Editörler : supporters.
13 Temmuz 2009 13:07

İç denetim sınavı

Netlerimizi yazalım.

GK GY 60/50

Alan 60/40

hitaf
Aday Memur
13 Temmuz 2009 13:19

GK-GY :50

ALAN :48

MAICH
Aday Memur
13 Temmuz 2009 14:12

sizce kaç net barajı aşar.Herkese başarılar.

borangokpinar
Kapalı
14 Temmuz 2009 15:38

GYK: 54

Alan: 48

birdokunbinahişit
Müsteşar Yardımcısı
15 Temmuz 2009 21:43

Arkadaşlar anladığım kadarıyla 60 soru genel kültür ve genel yetenek,60 soruda alan bilgisinden çıkmış.Kaç kişi başvurdu?Kaçı uzman kaçı denetmen?Kaç kişi kazanacak?En önemlisi soru tarzlarından bahsedebilir misiniz?Sanırım çıkan soruları bulamayacağız çünkü.İçinizden cevap veren olursa çok sevinirim.Kolay gelsin...

karacakislak
Aday Memur
15 Temmuz 2009 23:09

Arkadaşlar bu sınava katılım şartları nedir?Ne zaman böyle bir ilan verildi ben anlamadım .Kpss istiyormu?Ya da ben şartları nerden bulabilirim?

sunshine23
Daire Başkanı
16 Temmuz 2009 10:22

kamuda en az 5 yıl denetmen ya da mufettiş ya da 8 yıl yeterlikli uzman olmak gerek.

sunshine23
Daire Başkanı
16 Temmuz 2009 10:29

kpss değil kpds 50 istiyor ve osymnin yaptıgı sınavada turkiyede ilk 200e girmek gerek. şartlar bunlar.

siyasalcı
Memur
16 Temmuz 2009 13:37

Arkadaşlar sınav soruları ÖSYM nin sitesinde var. Meslekle ve mesleğe girişle ilgili ise yönetmelik bilgilerinize sunulur..

Yönetmelik

Maliye Bakanlığından:

İç Denetçi Adayları Belirleme, Eğitim

ve Sertifika Yönetmeliği

BİRİNCİ BÖLÜM

Amaç, Dayanak ve Tanımlar

Amaç

Madde 1 ? Bu Yönetmeliğin amacı, iç denetçi adaylarının belirlenmesini, eğitimini, yapılacak sınavlarını, eğitim programının süresini, konularını, eğitim sonucunda yapılacak işlemler ile başarılı adaylara verilecek iç denetçi sertifikasına ilişkin esas ve usulleri düzenlemektir.

Kapsam

Madde 2 ? Bu Yönetmelik, düzenleyici ve denetleyici kurumlar hariç olmak üzere, genel yönetim kapsamındaki kamu idarelerinde görevlendirilecek iç denetçi adaylarını kapsar.

Dayanak

Madde 3 ? Bu Yönetmelik, 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununun 65 inci maddesi uyarınca hazırlanmıştır.

Tanımlar

Madde 4 ? Bu Yönetmelikte geçen;

Kurul: İç Denetim Koordinasyon Kurulunu,

Kanun: 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununu,

Sertifika: İç denetçi sertifikasını,

ifade eder.

İKİNCİ BÖLÜM

İç Denetçi Adaylarının Belirlenmesi

Aday belirleme sınavı

Madde 5 ? İç denetim eğitimine tabi tutulacak iç denetçi adayları; Kurulca yapılacak veya Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığına, Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme ve Değerlendirme Merkezine ya da uygun başka bir kuruma yaptırılacak aday belirleme sınavıyla belirlenir.

Sınavda alınan puanlar bir sonraki sınavın sonuçları açıklanana kadar geçerlidir.

Sınava girecek memurlara idarelerince izin verilir.

Uluslararası geçerliliği olan CIA (Certified Internal Auditor), CISA (Certified Information System Auditor), CCSA (Certified Control Self Assessment) ve CGAP (Certified Government Auditing Professional) sertifikalardan birini almış olanlar, aday belirleme sınavından muaf olup Kurula gerekli belgelerini göndererek iç denetçi eğitimine katılırlar.

Aday belirleme sınavına başvuru şartları

Madde 6 ? Aday belirleme sınavına katılacak olanların 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde belirtilen şartlar ile aşağıdaki şartları taşıması gerekir.

a) En az dört yıl süreli eğitim veren yükseköğretim kurumları ile denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurt dışındaki eşdeğer eğitim kurumlarından birini bitirmek.

b) Aşağıda belirtilen süre zarfında çalışmış olma şartını yerine getirmek:

1) Yardımcılıkta geçen süreler dahil olmak üzere, mesleğe yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle alındıktan sonra yapılan yeterlik sınavında başarı göstermek kaydıyla kamu idarelerinde denetim elemanı olarak en az beş yıl.

2) Yardımcılıkta geçen süreler dahil olmak üzere, mesleğe yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle alındıktan sonra yapılan yeterlik sınavında başarı göstermek kaydıyla uzman olarak en az sekiz yıl.

3) Araştırma görevliliğinde geçen süreler dahil olmak üzere, doktora unvanını almış öğretim elemanı olarak en az sekiz yıl.

4) Müdür ve daha üst unvanlarda en az sekiz yıl.

c) İç denetçi aday belirleme sınavı son başvuru tarihinden önceki iki yıl içinde alınmış olması kaydıyla, İngilizce, Almanca veya Fransızca dillerinden birinden Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavından (KPDS) veya Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavından (ÜDS) en az elli puan almış olmak.

d) Son başvuru tarihi itibarıyla kırkbeş yaşından büyük olmamak.

e) Sicil raporu düzenlenen son üç yıl içinde olumsuz sicil almamış olmak.

f) Uyarma ve kınama cezaları hariç disiplin cezası almamış olmak.

g) Yurdun her yerinde çalışabilecek sağlık durumuna sahip olmak.

h) Kurulun belirlediği etik kurallara uygun öz geçmişe sahip olmak.

Aday belirleme sınav duyurusu

Madde 7 ? Kurul, sınavın yapılacağı tarih ve yerler ile sınava giriş şartları, eğitime kabul edilecek iç denetçi aday sayısı, başvuru yeri ve başvuruda istenecek belgeler, sınav konuları ve ağırlıklarını sınav tarihinden en az iki ay önce Kurulun internet sitesinde duyurmaya başlar ve Resmî Gazete?de bir defa ilan eder.

Aday belirleme sınav başvurusu

Madde 8 ? İç denetçi aday belirleme sınavına katılmak isteyenler;

a) Nüfus cüzdanı fotokopisi,

b) Lisans veya üzeri diploma, mezuniyet belgesi veya denklik belgesi fotokopisi,

c) İki adet vesikalık fotoğraf,

d) Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı veya Üniversitelerarası Dil Sınavı sonuç belgesi fotokopisi,

e) Çalıştıkları kamu idaresinden alacakları hizmet belgesini,

tamamlayarak ilan edilen tarihe kadar Kurula şahsen veya posta yoluyla başvururlar. Postadaki gecikmeler dikkate alınmaz. Kurul, elektronik ortamda başvuru koşullarını düzenleyebilir. Sınavı kazanan adaylar başvuru sırasında istenen belgelerin asıllarını veya tasdikli örneklerini eğitime kaydolurken ibraz ederler.

Aday belirleme sınav giriş belgesi

Madde 9 ? Kurula başvuruda bulunan ve sınava katılma şartlarını taşıyan adayların adreslerine sınavı yapan birim tarafından fotoğraflı sınav giriş belgesi postalanır. Ayrıca, sınava girmeye hak kazanan adayların isim listesi Kurulun internet sitesinde duyurulur.

Aday belirleme sınavı ve konuları

Madde 10 ? İç denetçi aday belirleme sınavı, Kurulun belirlediği tarihte, Ankara?da yapılır. Başvuru yoğunluğuna göre Kurul başka sınav merkezlerinin açılmasına karar verebilir.

İç denetçi aday belirleme sınavı aşağıdaki konulardan oluşur.

a) Genel yetenek ve genel kültür.

b) Genel iktisat, işletme ve maliye.

c) Temel hukuk bilgisi ve idare hukuku.

d) Genel muhasebe.

Aday belirleme sınav sonuçlarının değerlendirmesi

Madde 11 ? Kurulun, iç denetçi aday belirleme sınavından 100 tam puan üzerinden 70 ve üzeri puan almış kişiler arasından başarı sırasına göre belirleyeceği sayıda aday, gruplar halinde eğitim programına alınır. Kurul, 70 puanı aşan adaylar arasından programa kabul edilecek iç denetçi aday sayısının yüzde 10?u kadar adayı puan sırasına göre yedek olarak belirleyebilir.

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

İç Denetçi Adaylarının Eğitimi

Eğitim yeri

Madde 12 ? Kurul tarafından belirlenen eğitim yeri ve zamanı, eğitim programının başlamasından en az bir ay önce adaylara bildirilir ve Kurulun internet sitesinde duyurulur.

Eğitimde yer verilecek konular

Madde 13 ? İç denetçi adayları, Kurulca belirlenen müfredat ve programa göre, aşağıdaki konuları da kapsayacak şekilde, Maliye Bakanlığınca eğitime tabi tutulur.

a) İç denetim standartları ve risk yönetimi;

1) İç denetim standartları ve meslek ahlak kuralları,

2) İç kontrol, denetim ve yönetime ilişkin risk modelleri,

3) Risk değerlendirme yöntemleri,

4) Mali yönetim ve mali kontrol,

5) İstatistikî yöntemler.

b) Denetim yöntemi ve uygulamaları;

1) Denetim türleri ve teknikleri,

2) Performans ölçümü,

3) Bilgisayar destekli denetim teknikleri,

4) Denetim raporu yazım şekilleri ve raporlama.

c) Muhasebe;

1) Genel muhasebe,

2) Devlet muhasebesi,

3) Mali tablolar analizi,

4) Bilgisayarlı muhasebe uygulamaları.

d) Mevzuat;

1) Bütçe,

2) Kamu malları, ihale ve harcama mevzuatı,

3) Kamu personel mevzuatı,

4) İdare hukuku,

5) Yargılama usul hukuku,

6) Avrupa Birliği mali mevzuatı.

Eğitim süresi

Madde 14 ? Eğitim süresi üç aydan az olmamak üzere Kurul tarafından belirlenir. Eğitime kabul edilen iç denetçi adayları eğitim süresince kurumlarından izinli sayılır.

Sertifika sınavı

Madde 15 ? Eğitim tamamlandıktan sonra iç denetçi adayları, Kurulun belirlediği yer ve tarihte sertifika sınavına tabi tutulur. Sertifika sınavı, programın tamamlanmasından itibaren 30 gün içinde yapılır. Eğitim programına mazeretsiz beş günden fazla süreyle katılmayanlar sertifika sınavına kabul edilmez.

Sınav komisyonu

Madde 16 ? Sınav komisyonu biri başkan olmak üzere beş asıl ve iki yedek üyeden oluşacak şekilde Kurulca belirlenir. Komisyon üyeleri, belirlenen eğitim konularında uzman öğretim üyeleri, kamuda daire başkanı veya daha üst görevlerde bulunanlar ile iç denetçilerden veya bu unvanlara sahip olmuş kişilerden oluşur.

Sertifika sınav konuları ve sınav usulü

Madde 17 ? Kurul, eğiticilerin, konuyla ilgili akademisyenlerin ve denetim konusunda uzman kişilerin katılımıyla sınav sorusu hazırlama komisyonu oluşturur ve cevap anahtarını da içerecek şekilde bir soru bankası hazırlatır.

Sınav komisyonu, soruları Kurulun belirleyeceği usule uygun olarak soru bankasından seçer. Sınav, 13 üncü maddede dört başlıkta belirtilen eğitim konularını kapsayacak şekilde klasik yazılı veya test usulüyle yapılır.

Sınav sonuçlarının değerlendirilmesi

Madde 18 ? Sınav komisyonu, önceden belirlenmiş cevap anahtarına göre cevap kâğıtlarını değerlendirerek yüz tam puan üzerinden puanlama yapar. Sınavda başarılı sayılabilmek için her bir sınavdan en az altmış puan alınması ve dört sınav ortalamasının yetmiş puan ve üzerinde olması gereklidir.

Sınav sonuçlarının duyurulması ve itiraz

Madde 19 ? Sınav sonuçları en geç 15 işgünü içerisinde okunup değerlendirilmek suretiyle tüm adayların almış oldukları puanlar Kurulun internet sitesinde ilan edilir.

Sınav sonuçlarına ilandan itibaren 5 işgünü içinde itiraz edilebilir. İtiraz, Kurul tarafından en geç 15 işgünü içinde değerlendirilerek sonuçlandırılır ve adaya bildirilir.

Sınavda başarısız olan adayların durumu

Madde 20 ? Sınavda başarısız olan adaylar, yaş şartı hariç iç denetçi adayı olabilme şartlarını muhafaza etmeleri kaydıyla tekrar eğitime tabi tutulmadan izleyen iki sınava katılabilirler.

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM

Eğitim Sonucunda Yapılacak İşler

Sertifikanın verilmesi

Madde 21 ? Kurulca, sertifika sınavında başarılı olanlara aldıkları puanı da gösteren sertifika verilir.

Bu sertifika iç denetçiliğe atandıkları tarihten itibaren üç yılda bir İç Denetim Koordinasyon Kurulunca hazırlanarak, Maliye Bakanlığının teklifi üzerine Bakanlar Kurulunca çıkarılacak yönetmelik hükümlerine göre derecelendirilir.

BEŞİNCİ BÖLÜM

Çeşitli ve Son Hükümler

Geçici Madde 1 ? Kanunun Geçici 5 inci maddesi hükmünce kamu idarelerine iç denetçi olarak atananlara, atandıkları tarihten itibaren üç yılda bir derecelendirilecek iç denetçi sertifikası verilir.

Geçici Madde 2 ? Kanunun Geçici 5 inci maddesi hükmünce sertifika eğitimi ve sınavına tabi tutulmadan iç denetçi olarak atanan denetim elemanlarına, iç denetim sisteminin uygulanmasına yönelik iç denetim sertifika programında yer alan eğitim konularını ihtiva edecek şekilde Maliye Bakanlığınca üç ay eğitim verilir.

Yürürlük

Madde 22 ? Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Yürütme

Madde 23 ? Bu Yönetmelik hükümlerini Maliye Bakanı yürütür.

speedyboy61
Aday Memur
16 Temmuz 2009 14:10

Bu sınavıda a grubu forumunda açtınızya helal olsun size. Yani işe girmişsiniz hala bu işlerle meşgulsunuz bakın işinize kardeşim.Bu arada merak edenlere söyleyelim bu sınava kamuda denetmen uzman müfettiş... olarak belli sürelerde çalışmış olan ve kpds/üds den asgari 50 almış olanlar katılabiliyor.Kpss ile bir ilgisi yok bu sınavın adamlar eski alışkanlıkları kpss a grubu forumlarından vazgeçemiyorlar yazık sistem insanları ne hale getirmiş.Bir nesil memurlar net le büyüyecek 40-50 yaşlarında da burdaki rekabelerinden bahsederler. :)))

sbf0047
Şef
16 Temmuz 2009 17:12

Kitler deki müfettişler neden sınava giremiyor. son tebliğde genelyönetim kapsamındakiler girebilir diyor ama kanunda kamu idarelerinde çalışan denetim elemanları diyor..sorun yaşayan var mı bu konuda???

sunshine23
Daire Başkanı
17 Temmuz 2009 01:52

bu sınav kpss a'nın abisi de ondan bu forumda..

birdokunbinahişit
Müsteşar Yardımcısı
17 Temmuz 2009 21:26

İç Denetim Sınav konusu A grubunda açılır mı açılmaz mı size soracak değiliz arkadaşlar kaldı ki az çok ilgili biri A Grubunun devamı mahiyetinde olduğunu bilir.

Forumda A.Ö.F-Örgün eğitim,siyasal-odtü,sayıştay-maliye vb.birçok konuda saçma sapan tartışma yapılırken buraya laf yetiştirmeyi gençliğinize veriyorum :-)

buchikus
Aday Memur
20 Temmuz 2009 19:31

Arkadaşlar ÖSYM ve Maliye Bakanlığı bir hata yaptı ama bunu kimse kabullenmiyor herhalde.

Dikkat ederseniz bu puanlar 80 puan üzerinde hesaplanmış. Formül benim elimde mevcut. Soruların hepsini doğru yapan 79,5 alabiliyor. Dolayısıyla sınav değerlendirmesi hatalı.

Yönetmelikte 100 puan üzerinden hesaplanır deniyor. Yönetmeliğe aykırı bir durum ortada. Ben yarın iki kurumada itiraz edeceğim sonrasında da gelen cevaba göre "değerlendirme işlemi"nin iptaline yönelik dava açmayı düşünüyorum.

Hepimiz birlik olup ÖZYM ve Maliye Bakanlığına itiraz edelim ve baskı yapalım.

Bunu da memurlar nette ilan edelim. Belki geri adım atarlar.

buchikus
Aday Memur
21 Temmuz 2009 09:56

Arkadaşlar hakkınızı arayın. Sınav değerlendirmesi 100de100 hatalı.

mufin
Aday Memur
21 Temmuz 2009 10:53

bu sınav herhalde tarihe geçecek. tüm soruları doğru yap ama 70 al.

mavize
Aday Memur
21 Temmuz 2009 13:17

arakadaşlar konu ile ilgili genel idare hizmetleri anabaşlığının altında Maliye Bakanlığı İç Denetçi Aday Belirleme Sınavında büyük skandal!!!!!!!! başlığıyla yeni bir konu açtık

bu sınavdan 50 ve üzeri alanların 100 üzerinden 70 i geçmesi gerekiyor. Hakkımızı arayalım

buchikus
Aday Memur
21 Temmuz 2009 13:59

Arkadaslar bu gruba da üye olabilirsiniz.,

Buradan da irtibatlı olalım.

http://groups.google.com.tr/group/icdenetcisnavmagdurlar?msg=new&lnk=gcis&hl=tr

perec
Aday Memur
22 Temmuz 2009 10:53

gy-gk sorularından 7.sinde doğru cevap "e" denmiş ama "c" olmalı!

MAICH
Aday Memur
22 Temmuz 2009 12:41

arkadaşlar ösym vs ben çok netice beklemiyorum.

Yapılması gereken bence İDKK yeni sınav ilanı vermeli.

birdokunbinahişit
Müsteşar Yardımcısı
24 Temmuz 2009 22:33

gelişme var mı bu komedide arkadaşlar?

Toplam 38 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi