Editörler : Adversary
28 Şubat 2009 20:06   


Kpss Lisans Sınavları Nasıl Oluyor?

Kpss ortaögretimde tek sınava giriyorsun aldigin puanla yerlesiyorsun.

Kpss Lisansta nasıl oluyor çözemedim,a kadrolari, b kadrolari, alan sınavlari vs vs

bir iktisat mezununun bütün alan sınavlarina girmesimi gerekiyor? yoksa bazi alan sinavlariyla sadece belli bazi kadrolardadami yerlesme sansi oluyor?

BU KONUDA BİZE GENİŞ BİLGİYİ NASIL ALABİLİRİZ; YARDİMCİ OLACAK ARKADASLARA SİMDİDEN TESEKKÜR EDERİZ

28 Şubat 2009 20:10

erkan1985
Şube Müdürü

arkadasım cumartesi sabahki oturum genel kült-yet herkesin girmesi zorunlu olan sınav sonra kpds var arada sonra eğitim bil. a grubu kadrolar için pazar sabah ve öğleden sonra sınavlar var bu sene b grubu sınav yok çift yıllarda b grubu yapilıyo.En iyi ayrıntısını kpss klavuzundan öğrenebilirsin yine.

28 Şubat 2009 20:48

meskeskin
Memur

kpss toplam 4 oturumda yapılıyor biliyorsundur. cumartesi sabah ve öğleden sonra , pazar sabah ve öğleden sonra.

senin gibi Lisans mezunları A kadro tercih edebiliyor. uzman yardımcılığı denetmenlik ve müfettişlik gibi bölümler var A kadroda. hangi kuruma hangi puan durumu ile girileceğine kurum karar verir. mesela kaymakamlık maliye kamu yönetimi ve iktisat ister. yani pazar günkü oturumlara girip bu alanların sorularını çözecen.

kpss3 puanı ile b kadroalınıyor. bunlar düz memurluklar yükselmes falan daha zor . B kadro için sadace cumartesi ilk oturuma girmen yeterli. genel kültür ve genel yetenek sorularına cevap verirsin.

inşallah yeterlidir kardeş.

01 Mart 2009 02:17

ozguryilmaz85
Şef

cevap verdiginiz için cok tesekkür ederim.

b grubu kadrolar için genel yetenek ve genel kültür sinavina girmemiz yeterli oldugunu sizin sayenizde ögrendim.

a grubu içinde iktisat mezunu oldugum için çift yillarda yani 2010 da yapılacak kpss lisansda pazar günü ne denk gelen iktisati konu alan sinavlara girersem a grubu kadrolarinada tercih yapabilicegimi anladim.

Hiç kimse sizin kadar aciklayici anlatmadi, tekrar tesekkür ederim.

01 Mart 2009 12:38

meskeskin
Memur

Aman kardeş ben öyle anlatmadım bi yanlış anlama olmuş bak.

kpss A her sene yapılır. kpss A kadro tercih edeceksen genel kültür genel yeteneği mecburen cevap verecen. yani cumartesi ilk oturuma girecen. ayrıca pazar günkü oturumlardan istediğine girecen. bu sene haziranın son haftası yine kpss A sınavi var.

Kpss b kadro için yapılan sınav iki senede bir oluyo. gecen sene vardı. diğeri 2010 da olur.

aslında kpss sınavında kpss a veya kpss b diye bir ayırım yok. Bu sınav sonucu kamu kurumları eleman alırken sadece kpss3 puan türüyle alım yaparsa ve genellikle bu alımlar ÖSYM tarafından topluca yapılır. O zaman KPSS B alımları olur. yok kurumlar 100 e yakın Kpss puan türünden biri ile alım yaparsa ki bu alımlarda kpss haricinde bir kurum sınavı sonrasında bir de mülakat yapılır. bu tür alımlar Kpss A alımları oluyo.

Kardeş açıkcası Kpss A çok teferrüatlı forumu sürekli takip etmek lazım. ayrıca bir çok insan bu sınava senelerini adıyo. çok çalışmak gerekiyo gerçekten. ayrıca yabancı dil şartı var birçok kurumun. sadece iktisat cevaplayarak girilecek kurum sayısı fazla değil. genelde insanlar en az 5 alan sorusuna cevap veriyorlar. bunlar arasında önemli bölümler ekonomi hukuk maliye muhasebe ve kamu yönetimi.

En eyisi Osym nin sitesinde gecen sınavların alan kılavuzları vardır. onları incelemen. yine bi sorun olursa yardımcı olmaya .çalışırım.

01 Mart 2009 23:05

ozguryilmaz85
Şef

sanirim simdi anladim, a grubu kadroolar müfettiş uzman yardimcisi vb kadrolar için

a grubunda genel yetenek ve genel kültür haricinde birde alan sinavlarina girmek gerekiyor, kurumlarin bazisi 3 alan sinavina girmiş olmak sarti koyuyor kimiside 5 alan sinavina..

anlaşilan mülakat olduguna göre a grubu kadrolara yerlestirmede torpilde oldugunu düşünmeye basladim simdiden.

mülakat varsa torpilde vardir degilmi?

02 Mart 2009 00:08

mehmet_2026
Müsteşar Yardımcısı

a gurubu için iktisat,hukuk,maliye,muhasebe yapacan ve işletme,kamu yönetimi,çeko,ing dende 5,6 tane yap puanının

hesaplanması için 100 küsür tane puan var hepsinin ağırlığı değişik derslerde iktisat için ana dersler iktisat maliye muhasebe hukuk ayrıca klavuzda tüm puan türlerinin ağırlıkla hangi derslerden hesaplandığı yazıyor

02 Mart 2009 18:55

ozguryilmaz85
Şef

yinede klavuzu okumada fayda var ve forumu takip etmem gerekiyor. anladim tesekkür ederim.kücük bir basit sorum daha var aslinda.

a grubu kadrolarda mülakat varya... Sizce a grubu mülakatlarinda torpil varmidir?

02 Mart 2009 19:15

deli_şair
Memur

özgür a grubu mülakatlarda kendine güveniyorsan yani donanımlıyım diosan mülakat hikaye ama bilgi bakımından eksik olarak mülakata katılırsan elenme ihtimalin çok yüksek:)

saygılarımla deli_şair:)

02 Mart 2009 19:52

burjuwa20
Aday Memur

iyi akşamlar arkdaşlar.. ben birşey sormak istiyorum.. spor bilimleri teknolojileri yüksek okulu antrenörlük bölümü bitirmiş öğrenci sadece kpss b sınavınamı giriyor..bu konuyla lgili detaylı bilen arkdaş varsa cvplarsa seviniri.. tekrardan iyi akşamlar şimdiden teşekkürler

02 Mart 2009 21:37

meskeskin
Memur

zaten kendin söylemişsin arkadaşım. 2 yıllık mezunusun sadece kpss b puanın hesaplanır. 2 yıllıkların ve lise mezunları için kpss 2 senede bir yapılır. nrmal kpss den 2 ay sonra genelde eyll ayında yapılıyor

Toplam 10 mesaj
ANKET
Arabalarda, cam filmi yasağı olmalı mı?