Editörler : Lanet
18 Haziran 2009 00:41

Türk Edebiyatında Geleceğin Ustaları Kimler Olabilir?

Notos Edebiyat Dergisi, yeni sayısında bu sorunun cevabını ?Edebiyatımızda Geleceğin Ustaları? soruşturmasıyla okuyucusuna sunuyor.

Sema Kaygusuz, Faruk Duman, Behçet Çelik, Ayfer Tunç, Murat Uyurkulak, Sibel K. Türker, Barış Bıçakçı, Elif Şafak, Murat Gülsoy, Yavuz Ekinci, Aslı Erdoğan, Murat Yalçın, Ahmet Büke, Müge İplikçi, Küçük İskender, Şebnem İşigüzel, Abdullah Ataşçı, Onur Caymaz, Ayhan Geçgin, Türker Armaner, İnan Çetin, Karin Karakaşlı, Ethem Baran, Orçun Türkay ve Kaya Genç soruşturma sonucu geleceğe kalacak yazarlar olarak seçildi.

Yeni kuşak yazarlarının en genci 27, en yaşlısı ise 46 yaşında.

Soruşturmaya Celâl Üster, Ethem Baran, Hande Öğüt, İnan Çetin, Sema Kaygusuz, Şeref Birsel, Yıldız Ecevit, Turgay Fişekçi, Derviş Şentekin gibi isimler katıldı."

Ben Ahmet ümit diyorum

sizce????

kuvarts
Kapalı
18 Haziran 2009 00:47

ben de sana katılıyorum :))

çeşm-i giryan
Müsteşar Yardımcısı
18 Haziran 2009 02:34

Aslı Erdoğan olmayacağı kesin tüm kitaplarını okudum usta olabilecek bir kalemi ve üslubu yok.

Bence Ahmet Ümit,Elif Şafak.

Asi_Türkü
Kapalı
18 Haziran 2009 12:48

ben halk edebiyatında Neşet Ertaş Diyorum..

*aziyade*
Başbakan Müsteşarı
18 Haziran 2009 15:37

elif şafak.

ali karadayı
Müsteşar
18 Haziran 2009 15:45

Edebiyat tarihinde hiçbirşeyin garantisi olamaz. Bugün çok ümit vaat eden bir yazar veya şair yarın yazmayı bırakabilir.. 40'ına kadar birşey yazmayan 40'ından sonra yazmaya başlayabilir. Bazıları hayatları boyunca anlaşılmaz, ölümünden sonra değer kazanabilir. Bazıları yaşarken zaten ölüdür.

Bu sayılan isimler içinde en bilinen isim Elif Şafak...

mihri48
Genel Müdür
18 Haziran 2009 17:18

Sibel K.TÜRKER,Küçük İSKENDER

Duplo
Şef
18 Haziran 2009 19:56

Bu konuda kimse garanti veremez.

Dünya insanlık tarihi, vakti zamanında çok popüler olan birçok insanın bugün esamelerinin bile okunmadığını ortaya koyar..

Bizim şimdi bilmediğimiz ama atıyorum 1600'lerde çok ünlü bir Divan şairi varmış. Biiir varmııış bir yokmuşşş... Vesaire vesaire...

Bulunduğun zamanı aşabiliyorsan kalıcı olursun. Ahmet Ümit, Elif Şafak , Orhan Pamuk övgüyü hakediyorlar. Ama kalıcı olacakları daha doğrusu adını edebiyat kitaplarına yazdıracakları konusunda kesin bir şey söyleyemeyiz. Sadece varsayımlar üzerine konuşuruz. O da Nasreddin Hoca'nın fıkrasındaki gibi, ''Ya Tutarsa...''

karakocali
Kapalı
18 Haziran 2009 21:37

Türk Edebiyatında Geleceğin Ustaları Kimler Olabilir?...

.......geleceğin ustaları gönüllerde ve dillerde kalanlar olacaktır.

Kalan kalır kaldığı gibi

Çınarın kök saldığı gibi

Sakarya'da olduğu gibi

Suya inat bulut çıkacak

Teğmen Vronsky
Aday Memur
18 Haziran 2009 23:07

Üstteki şiir Necip Fazıl'ın mıydı?

karakocali
Kapalı
19 Haziran 2009 22:07

Teğmen,

o dörtlük Üstad Necip Fazıl KISAKÜREK e ait değil.

Necip Fazıl Kısakürek ve Abdurrahim Karakoç tan alıntı-çalıntı yapılarak, o ustaları hatırlatan karalamdır.

çeşm-i giryan
Müsteşar Yardımcısı
23 Haziran 2009 15:51

Aslında Türk edebiyatına damgasını vuracak olanlar hali hazırdaki yazarlarımız olmayacaktır. Geçmişten günümüze edebiyatımızı emek emek yazılarıyla ören usta isimlerimiz, ulusal ve evrensel değerleri kucaklayan eserleriyle her daim bizi, kitaplıklarımızı, kitap ayraçlarımızı, kitapçılarımızı bırakmayacak buna inanıyorum.

Bir Ahmet Hamdi Tanpınar, eserleriyle hem de 18 dile çevrilmiş güzide eserleriyle hala aramızda dolaşıyorsa, bir Alman, bir Fransız, Bir Arnavut ve Huzur'u benimle yorumlamaya çalışıyor, saat-zaman ilişkisini Nuri Efendi ve Mübarek ile idrak etmeye çabalıyor, Beş Şehir'e benimle hayranlık duyuyorsa geçmişte olduğu gibi gelecekte de ustayı samanlıkta iğne arar gibi aramaya hiç mi hiç gerek yok!

W. Faulkner
Daire Başkanı
25 Haziran 2009 15:35

Adı geçen yazarlardan hiçbiri "edebiyat ustası" olacak hacme sahip değiller.

çeşmi giryan
Şube Müdürü
29 Ağustos 2009 22:47

Yazan çizen çok olmasına rağmen edebiyat ustaları yetiştirmiyor artık zamanımız. Eskilerde olmasa usta boşluğu biz okurları içten içe rahatsız edecek.

*aziyade*
Başbakan Müsteşarı
30 Ağustos 2009 02:17

eskileri kıyaslamaya gitmek tuhaf olur.

neden çünkü onlar harp görmüş ülkenin geçiş dönemlerine şahitlik etmiş acıyı görmekle kalmamış yaşamış insanlar.

umut vaad edenler demeli.

elif şafak, iskender pala bence günümüz için çok iyi isimler

Türkçeci0505
Başbakan Müsteşarı
30 Ağustos 2009 02:20

Nazan Bekiroğlu'ndan hiç bahsedilmemiş. Önemsenmesi gereken yazarlardan biridir bence.

börklüce...
Aday Memur
30 Ağustos 2009 10:47

bu forumda da edebiyatta iz bırakacak kadar güçlü kalemler varmı acaba? var diyorsanız kendi adaylarınızı söyleyebilirmisiniz

englshtchr
Genel Müdür
30 Ağustos 2009 11:09

Bence...

İskender Pala, Elif Şafak, Nazan Bekiroğlu, Hilmi Yavuz, Selim İleri...

imdaaaaat
Aday Memur
30 Ağustos 2009 13:57

ben de englstchr arkadaşıma katılıyorum: Nzan Bekiroğlu, İskender Pala, Elif Şafak...

Türkçeci0505
Başbakan Müsteşarı
30 Ağustos 2009 14:03

Edebiyatta iz bırakıp bırakmayacaklarını şimdideden kestirmek zor. Yetenekli arkadaşlar olduğu kesin ama. Hatta çok yetenekli.

*HanNesli*
Kapalı
30 Ağustos 2009 15:36

Kim bilir!Zaman bir gizdir.

Toplam 20 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi