Editörler : hopaliSafak Vaktii
28 Temmuz 2009 11:29   


yakıt kullanmadan elektrik üreten makine üretildi

Konya'da çalışmalarını sürdüren bir mucit, 17 yıllık bir çalışmanın ardından, manyetik alanın hareket enerjisini rüzgar enerjisine çevirerek elektrik üreten bir makine yaptı.

Zafer Sanayisi'ndeki bir dükkanda makine ile ilgili çalışmalarını sürdüren Mucit Sinan Özsoy (35), AA muhabirine yaptığı açıklamada, elektrik ustası olarak çalıştığı Zonguldak'ta 17 yıl önce kendisinde manyetik alanın hareket enerjisinden elektrik üretme fikri oluştuğunu söyledi.

Bu fikrin hayata geçirilebileceğini kanıtlamak için uzun zaman gece-gündüz çalıştığını ifade eden Özsoy, ''Zaman içinde makinenin düzeneklerini bir araya getirerek test ve denemeler yaptım. Makinenin yapımında tasarımcı Murat Acer başta olmak üzere birçok uzmandan teknik anlamda destek aldım. Sonunda 1,5 kilovat saat elektrik üreten prototip bir makine yaptım'' dedi.

-MAKİNE, İÇİNDEKİ 400'E YAKIN MIKNATIS İLE ÇALIŞIYOR-

Özsoy, makinenin hiçbir yakıt kullanmadan, manyetik alanın hareket enerjisini rüzgar enerjisine çevirerek elektrik üretme sistemiyle çalıştığını belirterek, şunları kaydetti:

''Prototip amaçlı ürettiğimiz, eni ve boyu 120'şer santimetre olan makinenin içinde küçük ebatlarda 400'e yakın mıknatıs var. Bu mıknatısların, ters kutuplarının bir araya gelmesiyle oluşan hareket, pervaneye aktarılıyor. Pervanenin dönmesiyle oluşan rüzgar enerjisi de daha sonra dinamo vasıtasıyla elektrik enerjisine çevriliyor. Bu prototip makine saatte, 1,5 kilovat elektrik üretiyor, bu da yaklaşık 10 adet ampulü çalıştırıyor. Ancak bu makinede ufak değişiklikler yapılarak, 10 kilovat yani 3 dairenin ısınma dahil tüm elektrik ihtiyacını karşılayacak kadar elektrik üretmesi sağlanabilir. Makinenin ebatları daha da büyütülürse bir sitenin, bir mahallenin veya bir şehrin ihtiyacını karşılayacak kadar elektrik üretilebileceğini düşünüyorum.''

Makinelerinin farklı büyüklüklerdeki versiyonlarıyla 1 kilovat saatten 2 megavat saate kadar elektrik üretebileceğini ileri süren Özsoy, bu makinelerin bir araya getirilmesiyle Türkiye'nin ihtiyacı kadar elektrik üretebileceğini de bildirdi.

Özsoy, hiç yakıt kullanmadan çalışan bu makinenin çalışma sistemi açısından benzerinin bulunmadığını ileri sürerek, şöyle devam etti:

''Daha önce farklı sistemlerle çalışan buna benzer icatlar yapılmıştı ancak hayata geçirilemedi. Bizim makinemiz çalışma sistemi olarak benzersiz. Patentini alabilmek için Türk Patent Enstitüsü'ne başvurdum. Rüzgar enerjisinden elde edilen sistemler var. Bizim sistemimiz bunlardan hem daha az maliyetli hem de daha küçük mekanlarda kurulabiliyor. Bize destek vermeleri için devlet büyüklerimize yazı gönderdik.''

Prototip makinenin kendisine 15 bin liraya mal olduğunu ancak seri üretime geçilmesi halinde maliyetin çok daha aşağıya düşeceğini ifade eden Özsoy, seri üretime geçilmesi halinde 10 bin liraya 3 dairenin, ısınma dahil tüm elektrik ihtiyacını karşılayabilecek kapasitede bir makine üretilebileceğini bildirdi.

28 Temmuz 2009 11:41

tefliyizdertliyiz
Memur

perendev manyetik motor diye aratırsanız hiç bir yakıt kullanmadan dönme hareketinin elde edildiğini görürsünüz. ama bence sadece göz boyama fizik yasalarına ters. enerji yoktan var edilemez...

28 Temmuz 2009 12:08

emrekan78
Şef

elektrik konusuna vakıf arkadaşlar belki daha iyi açıklarlar

28 Temmuz 2009 12:21

tefliyizdertliyiz
Memur

Detaylı açıklamamı istiyosun buyur;

Bu mıknatısların, ters kutuplarının bir araya gelmesiyle oluşan hareket, pervaneye aktarılıyor. Pervanenin dönmesiyle oluşan rüzgar enerjisi de daha sonra dinamo vasıtasıyla elektrik enerjisine çevriliyor.

Benim burdan anladığım aynı kutuplu mıknatısların biribirini itmesi mantığından hareket ederek 400 adet mıknatısın ki bunlar neodmiyum mıknastıs olması gerek. biribirlerine belli açılarla yerleştirilip biribirini itmesi mantığıyla çalışıyor olması, tabi bunun yapılması imkansız. perendev manyetik motoru dediğimde buna benzer. videoları var nette.

28 Temmuz 2009 12:31

emrekan78
Şef

neden imkansız olsun ki? internette gördüm bi kırşehirli amcada bulmuş aynı şeyi, o da 24 v'luk aküyle mıknatıslara elektrik veriyomuş ve mıknatısların belli açıyla yerleştirilmesiyle sürekli birbirlerini tetikleyerek dönme hareketi elde etmiş

28 Temmuz 2009 12:38

megatron20
Şube Müdürü

tefliyizdertliyiz....

kesinlikle hiçbirşey yokdan varedilemez bu ancak yüce yaradanın kudreti ile olur.

ancak burada benim anladığım kadarıyla bi yokdan varetmeden bahsedilmiyor. burada enerji dönüşümünden bahsediliyor. zaten bütün enerjiler belli dönüşümler sayesinde elde edilmiyorlarmı.

28 Temmuz 2009 13:25

dinyeper-estergon
Müsteşar Yardımcısı

megatron20 toplanma noktasına beklerim seni

nasılsın görüşmeyeli?

28 Temmuz 2009 14:05

tefliyizdertliyiz
Memur

megatron arkadaşım benim yazılandan anladığım devir dayim makinesi. yakıt kullanmadan ibaresi var yakıt yok, hiç bir enerji sisteme girmiyor o zaman çıkan enerji nerden geliyor. Önyargılı değilimdir, sistemi görsek daha rahat yorum yapabiliriz. http://video.google.com/videoplay?docid=6189540769300973039 bu linkte bir motor var ve kendi kendine çalıştığı iddaa ediliyor. Yorum size kalmış... he birde sistemi yanlış anlamış olabilirim, görmek lazım dediğim gibi...

28 Temmuz 2009 14:11

tefliyizdertliyiz
Memur

emrekan78 arkadaşım 24 Volt ile mıknatıslara elektrik veriyomuş ibaresinde şu var. Mıknatıslara elektrik verilmez. Elektrik verilerek bobin mıknatıs yapılır ve bu bobine sürekli enerji verilmesi gerekmekte. bu konuya neden cevap yazıyorum biliyomusun. Benim bi kanka var yapmaya kalkmıştı yakın bir zamanda ben olmaz dedim yaparsan sana nobeli verirler dedim... Keşke olsa o zaman ne nükler santrallere ne hidrolik nede termik santrallere ihtiyaç kalmaz... He dediğim gibi yanlış anlamadıysam... Bu mantıkla bir dinamonun içindeki rotor uzayda elle bir kere çevrilse sonsuza kadar döner diyede düşünülebilir.

29 Temmuz 2009 09:59

flawless52
Yasaklı

çok iyi haber

29 Temmuz 2009 13:02

kuscubası
Kapalı

anladığım kadarıyla bu saf 400 mıknatısı boşa harcamış,

rüzgara destek olsun diye mıknatıslar kullanmış olabilir,

mıknatısların etkilerinin toplamı sıfır olacağından, rüzgarada katkısı olmayacaktır.

dünyanın katmanlarından oluşan bi manyetizma mevcuttur ama bundan elektrik üretebilmeniz için dünya üzerinde çok hızlı hareket eden cisimler bulmak durumundasınız, bu cismi bulduğunuzdada zaten dünyanın manyetik alanını kullanmaya gerek kalmaz.

29 Temmuz 2009 17:34

_İ&K_
Yasaklı

kimse hemşerime saf diyemez

Toplam 11 mesaj
 
ANKET
Milli piyango bileti hakkında ne düşünüyorsunuz?