Editörler : Cüneyt Barışoglu
13 Temmuz 2009 12:00   


Altının seyri nasıl olur, düşermi?

tahminlerinizi alayım gramı kaç liraya kadar düşer yada çıkar elinizdeki parayı bu aralar altına yatırırmısınız?

20 Temmuz 2009 11:56

manas56
Memur

heyyy kimse yok mu

21 Temmuz 2009 11:28

kecelit
Şef

Altın borsası uzmanı Cristopher Wood'un 'fiyatlar gelecek yıla kadar 4 kat artacak' açıklamasının arkasında, krizden önce yüklü miktarda altın alan ve bu altınları satamayan Merrill Lynch gibi yatırım fonlarının olduğu belirtildi

Altın fiyatlarının gelecek yıla kadar 3-4 kat artacağına yönelik haberler, altının ons fiyatının bir günde 13-14 dolar artmasına yol açtı. Türkiye'de ise gerek yatırımcılar, gerekse altın borcu olanlar Kapalıçarşı esnafının telefonlarını kilitledi. Para ve altın piyasaları uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, altın fiyatıyla ilgili açıklamanın spekülatif olduğunu belirtirken, altının fiyatının yükselmesinde bu açıklamanın yanında dolar-avro paritesinin de etkisi olduğunu ifade etti.

YÜKLÜ MİKTARDA ALTINLARI VAR

Petrol 147 dolar olduğu dönemde spekülatörlerin altın fiyatının 300 dolara ineceği şeklinde yorumlar yapıldığını hatırlatan Yıldırımtürk, spekülasyonların arkasında, Merrill Lynch başta olmak üzere bazı yatırım fonlarının 2008'in başlarında çok yüklü miktarda altın almasının yattığını öne sürdü. Yıldırımtürk'ün verdiği bilgiye göre, yatırım fonlarının planlarını Hindistan ve Türkiye'den yaşanan hurda altın dönüşleri bozdu. Hurda dönüşleri devam edince altın fiyatı 1006 dolardan döndü.

İLK BALON MARTTA UÇURULDU

Daha önce Mart ayında bir yorum kampanyası başlatan fonlar, ?5 sene içinde altın 2 bin 500 dolar olacak? diyerek talep oluşturmaya çalıştılar. Fakat altının ons fiyatı hâlâ bin doları geçmedi. 15 gün önce 907 dolara kadar geriledi, oradan bir düzeltme ile geçen hafta 938 dolara kadar geldi.

Kısa vadede 700-900 dolar olur

Para ve altın piyasaları uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, piyasalardaki düzelmelere dikkat çekerek, ?Şu an krizden çıkış süreci yaşanıyorsa o zaman altın güvenli liman değil. Başka enstrümanlara doğru yönelmek lazım? dedi. Yatırım fonlarının ellerindeki malı satamadıkları için sıkıntı içinde olduklarını kaydeden Yıldırımtürk, ?Bunlar emtialara doğru geçmek istiyorlar ama bir türlü geçemiyorlar. Çünkü ellerinde altın sıkışmış durumda. O yüzden böyle yorum yapıyorlar, yaptırıyorlar. Her yükselişte mal satıyorlar. Bu yükselişin geçici olacağı kanaatindeyim. Biz altında kısa vadeli fiyatın 700 ile 900 dolar aralığında olmasını bekliyoruz? diye konuştu.

Yeni Şafak

21 Temmuz 2009 17:19

blue5
Şube Müdürü

yav kime inanacağımızı şaşırdık. üç beş kuruş paramız var. 1-2 yıl hiç kullanmıcam . altın slıp saklıyalım diyoz.diyolarki sakın alma düşer,git dolar al. ya dolar düşerse. napcaz be millet. içinizdeki ekonomist ne diyor.. bu arada en iyi altın alma dönemi hangisi. yani malumunuz şu an düğün mevsimi. acaba eylüül gibi dahada düşermi?

24 Temmuz 2009 14:45

commentateur
Aday Memur

Arkadaşlar kriz döneminde Fransa ve İngiltere nakit para için sorosa yüklü miktarda ve ucuza altın sattı şeklinde haberler çıktı.Eğer doğruysa adam elinden çıkarana kadar altın yüksek seyredicek ve sonrası tabiki düşecektir.

08 Ağustos 2009 04:52

dobutamin
Genel Müdür

uzun vadede altının kaybettiği görülmemiştir

dolar şuan nedeyse 8 yıl önceye döndü

euro ise sallantıda bence uzun vadede altın daha mantıklı

2010 şubat gibi cumhuriyet bence 400 ü görür

08 Ağustos 2009 13:09

kahin06
Şube Müdürü

ben anlatıyım;

eger planlanan faiz indirimleri çıkarsa (ki bu kriz halen devam ediyo demek) bu borsada artıs gercekleştirir buda dolara olumlu yansır. dolar altın dengesi 72 yılından beri devam etmektedir. biri artarsa oteki ya sabt durur yada düşer demektir bu dedigim. bu durumda altın ya sbt kalır yada deger kaybeder. ama bi arkadasın dedigi gibi asırı bir deger kaybı olmaz. uzun vadede işlemlerde kar elde etmek isterseniz aktif olarak borsa-ekonomi piyasalrını takip etmeniz gerekir. yazdıklarımız tahmini uzun vadedir.3-5 ay.

özlü bir sözle bitiriyim " maden herzaman agırdır:))"

Toplam 6 mesaj
 
ANKET
Her yaz, en az bir defa, tatile çıkabiliyor musunuz?