Editörler : **sude**
21 Ekim 2009 16:33   

Kapalı
Muhasebe Sorusu

İlgili Başlıklar;

http://forum.memurlar.net/konu/584245/

arkadaşlar diyoki soruda:

banka yurtdışındaki bir satıcıya olan 90.000 borcun havalesi talimatını 17 mayısta veriyor.havale 20 mayısta yapılıyor ve banka bu tutar üzerinden %2 komisyonu işletme hesabından alıyor.

şimdi buradaki komisyon 770 genel yönetim gideri olarak yazılmış.ama:

işletme,bir anonim şirketin nominal değeri 10 olan hisse senetlerinden anka aracılığıyla 5000 adedini 12liradan satıyor.80 lira komisyonu da işletme hesabından alıyor.

işte bu komisyon da 653 komisyon giderleri hesabına yazılıyor.ikisi arasındaki fark nedir acaba çözemedim bunu.teşekkürler.

21 Ekim 2009 20:40

''''paradoks
Kapalı

cevap verecek yok mu :(((

21 Ekim 2009 21:21

ka...pesese
Aday Memur

satıcı ile olan ilişkisi muhtemelen işletmenin faaliyet gösterdiği işle ilgili bir ilişkidir o yüden bu tür bi gider 770 e aktarılmıştır...

hisse senedi alıp satmak işletmenin esas faaliyet konusu olmadığı için giderler 653 e aktarılır...

yani işletmenin esas faaliyet konusuna giren işlerdeki giderler farklı esas faaliyetine girmeyen işlerdeki giderler farklı hesaplarda muhasebeleştirilir...

21 Ekim 2009 21:51

greenspan
Şef

Sanırım cevap şu;

Genel Yönetim Gideri asıl iş konusu giderler için kullanılır bu durumda mal alımı için yapılan havale işleminden kesilen havale ücreti genel yönetime alınır ancak hisse senedi alımı ana faaliyet konusu ile ilgili olmadığından " diğer " başlığına dahil olduğundan kesilen komisyon 653 de işlenir.

21 Ekim 2009 21:53

greenspan
Şef

mükerrer olmuş idare edin artık:)

22 Ekim 2009 17:21

bora83
Memur

ticari mal alım satımından doğan işlemlerde(sorunda borçlarda) gyg hesabı kullanılır. komisyon gideri hesabı kullanılmaz

Toplam 5 mesaj

ANKET
Sizce, Kurban Bayramı tatili 9 güne çıkarılmalı mı?