Editörler : Mehmet Balci
16 Haziran 2009 23:13   


Yasaklı
İktisat Bölümü Mezunlarının,Teknik Hizmetler Sınıfına sayıldığına dair emsal yazı,karar v.s. olan?

Burdan tanıştığım ve mahkeme kararı olduğunu söyleyen bir arkdaşla konuştum dün.

Bu konuda başka bilgisi olan arkadaşlar bu bilgiyi veya belgeyi yayınlarsa burda ihtiyacı olan arkadaşlar için faydalı olacağına inanıyorum

17 Haziran 2009 09:36

murat006
Genel Müdür

bende iktisat bölümü mezuinuyum

eğerki varsa böyle bilgi belge bende isterim yararlanmak tabiki

ama ben bilgimi paylaşayıpxm sizinle

iktisatı bitirenler ünvan değişikliği sınavına girerek teknik histemktler sınıfında ekonomist kadrosu alabilirler ancak ekonomist kadrosunun bir maaş ayrıcalığı yoktur.

ancak ekonomist kadrosunun özel histemt tazminatından yararlanabilmek için yüksek lisans bitirirsen o kadro ile o zaman faydası oluyor...

saygılarımla

17 Haziran 2009 19:29

"Harleyci"
Yasaklı

evet iktisat mezunu olup iktisat THS diyen arkadaşalar yorumlarınız emsalleriniz lütfen

19 Haziran 2009 09:18

"Harleyci"
Yasaklı

Bümko'ya Doğan Kestane Beye telefon açıp iktisat Teknik Hizmetler sınıfında mı diye soran var mı?

19 Haziran 2009 15:06

feremek
Müsteşar

Doğan Bey'i aradım. İktisat mezunlarının teknik hizmetler de olmadığını, teknisyenlerin bu bölümü bitirseler bile ekonomistin zam ve tazminatından yararlanamacağını belirtmiştir.

19 Haziran 2009 17:06

feroğlu
Aday Memur

Sayın feremek;

Siz ya da doğan bey söylermisiniz: 657 sayılı DMK nın 36/II sinde teknik hizmetler sınıfı içerisinde sayılan kadro ünvanlardan "EKONOMİST" hangi okul mezunları arasından olabiliyor. Hangi eğitimin hangi unvana karşılık geldiğini kim belirliyor.

Bu kadar kolay mı "iktisat mezunları teknik hizmetler sınıfında" yok demek? Ekonomist-ekonomici eğitim ile kazanılan lisansiyer ünvanlar değil mi? EKONOMİCİ olabilmek için hangi okulları bitirmek gerekiyor? YÖK ün bilmediği bir okuldan mı yetişiyor bunlar? YÖK, iktisat mezunları ekonomist-ekonomici ünvanını kullanır demiyor mu? YÖK ün bu kararı değişik bölümlerde defalarca tekrarlanmadı mı?

Bir önemli soru daha; "Diyelim ki iktisat mezunu değiliz. THS de teknisyeniz. 4 yıl iktisatta değilde!!!, doğru bölümde okuduk Ekonomist-ekonomici olduk. Bu kadro ünvanda THS içinde sayılmış. Üst öğrenim gereği zam ve tazminatlardan yararlanabilir miyiz?"

Hani Kardeştik? Teessüf ederim.

19 Haziran 2009 17:12

feremek
Müsteşar

Ekonometri bölümü var.

20 Haziran 2009 18:40

RaportörİktisatTedaş
Yasaklı

İktisat evrensel bir bilimdir. Teknisyenler, Okul bitirmiş olmak için açıköğretimden bu bölümü bitirip İktisat mesleğini icra edemiyorlar. Sonrada devlete biz neden bunun haklarından yararlanamıyoruz diye kızıyorlar. Kardeşim 2 yolunuz var. Ya İktisat okuyup öyle yerleşeceksiniz kamuya. Yada teknisyenlikten memnun değilsen, İktisat lisans mezunu olduysan istifa edip İktisat mesleğini icra edeceğin branşlara yöneleceksin. İktisat ne zaman Teknik Hizmetler sayılmaya başlandı? Mesleği bu kadar düşürmenin alemi yok. Teknisyenlik yapan arkadaşlar Yüksekokula veya Fakülteye girip Tekniker veya Mühendis olsunlar. Branşlarında uzman olsunlar. Ne alaka şimdi İktisat'la teknisyenlik????? Hemşirelik yada Sağlık memurları, mesleğinin yükseğini okuyup devletten hak talep ediyorlar. Alıyorlarda. Teknisyenin İktisat veya İşletme ile ne alakası var onu anlamış değilim.

20 Haziran 2009 22:57

deniz_mavi37
Aday Memur

raportör konuyu cok güzel açıklamış teşekkürler

21 Haziran 2009 12:06

feroğlu
Aday Memur

Adıda aklı gibi karışık raportör...e;

Arkadaş sen, 657'yi de YÖK'ü de hiçe sayıyorsun. Güya bilmişlik taslayarak kendini bunların üstünde gibi görüp yalan yanlış konuşuyorsun. Seni saygıya davet ediyorum. Hangi üniversiteyi bitirdin bilmiyorum ama, ülkemizdeki üniversitelerin halini çok iyi biliyorum. Senin bu kadar böbürlenmene kibirli davranmana imkan verecek bir eğitim sunmuyorlar. Bu ülkenin iktisatçı ağababalarını görmüyormusun. Gidip amerika da avrupa da okuyup, neoliberal politikaları küresel aktörler için uygulanabilir hale dönüştürmeye çalışıyorlar. Senin ülkendeki, iktisatçı büyüklerin yabancıların kitaplarını çevirerek, alıntılar yaparak yeterli katkıda bulunup hiçbir fark sunmadan akademik kariyerleri zorluyorlar. Bu işi sana öğretenlerin hiçbirşey bilmediği bir eğitim sisteminde sen de kalkıp böbürleniyorsun. Diğerlerini küçümsüyorsun. Güya mesleğin onurunu koruyorsun. Ülkemizde kast sistemimi var. İktisat okumak senin tekelindemi? Sen bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlardan birisin.

İktisat teknik bir bölüm müdür? Biz tartışabiliriz. Ancak 657 tartışmıyor, THS de sayıyor. YÖK tartışmıyor, Ekonomist-ekonomici ünvanını tanıyor. Hukukun bize tanıdığı hakkı kullanmaya çalışırken senin gibi bir sivri çıkıp; devletin yasalarını ve kurumlarını hiçe sayarak bize hakaret etmeye yelteniyor. Yazıklar olsun seni okutan okullara! Bir büyüğümüzün dediği gibi, "Bu kadar cahillik ancak okumakla olur."

21 Haziran 2009 17:54

RaportörİktisatTedaş
Yasaklı

Feroğlu arkadaş ben bir sivri değilim. Kimseyede hakaret ettiğimiz yok. İktisat okuyupda Ekonomistlik yapamayan ülkemin çalışanlarının sorunları dururken, birde teknisyenlik yaparken sonrada AÖF'den okul bitirip Devlete ben İktisat bitirdim. Ver bakalım benim hakkımı demek ne kadar doğru? Teknisyenlik mesleğinin bir üst derecesi Teknikerlik ve Mühendislikmidir yoksa İktisat mıdır?

İlk önce bunu bir açıklığa kavuşturalım. İktisat Teknik bir bölüm değildir. İktisat, İşletme , Hukuk, Ekonometri, Maliye ve Kamu Yönetimi gibi meslekler İdari Sosyal bölümlerdir.

Hayatınızı önceden projelendirip ona göre davranacaksınız. Ne olacağım diye yola çıkacaksınız. Herkese saygılarımla.

21 Haziran 2009 18:15

DaLToNLaRs
Yasaklı

feroğlu

sen teknisyensin iktisat bitirdin ekonomistim deyip ekonomist teknik kadroda bana zam ver diyorsun.

sen teknisyen olarak vida sıkarken işin ekonomik boyutunu düşünerek mi yapıyorsun yani öyle bşr katkın mı var?

Git hakkını mahkemelerde ara burda timsah gibi üst çeneni açıp ağzına bir emsal düşmesini bekleme!

haklo olsuğuna inandığın davanı aç kazan gel sen emsal ol!

21 Haziran 2009 21:02

deniz_mavi37
Aday Memur

bu arkadaş işine gelmedigi için anlamıyor iktisat işletme teknik bölüm diyip duruyor ya o zman boşuna ugraştık mühendislik diplaması almak için açık ögretim iktisat bitirmek varmış ne güzel dünya.... bi şey daha bilmiyor ekonomist maaşı teknisyenle aynı sadece yüksek lisans yapan ve ekonomsit kodrausnda olanlarınların ek tazminatı var

22 Haziran 2009 10:59

feroğlu
Aday Memur

İlgili tüm arkadaşlara;

657 de 36/II yi okuyun. THS de sayılan bir ünvanın teknik olmadığını neye dayandırdığınızı lütfen yorumlayın. 2006/10344 te ifade bulan THS de olup kendi sınıfı içinde atanabileceği mesleki bir üst öğrenim ne demektir düşünün.

Bu konuda yetkilendirilen YÖK ün iktisat bölümüne hangi ünvanı verdiğini, tanıdığını değerlendirin. Önce bilimsel olun, duygusal davranmayın. Aldığınız eğitim size bilimsel düşünmeyi ve yorum tekniğini veremediyse ... neyse... sizin bir suçunuz yok.

Çok bilmiş arkadaşlar ben iktisatçı olmakla birlikte yüksek lisans mezunuyum. Alanımda "bilim uzmanı" ünvanım var. Teknisyenliğimle de gurur duyuyorum. Bir vidayı bile sıkamayan ancak insanları ve meslekleri küçümseyen hanımevlatlarından değilim. Buranın bir paylaşım ve iletişim alanı olduğunu düşünerek katıldım. Çok nitelikli , paylaşımcı arkadaşların bulunduğunu gördüm. Benimle ilgili olmasada faydalı bilgi belge üretildiğini , paylaşıldığını gördüm,her birine saygı sevgi duyuyorum. Kıskançlıkla ve insanları küçümseyerek bir yere varılamaz. Lütfen kişisel hırslarınıza ve kıskançlık krizlerine kapılmadan yorumlayın, eleştirin. "feremek" e teşekkür ediyorum. Beni anladı. Lütfen beni cevaplamayın. Hoşçakalın. Emsaliniz sizin olsun.

22 Haziran 2009 11:24

feremek
Müsteşar

feroğlu, bu iş için mahkemeye vermeniz mümkün mü?

22 Haziran 2009 14:53

RaportörİktisatTedaş
Yasaklı

Ekonomist olacaksan, şu anki kadrondan istifa edip İktisatla ilgilenebilceğin kurumlara başvuracaksın. Tabi o biraz sıkar. Ekmek elden su gölden derken kimse hazır maaşını bırakmaz. Bu yüzdende teknisyen kadronla "İktisatçıyım kardeşim, verin benim hakkımı" demek kolay.

O zaman mühendis olan biri kadrodayken, doktor oldum verin benim hakkımı der gibi oluyor :) İstifa eder, tıp mesleğini uygulayabileceği Kurumlara girer. Karayollarında çalışan bir mühendise, doktor hakkını vermek ne kadar saçma olur değilmi? Mühendis ama Doktor! Nasıl oluyor bu bizede anlatın? Şimdi bu vatandaş mühendislikmi yapıcak yoksa doktorlukmu? Bu arada kimseyide rencide etmiyoruz. O konuda müsterihiz. Herkese saygımız var. Arkadaş yanlış anlamasın. Saygılar.

22 Haziran 2009 17:08

DaLToNLaRs
Yasaklı

Feroğlu

elinde belgen varsa niye buralarda ağlıyorsun?

al YÖK ten yazıyı bilgi edinme diye bişey var sor üst öğrenim mi diiye sana 2 haftada yazı yazarlar burda ağladığın yeter bak ben senin yerine YÖK e yazacam söz?

Ağlama yaw

Alsana YÖK bilgi edinme Beleş Sadece derdini yazıyorsun:

http://www.yok.gov.tr/index.php?option=com_wrapper&Itemid=146

22 Haziran 2009 17:15

DaLToNLaRs
Yasaklı

İnşaat Teknisyeni Kadrosunda Çalışan bir memur İktisat Fakültesini bitirdiği zaman Teknik hizmetler sınıfında bulunan Ekonomist ünvanı alıp alamayağı ve teknik hizmetler üst öğrenimi sayılıp sayılmayacağı hususunda bilgi edinme yasası gereğince gereğini saygılarımla arz ederim.

http://www.yok.gov.tr/index.php?option=com_wrapper&Itemid=146

YÖK bilgi edinmeye şu anda sordum cevabı geldiğinde feroglu adına burda gereken açıklamayı yapacam.

Şak Şak şak...

22 Haziran 2009 23:41

feroğlu
Aday Memur

Sayın dalton ve diğer ilgililer;

Son kez cevaplamak isterim. Lütfen karşılık yazmazsanız sevinirim. Seviyeyi düşürmeye başladık. Bu foruma yakışmıyor. Burada sorununa çözüm arayan yada paylaşmak isteyen insanlara saygısızlık etmemeliyiz. Şahsım adına herkesten özür dilerim.

"Timsah gibi ağzını açıp beklemek....", "ağlamak..." çirkin benzetmeler. Burada yazışmaya başladığım andan itibaren YÖK, DPB, Maliye ve diğer ilgili kurumlara ulaşarak dilekçelerimi, başvurularımı sundum. Devamında olumsuz bir noktaya gelinmesi ve idari yargıya başvuru şartları oluşması durumunda gereğini yapacağıma inanabilirsiniz. Olumlu gelişmeleri paylaşmaya söz veriyorum.

Bana seviyesizce akıl vermeye çalışan birkaç arkadaş ülkemizdeki bir sıkıntınında bariz örneğini teşkil ediyorlar. Bunların yaptığı doğrudan meslek şövenizmidir. Kıskançlık ve çekememezliktir. Sanki bana ceplerinden ulufe dağıtacaklarmış gibi havalara girip lüzumlu lüzumsuz yazıyorlar. Tekrar söylüyorum; zam ve tazminatlara ilişkin karar ve tebliği ruhuna uygun yorumlayın. Bunlarla amaçlanan, çalışanların kendisini geliştirmesini sağlamak , üst öğrenime teşvik etmek olarak açıklanmıyor mu? Siz ne derseniz deyin,THS de ekonomici yok mu? Edebimizle emsal varmı diye sormuşuz. Konunun doğrudan muhatabı değilseniz sizde edebinizle ilgisiz kalın. Hem emsal değilsiniz, hem lüzumsuzluk yapıyorsunuz. Emsal talebim karşılık bulmayabilir, ya da ileri ki süreçte ben emsal olabilirim. Anlamsız ve kırıcı tartışmalardan lütfen uzak duralım. Konu ve talep dışı tartışmayalım. Lütfen cevaplamayın. Teşekkür ve saygılarımla.

23 Haziran 2009 19:47

beyaz_deniz_55
Kapalı

arkadaşlar boşuna tartışmayın.feroğlu haklı kanunlar bunu söylüyor.ama teknisyen ekonomist olmuyor sadece ekonomist ek göstergesinden faydalanabiliyor.

23 Haziran 2009 20:04

feremek
Müsteşar

beyaz_deniz_55, en yetkili yere sordum. Ek göstergesinden faydalanamaz görüşü var. Hem olsa bile maaşı çok fazla değil bildiğim kadarıyla.

Toplam 38 mesaj
 
ANKET
Milli piyango bileti hakkında ne düşünüyorsunuz?