Editörler : E.Kayı Han

eylül_elif
Kapalı
26 Nisan 2011 12:45

anaasır birincisi zazalar için asimle olmuşlardır dedin

zazaların çoğunlukta bulunduğu yerler kürtlerin olduğu yerlerdir

asimile olsaydı sizin içinizde asimile olurlardı ..

bu bir

bana türklere yamanıyorsun diye bir hitapta bulunmuşsun

ben hiç zazalağımı türklüğümden ayrı tutmadım ki ..

bana böyle bişey söylemen için bizim türklerden farklı bir ırk olmamız gerekiyor

oysa ben sana görüşleri yazdım defalarca ..

ve üç tekrar ediyorum

zazalar her milletten olabilir ama kürt olamazlar

zeban
Şube Müdürü
26 Nisan 2011 12:49

tabii ki kişi kendini hangi kimliğe ait hissediyorsa onu seçmesi konusunda özgürdür.ama bunun bir de bilimsel tarafı var.

zazacanın kürtçenin lehçesi olmadığı 1900 lü yılların başından beri gerek avrupalı gerekse iranlı dilbilimciler tarafından kanıtlanmış bir gerçektir.ama akraba dillerdir sonuçta ,bu yüzden bazı kelimeler benzeşmektedir , ayrıca kelime köklerinde de benzerlikler vardır ve bunlar doğaldır tıpkı almanca ve ingilizce'de olduğu gibi.bu benzerlikler zazaca ile farsça hatta tacikçe,bengalce arasında da vardır.

zaza olan bir arkadaşımın tacikistan 'dan gelen biriyle konuşabildiğine şahit olmuşumdur.

bu arada bingöl üniversitesi 13 mayısta avrupadan ,irandan gelecek olan konukların da bulunacağı bir zazaca dil sempozyumu düzenleyecek .ilgilenen arkadaşlar orada daha fazla bilgi edinebilirler.

BAŞKAN49
Yasaklı
26 Nisan 2011 12:54

zazalar kürttür,kürt kalacak:))

anasır-ı erbaa
Müsteşar
26 Nisan 2011 12:55

Eylül

Zazalardan asimile olanlar var (sizin gibi) diyorum. Bu da devletin asimlisyaon politikasının sonucudur. Hangi millet olursa olsun dilini öğreneceği imkanlar vermezsen hakim kültür içinde eninde sonunda eriyecektir. Türkiyedeki bütün etnik kökenler bu tehlikeyle karşı karşıyadır. Kürtçeyle ilgili taleplerimizin altında bu endişe vardır.

eylül_elif
Kapalı
26 Nisan 2011 12:58

anaasır sana bişey söyledim okudun mu ?

zazaların bulunduğu yerler kürtlerin çoğunlukta olduğu yerlerdir

asimile olmak çoğunluğa ayak uydurmaksa şayet ..

sizin çoğunluğunuza ayak uydumamız gerekmez miydi ?

kendinle çelişiyorsun ?

istersen zeban arkadaşımızın yazdıklarını bir oku

iyi gelir :)

ayrıca ben asimile olmadım

insan kendinden asimile olur mu ?

anasır-ı erbaa
Müsteşar
26 Nisan 2011 13:08

eylül_elif

Türkçenin yerine Kürtçeyi koy ne demek istediğimi anlarsın. Yani Kürtler çoğunlukta olsaydı,resmi dil Kürtçe olsaydı, dolayısıyla okulda Kürtçe eğitim görseydin, radyoda gazetede televizyonda hep Kürtçe konuşulsaydı sen şu anda kendini Kürt hissedecektin.

eylül_elif
Kapalı
26 Nisan 2011 13:19

insaları asimile eden şey kültürdür

dil değil anaasır

ki dil ile asimile olsaydı zazaca değişirdi zazalar değil

:)

*Selah*
Yasaklı
26 Nisan 2011 14:14

Türkiye cumhuriyeti devletine karşı güçlendirilen KÜRDlerin ,türkiye yi sarsıcı şekilde güçlenmemesi amacıyla KÜRDlerin de arasında ikilik çıkarmaya çalışanlar aynıdır...

KÜRD ün ,kırmanç zaza soran ve (goran)hewramilerden oluştuğunu herkes bilir...yek vücut olan KÜRDün yaşadığı ülkelerde mevcut sistemi değiştirebilecek güce ulaşması henüz istenmemekte...o yüzden türkiye de ki kürdlerin arasında ikilik çıkarılması dengeyi sağlamak amaçlıdır...

sovyet rusyanın orta asyalı türkleri özlerinden koparmak amaçlı yaptıklarının aynısını şuan da kürdlere yapıyorlar..

kazakların yada kırgızların türk olmadığını iddia etmek ne kadar planlı ve bilinçliyse zazaların da kürd olmadığını iddia etmek te o kadar planlı ve bilinçlidir...

siyasi dengelere kurban edilmeye çalışılan unsurların bu tongaya düşmesi için de olmayanı teşvik edici profesyonel süslü yalanlar üretilir...

başarlı olunurmu ?

evet ..başarılı olunuyor !!!

taciklerin özlerinden koparılıp farslaştırıldığı gibi...ancak sünni olan farslaşmış taciğin ne farsa ne türke tam olarak yaslanması artık mümkün değildir...sünni de olsa türk için değeri yoktur zira tacikler farısidirler...fars ta olsalar tacikler artık sünnidirler...yani tacikler artık yalnızdırlar...kolay yemdir artık tacik halkı !!!

zazaların kolay yem olacağı gibi !!!

*Selah*
Yasaklı
26 Nisan 2011 14:26

zazaların kürd olmadığını iddia etmek cehalet ve bunu sözde ispatlarla güçlendirmek ise hainliktir...

hele hele zazaların kürdlerle değil türk ırkıyla etnik bağı vardır demek ise güçlüye esir olmaktır...bu durum tongaya düşmek değil bizzat ezikliğin göstergesidir...

malatyalı ülkücü reisin türkçe bilmeyen annesini ve çat pat türkçe bilen babasını ülkücü arkadaşlarından gizlemek için benim evime getirip gizlemeye çalışması gibi bir durumdur bu eziklik !!!

ezik olanlarla işimiz olmadı...annesini ve babasını en iyi şekilde misafir ettim..başımın tacı oldular...ama malatyalı reisin yani ezik olanın ülkücü olarak türkçü olarak hatta kürd düşmanı olarak kalmasını istedim...hep öyle kalsın...gün gelir kendi kanından gelene yaptıklarını gören ülkücülerin hışmına uğrayacağından adım gibi emindim...

ajansmemo
Yasaklı
26 Nisan 2011 15:59

zaza ayrı bir ırktır bunuda herkes biliyor.

**Sencer20**
Yasaklı
26 Nisan 2011 16:02

Türkmen kökenlidirler. Fenotiplerine falan bakarsan Kürt profiline pek benzemezler.

Yanlış anlamayın sadece açıklayacı olsun diye yazdım.

Irkçılık yapmak için değil.

**Sencer20**
Yasaklı
26 Nisan 2011 16:04

Anasır, Bingöl merkez'deki Zaza Türklerini, Kürtlerle yanyana koysan yine bariz farkı anlayabilirsin.

Ben Türk'üm diye haykırır adeta...

**Sencer20**
Yasaklı
26 Nisan 2011 16:07

Anasır Zaza Türklerindeki bazı asimilasyondan bahsetmiş.

Halbuki durum tam tersidir.

O bölgedeki Türkmenlerin kısmende olsa bir Kürtleşme yani asimilaysonla karşı karşıyadırlar.

Zaza Türklerini asimile edip Kürtleştiremezsiniz.

Siz Türkleşebilirsiniz ama Zazalar Kürtleşmez.

Arkadaşlar amacım kökencilik değil yeniden belirtmek isterim.

eylül_elif
Kapalı
26 Nisan 2011 16:13

selah işi duygusallaştırmışsın :)

ama zazalarn kürt olmadığı çok açık

bunu görmezden gelemezsiniz

bruce_lee87
Yasaklı
27 Nisan 2011 00:33

tatar bir arkadaşımın tatarcasından hiçbirşey anlamıyorum ayrıca kazaklar kırgızlar türek değil dil bilimcilere göre lehçeler ayrı dildir fakat başka dil bilimciler lehçelerin var olduğunu bir dilden bağımsız olmadığını savunuyorlar. mesela kazaklar kırgızlar kendi aralarında rusça veya ingilizce anlaşıyorlar ve nerdeyse hiçbiri kendilerini türk olarak kabul etmiyorlar

bruce_lee87
Yasaklı
27 Nisan 2011 00:37

sencer tip olarak benzemiyorlar mı sen kendini buna inandır :D

kazaklar tatarlar kırgızlar sanki türklere çok benziyorlar da gelip konuşuyorsun

Azat&Azat
Genel Müdür
27 Nisan 2011 00:48

Zazalar Vadi Türküdür. bazı kaynaklarda plato veya yamaç Türkü olduğuda söylenir. (dağ Türkü kontenjanı Kürtlere verildi zira)

hatta biraz daha zorlarsak Zaza diye bir şeyin olmadığını onların aslında Türklerin herhangi bir koluna mensub olduğunu tarihe yutturmaya çalışabiliriz.

bruce_lee87
Yasaklı
27 Nisan 2011 00:53

vassel şaka mısın :D

bu yazdığın sözde kaynaklarda zazaların kürt olmadığına dair resmi sitelerinden ling ekler misin? orijinal ingilizce olsun tükçeye çevrilmiş değil

Azat&Azat
Genel Müdür
27 Nisan 2011 00:58

Allah bilir sen Zaza kelimesinin "zak zuk" tan geldiğini de bilmiyorsun.. çok cahil kalmışsın kardeş.. kusura bakma yani :)))

27 Nisan 2011 04:43

sencer;

yeter bu kafatascılığın...

sence ben safkan türk müyüm???

sana göre öyle, biliyorum...

peki gerçekten türk müyüm???

türklük ne ki, medeniyeti öğrendiğin rum, ermeni, bir de koskocoman yalan göçlerin...

hepsi yalan...

yüzleşecek cesaretin yok ama, biliyor musun ben hala atatürk'ü çok seviyorum....

Toplam 148 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi