Editörler : E.Kayı Han

Kapalı
16 Haziran 2009 00:27

masum gösterilen "yeni osmancılık"....

Masum gösterilen "Yeni Osmanlıcılık"

Yazan: Sadi SOMUNCUOĞLU, Tarih: 15-11-2008 13:37

Yayınlama yeri : Yazarlar, Sadi SOMUNCUOĞLU

Batılılar siyasette psikolojiyi son derece iyi kullanıyorlar. Hedefseçtikleri ülkeyi çökertmek veya sömürebilmek için öylesine ?sevimli?kavram ve terkipler buluyorlar ki, hayran olmamak mümkün değil.Zamanımızda da bunun en başarılı merkezi İngiltere ve ABD diyebiliriz.

Bizimgençlik yıllarımızda ?Önce Müslüman mısın, Türk müsün? veya ?Müslümanbir Çingen ile mi, yoksa Müslüman olmayan Türk ile mi evlenirsin? gibi anlamsız sorularla gençlerimiz birbirine düşürülmeye çalışılırdı.Hem de milli ve manevi hassasiyeti fazla olan gençler. Ortada tam birmantık sefaleti vardı. Allah insana akıl vermiş, herkes inancına,kültürüne göre kendi karar vermeli. Buna da herkes hürmet etmeli.Dayatmayla şöyle veya böyle inanacaksın denirse, toplumda zıtlaşma vehusumet olur. Dinde zorlama yoktur demek aklımıza gelmezdi.

Bu sorular da genellikle, dindar çevrelerden etkilenenlerden gelirdi.

Bugünaynı çevrelere bakınca, vicdanımız bir kat daha sızlıyor. Bunlar;?Dinler arası diyalog? da, İslam?ın iman bahsine dair, (ki dinin esasıdemektir) ayetlerin eksik söylenmesinde ve ders kitaplarındançıkarılmasında, Cumhuriyet tarihi boyunca kanunlarımızda var olan,?idam? ve ?zina?nın suç olmaktan çıkarılmasında, Osmanlı Devletiniiçeriden çökerten 5. kol faaliyeti ?misyonerliğin? serbestbırakılmasında, ?ılımlı İslam? ve ?Yeni Osmanlıcılık? gibi, hayalibile mümkün olmayan pek çok konuda aşırı ?hoşgörülü? imişler.

Tuzağadüşen gençler elbette masumdur, ama arkasındakilere ne demeli? Meğerbunların gayretleri, en hafif ifadesiyle ?din gayreti değilmiş?.Baksanıza, 180 derecelik bir dönüşüm yapmışlar. Eskiden kişiseltuzaklarla uğraşırken, şimdi tuzaklar toplumu kuşatmış. Yani hepimizinTürk Milleti?nin eşit evladı olduğumuzu ve tek olan egemenliğimizi.

Şu?Yeni Osmanlıcılık? oyununu biraz açalım. Osmanlı?yı seviyoruz ya, ehyenisi de gelsin, şöyle şan ve şerefle başımızı kaldıralım, ne güzeldeğil mi? İyi de Türk?ün başını şan ve şerefle kaldırması, ABD?nin,İngiliz?in, İsrail?in, AB?nin derdi mi bire saf Türk. Bu masallarıçıkaranlar, Afganistan?da Pakistan?da, Irak?ta, Filistin?de, Lübnan?da,Kıbrıs?ta, Azerbaycan?da, Bosna-Hersek?te oluk oluk kan akıtanlar değilmi? Ellerinde haritalar, Türkiye?nin de dahil olduğu Orta Doğu?nunharitasını yeniden çizmeye yeltenenler değil mi?

Osmanlı?dan neanlıyoruz? Millet-i Hakime (asli unsur-kurucu millet), Milleti Mahkûme,(mahkûm olan-yönetilen millet) ikili düzeni 1839?da yıkılmadı mı?Yerine ikisinin de eşitliğine dayanan yeni bir döneme geçilmedi mi?1876?da, 2. Meşrutiyetle kurulan Mecliste, her mebus Osmanlı kimliğinitemsil ettiği halde, etnik ve dini gruplar oluşturulmadı mı? PadişahSultan Hamit, yöneten asli unsurun azlığa düştüğünü görünce, ?BuMeclisle bu devlet yönetilemez? diyerek, Meclisi feshetmedi mi? Sonrada, 1839?da yıkılan temel yapı, 1876 ile çözülüp, dağıtılarak CihanDevleti içten çökertilmedi mi?

Şimdi benim, tarih bilgisi ve şuurueksik kardeşim söyle bakalım. ?Yeni Osmanlıcılık? derken neyikastediyorsun? 1839 öncesini mi? Mümkün değil çünkü, dünya değişti,ortada böyle bir hukuk kalmadı. Yok bu değil de, 1876?da aleniyetkazanan; din, mezhep, ırk/etnisite ve dil esasına göre kümelere dayalıhukuk düzeni ise, Sevr?deki gibi, bugünkü dünyada bu da yok. Meseleninbam teli işte burası.

Ülkemizin bölünmesini isteyen haçlılar bize,dünyada olmayan bu köken hukukuna dayalı rejimi dayatıyor. Irak?taolduğu gibi. Osmanlı?yı dağıtan ?Yeni Osmanlıcılık? yoluylaTürkiye?nin de dağıtılmak istendiği açık değil mi? Haçlıların himmetine(!) sığınarak, onların projeleriyle şan ve şerefe ulaşılacağına göre,oyun bellidir.

Bugünün dünyası iyi bilinmeli. Evrensel hukuk, insanhakları sözleşmeleri ve dünyadaki geçerli uygulamalara göre, demokrasive hür rejim, bireylerin eşitliğine dayanmaktadır. Hiçbir ülkede kökenine olursa olsun, hiç kimse küme kimliği ile temsil talep edemez, bunagöre egemenliğin paylaşılmasını isteyemez. Kökeni ne olursa olsun herbirey, ister sosyolojik yoldan, ister hukuken vatandaş oldu mu, artıkeşit konumdadır, kimliği de uyruğunda olduğu devletin ana kimliğidir.Yani devleti kuran milletin adını taşıyan kimlik.

Sonuç: Milli veüniter devlet yapısı, çağımızın temel gerçeğidir. Milletini sevenherkes buna dört elle sarılmalıdır. Aksi dağılmaya evet demektir

çocuuk
Müsteşar
16 Haziran 2009 12:08

sağol usta yahşi bir yazı

erarslan06
Kapalı
16 Haziran 2009 12:35

eyvallah da, bir derin yorum yapsaydın kardeş....

çocuuk
Müsteşar
16 Haziran 2009 12:46

benim anladığım yazar da bu yeni osmanlıcılık anlayışı ile ılımlı islam arasında bağ kurmakta.geçenlerde x cemaatinden malumat ssahibi bi dostumla konuştuk adamlar sadece dinlerarası diyalog yada tarzanca olimpiyatları değil 'osmanlı' yahut diyelim ki hoşgörülü osmanlı ekolünde birikim oluşturuyorlar m.armağanının yazısını da bu denklemde değerlendirmiştim valla osmanlı konusunda biliyosun bizim de acizane düşüncelerimiz var 'büyük türkiye' olarak ifade ediyoruz ve de dünya çapında çalışmalar yapılıyor ilhak olarak değil küresel pakt olarak bir birlik düşünülyo x cemaati ne düşünüyor henüz belirgin değil ama biz ordan hiç hayır görmediğimizden onlardan gelen yaklaşımlra ihtiyatlı yaklaşmaktayız bilmem anlatabildim mi?

erarslan06
Kapalı
16 Haziran 2009 12:48

eyvallah ,başka yorumlarda gelsin kardeş, degerlendiririz nefesimiz varsa...

çocuuk
Müsteşar
16 Haziran 2009 12:53

osmanlıyı sevdiğimizi ve istediğimizi artık herkes biliyor ama diyelim ki öyle bişeyler oldu sınırlar genişledi (olmaz ya) o devletin adı da Türkiye Cumhuriyeti oacaktır.

bir_uye
Daire Başkanı
17 Haziran 2009 14:03

yeni osmanlıcılık konusuyla ilgili bir kitap tavsiye etmek istiyorum:

cengiz özakıncı; türkiyenin siyasi intiharı:yeni ozmanlı tuzağı; otopsi yayınları

benim ilgimi çok çekti.çok güzel incelenerek ve araştırılarak yapılmış bir kitap.içine düşüncelerini dayandırdığı belgeleri de koymuş yazar.okumanızı tavsiye ederim.

erarslan06
Kapalı
17 Haziran 2009 14:36

dostum dede olsaydı, derdi ki bir üye; "eyvallah ekledik,alır okuruz bu kitabı"....

internet bilgilerine baktım kitabın derin ve mantıklı analizi yapılmış vesselam..

çocuuk
Müsteşar
17 Haziran 2009 14:39

dede nerde millete kızmaya başladım

erarslan06
Kapalı
17 Haziran 2009 14:40

delilerle ,velilerin işi belli olmaz kardeş....

Toplam 9 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi