Editörler : Cüneyt Barışoglu
23 Ekim 2009 18:24   


Araştırma Görevlisinin Sözleşmesinin Yenilenmeme Durumu

Mrb.Arkadaşlar, 33a kadrosunda çalışmakta olan bir araştırma görevlisinin sözleşmesinin yenilenmeme sorunu var mı? Bu duruma maruz kalmış bir örneği bilen, gören var mı?

29 Ekim 2009 13:01

g@kkosh
Memur

bende yeni bir arş. gör . olarak bu konuyu merak ediyorum.

nitekim 1 -3 yıllık sözleşmeler imzalıyorz

29 Ekim 2009 17:19

life90
Aday Memur

Bu sene yeni başlatılan sistemle, öyle bir form doldurttular ki inanılmaz. Kendi doldurduğumuz bilgileri geçin arkasında çarşaf çarşaf anabilim dalı başnanının ve bölüm başkanının dolduracağı daha doğrusu bizi puanlayacağı ve en sonunda da yeterli ya da yetersiz diye verilen iki kutucuktan birini işaretleyeceği şeyler vardı :) Şaka gibi ya... Ve kılık kıyafetinden, mesai saatlerine (!!) uyuşundan, öğrencilerle diyaloğuna, mesai (!) arkadaşlarıyla uyumununa, üstlerine karşı saygısına, kişisel bakımına varana dek onlarca madde yer alıyordu bizi puanlayacakları.. Formları rektörlüğe gönderiyolar sonuçta. Oraya ana bilim dalı ya da bölüm başkanının olumsuz düşünceler yazması ve yetersiz olarak işaretlemesi, rektörlükte ne derece etkili olur aslında bunu ben de merak ediyorum...

30 Ekim 2009 09:47

rukfa
Aday Memur

Bölüm başkanının olumsuz görüş belirtmesi neticesinde sözleşme uzatılmassa bu durum araştırma görevlileri için büyük bir baskı oluşturur. Böyle bir şey olur mu, net olarak nerden öğrenebiliriz acaba?

24 Temmuz 2011 22:18

burcu_yılmaz2000
Aday Memur

33a kadrosundaki araştırma görevlisi işe başladıktan 3 yıl içinde doktoraya başlamazsa atılır mı. bilgisi olan varsa cevaplayabilirmi

24 Temmuz 2011 23:49

bright.....
Aday Memur

Benim bildiğim ilgili kanun uyarınca, bir araştırma görevlisi bir kerede en fazla 3 yılığına atanıyor. Bu süre bitince tekrar atanabilir. Toplam 4 kez atama yapılabilir aynı göreve. (Tabi bölümün sizi orada tutmayı istemesi gerekiyor.)Yani yanılmıyorsam toplam 12 yıl araş. gör. olarak kalabiliyorsunuz. O süre zarfında doktorayı bitirip bir yard. doç kadrosuna kapağı atmanız gerek :)

26 Temmuz 2011 09:34

ikengineer
Genel Müdür

12 yıldan fazla süredir araş gör olan örnekler mevcuttur. Böyle bir sınırı nasıl koyabiliyorsunuz, merakımdan soruyorum yanlıs anlasılmasın! bölüm başkanı burada en önemli faktördür. Birde bu sözleşme imzalıyoruz lafı nedir onu ben anlamadım, ben böyle bir çarşaf gibi sözleşme imzalamadım 33a araş görüm. asalet tastiginde mi imzalanıyor acaba?

26 Temmuz 2011 13:16

kendinleyuzles
Aday Memur

çok ekstrem durumlar söz konusu değilse sözleşmeler her zaman yenilenir. Ben yenilenmediği durumla hiç karşılaşmadım en işe yaramayan insanların bile sözleşmelerini yeniliyorlar. Sadece sözleşme yenilenmesine yakın sözleşme yenilenme zamanı da geliyor ona göre şeklinde biraz tehditkar şeyler söylerler ama yenilenir...

26 Temmuz 2011 17:20

mtlich
Şef

33a araştırma görevlisinin sözleşmesinin zamanı geldiğinde uzatılır.Buna tek engel yüz kızartıcı suçlar işlemek, görevi yerine getirmemek yani bilinen anlamıyla sarı sarf almaktır.Fakat hiç bir yönetici ortada net bir ihlal yokken sarı zarf vermeyi göz önüne alamaz.

2547 sayılı kanunda 33a maddesi,

"Araştırma görevlileri, yükseköğretim kurumlarında yapılan araştırma, inceleme ve deneylerde yardımcı olan ve yetkili organlarca verilen ilgili diğer görevleri yapan öğretim yardımcılarıdır. Bunlar ilgili anabilim veya anasanat dalı başkanlarının önerisi, Bölüm Başkanı, Dekan, enstitü, yüksekokul veya konservatuvar müdürünün olumlu görüşü üzerine rektörün onayı ile araştırma görevlisi kadrolarına en çok üç yıl süre ile atanırlar; atanma süresi sonunda görevleri kendiliğinden sona erer. (Ek cümle: 21/04/2005 - 5335 S.K./10. md.) Bunlar aynı usulle yeniden atanabilirler."

şeklinde yer alır.Sonda yer alan ifade ile 657 sayılı devlet memurları gibi daimi kamu hizmeti veren devlet memuru sayılan

araştırma görevlileri tekrar atanırlar.Zaten bu nedenle üniversiteler 33a yerine 50d kadrosuyla asistan alıp eğitimleri sonunda kapı önüne koymayı tercih etmektedirler.

Toplam 8 mesaj
 
ANKET
Elektronik ürünü hangi internet sitesinden alırsınız?