Editörler : supporters.
09 Ekim 2009 01:17

Ölçme ve Değerlendirme ( yüksek lisans )

Merhaba , ingilizce öğretmenliğinden yeni mezun oldum . Ölçme ve değerlendirme alanında yüksek lisans yapmak istiyorum .Bu konuda deneyim , bilgi sahibi olan var mı ?

merve=)
Aday Memur
09 Ekim 2009 10:43

ben bu alanda yüksek lisans yapıyorum.. yardımcı olmaya calışayım ama tam olarak hangi konuda bilgi almak istediğini belitmemişsin..

öncelikle Türkiyede 4 üniversitede bu alanda yüksek lisans eğitimi var. hacettepe üni. ankara üni. mersin üni. ve abant izzet baysal üniv. toplamda da 40 civarı öğrenci alıyorlar. sakarya üniv. de önümüzdeki yıllarda ölçme ve değerlendirme alanında yüksek lisans açmayı planlıyor bildiğim kadarıyla.

dersler temel eğitim bilimleri ve istatistik üzerine. ingilizce öğretmenliği mezunu olarak belki istatistik derslerinde biraz zorlanabilirsin ama yapılmayacak şeyler değil.

yüksek lisansa kabul almak içinde oldukça iyi puanlara sahip olmalısın. girmek gercekten zor. ankara üniv. 130 kişi mülakata girmişti ve 12 kişi almışlardı sanırım.

baska soruların varsa yardımcı olmaya calısırım.

kasko
Aday Memur
09 Ekim 2009 16:04

bende ölçme değerlendirme üzerine yüksek lisans yapmak istiyorum.yalnız bu seneki gazi,ankara,hacettepe üniversitelerindeki başvuruları yazokulundan mezun olmamdan dolayı başvuru tarihini kaçırdım.gazi üniversitesindede sanırım yüksek lisans proğramı var.diğer 3 üniversite için bende şansımı denemek istiyorum.merve=)sana bikaç sorum olcak sen hangi ünide yüksek lisans yapıyosun?başvurun kabul edilirkenki ales,ingilizce,mezuniyet ve mülakat puanların kaçtı?bide üniler bu yüksek lisans proğramını 2 yılda bir mi açıyolar?bilgilendirirsen sevinirim.şimdiden teşekkür

blues26
Daire Başkanı
10 Ekim 2009 01:27

hangi üniversitelerde olduğunu öğrenmek istiyordum .. belirttiğin için teşekkürler . kabul edilmenin zor olduğunu söylüyor bir çok kişi senin gibi . alesin eşit ağırlık puanına mı bakılıyor ? bir de mülakatlar ingilizce mi yapılıyor ? ne tarz sorular soruluyor ? alımlar 2 senede bir mi , ben de merak ediyorum ..

ben bir de haftada kaç saat ders olduğunu ve hangi saatlerde olduğunu merak ediyorum . ( mutlaka deişiyordur üniversitelere göre ama seninki nasl mesela .. ? milli eğitimde çalışırken yüksek lisans yapmam mümkün mü sence ? çookk teşekkr edermm yardımın için merve ..

merve=)
Aday Memur
10 Ekim 2009 21:22

kasko ;

öncelikle gazi nüversitesinde ölçme ve değerlendirme ABD var fakat yüksek lisans eğitimi yok. bunun yanında yaz okulundan mezun olman başvurman için engel değildi. şartlı başvuru yapabilirdin. ales 90 üstü dil de 60 üstü olursa, mülakatda da iyi bir izlenim bırakırsan rahat rahat kabul alırsın.

blues26;

ales eşit ağırlık puanın bakılıyor sanırım ama kesin bilmiyorum. her yüksek lisans programı her yıl öğrenci alıyor. 2 yılda bir aldığını ilk sizden duyuyorum.=))mülakatlarda türkçe yapılıyor.ders saatlerine gelince; dönemde 4 ders alıyorsun. 3 er kredilik. 2 güne sığdırılıyor dersler genelde. ama bazı alan mezunlarından bilimsel hazırlıktan ders almalarını istiyorlar. o zaman toplamda 5 - 6 ders almıs oluyorsun. haftada 3 güne çıkıyor dersler doğal olarak.MEB de calısırken yüksek lisans yapabilirisn. fakat MEB genelde 1 gün izin veriyor. sadece tek gün devam ettiğin için diğer dersleri tez döneminde alıyorsun.

umarım yardımcı olabilmişimdir...

blues26
Daire Başkanı
10 Ekim 2009 22:29

benim için alesten 90 almak zor gibi . yani sözelim 84 fln eşit ağırlığım da 76 gibi bişeydi son girdiğim sınavda . sonbaharda bir daha gireceğim .. matematk çalışıyorum ama 90 çokmşş : / kpdsde 90 üzerndeym ama ales daha önemlidir mutlaka ..

teşekkr ederim tekrar ,sorularıma yanıt buldm gerçekten .. sana başarılar diliyorum merve .. :)

lblblb
Aday Memur
12 Ekim 2009 12:32

gncl...

Vanilyasky
Memur
12 Mayıs 2010 21:25

Ales 92 ve Kpds 75 Ortalamam da 3.01

Bu puanlarla ölçme değerlendirme yuksek lisans programına girme ihtimalim nedir sizce? Bir de mülakatta nelere dikkat edilmeli?

mavi_oje
Aday Memur
13 Mayıs 2010 00:37

@Vanilyasky

Şansın yüksek arkadaşım. Umarım olur.

Mülakatta heyecan yapma. Kendin ol. Sakinliğini koru. Çok biliyorum havasında olma. Öğrenmeye istekli olduğunu ve düzgün konuşabildiğini görsünler. Sadece matematik değil yorum becerisi de önemlidir ölçmede, unutma. Kolay gelsin.

Vanilyasky
Memur
14 Mayıs 2010 00:14

Teşekkür ederim çok sağol..

no-one
Aday Memur
23 Haziran 2010 12:48

Acaba mülakatta ne tarz sorular soruldu bilgi vermeniz mümkün mü?

cheleby
Aday Memur
24 Haziran 2010 00:42

Vanilyasky Hocam puanlar iyiymiş.Hangi üniversite düşünüyorsun?

bar_mat
Memur
21 Temmuz 2010 01:05

Hacettepe Ankara Üniversitesi başvuran arkadaşlar nasıl sonuçlandı? Mülakatta neler soruldu? Kaç kişi içerisinden kaç kişi alıdı? Bilgi verebilir misiniz?

bar_mat
Memur
21 Temmuz 2010 13:58

Hacettepe Haziranın son haftası ilan verdi ve 8-9 temmuzda mülakatları yaptı. Sonuçları da isim isim açıklamış. Bilgi verebilecek birileri yok mu?

bar_mat
Memur
21 Temmuz 2010 14:23

Hacettepe Haziranın son haftası ilan verdi ve 8-9 temmuzda mülakatları yaptı. Sonuçları da isim isim açıklamış. Bilgi verebilecek birileri yok mu?

badboy
Genel Müdür
23 Eylül 2010 00:41

Arkadaşlar halen sadece 4 üniversitedemi var başka üniversitelerde açılmadımı bu sene bilgi verirseniz sevinirim.

badboy
Genel Müdür
24 Eylül 2010 11:03

Bilen yokmu arkadaşlar?

-brc-
Memur
12 Mayıs 2011 01:20

arkdşlar özel ünv lerde yok mu bu program?

bgmszx
Memur
14 Haziran 2011 05:08

g

ü

n

c

e

l

angelpink
Aday Memur
17 Haziran 2011 22:29

Mrb ben ölçme değerlendirme yükseklisansa başvurucam alesde sayısal mı eşit ağırlık mı lazım??

cheleby
Aday Memur
30 Temmuz 2011 09:42

Mersin eşit ağırlkla alyor.

Ölçme değerlendirme mülakatı için önerebileceğiniz kaynak kitap var mı?

Teşekkürler.

Toplam 44 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi