Editörler : Cüneyt Barışoglu
06 Haziran 2009 01:24   


yerde bulunan parayı almak caiz midır?

define bulunca zekatını vermek şartıyla helal oldugunu biliyorumda. yerde bulunca caizmi onu merak ettim. hocalarımdan cevap bekliyorum..

07 Haziran 2009 23:04

supermemur
Müsteşar

kimsenin fikri yokmu?

07 Haziran 2009 23:18

salih2093
Memur

Değerli Kardeşimiz;

Yolda veya herhangi bir yerde bulunan para ve diğer kıymetli şeyler ya alınmaz geçilir. Ya alınıp muhafaza edilerek sahibi aranır. Alınmadan gidilirse hiç birşey lâzım gelmez. O takdirde hiçbir mes?uliyet ve korku yoktur. Ama alınıp da sahibine verilecekse yapılacak işler vardır. Şöyle sıralamak mümkün olur.

Bulunan şey, bulunduğu yerden uzaklaştırılmadan şahidlendirilir ?Ben şu kadar parayı, yahut şu değerde birşeyi buldum. Sahibini aramak niyetiyle de aldım. İsmim, evim, adresim şudur, gelsin alsın, sizler şahid olun? denir ve bir sene kadar bu para ve mal ilân edilir. Bu müddet zarfında sahibi çıkarsa verilir. Çıkmazsa sahibi adına bir hayır yerine yahutta müstahak bir fakire şahit tutularak hibe edilir.

Şayet muhafaza esnasında bu mal zayi olur, çaldırılırsa bakılır, zayi oluş, alâkasızlıktan mı? Yoksa kendi malı gibi muhafaza ettiği halde vaki olan bir kazadan mı? Kendi malı gibi muhafaza titizliği gösterdiği halde uğradığı ziyandansa ödetilmez. Eğer buluntu mal diye ilgisizliktense ödetilir. Ödemezse sahibine borçlu kalır.

Bu mes?uliyeti bakımından bulunulan mal kolay kolay alınmamalı, alınacaksa sonundaki bu mes?uliyet ve mükellefiyetler iyi düşünülerek alınıp, vecibeleri yerine getirilmelidir. Basit buluntular bekletmeyi icabettirmezse de bir değer sayılan buluntular bir sene kadar bekletilir, ilân yapılır, sonra hibe edilir.

Ahmed ŞAHİN

08 Haziran 2009 00:00

supermemur
Müsteşar

salih hocam açıklamalar için tşk ederim.

ama bir iki husus var

1- o anda şahit tutacak kimse yoksa ?

2-bulan kişi kendisi muhtaçsa ne olur? mesela yolda 5 TL bulsa ve bulan kişide o anda muhtaçsa bunu kendisi kullanamaz mı?

08 Haziran 2009 08:58

rahigül
Memur

Anı önemli değil, o kişi bu parayı bulduğuna dair iki adil şahid tutmalı, 2 saat sonra da olur yani...

Evet parayı bulan kişi kendisi de muhtaçsa kullanabilir, ama müslümanın şüpheli şeylerden kaçınması lazım yine de.

08 Haziran 2009 09:45

imamıazam
Memur

Sayın editör bu kadar önemli mesele varken böyle abuk subuk başlıklar atmayın. Yerde bulunan para alımır mı tabi alınır al at cebine üzümünü ye bağını sorma bir imama yakışan da budur. (

08 Haziran 2009 11:43

Hak-ka sarıl
Kapalı

bulduğun parayo götür polise ver o gereğini yapar. yemek caiz değildir.

11 Temmuz 2014 14:07

lilith2009
Şube Müdürü

2 yıldır sahibini bulamadığımız künyeyi kursa harcayabilir miyiz

Toplam 7 mesaj
ANKET
Arabalarda, cam filmi yasağı olmalı mı?