Editörler : Cüneyt Barışoglu
30 Mayıs 2009 20:05   


Yasaklı
kısa dönem askerlikle ilgili son haberler!!!

İşte tek tip askerliğin detayları!

Uygulama ne zaman başlıyor, askerlik süresi kaç ay olacak?

Bu sıralar, halen askerlik görevinde bulunan ya da askere gitmeye hazırlanan gençler en çok bu soruları merak ediyor. Kışlaların günlük heyecanı haline gelen sorular şöyle:

?Askerlikte tep tip düzen ne zaman uygulanmaya başlanacak??

?Mevcut kısa dönem askerler yeni yasadan etkilenecek mi??

?Yeni askerlik süresi kaç ay olacak??

Odatv araştırdı ve yeni askerilik kanunu ile ilgili belli sonuçlara ulaştı. İşte son bilgiler:

1) Kısa dönem - uzun dönem askerlik uygulamasını kaldıracak yeni düzenleme halen taslak halinde bulunuyor.

2) Taslağın sahibi Genelkurmay Başkanlığı.

3) Genelkurmay, yasa taslağıyla ilgili bakanlıklardan henüz görüş bile istemedi.

4) Maliye, Milli Savunma gibi bakanlıklardan gelecek görüşlerle taslakta değişiklik yapılabilir. Değişikliklerin askerlik tipiyle ilgili değil, daha çok geçiş süreciyle ilgili olabileceği belirtiliyor.

5) Halen askerlik görevinde bulunan bir kişi yeni yasadan hiçbir şekilde etkilenmeyecek. Yeni yasanın yürürlüğe girdiği tarihte örneğin kısa dönem askerlik yapan kişi, başta belirlenen askerlik süresini tamamlayacak. Çünkü kısa dönem askerlik o kişi için kazanılmış hak özelliği gösteriyor.

6) Yetkililere göre yeni yasa, en iyimser yaklaşımla, en erken 1 Ocak 2010 tarihinde yürürlüğe girebilir.

7) Yeni askerlik süresinin 12 ay olarak belirlenmesi üzerinde duruluyor. Bu konuda henüz kesin bir bilgi edinemedik. (Odatv.com)

30 Mayıs 2009 20:32

hako1726
Daire Başkanı

inşallah aralığa yetişmez, tahminim o yönde. bürokrasi ağır işliyor bizde, haziran ayında bi hareketlilik olmazsa, ki inşallah olmaz ve sanmıyorum olacağını, meclis kapanacak konu seneye kalıcak.. 1 ekimde meclis açılcak, tüm bu zımbırtıların bitmesi 2 ayı geçer ve aralık celbi de paçayı kurtarır diyorum. inşallah...

30 Mayıs 2009 20:41

forza_iolp
Yasaklı

inşallah hako.

içimdeki sıkıntılar geçti. ağustosta güle oynaya kısa dönem gidiyorumm inşallah..

30 Mayıs 2009 22:43

hamalhamza
Aday Memur

poset olucaksınız hee :)

31 Mayıs 2009 00:00

forza_iolp
Yasaklı

evet poşet diyorlar:)

benden iyi ekmek poşeti olur:))

18 Haziran 2009 09:14

şahinşahin
Kapalı

Tek Tip Askerliği Açıkladı

Milli Savunma Bakanı'na, tek tip askerliğin bu dönem ve gelecek dönem kanunlaşması ihtimali soruldu

17 Haziran 2009 / 08:20Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, tek tip askerliğin bu dönem ve gelecek dönem kanunlaşmasının mümkün görülmediğini söyledi.

TBMM Genel Kurulu, Askeri Hakimler Kanunu'nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı'nın görüşmelerini tamamladı. Görüşmeler sırasında milletvekillerinin sorularını cevaplayan Milli Savunma Bakanı Gönül, uzman çavuşların bir çok problemi bulunduğuna işaret ederek, bu konuda bir çalışma yapıldığını anlattı. Hazırlanan taslağın, uzman çavuşların problemlerini çözmeyi amaçladığını kaydeden Gönül, taslağın şu anda bakanlıkların görüşünde olduğunu, görüşten geldikten sonra nihai şeklini alacağını belirtti.

Bugün askerliğin yapılmasında pek çok tip bulunduğuna dikkat çeken Gönül, "Kimisi dövizli askerlik, kimisi kısa dönem, kimisi yedek subaylık şeklinde askerlik yapıyor. Bunları mümkün olduğunca etkinlik ve verimlilik bakımından daha mantıklı ve hizmete yönelik nasıl yaparız diye bir çalışma yapıldı. Hükümetin kanun tasarısı haline getirdiği bir metin henüz mevcut değil. Bu çalışmalar geliştiriliyor. Ne zaman kanun tasarısı haline geleceği konusunda tarih vermek mümkün değil. Öyle anlaşılıyor ki bu dönemde ve belki gelecek dönemde kanunlaşması mümkün olmayabilir" diye konuştu.

Gönül, emekli astsubaylarla ilgili kanun taslağının şu anda Başbakanlık'ta bulunduğunu belirterek, taslağın bakanlıkların görüşüne sunulacağını ve ona göre şekilleneceğini söyledi.

Görüşmelerin sonunda tasarı Genel Kurul'da kabul edilerek yasalaştı. Kanunla Sahil Güvenlik Komutanlığı Hukuk Müşavirliği kadrolarına askeri hakim sınıfından subay atanabilmesi için askeri hakimlerin yargıyla ilgili idari görev kadroları arasına Sahil Güvenlik Komutanlığı Hukuk Müşavirliği de eklendi.

Toplam 5 mesaj
ANKET
Sizce ülkemizin en büyük sorun nedir?