Editörler : Cüneyt Barışoglu
13 Ağustos 2009 17:01   


İdari Yargı Hakimlik Sınavına hazırlık

Arkadaşlar İdari Yargı Hakimlik Sınavına hangı kaynaktan çalışıyorsunuz.Tekrar amacıyla tek kitap olarak hangi kitabı önerirsiniz.Yardımcı olursanız sevinirim.

13 Ağustos 2009 19:30

ilay_duru
Şef

Henüz sınav tarihi dahi belli değil,eylül ekim gibi olabileceğine dair söylentiler bile var! Geçen sene 30 kasımda değil miydi sınav,bu sene de o aralar olmaz mı?

14 Ağustos 2009 09:08

fahhat
Aday Memur

Galiba kimse ders filan çalışmıyor.Yok mu kaynak ismi verecek?

14 Ağustos 2009 09:13

kararsızkazım
Daire Başkanı

bu sene idari yargı sınavı yok

14 Ağustos 2009 09:42

çigdemşn
Kapalı

anayasa -idare ;ümit kaymak(diğer seçenek idareye metin gündaydan da çalışmak)

idari yargı-gözübüyük

usul-baki kuru

medeni-bilge öztan deniyor ama ben hiç ordan çalışmadım haa sınavı kazanamdım zaten bilmiyorum çalışmadığım içinde kitabın nasıl old nu yanlış yönlendirmeyyeim oyüzden.ama eşya kısmına oğuzmandan çalışabilirsin.

borçlar-reisoğlu

ceza-ismail ercandan çalışılabilir.yada toroslu

soru bankası konusunda bilgi veremeyeceğim çünkü çıkmış sorular haricinde hiç soru çözmedim :)başka da bişey yok heralde.vergi var pardonn nasıl unuttumm ben ve de eheh onu da biliciden çalışabilirsin.maliye iktisat zaten iibf ile isen hani kolay bunlar dersane notu vs yeterli olur.

sınavıda bunlar marta koyacaklar galiba ..ben sınava girmekten vazgeçtim ya sınav martta olur :))

kararsızcım nasılsın canım konuşamıyoruz hiç.nasıl gidiyor çalışmaların??

14 Ağustos 2009 10:14

kararsızkazım
Daire Başkanı

iyiyim çiğdem sağol dün üç il dolaştım bugün ondan mütevellit sanırım kulaklarım ağrıyor :))

sen nasılsın? nedir bu karamsarlık çiğdemcim artarakda sende... bu yoldan dönmek yok güzelim :)

14 Ağustos 2009 12:05

çigdemşn
Kapalı

kararsızcımmm şu anda yazıyor olabilmen bile o kadar gezintiden sonra harika bir şey:))bilmem mi ya insanın kulağıda çınlar , ayaklarıda şişer çok zorrr:(

yok benim için idari bitti kararsızcım ,karamsarlık falan değil de bu artık kendimi çok üzüyorum hiç gerek yok ne yapayım açsalardı sınav eheh benim gibi bir aday adayını kaçırdıkları için onlar üzülsün:))artarakcıkk yapar ya ben oyüzden hiççç yorum yapma gereği bile duymuyorum kazanıcak o 2010 da buarada idari hakim artarak diye hitap edeceğiz ona :)ama benden geçti:)çalışmalarını aksatma bak yol gezi vs derken :)

14 Ağustos 2009 12:59

kararsızkazım
Daire Başkanı

en iyi kararı sen verirsin tabi ki kpss ye ağırlık vereceksin o zaman... bir plan yaptım kendimce ne kadar uygulayabilirim bilmiyorum bakalım bir yandan işe gitmek bir yandan sınava hazırlanmak çok zor :( ama benim hala umudum var :))

14 Ağustos 2009 13:21

fahhat
Aday Memur

Sadece Murat ilkumutun hazırlık kitabinin yetersiz olduğunu duymuştum ama tekrar icin iyi mi veya ilk başlayanlar için nasıl?

14 Ağustos 2009 13:27

çigdemşn
Kapalı

evet işe gitmek ve eve gelip çalışmak hakikaten çok zor ama isteyince oluyor ben gayet başarılıyım bu konuda:))kpss bu sene girmedim pişman da değilim gerçi bakalım 2010 da kpss de artık yaparım bişeyler heralde:))

murat ilkumut tekrar içinse okunabilir tabi ..anlamadığım sen konuları bitirip birde tekrara mı başladın???eğer öyleyse bu sene zaten sınav olmadığı için tekrar çalışıtğın kaynaklara göz gezdirmeni tavsiye ederim ben o artık en son aşama muratı okuman .tabi benim düşüncem bu..

14 Ağustos 2009 19:39

maynortkeynes
Aday Memur

arkadaş idari hakimlikte umudu olan var mı daha...(hukuk mezunu dışındakiler için konuşuyorum)... bence boşuna girmeyin diyorum ... nedeni ortada(yeni yasal duzenleme ile hukuk dışındakilere 0,20 hak tanınıyor.sözgelimi geçen sınavda 10 tane iibf mezunu hakim oldu)taktir sizin...

15 Ağustos 2009 14:03

ilay_duru
Şef

Bu kitap tavsiyeleri artık sürekli birbirini tekrarlıyor zaten,sürekli tavsiye isteyen konular açmak yersiz

16 Ağustos 2009 19:02

üstad01
Memur

bende Mart ayında açılabilir diye duymuştum hakkınızda hayırlısı çalışan kazansın başarılar

17 Ağustos 2009 19:47

fato_55
Aday Memur

iibf mezunu olup da kazanan 10 kişi diosunuz sadece...çok çalışıp o 10 kişiden biri de biz olabilirz insan yeterki istesin azimle çalıssın gerisi boş...

18 Ağustos 2009 00:02

seli2009
Aday Memur

Arkadaşlar sınav tarihi konusunda kesin sayılabailecek duyum alan varmı acaba. Haberimiz olsa iyi olurdu.

Bu arada konuyu bulmuşken söyleyeyim. Bu adamlar sırf sadece hukukçular kazansın diye idari bölümleri % 20 ile sınırlandırdılar. Aslında neye hizmet ettikleri de pek bilinmiyor. Bir düşünün... İdari hakimlik sınavını kazananların yarısı vergi hakimi oluyor. Hayatında muhasebe görmemiş, Muhasebenin M'sinden bihaber bir adam 6 aylık bir basit eğitimden sonra, Maliye müfettişlerince, hesap uzmanlarınca, gelirler kontrolörlerince veya vergi denetmenlerince yazılmış ve önüne gelmiş bir rapora nasıl hükmedecekte hakimlik yapacak ve kanuna göre doğru kararı verecek. Maliye bakanlığının denetim elemanları o raporu yazabilmek için 3 yıl yardımcılık yapıyor ve sonradan yeterlik sınavına ve mülakata giriyor. Peki rapora hükmedecek olan vergi hakimi ne yapıyor basit bir 6 aylık seminerden sonra.

Dahada kötüsü o Raporu devlet adına, yine muhasebenim M'sinden bihaber Hazine Avukatı savunuyor.

Komedi değil mi?

İşte Türkiyede adalet böyle sağlanıyor.

İdari hakim olmayı düşünen ve şu an çalışan arkadaşlar ne olduklarını ve ne olacaklarını düşüünü lütfen.

Aslında asıl düşünmesi gerekenler Ankarada oturup kendi kendilerine göre kanun teklifi veya tasarısı düzenleyenleyenlerdir ama boşverin onlardan beklemek zaten asıl düşüncesizliktr.

18 Ağustos 2009 01:06

owen2
Aday Memur

seli2009 arkdaşım sen ne diyorsun ya yani idari hakimlik hukuk mezunu deilde iibf mezunlarının alınmasını mı gerektiriyor açıklamasıda işte muhasebe maliye falan gösterilmemesi mi arkdaşım dikkatini çekeyim hakimlik mesleğinden bahsediyoruz ister adli ister idari artık herneyse hakimlik başta hukuk mantığı gerektirir sen en temel ilkeyi çiğniyorsn neymiş maliyeymiş geç bunları bence yüzde 20 bile alınmaması gerek tamamı hukuk fakültelerinden alınmalı..

18 Ağustos 2009 07:46

5122009
Kapalı

seli2009

yazdıkların iibf'lilere kota konmasının haklılığını bir kez daha kanıtlıyor.yazdıkların hakimlik mesleği ve özellikle idari hakimlik mesleği hakkında ne derce cahil olduğunu gösteriyor.cehaletinizi her fırsatta sergilemekten de geri kalmıyorsunuz.olaya senin baktığın gözle bakarsak nasıl bir sonucun ortaya çıktığın inceleyelim:adli yargıda tıbbi uyuşmazlıklar dava konusu oluyor,bazı davalarda hakimin doktorun yaptığı ameliyatın tıp biliminin verilerine uygun olup olmadığını incelemesi gerekiyor.ama biliyorsun ki hukuk fakültelerinde bu konuda bir eğitim verilmiyor.şimdi senin mantığınla olaya yaklaşırsak bu tür ihtisas konusu alanlarla ilgili uyuşmazlıklarda hukuk fakültesi mezunu hakimlerin değil,ilgili eğitimi görmüş kişilerin hakim olması gerekiyor.bir başka deyişle senin mantığına göre doktor,mühendis,öğretmen,mimar vb. kişilerin hakim olması gerekir.öyle ya hukuk mezunu ne anlar tıbbi raporlardan,mühendislik projelerinden v.b.

ayrıca şuanki kotanın değerini bilin;çünkü mevzuatın AB müktesebatına uyumlaştırılması sürecinde idari yargı hakimliğin hukuk fakültesi mezunlarının dışındakilere kapatılması günemde.zaten bu alanın iibf'lilere açılması bir gereklilik sonucu değil,bir mecburiyetten kaynaklanmıştı.idare ve vergi mahkemeleri kurulduğunda ülkemizde yeterli hukuk mezunu bulunmadığından hakim ihtiyacının bu fakültelerden sağlanması yoluna gidilmiştir.günümüzde bu tür bir ihtiyacın olmadığı açıktır.ayrıca bugün idari yargıdaki sorunlarla ilgili yazılmış makale ve raporlar incelendiğinde bu alandaki bir çok sorunun (karar ve içtihatlardaki istikrarsızlık,tutarsızlıkların) kaynağı hukukçu olmayan hakimler olduğu açıkça dillendirilmektedir.zaten iibf'lilere kota getirilmesinin nedeni de bilimsel eserlerdeki bu tespitin sonucudur.yoksa kimse hukukçuların kara gözlerine kaşlarına hayran olduğundan değil.sorun var,sorunun nedenine yönelik tespitler var,tepitlerden yola çıkılarak çözüm getirilmeye çalışılıyor.ancak sorun kademeli olarak çözülüyor,önce kota kondu sonra tamamen hukukçular alınacak.

şimdi diyeceksiniz ki daha önce biz daha başarılı olduğumuz sınavı kazanıyorduk.yine yanıldınız,sınavı kazanmanız sizin başarınızın neticesi değildi,sınavdaki soru dağılımıydı.sınavın yarısını hukuk dışı alanlarından yapıldığı için hukukçular sınava ilgi göstermiyordu ve bu nedenle iibf'liler sınavı kazanıyordu.şimdi bu da değiştirildi ve bu nedenledir ki son sınavda kotayla ilgili hükmün uygulanmasına gerek kalmamış.kota doğal olarak oluşmuştur.

son olarak sağda solda hukukçulara saldırmayı bırakın

18 Ağustos 2009 09:18

fahhat
Aday Memur

Valla sıkıntı geldi bana.Ne bu kardeşim her fırsatta aynı tartışma.Kaldırsınlarda hukukçular bizden kurtulsun, bizde bu sınava çalışalımmı çalışmayalımmı derdinden kurtulalım.Hukukçuların, İİBF mezunlarının bu sınava girmesinden niye korkuyorlar bunu da anlamış değilim.sınava kota kondu yine aynı tartışma.Menfaat dünyası herkez kendi menfaatinde.

18 Ağustos 2009 09:35

sonerde
Şube Müdürü

5122009 kardeşim güzel yazmışsın,tebrikler.

18 Ağustos 2009 21:09

ahf_06
Kapalı

ona baakrsan tapu kadastro işleri daha zordur ama onuda hukukçu yapıyo yok da anlamıyom ki kardeşim ehli vukuf diye bişi var sanki bu hakim kararı tek kendi kafasına göre veriyo...

ona bakarsan bende bazı kararlar goruyorum hukukçu olmayanların verdiği adamın bi tane bile yasa maddedsine atıf yapmadan sallamasyon yok su ilke yok bu ilke diyip durdugu var o nolacak..yok bari bişi bilmiyon hukuk adına anayasaya atıf yap onuda mı okumadın diyesi geliyo insanın...

yani bu siyasalcıalrın kıskançlıklarıda hat safada üstünüz kardeşim var mı ötesi...siz 300 puanla mülkiye ye girip inek bayramlarında fink atarken biz hukukçular 1 1.5 ay dunyadan soyutlanıyoz...nolacak tı yani...boşuna mı aldık öss lerden 360 puanları alsaydında hukuk a girseydin elinden mi aldık senin ALLAH ALLAH!

18 Ağustos 2009 22:00

Mohikan44
Kapalı

ahf_6 sana aynen katılıyorum,hukukçular diğer fakültelerdekilere göre daha çok çalışıp emek vermektedirler.Biz kaçbin sayfalık kitapları devirirken,iibfler kısacık fotokopi notlarla ders çalışıp sınavlardan yüksek notları alabilmekteler.Aramızda biraz fark olsun yani.

Toplam 146 mesaj
 
ANKET
Zina yasağı yeniden gelmeli mi?