Editörler : E.Kayı Han

Yasaklı
04 Haziran 2009 14:02

Yedieminlik hakkında bir soru...

arkadaşlar ben mebde çalışıyorum ve buradaki icra müdürlüğünden 10 mart 2008 tarihinde 7000 TL değerinde bir aracı yediemin olarak aldım. bana günlük 4,50 TL ücret verecekler. ayrıca arabanın 2800 TL maliyeye vergi borcu var. size sorum bu araba kaç paradan satışa çıkar? ben ne kadar yediemin ücreti alırım? bu işe bilmemezlikten girdim ve bu kadar riskli olduğunu bilsem hayatta almazdım. icra müdürünün gazına geldim. arabayı alalı 15 ayı geçiyor ne arayan var ne soran. bu konuda bana yardım ederseniz çok memnun olurum...

zoltar
Yasaklı
04 Haziran 2009 19:32

15 ay araba kalmaz yedieminde git söle icra müdürüne unutuldumu noldu die. satış ilanı verilir satılmazsa düşer. yani arabanın degeri 7 milyar 15 ayda yedieminlik parası 3 milyar yapıyor. sen yarın git sor müdüre. sonra arıza cıkartırlar saglam araba verdik bozuldu derler.

ceyhun1907
Yasaklı
05 Haziran 2009 08:13

yani ben icra müdürüne söylesem bu arabayı direkt olarak satışa çıkarır mı? araba zaten çalışmıyor aküsü bitmiş, lastiklerin havası inmiş. üç aydır icra müdürüne söylüyorum. bana satış yazısı gelmeden bir şey yapamam diyor. bu konuda bilgi verirseniz sevinirim arkadaşlar. nasıl bir yöntem izlemeliyim.

ktorun06
Şube Müdürü
05 Haziran 2009 14:02

yediemin olmanın şartları nedir arkadaşlar

musaf35
Aday Memur
05 Haziran 2009 23:26

yedieminlik için 18 yaşını doldurmuş olmak yeterli, ancak yedieminliğin hukuki ve cezai sorumlulukları var. Yediemin olduğunuz malı, teslim aldığınız şekilde muhafaza etmeniz gerekir bunun aksinin tespitinde, teslim aldığınız mal veya miktarı kadar yasal sorumluluklarınız vardır.

Ayrıca yediemindeki malların yedieminlik ücreti Hacizli malın bedelilin %30'unu geçemez, yani 467. günden sonraki her gün bedava sorumluluk alıyorsunuz.

ceyhun1907
Yasaklı
08 Haziran 2009 14:51

yok mu sorularıma net cevap verecek arkadaş...

ceyhun1907
Yasaklı
08 Haziran 2009 14:53

ayrıca buradaki icracı arkadaş asil değil vekil. talimat üzerine satışa çıkarabiliyormuş...

Mevkuf
Aday Memur
08 Haziran 2009 23:49

İİK 88/5. Maddesinde;

"İcra dairesi, depo ve garajlarda ve yediemin olarak kendisine hacizli malın bırakılmış olduğu üçüncü kişilerde saklanıp da hukuken artık muhafazasına gerek kalmayan malı, vereceği uygun süre içinde geri almasını ilgililere re'sen bildirir. Verilen süre içinde eşya geri alınmazsa, icra müdürü tetkik merciinin kararı ile taşınır mal satışlarına ilişkin hükümler uyarınca bunları satar. Elde edilen miktardan muhafaza ve satış giderleri ödenir. Artan miktar 9 uncu madde hükmüne göre muhafaza olunur. Bu konuda ortaya çıkan ihtilâflar tetkik mercii tarafından basit yargılama usulüne göre çözülür"

Hükmü yer almaktadır. Burada sizin yapacağınız şey; bir dilekçe ile İcra Müdürlüğüne başvurarak araç üzerindeki haczin İİK 106 ve 110'a göre düştüğünü, bu nedenle İİK 88/5 maddesinin gereğinin yapılması gerektiğini talep etmek... İcra Müdürüde önce ilgililere tebliğ yapacak, tebliğe rağmen ilgililer araç hakkında satış istemezler, yediemin değişikliği yapmazlar ya da hacizli malı teslim almazlarsa, İcra Mahkemesinden alacağı kararla aracın satışını yapacak ve öncelikle sizin yedieminlik ücretini ödeyecek...

Ya da direk İcra Mahkemesine dava açılarak menkulün satılmasına karar verilmesi de talep edilebilir diye düşünüyorum...

Toplam 7 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi