Editörler : Cüneyt Barışoglu
01 Ekim 2009 13:34   


yer değiştirme yönetmeliği

İmam ve müezzinleri üzen haber

Diyanet İşleri Başkanlığı, din görevlilerinin yükselme ve tayin yönetmeliğini değiştirdi.

Yazı Boyutu 10 12 14 16

90 bin kişiyi ilgilendiren düzenlemeye göre aynı yerde 5 yıl görev yapan imamlar rotasyona tabi tutulabilecek. İmam ve müezzinlerin yer değiştirmesine, il ve ilçe müftülerinden oluşan komisyonlar karar verecek. Görev değişimleri il sınırları içinde olacak.

Komisyon iller arası tayin yapamayacak. Düzenleme ile imam ve müezzinlerin çok uzun yıllar aynı yerde görev yapmasının önüne geçilecek. Uygulamanın 5 yılı dolan herkesin zorunlu olarak yer değiştireceği şeklinde anlaşılmaması gerektiğini belirten Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Özafşar, "Kimin devam edip kimin yer değiştireceğine komisyon karar verecek." dedi.

Uygulama, 2010 yılı Haziran ayından itibaren başlayacak. İlk önce hakkında şikâyet bulunan ve 10-15 yıl aynı yerde görev yapan din adamları yer değiştirmeye tabi tutulacak. Halen Diyanet'te uygulanan sistemde din adamı istemediği sürece tayin edilmiyor. Çok sayıda imam ve müezzin, göreve başladığı camiden emekliye ayrılıyor. Teşkilata hareketlilik getirmek istediklerini kaydeden Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Özafşar, özellikle taşrada görev yapan personelin önünü açmak istediklerini, meslekî bilgi ve tecrübeyi ödüllendirecek bir sistem kurduklarını ifade etti. Diyanet yeni sistemle çalışanlarına yönelik performans düzenlemesi de getiriyor. Buna göre din adamları, en geç iki yılda bir sınava tabi tutulacak. Bu sınava girmeyen görevli, nakil talep edemeyecek. Sınavda elde edilen başarının yanı sıra kıdem, eğitim, nitelik ve performans yer değiştirmede esas teşkil edecek.

01.10.2009 07:15:17

01 Ekim 2009 14:13

durgut45
Şube Müdürü

GÜNAYDINNNNNN.

YÖNETMELİK ÇIKALI AYLAR OLDU.

01 Ekim 2009 15:28

mahzun4bli
Şube Müdürü

durgut hocam siz cvp verebilir misiniz lütfen.çünkü siz hemen ilgili kanun yönetmelik ne varsa gösteriyorsunuz bu kk.öğreticilerini kapsıyor mu 2010 yılından sonra 5 yılını dolduran mı yoksa bu tarihte 5 yılını dolduran mı rotasyona tabi olacak? geriye dönük kanun işlemezmiş ya.komisyon karar vereceğine göre torpil işler gibigeliyor bana. eşdurumuyla ilgili açıklama bulamadım.nasıl olacak

01 Ekim 2009 16:30

memoliadana01
Müsteşar Yardımcısı

Devlet Bakanı Faruk Çelik, din görevlilerine kariyer sistemi getirileceğini, özlük haklarında iyileştirmeler yapılacağını, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın ise müsteşarlık seviyesine çıkartılacağını söyledi.

Din Görevlileri ve Camiler Haftası nedeniyle Kocatepe Camii Konferans Salonu'nda bir tören düzenlendi. Burada konuşan Bakan Faruk Çelik, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın halen bir teşikalat yasası bulunmadığına dikkat çekerek, "Başkanlık, 44 yıl önce çıkartılmış bir kanun ve yönetmelik, genelgeler ile idare edilmeye çalışılmakta." dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın günümüz ve gelecek ihtiyaçlarına hitap edecek bir teşkilat kanununa kavuşmasının zorunlu hale geldiğini söyleyen Çelik, "Nihayet 30 yıldır beklenen teşkilat kanunu tasarısını Başbakanlığa gönderdik." ifadesini kullandı. Söz konusu yasanın bir çok açıdan önemli açılım ve imkanlar getirdiğine işaret eden Çelik, "Teşkilat yasası ile öncelikle yasal mevzuat boşluğu doldurulmaktadır. İkinci olarak din hizmetlerinin omurgasını oluşturan imam, hatip, vaiz, müezzin, vaizelerimizde; vaiz, uzman vaiz, baş vaiz, imam, uzman imam, baş imam gibi kariyer sistemine geçilmektedir." diye konuştu.

Çelik, şöyle devam etti: "Buna göre bir üst göreve gelebilmek için din görevlisi iyi bir performans gösterecek, bilgisini genişletecektir ki, bunun Diyanet teşkilatına da nitelik açısından yansımalarını önümüzdeki süreç içinde göreceğiz. Ayrıca, Diyanet İşleri Başkanlığı müsteşarlık seviyesine çıkartılmakta, birimler de genel müdürlük düzeyinde oluşturulmaktadır. Teşkilat kanunuda personelin özlük haklarında iyileştirmeler yapılmakta, bu iyileştirmeler maaşlara da yansımaktadır."

Çelik, bu sayede kurum personelinin hak ettiği yere ulaşacağını ifade etti. Söz konusu kanun ile Diyanet İşleri Başkanlığı'na televizyon ve radyo kurma imkanı da sağlanacağını dile getiren Çelik, "Teşkilat yasa tasarısının kısa süre içerisinde yasalaşmasını temenni ediyorum." dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu ise kendileri için özlük haklarının nihai ve öncelikli konu olmadığını vurguladı. "Biz özlük haklarının hiç olmadığı dönemde de bu hizmetleri yaptık." diyen Bardakoğlu, "14 asırdır din hizmetleri hiçbir fetret devri yaşamadı. Ama biz özlük haklarını önemsiyoruz, çünkü insanlara hak ettikleri seviyeyi, hayat standartlarını vermek bizim devlet olarak borcumuz. Din görevlisinin itibarı hepimizin itibarıdır." şeklinde konuştu.

01 Ekim 2009 17:09

durgut45
Şube Müdürü

mahzun 4bli hazır istiyorsun :)))

Akadaşlar atama ve yer değiştirme yönetmeliğinin 14. maddesine eklenen aşağıdaki maddeye göre rotasyon yapılacak:

Ek Fıkra: 29.04.2009 tarih ve 27214 sayılı Resmi Gazete)Cami görevlilerinin yer değiştirmelerine esas olmak üzere illerde il müftüsünün başkanlığında biri durumu görüşülecek görevlinin müftüsü olmak üzere dört ilçe müftüsü, ilçe müftüsü bulunmadığı takdirde il müftü yardımcısı veya vaizlerden oluşan bir Değerlendirme ve Yer Değiştirme Komisyonu kurulur. Bu Komisyon; her yıl Haziran ayında toplanarak cami görevlilerinden bulunduğu görev yerinde BEŞ YILINI tamamlamış olanların durumlarını bu Yönetmeliğin ekinde yer alan Ek-5 Cami Görevlileri Değerlendirme Kıstasları Formu ile 25/8/2004 tarihli ve 25564 sayılı Resmî Gazete?de yayımlanan Diyanet İşleri Başkanlığı Sınav Yönetmeliğinin ekinde yer alan Ek-1 Cami Görevlileri Sözlü Sınavı Değerlendirme Formunda yer alan başarı puanlarıyla birlikte özlük ve sicil dosyalarına göre inceler. Bu Yönetmeliğin 11/A maddesinde belirtilen gruplardaki camilere Komisyonca nakli gerekli görülenlerin il içi nakilleri, 12 nci maddenin birinci fıkrasının (g) bendinde belirtilen esaslar göz önüne alınarak valiliklerce yapılır, il dışı nakil teklifleri ise Başkanlığa gönderilir. Nakli gerekli görülmeyenlerin, durumları her üç yılın sonunda aynı usulle yeniden değerlendirilir.

YUKARIDA NET AÇIKLIYOR.

1. GERİYE DÖNÜK KANUN İŞLER. İŞİMİZE GELİNCE İŞLEDİĞİ GİBİ "geçen yıl hacca gitme yılı olarak 5 yıldan üç yıla indirdiler bu geriye dönük bir işleme kimse bir şey demedi :)) gerçi bu yıl yine çıktı" YANİ YIL BELİRLEME GERİYE DÖNÜK KANUN İŞLEMEME KURALINDAN DEĞİLDİR.

2.YÖNETMELİKTE GAMİ GÖREVLİLERİ DİYOR, YANİ K.KURSU ÖĞRETİCİLERİ BUNUN DIŞINDA.

3.DİYANET KOMİSYONLARINDA TORPİL "KESİNLİKLE" OLMAZZZZ!!!! :))) BU ZAMANA KADAR BUNU YAKINDAN GÖRMÜŞSÜNÜZDÜR.

4. EŞ DURUMU İLE İLGİLİ BİR AÇIKLAMA YOK AMA BUNLAR ÇOĞUNLUKLA İL İÇİ OLACAĞINDA BU KONUDA BİR SIKINTI OLACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUM.

HERKESE HAYIRLI OLSUN!!!

01 Ekim 2009 22:26

mahzun4bli
Şube Müdürü

teşekkürler hocam

05 Ekim 2009 00:19

mercansi
Daire Başkanı

yönetmeliğin sadece camii görevlilerini kapsaması haksızlık.

yıllarca aynı camiide görev yapmak verimi düşürüyor da(!) kuran kurslarında verim düşmüyor mu?

ya hiç kimseye olmasın. ya da bütün personeli kapsasın.

saçmalık!!

inşaallah uygulamada adalet olur.

05 Ekim 2009 15:22

nyplm
Aday Memur

diyanet yönetmeliği yayıladı ama eksi önce dairede çalışam masabası memurlar değişmeli yoksa imam müftü sef vesair rotasyon olsa boş

06 Ekim 2009 00:46

mercansi
Daire Başkanı

en çok yorulan imamlar. adamların mesaisi yok. ben kkö olarak Allahtan yardım diliyorum kendilerine.

olacaksa toptan herkesi kapsasın.

Toplam 8 mesaj
 
ANKET
Lojmanların, içinde oturanlara, ihalede oluşan en yüksek bedelle satılacak olmasını;