Editörler :
29 Ekim 2009 22:10   

öğretici arkadaşlar paylaşalımm..

s.a

nasıl ders işliyorsunz..

farklı metodlarınz varmı..

29 Ekim 2009 22:11

soncemre_
Memur

konuyu din hizmetlerine taşıyabilirmisinz?yanlışlık oldu..:))

29 Ekim 2009 23:17

soncemre_
Memur

bakıyor bakıyor gidiyorsunz..

acep neden yazmıyorsunz..:))

29 Ekim 2009 23:47

Theimam50
Şube Müdürü

Yanlışlık olduğunu belirtmişsiniz daha niyesimi var hocam.

30 Ekim 2009 13:55

soncemre_
Memur

konu kpps din hizmetelrinde tepki görebilir diye taşınmasını istedim ..

ki taşınmadı ise paylaşımlarda bulunalım inş..

30 Ekim 2009 15:14

ankaradak
Şef

BENDE YENİYİM DERS KONUSNDA TECRÜBESİZİM BİLENLER YARDIMCI OLURSA SEVİNİRM..MESELA TECVİTTE ÖNCE HANGİSNDEN BAŞLAMALIYIZ..

30 Ekim 2009 18:29

cemile keskin
Aday Memur

arkadaşlar müftülük yıllık ders planı veriyor müftülüğünüze sorun

30 Ekim 2009 19:39

soncemre_
Memur

yıllık planlar zaten var..:))

neyse ..

31 Ekim 2009 12:34

beyazca
Memur

kuran okumaya kuranı kerim duasıyla başlayın fatihayla bitirin önceliği tutmalı olan tecvid kaidelerine ayırın ki ağızları alışsın hiç ümitsizlik vermeyin yoksa ben yapamıyorum deyip gelmiyolar

31 Ekim 2009 21:55

soncemre_
Memur

teşekkür ederim fikirleriniz gayet güzel..

devamınıda bekliyoruz diğer arkadaşlardanda..

01 Kasım 2009 17:39

ebedinur
Kapalı

arkadaşlar ben öğreticilikte 4.senemdeyim ve allah şükür sene somu sınav olan öğrencilerimin hepside yüksek puan aldılar.öncelikle bir şey öğretirken siz inatçı olun.yani yapamıyolar diye bıraktırmayın.özellikle bilinç altlarına ben yapabilirim düsturunu yerleştirin.temel dini bilgiler derslerinde ben önce sınıfta konuyu okur ve anlatırım sonra evlerinde bu konuya çalışıp bana anlatmalarını söylüyorum.onlarda diğer gün defterlerine özet çıkarıp bana sırayla anlatıyolar.bende isim listesi yapıp dersini verene + atıyorum.veremeyen diğer gün gene veriyo.ve bir dönemde işlediklerimizden yazılı 3 defa oluyoruz.ayrıca temel dini bilgilerde oyunda oynayarak ders işliyoruz.kartonlara çeşitli sorular yazarak birbirirmize soruyoruz.bilen bilemeyenin kağıdını alıyo sonunda en çok kağıt biriktiren 1. oluyo.yaaa bizim müftülükte sene başında seminer verildi ve bunların hepsi anlatıldı.sizlerde olmadımı.nasıl ders işleyebiliriz diye bütün hocalarla fikir alış varişi yaptık yani.daha çeşitli şeyler var bunlar bir kaçı hangisini anlatalım ki.inşallah zaman buldukça yazarım kuran işleyiş biçimlerini...

01 Kasım 2009 17:48

ebedinur
Kapalı

mahreçlerde kora haline önem veriyorum.çıkaranaca mahreci ödevinde kalıyor.ama espirili, bir ortam olması lazım mahreçler için ki kimse kaçmasın.cemmatten bir arkadaş bana mahreç öğretmeyi öğretmişti.onu uyguluyorum yani ilahi biçiminde cezim hareke vererek öğretiyorum.ve çok faydasını gördüm.yani biraz uğraşla halloldu.duaları biraz mahraçler yerine oturduktan sonra ve hareke hatası yapmadıkları zaman veriyorum.bazıları kulaktan duyarak düzeltiyor bazıları kuran üzerinde ezberliyor.duvara bütün duaları yazıları büyük bir biçimde fotokopi yaptırıp astım. buda güzel oluyo.yüzünden kuran okuyanları durumlarına göre grup yapıyorum.yani iyilerin arasına kötü okuyanlarıda karıştırarak 2 ila 3 grup yapıyorum.gruplar arasında tatlı bir rekabet oluşarak derse başlamadan gelip çalıştırıyorlar birbirlerini.ve ben hergün durumlarının düzelişine göre günün birincisi 2. 3. olrak puan veriyorum.ve 1 aysonunda guplardan puanları toplayarak 1. seçiliyor.güzel bir hediye alıyorlar....YORULDUM ARKASI SONRA

01 Kasım 2009 18:42

sonsuz nur
Kapalı

edibe hocam paylaşımlarınız güzel olmuş...

ben daha acemiyim ama... :S

ben ezberlenecek yeri bir gün önceden tahtaya yazıyorum... önce ben okuyorum onlar tekrar ediyor 4-5 kez aynı işlemi yapıyorum... daha sonra sırasıyla herkesi okutuyorum, tam okuyanı alkışlatıyorum.. Allah'ım alkış almak için canla başla bir ezberleyişleri var görmeyin... :)

daha sonra kursun girişine efendimizn (sas) hadislerini yazdım büyük renkli kartonlara, islamın şartlarını, imanın şartlarını çiçek şeklinde panaoya astım sınıfın havasını değiştirdi... sizin yaptığınız duaları asmakta bana fikir verdi... teşekkür ediyorum...

dersleri anlatırken onlarada söz veriyorum, gündelik yaşamlarından örnek veriyorlar kalıcı oluyor... onların eksik oldukları nokta ne ise onunla alakalı örnek veriyorum...

rabbim hepimizi bu işte muvaffak eylesin inş... saygılar...

02 Kasım 2009 16:35

cananımbenim
Aday Memur

valla dediklerini uygulayacağım ebedinur.tecrübelisin bayağı anlaşılan.ama sen öğrencilerinle iyi bir diyalog kurmuşa benziyosun.bunu nasıl başardın?ayrıca kadınlara temel dini bilgileri nasıl anlatacaz ki.elif cüzünü bile zorunsuyolar...bir kadına harfleri öğretenece canım çıktı.onu nasıl öğreteyim.

03 Kasım 2009 23:19

ankaradak
Şef

arkdaşlar çok sağolun tecrübelilerin hali başka tabi...ben geçen gün tecrübesiz olduğum için tecvitte ihfadan başladım ama sonra yanlış yaptığımı anladım çünkü ihfayı sona bırakmak daha mantıklı harfleri fazla olduğu için..mesela seneye bu yataya düşmem:)

ben camide eğitim veriyorum bi kurs havası yok ama yinede elimden geleni yapmaya çalışacağım duvarlara yazı asma fikri hoşuma gitti Allah razı olsun..güncel tutalım bu sayfayıda faydanalım inş..ben seminere yetişemedim maalesef seminerden sonra görev aldım..

04 Kasım 2009 12:20

gulsum.kaya
Kapalı

Çok güzel yazmışsınız..biz görevli değiliz ama nasip olurda bir gün bizede bu görev nasip olursa faydalanılacak bilgiler..Allah razı olsun arkadaşlar..nasip olmazsada hayırlısı olsun..

Benim tanıdığım arkadaşlarımda ödüllendirmeler yapıyorlar..ezber veriyor..ilk ezberleyene hediyesi daha büyük 2.ciye ondan biraz düşük..ödül olunca heves dahada artıyor..

Hiç tecrübeli değilim bu alanda..daha önce makam için ders vermiştim ama..neyse..çok heyecan verici bir meslek..hem öğrenci gibi ders çalışmayı ve çalıştırmayı gereken bir meslek..

Rabbim sizleri muvaffak eylesinn..

04 Kasım 2009 20:08

ebedinur
Kapalı

cananım benim gençlerle muhabbetimiz ayrı bir havada olmalı.çok laubalide değil çok sertte değil.örneğin gençkızlarıma kızlarım diye hitap ediyorum onların ne dertleri varsa gelip bana anlatmaları hususunda onlara yardımcı olacağım konusunda söz veriyorum.örneğin bir kızım istemediği birisi ile evlendi,rilecekti bu işi baba ile konuşarak hallettim.bir kızım açıktan lise okumak istiyordu babayı birşekilde ikna ettim.köyde olmamıza rağmen bağım çok güzel.hanımlara isimle yada abla diye değilde hanım diye hitap etmemiz gerekiyor böylece kendi aralarında şiiiiş heeeey gibi sözler kalkıyo onlarda hanım diye hitap ediyorlar birbirlerine.hanımlara temel dini bilgilerden siz defterlerine not aldırın en kısa haline getirin konuyu.kısa ve öz yani.o zaman çalışıyolar

04 Kasım 2009 20:16

ebedinur
Kapalı

ben tecvidden meddi tabi dışında hiçbişeyi okumaları işlek olmadan nefes kontrolü yapmaya başlamadan vermiyorum.bu aşamayı geçtikten sonra önce VAKIFLAR.Yani durma yerleri cim mim dı sad falan işte.sonra muttasıl ve munfasıl.ondan sonra ihfayı veriyorum.meddi arız meddi lazım bunları birazdaha sonra veriyorum.malu gunne bila gunne böylece devam ediyor.zaten planı falan takmıyorum.yıllık plan ve günlük plan sadece ders defterinde kullanlıyorum.en başta cüz öğretirken öğrenemeyen teyzelere elif çubuk gibi be tekne gibi te ona benzer diye tekerleme halinde öğretiyorum.lam şemsiye sapı.sad karnıyarık dad kıymalı karnıyarık falan işte

05 Kasım 2009 17:16

cananımbenim
Aday Memur

teşekkür ederim ebedinur.günlük planları yıllık planları kendiniz mi hazırlıyorsunuz siz.ben kendim hazırladım yıllık planı çok zor oldu.günlük plan tutmuyorum

05 Kasım 2009 17:26

*ebva*
Şef

benim kkö olarak 4.senem.bence ilk başta samimi olmak lazım sonrası çorap söküğü gibi kendiliğinden geliyor.ilk başta eğitimin kalitesini öğrenci seviyesi belirliyor.genç öğrenciler tabiki daha kolay kavrıyor.ben herkese aynı cüzden aldım çalışmalarda çok faydalı oluyor.ilk alıştırmaları tahtaya yazıp toplu ve tek tek okuttum.hatta bazen ben öğrencilerin yerine oturdum sen hoca ol bize anlat dedim hem kendilerine olan güvenleri arttı hemde çok eğlenceli oldu.öğrencilerdende isteyen defterine alıştırmaları yazsın hem çalışmış olursunuz hemde yazmayı öğrenirsiniz dedim ama mecbur burakmadım zaten birbirlerine bakarak hepside dediğimi yaptı ve çokda güzel yazıyorlar.yeni başlayan arkadaşlar için söylüyorum bu arapça yazmayı öğrenmek ilerde tecvit konusunda çok faydalı oluyor.örnekleri kendileri bulup yazabiliyorlar.

mahreç konusunda acele etmeyin sonra pişman olursunuz.ben hergün bir sayfa okutuyorum.sonra bi yarım saat ayırıp bugün okuduğum alıştırmayı tekrar edip eksıkleri tamamlıyorum sonra yarınki dersi okuyup anlatıyorum.tabiki bazen geride kalanlar oluyor onlarıda ayrı çalıştryrm.tecvidde acele etmeyin zaten cüzdeyken öğrenilecek tecvit kuralları belli cezimde kalkale,meddi tabi,lafzatullah,zamir.bunların alıştırmaları zaten cüzlerimizde var.diyanetin bu seneki cüzünde kalkale konusu alıştırmalarda kırmızı renkle belirtilmiş.kalan tecvitler kurana geçince öğretiliyr.ben tecvitleri renkli kağıtlara yazıp duvara aısyorum.bu sene pano yaptırıyrm oraya asacağım.gördükleri zaman daha iyi kavrıyorlar.il baştada euzü besmeleyi yazıyorum.duraklarda ise trafık ışıkları gibi kartona şekil çizdim.sonra onları kırmızı,sarı,yeşil renkde boyadım.karşılarınada durak harflerini yazdım.mesela yeşile lamelif durma geç.kırmızıya mim,cim....durmak lazım.hem durup hem geçilebilen durakları sarıya yazdım sad,ze gibi.

şimdilik aklıma gelenler bunlar.gerçekten çok kutsal bir mesleğimiz var ben hergün kursa gitiğimde öğrencilerimdeki isteği samımıyeti görünce rabbime bana bu imkanı verdiği için şükrediyorum.allah isteyen hak eden herkese nasip etsin.bizide muvaffak etsin inşallah.

05 Kasım 2009 18:15

ebedinur
Kapalı

kardeşim yıllık planlarımızı müftülük verdi bize.her sene veriyolardı zaten.günlük planıda 3 sene önce dosyalar halinde bir hocam hazırlamıştı ondan fotokopi almıştım.onların her sene kurşun kalemle tarih atıyorum.diğer senemde silip yeni tarih atıyorum.var mı var yani.teftişlerdede var mı diye soruyolar incelemiyolar.geçen sene 2 defa milli eğitim müfettişi atlattım ikisindede sorun olmadı baktılar ve güzel dediler.bu arada mahreçler konusunda bir tavsiyem varki mahreçleri 1 hafta yada 2 hafta öğretim bırakmayın.devamlı olsun yani.çok güzel çıkarsalar dahi mahreç dersi mutlaka olsun.BUGÜN HADİS DERSİDE YAPMAYA BAŞLADIK AMA DERS DEĞİL OYUN OYNUYORUZ ÇAY SAATİNDE.HANİ ADAM ASMACA OYUNU VARDIRYA BİLİRSİNİZ İŞTE BİR HADİS YAZIYORUM 2 GRUPTA AYRI AYRI HARF SÖYLÜYO.BİLEN KAZANIYO.ÇOK ZEVKLİ YANİ TAVSİYE EDERİM....

Toplam 228 mesaj

ANKET
Sizce, Kurban Bayramı tatili 9 güne çıkarılmalı mı?