Editörler : Lanet

19 Haziran 2009 16:04

Saçmalıklar...

Başlık formata uygun bulunmazsa silinebilir. Zaten formata uygun bulunmazsa silinecektir şimdi bu cümleyi ne diye yazdım gereksiz bir ayrıntıydı.Saçmalık işte...:))

Açıkcası şu sıralarda biraz saçmalamak istiyorum. Forumda alıntı şiirleri okumaktan sıkıldım. Güzel bir paylaşımla karşılaşır mıyım acaba diye bir hevesle tıklayıp açtığım başlıklardan hayalkırıklığına uğramış bir şekilde çıkarken de iç sesimi dinlerken saçmalıyorum...

Bu yazılarımı kimse üzerine alınmasın. Unutmayın saçamalıklardan ibaret olacak yazacaklarım...

**

"Bulunduğum yeri ve de olmak zorunda olduğum kişiyi kabullenemediğimden saçmalarım" demişti Elif Şafak.

Ne mutlu Elif Şafak saçmalıklarını bir nedene bağlayabilmişti...

Peki ben neden saçmalıyorum?

Sizinde saçmadığınız anlar olur mu?

İlaki bir nedeni olmalı mı?

zerdali...
Genel Müdür
19 Haziran 2009 16:37

yakaladım seni ebri nisan. sen saçmaladığını düşünmüyorsun. bundan eminim. herkesin duymaya hazır olmadığı şeyleri söylemek istiyorsun ama şunu da biliyorsun: "bilmeyen bir insana, bilmediği bir şeyi, bilmediği kavramlarla ve dahası anlayabileceğinden fazla... öğretmeye çalışma. sana düşman kesilir."

bu telkine uyarak, gelebilecek eleştirilere bir set çekmek istiyorsun. herkesin anlamasına gerek yok. birkaç kişi de anlasa iyidir diyorsun.

kimse anlamasa da olur tabi de sen aslında herkesin anlamasını ama anlamlandıramamasını istiyorsun. kelimelerin seni ele verdiğinde "saçmaladım" deyip kısa keseceksin. çünkü canın sıkılıyor senin. öyle elinde tütsü, çiçek, böcek durduğuna bakma. aslında bir sürü laf saymak, az yuvarlanmak toprak zeminde, yağmurlar ve kelimeler altında ıslanmak istiyorsun...

kurmaca ile gerçeğin kıyısında, laf dönüp dolaşıp neşeli- eflatunn konulara denk gelsin istiyorsun. alıntı şiirlerle şiir sevgisini göstermesin kimse diyorsun. herkes sadece bir şiir, bir şarkı seçsin kendine ve nöbet beklesin dilediğince... bunları da istiyorsun...

sonra terapi gruplarındaki gibi... hani dövüş kulübünde edward norton ile marla singer'ın devam ettiği, benzerleri ile aynı kayıpları yaşıyor ola duygusunu birbirilerine pompalayıp rahatladıkları, birbirilerine "acını anlıyoruz bob", "paylaştığın için sağol belinda" gibi basmakalıp sözler söyledikleri sahne....

dediğim gibi... terapi gruplarındaki sahneleri gerçekçi bulmuyorsun sanki.. taylır durden'in sokak terapisini istiyorsun. göze çirkin gelse de daha sahici buluyorsun.

sonra marla ölmüyordu değil mi?

ne diyordu edward, marla'ya?

" seni çözdüm marla. turistsin sen. büyük turist. sen ölmüyorsun. hani sylvia plath'ın tanımladığı anlamda, tibet felsefesine göre herkes ölüyor ama sen ölmüyorsun."

anlamıyor musun marla? bir başka sahtekar varken ağlayamıyorum ben!!!

aslında tam olarak bunları söylemiyorsun sen. bir kısmını belki farkınbda olmadan ben söylüyorum. belki bazıları kulaktan dolma şehir efsaneleridir. bazı sesler dışardan gelmiştir. üçüncü kişilere aittir. pekala bunları uydurmuş da olabilirim. ve de saçmalamış olbilirim.

ne dersin. olamaz mı yani?

Melek olmak:)
Kapalı
19 Haziran 2009 17:03

Ezelim...

Bu saçmalık ne kadar güzel bir saçmalık olmuş...

-------------------------------

Saçmalık olan hayat aslında,

Neden bu kadar bağlandığımız bu hayata?

Hiç ölmeyecekmiş gibi yaşantımız,

Sanki ölümsüzlüğü biz bulacağız...

Saçmalık olan insanoğlu aslında,

Her amaç yaradılış amacımızın dışında.

Sevmek zor gelmemeli bünyemize,

Bu kadar sevgisizlik saçma değil mi sizce?

--------------------------------

Bu saçma satırlarda benden valla şu an çıktı bu kadar saçma fikir, nereden estiyse!

Allah'a emanet ol ezelim,

Ben bir süre yokum,

İnşallah dönerim...

ebri nisan2
Kapalı
19 Haziran 2009 17:31

Evet yakaladın zerdali.

Hemde fena yakaladın.Tam da değindiğin noktalarda saçmalıklarım olsun istiyordum. Sokak terapileri istiyorum. Yapmacık, basmakalıp sözlerden uzak; en sahici olanları istiyorum.

Sen beni yanlış anlamamışsın halbuki hiç böyle bir beklenti içerisinde değildim.

Kelime yapısı belli olduğu hâlde insanlar neden yanlış anlar?

Kendince düşünce sistemini işletip sana göre doğru olan şeyleri kendilerince yanlış ilan ederler.

Herkesin kendi doğruları olduğu kabul edersek "doğru" "yanlış" kavramlarını niçin kullanıyoruz?

Gereksiz değil mi?

Saçmalık işte.

Diger noktalara değineceğim. Özellikle "paylaşım" kavramı üzerinde saçmalayabiliriz.

Meleğim;

İyi bakın kendinize ve dönmeni umut ediyorum diyeceğim ama belkide sen döndüğünde burada olmam.Dileğim kalabalıkta kendini tenha hissetmemen.

Sevgiyle kal.

ebri nisan2
Kapalı
19 Haziran 2009 22:21

Bu başlığı açarken işin açıkçası paylaşmaya değer görmediğim için % 100 kaldırılır düşüncesindeydim.

? Bu başlığı paylaşmaya değer görmediysen niçin açıyorsun??diye bir soru gelebilir aklınıza.

Saçmalık iste!

Şimdi bu başlık kaldırılırsa ne hissederim bilmiyorum yaşayıp öğreneceğim. Birçok şey gibi ancak yaşayarak öğrenilebilir.

Sinirlenmeye hakkım var mı peki?

Değer görmediğim bir şey için mi?

Ama niyet ipiyle çekmeye devam edelim bakalım.

Zerdali "...sana düşman kesilir."demişsiniz.

Düşman kesilir diye korkusuyla düşüncelerimizi belirtmemek ne denli doğru veya buna kısaca ?korkmak? dersek eğer:

"Saygı olan her yerde korku olur, ama korku olan her yerde saygı olmaz!"bu söz kâfi gelir sanırım açıklamaya...

Ayrıca bir insana bir şeyler öğretme çabası içine girmektense anlamaya çalışmayı tercih ederim. Ki benim bilmediklerimi göz önüne alırsak daha sıfırım? Bu noktada haddimi aşmış olurum.

Ama beni rahatsız eden nokta alıntı şiirlere gösterdiğimiz sevgi ve değer;

?Paylaşım için teşekkür ederiz.

?Şimdi bu üye bu teşekkürü niçin etti?

?Google sayfasından buldu ve şiiri bizimle buluşturdu, nakil işleminde çok başarılı. Çok yoruldu, çok emek sarf etti. Teşekkürü hak etti tabi... Hatta bu kadarla da kalmadı kendine ait olan fikirleri, düşünceleri değersiz görüp alıntıları daha da kıymetlendirdi.

?Hım, anladım. ?paylaşmak? demek paylaştığı şiiri bir gün sonra hatırlamaktır veya hiç okumamak demek.

Bana göre şiirin değeri bu kadar ucuz olmamalı.

Duplo
Şef
19 Haziran 2009 22:26

Başlık amacına ulaşmış. Tam anlamıyla saçmalanmış . Olsun siz de bu saçmalamalarınızla, bir 'saçmalık akımı ' ile ,edebiyat dünyasında olmasa bile, kültür ve edebiyat forumunda bir çığır açabilirsiniz.

Saçmaoğlusaçma....

zerdali...
Genel Müdür
19 Haziran 2009 23:11

duplo;

foruma dalıp kamikaze olmaya kalkışma. birileri başka birilerine zarar vermediği sürece dilediğince saçmalayabilir. ama sen alay edip zarar veriyorsun.

bi daha yapma. tamam mı canım!

19 Haziran 2009 23:21

Saçmaladığını düşünen birisi bile bile niçin saçmalar ki?!.

Ya da insan farkında olmadan mı saçmalar?

Saçmalamak insanı rahatlatır mı?

Saçmalamak, saçmalamak mıdır? Yani birisi diğerine saçmalığıdını söylerse, söylenilen bu söz, saçmaladığı düşünülen kişinin gerçekten saçmaladığı anlamına mı gelir?

?Aşağıdaki cümle doğrudur.?

?Yukarıdaki cümle yanlıştır?

Buna göre hangi cümle doğrudur?

Sizce ben saçmalıyor muyum?

Duplo
Şef
19 Haziran 2009 23:35

sayın zerdali neden bu kadar sinirlendiniz?

alay etmedim bu bir, ikincisi alay edip etmemekte özgürüm. Hakaret etmediğim sürece ,ki bu forumdaki yazışmalarımda tek bir hakaret içeren kelimemi bulamazsınız, istediğimi yazmakta özgürüm. Bazıları gibi ''hoşlanmıyorsan beni editöre şikayet et'' demeyeceğim, fakat beni susturma konusunda başarılı olamaycaksınız.

kamikaze nitelemenizde de saçmalıkta tavan yapmışsınız. Çok hem de. Zaten başlığın da amacı saçmalık değil miydi? Bravo, tebrikler.

Yukarıdaki mesajınızın türevine aşağılarda yer vermekte de özgürsünüz. Nokta.

ebri nisan2
Kapalı
19 Haziran 2009 23:36

Kişi karşındaki kişiyle "dalga geçtiği" oyununa kendini kolay kaptırır.

"Oyuna devam"

zerdali...
Genel Müdür
19 Haziran 2009 23:46

duplo;

1. sinirlendim çünkü söylediklerinde bariz hakaret var.

2. alay etmekte özgür olduğunu varsayabilirsin. ama misliyle karşılık bulacağın konusunda da şüphen olmasın.

3. şikayet etmek, ispiyonlamak tarzım değildir. bu alaylarına devam etmen durumunda dervişçe bir hoşgörüyle karşılanacağın anlamına gelmez.

4. kamikaze olmadığını umarım. madem değilim diyorsun; bir süre sana inanmayı deneyeceğim.

5. başlığın adı saçmalık. ama o kadar da değil. on saçma cümlenin içine bir tane de düzgün cümle düşür. :)

fuzüli3
Kapalı
19 Haziran 2009 23:53

bu başlıkta ne işim var? ne işim olacak, saçmalamaya gelmiş olmalıyım. yaşadığım hayatta o kadar saçma şey var ki. hangi birini yakasından tutup da saçmalayayım karar veremiyorum aslında. kendisi olmaktan korkan insanların maskelerinden usandığımı ve o insanların maskelerinin eninde sonunda düşeceğini düşünemeyecek kadar maske manyağı olduklarını söylesem mi acaba?

yok, yok ben en iyisi daha fazla saçmalamayayım. :)

Duplo
Şef
19 Haziran 2009 23:55

Bak ben sana sinirlendim mi?

Halbuki senin bu yazdıklarını ben yazsam kimbilir bana neler sayardın neler...

Ben seni özgür bırakıyorum sinirlenmekte. İstediğini yazmakta özgürsün.

Nöbetimin olmadığı ender gecelerden birinde, gecenin sesini dinlemeyi ''Saçmalıklar'' başlığında yazışmaya tercih ediyorum. Hoşçakal.

zerdali...
Genel Müdür
19 Haziran 2009 23:59

duplo;

alındın mı sahiden? :)

oysa ben türbişon taklidi yapıyordum. maksat saçmalamanın sınırlarını keşfetmekti. maksat kişinin içindekiler gerçek manada nelerdir? bu bir deneydi dostum.

ama sen çekip gittin. olmadı ki...:)

bir ara devam edelim... tamam mı?

Duplo
Şef
20 Haziran 2009 00:03

Sayın zerdali, alınmadım. Fakat saçmalıklara ayıracak pek vaktim yok. Kötüyüm ben kötüyüm. :)

zerdali...
Genel Müdür
20 Haziran 2009 00:06

peki, sen bilirsin.

devamsıZ''
Müsteşar Yardımcısı
20 Haziran 2009 00:10

Farklı düşüncelerde olduğumuzu biliyordum,onun için hangi konuda olursa olsun bir iki kelimeden sonra saçmalamaya başlıyorduk birbirimizi anlayamadığımızı farkettikçe anlamlandırmak için daha fazla daha fazla saçmaladık...senin için önemli olan herşeyin benim için hiç bir önemi yoktu farklı bakıyordum sen gibi düşünmüyordum tıpkı senin gibi..

neden sen böyle dedin

neden ben senin cümlelerine takıldım

nedendir bu kadar kafamı karıştırıyorsun...

neden anlamak istemiyorsun dedikçe saçmaladık...

Sonunda birbirimizi anladık biz saçmaladık....

ebri nisan2
Kapalı
20 Haziran 2009 08:45

Paylaşmaya değer görmediğim bu başlığı, değer görüp adına saçmalık dediğimiz şeyleri; bazı kişilerin değersiz bulup ama benim için değerli olan, kendilerine ait düşünceleri ince ayrıntıların içine gizleyerek paylaşan arkadaşlara teşekkür ediyorum.

Saygılarımla...

zolotoya33
Kapalı
21 Haziran 2009 12:16

Saçma

ebri nisan2
Kapalı
21 Haziran 2009 12:18

Nedir saçma olan?

zolotoya33
Kapalı
21 Haziran 2009 12:28

Nedir saçma olan,hayatım benliğim,ya ben yanlış yaşadım,yada gözüm kör imiş,insanlığın,insan olabilmesinin altındaki sebebi,fazlaca düşünmem;saçma mesela,bana göre,düz yaşa hayatı,düşünme ekmek bulamayanları,düşünür gibi yap,okula gidemeyenleri,memelekte saldıracak hainleri,vazgeç zevklerden,renklerden..

Saçma,bir lahza gözyaşı döküp,akşam gülebilmek,ve bunu bu sayfalarda görmek saçma.......

Toplam 52 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi