Editörler : E.Kayı Han

esen .
Yasaklı
22 Şubat 2009 22:59

Onur Can,

daha fazla değilsin,

Alevilikte daha fazla diye birşey yoktur,

"Sıtk-ı Can"dan,

yani samimiyetle ve hissederek ibadet eder Aleviler,

yani fazla diye birşey de söz konusu değildir..

Sinemm87
Yasaklı
22 Şubat 2009 23:03

esen,

bende faydalandım eksiklerimde cidden teşekürler:)

esen .
Yasaklı
22 Şubat 2009 23:05

Sinemm87,

rica ederim,

ne demek zevki benim için,

ama bunlar ok eksik bilgiler,

mesela namaz vardır dedim ama nasıldır o namaz,

aklında olan namaz değildir,

halka namazıdır,

ve haremlik selamlık olmaz..

Alevilik inancı çok geniş, ben yıllardır öğrenmeye çalışıyorum öğrendikçe de daha öğrenecek çoy şeyim olduğunu görüyorum,

ve,

tabi güzelliklerini de fark ediyorum...

onur_can_2007
Kapalı
22 Şubat 2009 23:08

Esen kardeşim fazla derken sizden çok anlamında değildi.

Bu bir coşkuydu.Senin gibi düşünenleri görmek zor buralarda.Ayrıca namazda haremlik seramlık konusuna gelince bildiğim kadarıyla mekkede kabede namaz kılanlar hepbirlikte namaz kılıyor değil mi yanılıyormuyum???

AKDENİZ'
Yasaklı
22 Şubat 2009 23:16

evet ben de alevi değilim ama kendimi yakın hissetiğim noktalar var ki

örneğin kadınla erkeğin,kadın ve erkek olmadan önce insan olarak birlikte ibadet edebilmeleri ne büyük bir erdem!!!

kadını asla gerilerinde tutmuyorlar

kadın geriden gelmiyor,başka bir yerde ibadet etmiyor,başka kapılar akasında kalmıyor

bu hayran olduğum bir durum...

esen .
Yasaklı
22 Şubat 2009 23:17

Onur Can,

elbette yanılmıyorsun, hatta Kuran'da namazda kadınların ayrı tutulmasının gerekliliğiyle ilgili bir hüküm yoktur zaten,

ve benim daha fazla olmazdan vurgulamak istediğim,

ibadet ederken, kimsenin kimseden üstünlüğü olmaması hatta bunu ifade etmek için, "CAN" kelimesi kullanılır,

yani,

paran pulun güzelliğin bilgin göz önünde tutulmadan,

sadece Allah'ın bir varlığı olduğu için güzelsin ve Allah'ın kerametinden faydalanmayı hak ediyorsun demektir,

yani,

Alevilik inancında zorlama kesinlikle yoktur,

eğerki insanın içinden gelmiyorsa ibadet etme zorunluluğu yoktur,

bu yüzden ibadetler "sıtk-ı can" dan yapılır ve öyle olması gerekir,

ibadet etme bir görev, sorumluluk değildir Alevilikte,

ibadet etme gönüllülük işidir, samimiyet işi ve insanın içinden gelmesi meselesidir,

AKDENİZ'
Yasaklı
22 Şubat 2009 23:20

ha bir de 'enel hak' demeleri yok mu,bayılıyorum....

mehmetogrt
Daire Başkanı
22 Şubat 2009 23:20

bir başlık açtım ama herkes traflı bana tarafsız anlatacak birileri lazım bu dediklerinizi bende biliyorum ama tatmin olmadım hiç bişeyden aleiler aleviliği sünniler sünniliği şiiler ise şiiliği savunmuş bu nasıl anlayış kepekleri kaldırıp bakan biri lazım bana beni tatmin edecek biri lazım.

bide bu söylenilenlerin çoğu teorik bilgiler uygulamalarda neden bu söylenilenlerle karşılaşmıyorum............

biri acilen beni aydınlatsın kafayı yiyicem....

ama nesnel olun lütfen nesnel olmayan buraya yazmasın.........

unutmayın ki ahlaki anlamda kohlberg'in dediği gibi evrensel ahlaki derler sistematiğine uygun bir disiplinle izah etmeniz temennisiyle.....

esen .
Yasaklı
22 Şubat 2009 23:22

AKDENİZ'

Enel Hak felsefesine herkes eremez, herkes kavrayamaz, herkes anlayamaz,

zaten,

o felsefeyi özümsedin mi,

evrenin sırrını çözdün demektir...

esen .
Yasaklı
22 Şubat 2009 23:25

mehmetogrt,

Şiiler, Arap Aleviliğini

Aleviler, Anadolu Aleviliğini yaşatır,

bu kadarı da senin için yeterlidir..

mehmetogrt
Daire Başkanı
22 Şubat 2009 23:26

benim anladığım dünya algısı daha farklı bende müslümanım ama sizlerden farklı olduğumu hissettim bir anda yada bizler farklı tipleriz ya siz çok kültürlüsünüz yada ben çok aptalım ve kendimi gelişitrememiş biriyim bence dini ideolojileştirmişsiniz kendi kafanızda bütün kutuplara diyorum....

bana bunu izah edebilecek biri lazım sorum belli cevap arıyorum..........

23 gakkom 23
Kapalı
22 Şubat 2009 23:27

Her ikisinide Allah yaratmış.Her ikiside Allah'ın kulu.Her ikiside insan.Her ikisininde içerisinde iyi ve kötü insan kavramını taşıyanlar var.

mehmetogrt
Daire Başkanı
22 Şubat 2009 23:29

işte örnek tip gakkop hocam harikasın devam edelim.......

hocam aleviler - sünniler - şiiler hepsi bir Yaratıcının varlığına inanırlar mı?

23 gakkom 23
Kapalı
22 Şubat 2009 23:34

Evet hocam inanırlar.Ben örnek tipim zaten,başka gakkom yok.Son örneği benim:)))Yaradılanı severim yaradandan ötürü.

mehmetogrt
Daire Başkanı
22 Şubat 2009 23:35

hocam bu yaratıcıya olan inancı anlatırmısın Yaratıcı kimdir ve neden var olmalıdır?

23 gakkom 23
Kapalı
22 Şubat 2009 23:37

Memet öğretmenim senide severim.Bilirim ki öğretmen olanın yüreği güzeldir.İnsan sevgisi ile doludur.Çocukları sevmeyen öğretmen olamaz.Senin yüreğinde mesleğinde güzel,buna inancım tamdır.Bir önceki yorumumda espri yaptım alınma dostum.Eğitimci alçak gönüllüdür.Yüksek karakterlidir.Kendime de pay çıkartırım böyle işte aslanlar gibi :)))

23 gakkom 23
Kapalı
22 Şubat 2009 23:41

Hocam yaratıcı Allah.Neden var olmalıdır sözü muallak olduğu için katılmadım:( O daima vardır ve kainatın evrenin hakimidir.Benim inancım böyle hocam.Birileri yok deselerde,saygı duyarım,ama asla katılmam.Yok diyenlerin sorunu benimle değil,Yaratan iledir,onun için araya girmek haddim değil.

mehmetogrt
Daire Başkanı
22 Şubat 2009 23:45

hocam ispatı var mıdır bu sualimin?

John Steinbeck
Kapalı
22 Şubat 2009 23:46

Dini Foruma taşınacaktır.

23 gakkom 23
Kapalı
22 Şubat 2009 23:47

Allah'ın varlığının ispatını mı soruyorsun sevgili hocam.Eğer bu soruyu soruyorsan,üzgünüm seninle tartışmaya girmem.

Toplam 66 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi