Editörler : Cüneyt Barışoglu
10 Eylül 2009 14:59   


Kapalı
ideal devlet nasıl olmalı

İdeal devlet nasıl olmalı?

Evet sorulması gereken bir soru: hem çok zor hem çok kolay bir soru,

Ama önce devlet nedir sorusuna cevap vermek gerekir.

Modern Devlet: bir kara parçasında yaşayan insanları dışardan gelebilecek tehditlere karşı koruyan, güvenlik, refah ve huzur sağlama amacını güden ve bu amaca yönelik olarak kanun koyma, bu kanunları uygulama, yargılama, cezalandırma gibi güçlere sahip olan siyasi ve dilsel bir birliktir.

Ve bütün devletler bu amaçlar için kurulduğunu iddia eder lakin bunun ne kadar başarıldığı ise tartışma götürür. Kimisi dev ordular kurar, kimisi devasa binalar diker, kimisi dev fabrikalar kurar, kimisi milli gelirimiz şu kadar diye övünür, kimisi dev hastaneler, ile dev okullar kurar, kimisi kalabalık lığı ile en modern devlet olduğunu ispat etmeye çalışır. Ama acaba bunlar yeterli olur mu yada bunların ne kadarı ne kadar olmalı.

Romalılar kendini o kadar büyük görürlerdi ki Bütün yollar Roma?ya çıkar diyebilmişlerdir. Ya başkaları onlarda aynı iddiada idiler. Cengiz han,İknalar, Osmanlılar, ABD. vs.

Ama şu ana kadar kurduğumuz ve yıkılan tüm medeniyetler sadece maddi olan varlıkların fazlalığı ve bolluğunu bir meziyet ve beklide tek meziyet olarak görmekteydiler.

Amerika da olan son krizde bankaları kurtarmak için kullanılan kaynak 500 milyar doları geçmiştir. Ve bu kaynağında yeterli olmadığı şimdiden belli olmuştur. Ama emlak kredisi çeken sonra ödeyemediği için evsiz kalan yüz binlerce insana 1 sent bile verilmemiştir. Çadırda yaşamak çok doğal olsa da sürekli kamp hayatı zor olsa gerek?

Yada işini kaybeden, aç kalan, sokak da kalan insanlara 1 sent veren yok.

Demek ki ABD ideal bir devlet değil.

Bence ideal devlet insan gerçeğinde birleşebilen devlettir. İnsan gerçeği ise insan mutluluğu, huzurunu ve sağlığını her şeyin üstünde tutan devlettir. Amaç teknoloji üretmek sonra onun esiri olmak asla olmamalı. Gerekirse teknolojiye dur diyebilmektir. Baz istasyonlarını okulların bahçesine apartmanların tepesine kurup, çocuklarınızın kanser olmasına izin veren devlet-hukuk her neyse ideal devlet olamaz. (modern devlet olur)

Yüz binlerce insanı öldürüp, evsiz ve sakat bırakıp, demokrasi için yaptığını söyleyenler ideal devlet insanları değil-modern devlet insanları olur. Öyleyse modern devletle bozkırda kurulan Cengiz devletinden ne farkı var? Sadece yaşadıkları yüzyıl farkı var değil mi. Diyeceksiniz ki teknoloji farkı var, hayır yok çünkü Cengiz zamanına göre en teknolojik silahları kullanarak istila etti dünyanın yarısını değil mi ?

Bence ideal devlet insanlarını ve diğer insanlık uygarlığını her türlü yok oluştan korumak için çalışan devlettir. Bugün küresel afetlerin kıskaççında olan dünya insanlığı dev holdinglerinin dev bankaların umrunda değil. O yüzden fikrimizi evrimselleştiremezsek ?devletlerimizin yapılarını değiştiremezsek yavaş yavaş yanan bir mum gibi insanlıkta yok olacaktır. Basit bir baz istasyonu uygun yere kaldıramayan bir hukuk ? trilyon dolarlık şirketlere mi dur diyebilecek.

Şu anda yapılan okullar,hastaneler,üniversiteler sadece daha çok maddiyat üretmek için yaşıyor . Bir mühendislik, bir doktorluk üstün olmamalı bir felsefeden biliminden sosyolojiden ilahiyattan,astronomiden. Ama lakin olur. Modern devlet sadece maddeyi artırmayı düşününce insanları da pek tabiî ki daha çok tüketilecek parayı kazanmayı düşünecektir. İlahiyatla,felsefeyle insanın evrendeki yerini düşünmeye ana hedef yapmış dallar geri plana düşmeye mecbur alır. Çünkü inşaat yapmak daha kolay ve kazançlı olacaktır. Bu kolaylık ve basitlik dünyanın ne kadar değerli ve dünyadan kaçıp gitmenin imkansız olduğunu göremeyecek bir sarhoşluk dan başka bir şey veremez.

Tüketiyoruz ve tükeniyoruz??

Hiçbir şey sormuyoruz. Hiçbir şey düşünmüyoruz. Önümüze konulan şeyleri yemekten başka ne yapıyoruz. Bu kavga niye, bu kadar çok yiyip şişmek niye, son teknoloji telefon niye?.

Ergenlikle kendimize sorduğumuz ben kimin sorusunun cevabını verememiş bir benlik tabiî ki ruhunu maddeyle dolduracaktır. Bu çokluk yarışı en fazla ömür tüketir.

Sonsöz olarak Tüm insanların insan olarak değerli olduğu bir dünya ümidiyle?.

10 Eylül 2009 15:04

okyanusyaca
Yasaklı

İdeal devlet herşeye burnunu sokmayan devlettir.

Toplam 1 mesaj
 
ANKET
Taşeron personelin, işçi kadrosuna geçirilmesini;