Editörler :
12 Ekim 2009 11:29   


Koruma ve Güvenlik Görevlileri (Şef) olabilir mi?

2547 sayılı Kanun kapsamındaki kamu kumlarında görev yapan koruma ve güvenlik kadrosunda çalışan arkadaşlar açılan görevde yükselme sınavlarında başarılı oldukları takdirde şef olarak atanıyorlar.Ancak hiçbir memuriyet tecrübesi olmayan bir gün masa başı memurluk yapmayan bu arkadaşlar şef olarak atandıklarında yeniden yetiştirilecekler.Memurluk yapmadan şefliğe atanmak ne kadar doğru? Kanun yapanlar, yönetmelik çıkaranlar neden bu durumları düşünmezler? Diyecekler ki arkadaş sınavı kazanıp atanmış sana ne? Sınav kazanıp atanmakla bu işler olmuyor.Önce en az üç yıl memurluk yapılmalı.Yıllarca koruma olarak kapıda duran biri büroya şef olarak atanınca o büroda altındaki memurlarca yetiştirilecektir. Ki o kendini yetiştirenlerden daha üstün bir poziyondadır.Sınav açan kamu kurumları bu gibi durumları gözardı etmemeliler.Tabi burada yanlış anlaşılmasın koruma ve güvenlikçi arkadaşlarımıza bir sözüm yok. Aynı durumda bende olabilirdim.Devlet memurluğunda sayılır "liyakat" denir.Açılımı:Layık olma durumu, yeterlilik kifayet, bir kimseye iş verilirken güven duyulmasını sağlayan niteliği yeterlilik gösteren veya gösteremeyen kişiye o işe layık olduğunu veya olmadığını belirten derecelendirme ve değerlendirme sözcüğüdür.Şimdi bu durumda hiçbir mesleki tecrübesi olmayan birine sırf şeflik sınavını kazandı diye kadroyu verip, sonra onu alt kadrodakine yetişttireceksin.Yani olmayacak işler.Alt hukuk normlarını yapanlar, düzenleyenler bu gibi durumları düşünmelisiniz.Saygılarımla.

13 Ekim 2009 10:59

balıksırtı
Aday Memur

NEDEN OLMASIN SENDEN DAHA İYİ OLURLAR.KURUMUMUZDA YAPILAN 2009 GYSINAVINDA TAM 20 KORUMA VE GÜVENLİK GÖREVLİSİ 95 VE ÜZERİ PUAN ALARAK ŞEF OLDULAR.KAPIDA DURDUKLARINA BAKMA HEPSİ KEŞFEDİLMEYİ BEKLEYEN CEVHERLER.SEN YERİNDE OTUR VE ÇEVRENDE OLANLARI SEYRET ZAMANI GELİNCE BU ŞEKİLDE SENDE ŞEF OLURSUN BELKİİİ.

13 Ekim 2009 13:56

korkmaz70
Aday Memur

Sayın balıksırtı,

95 alıp da şef olmuşlar diye gerine gerine söylüyorsun.Sanırım benim anlatmak istediğimi anlamamışsın.Hangi kurumdan bahsediyon bilemem ama.benim 2547 den kastımı anladın mı bilmiyom.Kimse olmasınlar demiyor.Olsunlar ama önce masa başlarında memur olarak çalışsınlar.Hayatında hiç memurluk yapmamış birini, tek satır yazı yazmamış birini yeterliği olmadığı bir kadroya atamak hukuka ne kadar uygun? Atanılacak görevin şartlarının taşınmasını istemenin neresi yanlış? Burada kamu kurum ve kuruluşlarınca 657 sayılı Yasaya dayanılarak çıkarılan yönetmeliklerde vahim hatalar var kastım bu.yazımı tam okursan anlarsın sanırım.saygılarımla.

13 Ekim 2009 14:33

memur xyz
Şef

vahim hatalar olabilir.ama bu değil.

mesela sınavsız müdür yapma hata mı?

sınavsız işe adam alma hata mı ?

işe adam gibi gelmeyen hakkında işlem yapmama hata mı?

istediğine, sınavsız istediği kadroyu verme hata mı?

saymakla bitmez.

şimdi gelelim koruma güvenlik görevlilerine .

sınavı kaybeden arkadaşların sıkıntısı şu ;

koruma ve güvenlik görevlisi kimdir diyerek ( bekçi)

ama ben paşa torunuyum gibi tıriplere girmesi. (tınnnnnnn)

şimdi arkadaş şef olur o kadar önemli değil.daha sonrada öğrenir evrağı-yazışmayı.

bilgisayar kullanmasını bilmeyen bi sürü müdür var bu ülkede sen ne diyorsun.

insan kendini devlet dairesinde kısa sürede yetiştirir.

ayrıca şeflik o kadar ahım şahım bi kadro değil ki.

herkes şef olabilir.burada sadece bunu ne kadar çok isteyen kimse görevi ona vermektir.çok isteyende sınava girer çözer soruları.

devlet dairesinde önemli olan okuduğunu anlamandır.

sınavı kazanan arkadaşlar da okuduğunu anlamışlar cevabını yazmışlar. yani sonuna kadar hak etmişler.

13 Ekim 2009 15:03

balıksırtı
Aday Memur

arkadaşım şef olamadın diye bahane bulmana gerek yok.kazandıklarına göre ve sen kazanamadığına göre durum ortada.bence biraz daha çalış işleri öğren ondan sınava gir eğer rakibin güvenlik değilse belki kazanırsın.şimdiden çalışmaya başla nede olsa kapasite meselesi.iyi çalışmalar

13 Ekim 2009 16:42

korkmaz70
Aday Memur

Saol kardeş çalışıyoruz.Kazanacaz inşallah.

Toplam 5 mesaj
 
ANKET
Milli piyango bileti hakkında ne düşünüyorsunuz?