Editörler : Cüneyt Barışoglu
09 Ekim 2009 15:44   


teğmen nasıl olunur?sınavları nezaman?

mrb arkadaşlar benim kardeşim trabzonda kısa dönem askerlik yapıyor.askerde teğmen olarak kalabilmek için hangi şartlar gerekiyor sınavları nezaman nezaman başvurmak gerekiyor ? bilgilendirirseniz çok sevinirim..

09 Ekim 2009 21:44

voktaro
Şube Müdürü

askerde teğmen olarak kalmak yok artık askerliğini bitirecek daha sonra sözleşmeli subaylık sınavlarına girecek ki zordur kazanırsa sözleşmeli subay olur sınavları her kuvvetin değişir netten sorgulasın

10 Ekim 2009 09:34

SMMM01
Aday Memur

teşk.ederim voktaro.peki yaş şartı var mı biliyormusun?

10 Ekim 2009 12:33

voktaro
Şube Müdürü

yaş şartı var 29 32 arası bişey tam emin değilim

12 Ekim 2009 17:44

SMMM01
Aday Memur

bu konuda bilgisi olan arkadaşlar varsa yazsın lütfen tşk.

12 Ekim 2009 20:47

Tow_milan
Genel Müdür
Kimler Sözleşmeli Subay Olabilir

En az dört yıllık fakülte veya yüksekokulları bitirenlerden düzeltilmemiş nüfus kaydına göre 27 yaşından, lisans üstü eğitimi tamamlamış olanlardan 32 yaşından büyük olmayanlardan, aşağıdaki şartlara haiz olanlar sözleşmeli subay olabilmektedir.

Askerî hâkim sınıfına, sözleşmeli subay statüsünde personel alınmaz.

1- Genel Nitelikler

a) Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak.

b) Düzeltilmemiş nüfus kaydına göre 27 yaşından, lisans üstü eğitimi tamamlamış olanlardan 32 yaşından büyük olmamak.

c) En az dört yıllık fakülte veya yüksekokulları bitirmiş olmak.

d) TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde belirlenen alınacağı sınıfa uygun muvazzaf subay olmak için gerekli sağlık şartlarına sahip olmak.

e) Askerî öğrencilikten kendi isteğiyle ayrılanlar ile askerliğini yedek subay veya 16.6.1927 tarihli ve 1076 sayılı Kanuna göre kısa dönem erbaş olarak yapanlardan terhis edilenler hariç olmak üzere daha önce her ne sebep olursa olsun TSK?dan veya askeri okullardan çıkarılmamış olmak.

f) Hakkında yedek subay olamaz kararı bulunmamak.

g) Yaptırılacak güvenlik soruşturmasından olumlu sonuç almak.

h) Taksirli suçlar hariç olmak üzere, affa veya zaman aşımına uğramış yahut para cezasına çevrilmiş veya ertelenmiş, hükümlülüklerine ilişkin kayıtları adli sicilden çıkartılmış olsa bile, bir cürümden hükümlü bulunmamak veya soruşturma altında olmamak.

i) Tutum ve davranışları ile yasadışı, siyasi, yıkıcı, irticai, bölücü ideolojik görüşleri benimsememiş, bu gibi faaliyetlerde bulunmamış olmak.

j) Daha önce çalıştığı kamu kurum ve kuruluşlarından disiplinsizlik, ahlaki nedenlerle çıkarılmamış olmak.

k) Yapılacak sınavda başarılı olmak.

l) Adli sicil müdürlüğü, ilgili cumhuriyet savcılığı ve kayıtlı olduğu yerli askerlik şubelerinden temin edilecek belgelerde; bakaya, yoklama kaçağı veya saklı olarak aranmamak veya bu suçlardan yargılanıyor olmamak, soruşturma altında olmamak veya para cezasına çevrilse dahi bu suçlardan ceza almamak.

m) Diğer nitelikler. TSK ya alınacak sözleşmeli subay adaylarında aranacak diğer nitelikler, sınıfların kadro ihtiyaçları, kişilerin sağlık durumları, mesleki deneyimleri, ilgi alanları ve istekleri dikkate alınarak Kuvvet Komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığınca çıkarılacak yönergelerle belirlenir.

13 Ekim 2009 09:19

SMMM01
Aday Memur

çok teşekkür ederim..

23 Ekim 2009 13:50

yunus_balıkesir
Aday Memur

asteğmenlik hakkında bilgisi olan varmı arkadaşlar yadaasteğmen olabılmek için askerde ne yapılması gerek şimdiden tşk ler.

Toplam 7 mesaj
 
ANKET
Milli piyango bileti hakkında ne düşünüyorsunuz?