Editörler : F16 Gökçen

**sude**
Başbakan Müsteşarı
05 Kasım 2009 17:09

beğendinmi Yozgat'ı gizem,gel misafirim ol herzaman beklerim..:)

" iki kapı "
Müsteşar Yardımcısı
05 Kasım 2009 21:40

Sudem baktım fotoğraflara sanki memleketime gitmiş gibi oldum emeğine sağlık..:)

Gizem biz de Çankırı yı mı tanıtsak ne dersin;)

juriste
Müsteşar
05 Kasım 2009 22:55

sude arabaşıyı belki sevmezler testi kebabı ikram et): ah Yozgat seni özleyeceğimi hiç tahmin etmezdim:) geliyorum bayramda 20 gün sora bekle beni memletetim:)

emotionalboy
Başbakan Müsteşarı
05 Kasım 2009 23:07

iki kapım daha ne yedimki be hem ben ne zaman yemek konusu açtım :P

Adını sevmedim ama sen yaparsan yerim:)

" iki kapı "
Müsteşar Yardımcısı
05 Kasım 2009 23:19

tüm gün boyunca kaburga dolmasını da ben anlattım zaten demi emoti:P

Ayrıca nasıl bişeymiş o yemek ben hiç bilmiyorum sudem sen pişir bzde tadına bakmış oluruz..:)

**sude**
Başbakan Müsteşarı
06 Kasım 2009 08:44

Arkadaşlar gelinde ben size en iyisi testi kebabı ikram edeyim,editörümün dediği gibi belki damak zevkinize uymayabilir..:)

*.*carizma38*.*
Aday Memur
06 Kasım 2009 09:13

gunaydın sude benıde mısafır edecekmısın

iren17
Başbakan Müsteşarı
06 Kasım 2009 09:23

günaydın bozok

günaydın yozgat

günaydın candostum

günaydın dostlar

gününüz hayırlı olsun şehriniz şehrimizden selam olsun

**sude**
Başbakan Müsteşarı
06 Kasım 2009 09:41

Şair Fenni de bir beytinde: "Haşa lamyezelsin karışılmaz işine Yozgat'ın bir ay yazı var onu da kat kışına." der.

**sude**
Başbakan Müsteşarı
06 Kasım 2009 09:48

aleyküm selam,Yozgat'tanda kocaman selamlar olsun Çanakkale ilimize ve şehit yatan atalarımıza..:))

Günaydın can dostum..:))

carizma misafir ederiz ama para harcayıp esnafımızada destek vereceksin ..:)

**sude**
Başbakan Müsteşarı
06 Kasım 2009 11:33

Karabıyık Köprüsü

Yozgat-Şefaatli yolunun 38. kilometresinde Kanak Suyu üzerinde kurulmuştur. Yavuz Sultan Selim tarafından Mısır seferine giderken (1516) yaptırılmıştır. Ayaklar üzerinde oturan 3 sivri kemerli, 2 alçak mahmuzlu, 60 santimetre yüksekliğindeki korkuluk duvarı ile uçlarda ve ortada baba taşları olan, beyaz kesme taştan yapılmış bir köprüdür. 54 metre boyunda, 4.5 metre eninde olan köprünün ortasına doğru bir harpuşluk fark edilir.

**sude**
Başbakan Müsteşarı
06 Kasım 2009 13:57

Çapanoğlu Büyük Camii

Yozgat il merkezi İstanbulluoğlu Mahallesi'nde Cumhuriyet Meydanı yakınında bulunan bu cami, kitabesinden öğrenildiğine göre Bozok Sancağı Valisi Çapanoğlu Mustafa Bey tarafından hicri 1193 (1779) yılında yaptırılmıştır. Halk arasında Büyük Cami veya Ulu Cami olarak da anılmaktadır. Saat kulesi ile birlikte Yozgat'ın sembolü durumundadır.

Cami kesme taştan 2 ayrı dönemde yapılmıştır. Bunlardan İçeri cami denilen ve yapının güneyini oluşturan bölüm 1779 yılında Çapanoğlu Mustafa Bey'in yaptırdığı kısımdır. Buna kuzeyden eklenmiş olan Dışarı Cami denilen mekân ise bugünki giriş revakı üzerindeki kitabeden öğrenildiğine göre Mustafa Bey'in kardeşi Süleyman Bey tarafından hicri 1208 (1793?1794) yılında yaptırılmıştır. Caminin 2 vakfiyesi olup, bunlardan hicri 1195 (1780) tarihli vakfiye Mustafa Bey tarafından, hicri 1208 (1793) tarihli vakfiye de Süleyman Bey tarafından düzenlenmiştir. Süleyman Bey'in oğlu Abdülfettah Bey'in de hicri 1212 (1798) tarihli vakfiyesi bulunmaktadır.

Kesme taştan yapılmış olan caminin güney bölümü dikdörtgen planlıdır. İbadet mekânı 2 kalın paye ve 3 duvar üzerine dayanan 15.15 m. çapında bir kubbe ile örtülmüştür. Kubbeye geçiş tromplarla sağlanmıştır. İbadet mekânının kuzeyinde enlemesine dikdörtgen planlı bir bölüm daha bulunmaktadır. 2 kemerle 3 bölüme ayrılan bu mekânın üstü mahfil olarak hazırlanmıştır. Bu bölümün üzeri 2 yanda birer küçük kubbe, ortada da ayna tonoz ile örtülmüştür. İlk yapımında caminin son cemaat yeri olarak düşünülen bu mekâna diğer bölüm eklenince fonksiyonu tamamen değişmiştir. Bu yeni bölümün üzeri de aynı örtü sistemi ile örtülmüştür.

Caminin kare planlı ibadet mekânı tromplu merkezi bir kubbe ile örtülmüştür. Bu bölüm 2 yan kenarda altlı üstlü 3'er, mihrabın 2 yanında da 1'er pencere ile aydınlatılmıştır. Caminin tüm bölümleri ve kubbe kasnağı da dâhil olmak üzere 54 pencere ile aydınlatılmıştır. Mihrap dışarıya çıkıntı yapacak biçimdedir. Kirli beyaz, yeşil ve bej renkli mermerden işlenmiş olan mihrap, 2 yanda çifte sütunlarla sınırlandırılmıştır. Bunun yanındaki minber de renkli

mermerlerden dekoratif biçimde yapılmıştır.

Caminin bezemesi barok üslupta olup, bu tür bezemenin Anadolu'daki en erken örneklerinden birisidir. Giriş kapısının çevresinde renkli mermerlere işlenmiş akantus yaprakları, istiridye nişleri, "S" ve "C" kıvrımlı kabartmalar bulunmaktadır. Ayrıca iç mekân natürmort ağırlıklı ve peyzaj görünümlü kalem işleri ile bezenmiştir. İbadet mekânının ilk sıra pencerelerinin üzerine lacivert zemin üzerine beyaz renkte girift bir nesih yazı ile Fetih suresi yazılmıştır. Bu yazı frizi 3 duvar boyunca da bir şerit halinde uzanmaktadır.

Caminin minaresi kare kaide üzerinde, yuvarlak gövdeli ve tek şerefelidir. Ancak 2 bölümün birbirine eklenmesinden ötürü de minare batı cephesinin ortasında kalmıştır.

Caminin doğu cephesinde kare planlı, üzeri kubbeli kesme taştan Çapanoğulları ailesinin türbesi bulunmaktadır. Bu türbeye caminin içerisinden girilmektedir. Caminin şadırvanı avlu içerisinde olup, eski şadırvanın parçalarının kullanılması ile yeniden yapılmıştır.

**sude**
Başbakan Müsteşarı
06 Kasım 2009 14:16

Tşk.ederim idalciğim..:)

fırsat buldukça resim yüklüyorum,araştırıyorum..

Çok eğlenceli aynı zamandada çok zor,istediğim resmi bulana kadar bayağı uğraşıyorum..

Çünkü yaptığım şey çok güzel olmalı,yaptım ettim demek için birşeyler yapmayı sevmiyorum.

koyduğum her resim,bilgi işe yarasın ve Yozgat'ı en iyi şekilde insanlara tanıtmak istiyorum.

Tv'lerde falan Yozgat nerde,nasıl bir yer diye soran insanlar vardı daha birkaç yıl öncesine kadar,belki daha bilmeyen kişiler vardır onlara ışık tutmak istiyorum.

ebri nisan6
Şube Müdürü
06 Kasım 2009 14:26

Çok güzel ve değerli bilgiler kısa ve öz olarak ele almışsın. Emeğine sağlık sude.Yanlız bir tane resmini aktifleştiremedim.:(

**sude**
Başbakan Müsteşarı
06 Kasım 2009 14:41

Tşk.ederim Ebri Nisan,kış resminimi aktifleştiremediniz..:(

**sude**
Başbakan Müsteşarı
06 Kasım 2009 14:46

Ayrıca okurken kimsenin canı sıkılmasın ve kimse okumadan sadece resimlere bakıp geçsinler istemiyorum..:)

**sude**
Başbakan Müsteşarı
06 Kasım 2009 15:35

1938 Yılında Milli Giysiler İçinde İki Bayan...

** elif **
Müsteşar Yardımcısı
06 Kasım 2009 20:11

Yozgat'ın biricik Sudesine selamlar, sevgiler.:)

juriste
Müsteşar
06 Kasım 2009 23:02

Yozgatlıyız gururluyuz..:)

07 Kasım 2009 03:09

ayyy sudemim çok güzel olmuş ellerine saglık

Toplam 187 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi