Editörler : Cüneyt Barışoglu
18 Eylül 2009 01:11   


Yasaklı
'söz ola kese savaşı söz ola kestire başı ,söz ola avlu aşı bal ile yağ ede bir söz..

Eski zamanlarda bir kral varmış. Kral bir rüya görüyor,rüyayı gördükten sonra bir sıkıntı basıyor.rahasız oluyor. Bu sıkıntıdan kurtulmak için adamlarına haber veriyor.Kral: ben böyle böyle rüya gördüm diyor. Rüyanın etkisi hala üzerimden gitmedi. Bu rüyayı tabir edecek bilge iyi bir tabirciye ihtiyacım var, diyor.

Çevrenin en alim, en bilge tabircisine haber veriyorlar.Tabirci geliyor:nasıl bir rüya gördünün kralım? diyor.Kral rüyayı anlatıyor. Rüyayı anlattıktan sonra tabirci; kralım sizin için çok üzülüyorum diyor.Kral; hayırdır neden üzülüyorsun benim için diyor. Tabirci;efendim sizin aileniz akrabalarınız yakın cevreniz sizden önce ölecek ve siz onlara cok üzüleceksiniz.

Sizin için bu yüzden ben cok üzülüyorum diyor.Kralın bir anda morali bozalıyor;gidin kesin sunun başını diyor. Adamın basını kestiriyor adamlarını çağrıyor Kral;bana adam gibi bir tabirci getirin su rüyamı adam gibi tabir etsin. Başka bir tabirci bulup getiriyorlar.Kral yine rüyasını anlatıyor. Tabirci rüyayı dinledikten sonra;efendim sizin için çok seviniyorum diyor. Kral; hayırdır neden benim için seviniyorsun diyor. Tabirci efendim siz akrabalarınızdan, yakınlarınızdan çok yaşayacaksınız. Aynı tabirciyi kral altınlarla ödüllendiyor.

İki tabircide aynı şeyleri söylüyor. BİR tanesi ;ailen senden daha önce ölecek sen bunu ızdırabını yasayacaksın. Diğeri ise; efendim siz hepsinden uzun yaşayacaksın diyor.

YUNUS EMRE;

''söz ola kese savaşı söz ola kestire başı ,söz ola avlu aşı bal ile yağ ede bir söz..''

Diyerek dil güzelinin nelere güç yetirir olduğunu ifade ediyor yunus emre...

kıssadan hisse..

18 Eylül 2009 01:19

uye1437004
Yasaklı

sözün dili lal mı ola???

...

Mahallenin kabadayısı, dervişliğe heveslenir ve en yakın Mevlevî dergâhına giderek intisap talep eder. Konuştuğu zât, kendisine bir sikke (Mevlevî külahı) verir ve, ?Bunu başına giy; sana kim ne derse desin, ?Eyvallah? de. Yarın da tekrar gel; bakalım bu iş sana uygun mu?? der. Başındaki sikkeyle dervişlik işareti veren namlı kabadayıyı görenler, artık bir zarar gelmeyeceğini bildiği için olmadık şakalarla takılırlar. Kahramanımızın hepsine cevabı, ?eyvallah?tır. Derken işler karışır. Bir cinayetin faili olmaktan tutuklarlar. Öyle ya, mahallenin kabadayısı, ?her zamanki şüpheli?dir. İddialara da ?eyvallah? der.

- Sen öldürdün!

- Eyvallah.

- İdama mahkûm ediyoruz!

- Eyvallah.

Sabah sehpaya çıkar. Tam o anda gerçek katilin yakalandığı haberi gelir ve kabadayımız zor belâ serbest kalır. Doğru dergâhın yolunu tutar. Kendisine sikkeyi vereni bulur. Başından çıkarıp onun önüne koyar:

- Ben vazgeçtim. Al sikkeni....

Biraz durakladıktan sonra da işaret eder,

- Eyvallah?ı da içinde.

şimdi bu vatana ?eyvallahı olmayan? yürekler gerek...yunus emrenin sözü gibi bal ile yağdan kurulmuş cümlekerden arınıp kurulan cümleler kuran yürekler gerek..

18 Eylül 2009 13:40

Aykonçuy_
Kapalı

şimdi bu vatana ?eyvallahı olmayan? yürekler gerek...yunus emrenin sözü gibi bal ile yağdan kurulmuş cümlekerden arınıp kurulan cümleler kuran yürekler gerek..

18 Eylül 2009 15:26

baler fidan
Genel Müdür

yüreğinize sağlık.eyvallah.

29 Eylül 2009 11:49

uye1437004
Yasaklı

''söz ola kese savaşı söz ola kestire başı ,söz ola avlu aşı bal ile yağ ede bir söz..''

eyvallahı olmayan yürekler eyvallah ile bütünleşmiş:((((

29 Eylül 2009 16:01

buzlucay
Daire Başkanı

avlu aşı değil o abi. ağulu aş. yani zehirli aş. maksat konudan uzaklaşalım:)

Toplam 5 mesaj
 
ANKET
Son iki ayda ÖSYM'nin çağrı merkezini aradınız mı? Memnuniyetiniz ne düzeyde?