişey değil genellikle gramer sorular boşluk doldurma felan...

canan353535
Aday Memur
25 Kasım 2009 18:35

slmlar benimde bi sorum olacak,bende randevu aldım 1 ay sonrasına fakat bi sorum olacak izmirde ikamet ediyorum,çalışma yerim orası olacak değilmi,yada neye göre çağırıyorlar,cevap yazarsanız çoksevinirimm

fortune_ekin
Şube Müdürü
25 Kasım 2009 20:47

canan eğer işe alınırsan ikamet yerin istanbul olacak

turcanka 35
Aday Memur
26 Kasım 2009 09:36

selam arkadaslar.Bende izmirde yasiyorum.istanbulda yasamak zorunda olmak disinda kafami karistiran baska bir sey yok aslinda.

Birde gercek rakam nedir?maas acisinda 2400 mu yokda 3600 mu ?

'crazy'
Kapalı
26 Kasım 2009 23:39

arkadaşlar bende 7 aralıkta mülakata katılacağım ancak ingilizcenin hangi seviyede olduğunu tam olarak nasıl öğrenebilirim.

çok zorluyolarsa boşuna zahmet edip gitmeyeyim.

konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

mülakatta herkese başarılar...

uye1078543
Kapalı
26 Kasım 2009 23:41

oo bı gırmeyın basarında tek sıkıntınız maas olsun.. gırmek o kadar kolay degıl. o sureclerın sonuna kadar gelıp yıne de elenebılırsınız. guclu referans lazım bılmem anlatabıldım mı... e ıngılızce ıyı olmalı. onemlı. ee referans kuvvetlıyse belkı goz ardı edebılrler

unlucky87
Şef
27 Kasım 2009 19:30

ben yurt dışını çok merak ediyorum uçmayıda seviyorum sanırım ingcem üdsem 91di şuan araştırma görevlisiyim ama türkiyenin küçük bir ilinde:(

hep derim acaba kabin memuru olsam mutlu olurmuyum diye boyum kilom fiziğim falanda uygun aslında

ne bilim belkide saçmalıyorum ama cok imreniyorum sürekli yurt dışına gidiyorlar havaalanından çıkıp gezebiliyorlar ve para kazanıyorlar

10bin-bal10cuk
Şube Müdürü
28 Kasım 2009 22:55

Mülakata gidenler deneyimlerini yazarsa sevinirim

gunseli_69
Kapalı
02 Aralık 2009 19:20

güncel..

10bin-bal10cuk
Şube Müdürü
03 Aralık 2009 13:54

gncl

ogzhnbrcn
Memur
03 Aralık 2009 14:50

2004 yılında fena torpil donuyordu sımdı nasıl bılmıyorum allah kolaylık versın

gunseli_69
Kapalı
03 Aralık 2009 16:06

gncl

yaqmur
Aday Memur
03 Aralık 2009 23:28

Arkadaşlar merhaba, randevusuna gidenler payalaşabilirlemi ne ile karşılaştıklarını, ne tip sorular sorduklarını, toplu mülakattaki konularını şimdiden teşekkürler...

eknmtrs
Aday Memur
06 Aralık 2009 21:26

arkadaşlar merhabalar

bir çoğunuz sanırım randevulara gitti, lütfen anlatın

maksat heyecanımız gitsin:):)

Aiesec
Memur
06 Aralık 2009 22:09

arkadaşlar boşuna çabalamayın.burda kimse mülakatlarda ne tür sorular ile karşılaştığını söylemez.malum herkes birbiri ile rekabet halinde değil mi?

saygılar

levent

senem8281
Kapalı
09 Aralık 2009 12:59

mrhb arkadaşlar mülakat ve sınav yerleri belirli mi yoksa ilinize yakın thy'na mı çagırılıyorsunuz???belirli yerlerse yazabilirmisiniz???

Toplam 25538 mesaj
12345678910111213»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi