Editörler : Cüneyt Barışoglu
05 Kasım 2009 08:46   


Kapalı
Bankalar 11 Bin Eleman Alıyor - 2010

Hangi banka kaç eleman alacak?

Yılın son çeyreğinde 15 banka yaklaşık 180 yeni şube açmayı planlarken, 3 bin 900?ün üzerinde yeni personel alınması bekleniyor.

2010 yılı hedeflerini belirleyen 10 bankanın ise gelecek yıl açacağı toplam şube sayısı 370?i bulacak. Bu bankalar, gelecek yıl 7 bin 500?ün üzerinde kişiye de yeni istihdam yaratacak. Yani 14 aylık süreçte bankalar yaklaşıık 550 şube açıp, 11 bini aşkın yeni çalışanı bünyesine katacak.

Ekonomist Dergisi hangi bankanın kaç eleman alacağını araştırdı.

Yılın son çeyreğinde 15 banka yaküşık 180 yeni şube açmayı planlarken, 3 bin 900 ün üzerinde yeni personel alınması bekleni 2010 yılı hedeflerini belirleyen 10 bankanın ise gelecek yıl açacağı toplam şube sayısı 370'i bulacak. Bu bankalar, gelecek yıl 7 bin 500ün üzerinde kişiye de yeni istihdam yaratacak.

Yani 14 aylık süreçte bankalar yaklaşık 550 şube açıp, 11 bini aşkın yeni çalışanı bünyesine katacak.Küresel kriz tüm dünyada ekonomileri sallarken, gelişmiş ya da gelişmekte olan ülke fark etmeksizin büyük oranlarda işsizliğe yol açtı.

Krizle birlikte ülkelerde işsizlik oranları hızla tırmanırken, Türkiye'de de bu yıl şubat ayında yüzde 16'yı aşarak rekor seviye çıktı. Bu seviyeden başlayan düşüşle işsizlik oranı, en son yüzde 13'ün altına gerilese de işsizliğin uzun bir dönem yüksek seyredeceği uyarıları yapılıyor.

Bu tabloda, her yeni istihdam haberi gelecek için umut veriyor. Kriz döneminde reel sektörler gibi işten çıkarmaların yaşanmadığı bankacılık sektöründe, gerek bu yıl sonuna kadar gerekse 2010 yılı için yapılan planlar, iş arayanlara, yeni mezunlara umut verecek nitelikte.

Nitekim, mevduat ve katılım bankalarının içinde yer aldığı toplam 15 bankanın Ekonomist'e verdiği bilgiler, kriz döneminde frene basan bankaların, iyileşme sinyallerini almaya başlamalarının ardından yeni şube ve personel alımlarına hız vermeye başladığını gösteriyor.

Bankacılar, son 2 ay dahil olmak üzere sektörün 2010'da çalışan sayısıyla kayda değer bir büyüklük oranı yakalayacağını söylüyor. Gelecek yıla ilişkin planlarını Ekonomist'le paylaşan bankaların verdiği bilgiler, önümüzdeki 14 aylık dönemde 11 bin kişiye banka şubelerinde iş olanağı sağlanacak.

Henüz bütçelerini kesinleştirmeydi bankalar da katıldığında bu sayının kayda değer bir

şekilde artması bekleniyor.

Son çeyrek atağı

Yeni şube açma ve personel alımlarında genellikle evinle kadar bekleyip seyri izlemeyi tercih ettiği görülen bankalar, yılın son çeyreğinde hızlanacak.

Yılın ilk dokuz ayında yeni şube açsalar da yıl sonu hedeflerinin uzağında kalan

bankalar, yılın kalan kısmında bu açığı kapatacaklar" gibi gözüküyor.

Kriz nedeniyle bu yıl için hiç şube açmayı hedeflemeyen ancak ekonomide toparlanma sinyalleri alınmaya başlamasıyla bu planlarını yeniden devreye sokan bankalar da mevcut Ekonomist'in 15 bankadan edindiği 2009 yıl sonuna ilişkin şube ve istihdam hedeflerine göre, yılın son üç ayında 182 yeni şube açılması ve 3 bin 924 yeni personel alımı planlanıyor.

Bu dönemin bir ayını geride bıraktık ve son 2 ayda yeni şube açılışlarında hızlanma bekleniyor. Tabii bu şubelerde çalışacak personel alımında da. Ekonomist'e bilgi veren bankalar içinde çalışan sayısını artıracak bankalar içinde Ziraat Bankası liderliği üstlendi.

Ziraat, bin 250 kişi alacak

2009 başından bu yana yaklaşık 10 bin aday arasından bin 247 personel alımı gerçekleştiren banka, yıl sonuna kadar bin 100 civarında yeni bankacıyı bünyesine katacak.

Ziraat Bankası, yıl sonunda şube sayısını bin 300'ün üzerine çıkarmayı planlarken, "Yılın son döneminde yaklaşık bin 250 personeli daha banka bünyesine katmak üzere gerekli çalışmalar yürütülmekte olup, yıl sonunda personel sayımızın 22 bin 500 olarak gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz" açıklaması yapıyor.

Son yılların en hızlı büyüyen bankası Garanti, bu yıl şube sayısında 790 rakamına ulaşmayı planlıyor. Yıl sonuna kadar 30 yeni şube açacak olan bankanın genel müdür yardımcılarından Gökhan Erün, "Bu yıl çalışan sayımız net olarak 450 büyüdü. Yıl sonuna kadar 200 kişinin bize katılacağını tahmin ediyorum" diyor.

Eylül 2008-Eylül 2009 aralığında Vakıfbank da 64 yeni şube açtı. Bu yıl eylül sonunda şube sayısı 538'c ulaşan Vakıfbank'tan alınan bilgilere göre; 2009 yılı içerisinde toplam 30 yeni şube açma planı olan banka, bu şubelerden 19'unu faaliyete geçirdi. Diğer 11 şubenin de yıl sonuna kadar faaliyete geçirilmesi hedefleniyor. Eylül sonu itibariyle 9 bin 488 çalışanı bulunan Vakıfbank, bu yıl

sonuna kadar istihdam ettiği kişi sayısını 10 bine çıkarmayı hedefliyor.

Şube açıyor, personel almıyor!

Finansal kriz döneminde büyümeye devam eden bankalardan biri olan Halkbank'ın, eylül sonu itibariyle 12 bin 520 çalışanı bulunuyor. Halkbank yıl sonunda çalışan sayısının 12 bin 500 civarında olacağını öngörürken, buradan, bankanın yılın son üç ayında yeni personel alım planı bulunmadığı anlaşılıyor.

Halkbank'tan 2009 sonu şube hedeflerine ilişkin de şu açıklama yapılıyor: "Yıl sonuna kadar hedefimiz 40-45 yeni şube açmaktı. Eylül sonu itibariyle 28 yeni şube faaliyetine başladı. 2009 yılı sonuna kadar Türkiye genelinde, ağırlıklı İstanbul'da olmak üzere toplam 45 yeni şubeyi faaliyete geçirerek hedefimize ulaşacağız."

İş Bankasının hedefi

İş Bankası, Eylül 2008-Eylül 2009 döneminde toplam 104 yeni şube açılışı yaparken, 8 şubesini ise başka şubelerle birleştirdi. Bankadan verilen bilgiye göre, 2009 yılında 80 yeni şube açılışı hedeflenirken, Eylül 2009 itibariyle 49 yeni şube açılışı gerçekleştirilmiş durumda.

Bu yıl eylül sonu itibariyle bin 81 şubesi bulunan İş Bankası, yıl sonuna kadar 19 yeni şube daha açıp toplam bin 100 şubeye ulaşmayı hedefliyor. Eylül sonu rakamlarıyla 22 bin 258 çalışanı bulunan İş Bankası, yıl sonunda bu sayının 23 binin üzerine çıkmasını bekliyor. Bu doğrultuda yılın geri kalanında İş Bankası'nın yaklaşık 720 kişilik yeni personel alımı gerçekleştirilmesi söz

konusu olacak.

Krizde şube atağı

Denizbank Genel Müdür Yardımcısı Tanju Kaya, kriz döneminde 50 yeni şube açma kararı aldıklarını belirtiyor. Eylül sonu itibariyle resmi açılışı yapılmış şube sayılarını 20 olarak kaydeden Kaya, şu bilgileri veriyor: "2009 yılında 50 yeni şube açma planımız vardı. Bunların 20 adedinin açılışı gerçekleşti; diğer 30 şube ise kiralanmış ve inşaat aşamasında. Yıl sonunda 450 şubeye ulaşılacaktır."

Kaya, DenizBank Finansal Hizmetler Grubu'nun eylül sonunda 8 bin 375 olan toplam çalışan sayısının da, yıl sonunda yaklaşık 8 bin 750 kişi olacağını aktarıyor. Yani 375 yeni eleman alımı söz konusu...

Şube kapatmadı

Son bir yılık süreçte şube kapatma gerçekleştirmediğini belirten bankalardan biri de Finansbank. Eylül sonu itibariyle 461 şubeleri bulunduğunu söyleyen Finansbank İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Murat Bayburtluoğlu, ihtiyaçlardan ötürü şube segmentlerinin değiştiğini belirtiyor.

Eylül sonu itibariyle 10 bin 17 personelleri bulunduğunu kaydeden Bayburtluoğlu, yıl sonuna kadarki planlarıyla ilgili olarak da, şu bilgileri veriyor:

"2008 yıl sonu itibariyle 458 şubemiz mevcuttu. 2009 yılı için planladığımız şube açılış sayısını büyük oranda gerçekleştirerek, 465 şube ile 2009 yılını kapatmayı hedefliyoruz. 2009 yılı için belirlenen istihdam hedefine ulaşılabilmek için işe alımlarımız da devam ediyor. Yıl sonu personel sayımızın yaklaşık 10 bin 150 olması beklenmekledir."

Çalışan sayısı 4 bine çıkacak

2009 yılında 10 yeni şube açarak şube sayısını 260'a çıkarmayı planlayan Şekerbank, yılın son üç ayında açacağı dört yeni şubeyle bu rakama ulaşmayı öngörüyor. Şekerbank İşletme ve Tarım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Halit Haydar Yıldız, bu yıl şimdiye kadar 6 yeni şube açarak, şube sayılarının toplam 250'den 256'ya ulaştığını aktarıyor.

Yıldız'ın verdiği bilgiye göre, Şekerbank son bir yıllık dönemde istihdam azaltmazken, verimlilik artışını sağlamak ve bankacılık hizmetlerine yoğunlaşmak üzere takas hizmetlerinin banka dışı profesyonel bir şirketten destek alınarak yürütülmeye başlandı. Bu alandaki çalışanlarına hizmet alınan şirkette istihdam sağlandığını belirten Yıldız, "Yaptığımız alımlarla eylül ayı sonu çalışan

sayımız, 3 bin 850. Şube açılışlarımızla birlikte 2009 yıl sonunda çalışan sayımızın 4000'e yaklaşmasını bekliyoruz" açıklaması yapıyor.

ING yaklaşık 100 kişi alacak

Yurt içinde 354 şubeyle faaliyet gösteren ING Bank, tam hizmet şube sayısında son bir yılda azaltmaya gitmedi ancak bu yıl yeni şube de açmadı. "20()9'da yeni şube açmayı öngörmemiştik" diyen ING Bank İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Nejat Bilginer, yıl sonuna kadar yaklaşık 100 kişiyi daha işe almayı planladıklarını belirtiyor. Bilginer, eylül sonu itibariyle 6 bin civarında olan personel sayılarının yıl sonunda 6 bin 150'ye çıkacağını tahmin ettiklerini aktarıyor.

Anadolubank, 2009 yılı sonu için belirlediği şube hedefini, yılın ilk dokuz ayında büyük ölçüde gerçekleştiren bankalardan. 2009 yılında Ege Bölgesi'nde tarım ağırlıklı 12 yeni şube açmayı hedeflediklerini ifade eden Anadolubank İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı İsmet Demir, 10 şubenin açılışını yaparak eylül sonu itibariyle 84 şubeye ulaşüklarını söylüyor. Anadolubank'ın

açılacak 2 yeni şubeyle birlikte yıl sonunda şube sayısı 86'ya çıkacak. Eylül ayı sonu itibariyle bin 775 çalışanları bulunduğunu belirten Demir, "Yeni açılan şubelerimizle birlikte yıl sonunda çalışan sayımız, yaklaşık bin 800 kişi olacak" diyor.

Perakendeye ağırlık verecek

2008'de 100 yeni şube açma hedefini gerçekleştirerek geçen yıl sonunda 334 şube adedine ulaşan HSBC, bu yılın ilk dokuz ayında yeni şube açılışı yapmadı ancak 500 yeni personel alımı gerçekleştirdi. Banka, yılın kalan aylarında 2 yeni şube açmayı planlıyor.

Eylül sonu itibariyle 6 bin 725 çalışanı bulunan HSBC, yılın son çeyreğinde istihdam sürecini ekonomik konjonktür doğrultusunda yönetecek. Eylül 2009 itibariyle toplam 42 şube ile hizmet veren Eurobank Tekfen Genel Müdürü Mehmet Sönmez, 2009 yılında banka bünyesinde 'Perakende "Bankacılık Grubu'nun kurulmasını "En önemli organizasyonel gelişim adımımız" olarak nitelendiriyor. Bu kapsamda, bu yi 1 ki yeni şube açılışlarını 'perakende şube' ağırlıklı olarak planladıklarını aktaran Sönmez, "2009 yılında 4 yeni perakende şube açılışını hedeflemiştik, bunu da aralık ayı içinde tamamlayarak, yıl sonu itibariyle 46 şubeye ulaşmayı hedefliyoruz" diyor.

Eylül sonu itibariyle çalışan sayısı 698 kişi olan Eurobank Tekfen'de yıl sonunda çalışan sayasının 750'ye çıkması hedefleniyor.

Katılım bankalarının hedefi

2009 yıl sonu hedeflerini paylaşan Bank Asya, Kuveyt Türk ve Türkiye Finans olmak üzere üç kaülım bankasında da, son bir yıllık dönemde krize rağmen şube ve istihdam sayısı azaltılmamış. Türkiye Finans'ın, konuyla ilgili verdiği bilgiler şöyle:

"Eylül 2009 tarihi itibariyle 178 şubemiz bulunuyor. 2009 yılında hem krizin etkilerinin görülmesi hem de şirketlerde oluşan yaraların yeniden yapılandırmalarla takibi ile vakit harcanması nedeniyle, diğer bankalarda olduğu gibi, bankamızda da şube açılışı için çok iddialı olunmadı ve bu yönde herhangi bir hedef belirlenmedi. Ancak şu anda, 2009 yılı sonuna kadar 5 yeni şube

açılması için gerekli çalışmaları yapmış bulunmaktayız. Eylül 2009 itibariyle 3 bin 287 çalışanımız var. 2009 yılı sonunda çalışan sayımızın 3 bin 455'e ulaşmasını hedefliyoruz."

Kuveyt Türk de, 2009 yılında 20 yeni şube açmayı öngördüklerini ve ilk dokuz ayda yedi şube açılışının gerçekleştirildiği bilgisi veriyor. Eylül sonu itibariyle 120 şubesi bulunan Kuveyt Türk, "Yıl sonuna kadar 10 yeni şube açılışıyla toplam şube sayımızı 130'a çıkarmayı planlıyoruz. Eylül sonu

itibariyle 2 bin 375 olan personel sayımızın da yıl sonunda yaklaşık 2 bin 450 olması bekleniyor" açıklaması yapıyor.

"Bu yıl 400 kişilik personel artışı hedefledik"

Krizle birlikte bankalar genel olarak, krizin etkilerini görebilmek için şube açılışlarını beklemeye aldı ve verimsiz buldukları şubelerini kapattı. Diğer taraftan, 2008 yılının şubeleşme bakımından çok hızlı bir yıl olması nedeniyle de, bu yılki şube açılışlarında yavaşlama gözlendi.

Garanti Bankası olarak son beş yıldır sürdürdüğümüz şubeleşme atağına bu dönemde de devam ettik ve toplam şube sayımızda azalma değil, artış oldu. 2008 Eylül-2009 Eylül döneminde 55 yeni şube açtık, şube ağımızın etkinliğini artırabilmek amacıyla 6 şubemizi kapattık. Bugün itibarıyla toplam 750 adet şubemiz bulunuyor. 2009 yılında 50 ile 75 arasında yeni şube açma planımız

vardı, şu ana kadar 25 şube açtık. Yıl sonu hedefimiz olan 790 şubeye ulaşmak için açılışlarımıza devam ediyoruz. 2009 yılı başında, yeni açılacak şubelerimizdeki ihtiyaçlarımıza bağlı olarak yıl sonuna kadar 400 kişilik bir artış sağlamayı hedeflemiştik. Alımlarımız bu doğrultuda kontrollü olarak devam ediyor. Yıl sonunda planladığımız rakamlara ulaşmayı hedefliyoruz."

"Son çeyrekte şube açılışlarına yeniden başlayacağız"

Geçen yıl hızlı şubeleşme stratejimiz sonucunda Türkiye'de bir rekora imza atarak 185 yeni şubeyi hizmete açtık. Ancak 2009, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de belirsizlikleri artırdı. Bu çerçevede şube yatırımlarının hız kestiğini söylemek yanlış olmaz. Yine de Yapı Kredi olarak şubelerimizi kapatma yoluna gitmedik. Ekonomideki durgunluğa rağmen potansiyeli yüksek lokasyonlarda

şube yatırımları yapmaya devam ediyoruz. Ekonomik çalkantıların etkisinin azalmaya başlamasıyla birlikte, 2009'un son çeyreğinde şube açılışlarına yeniden başlamayı planlıyoruz.

2009 yılında 2008 yılındaki gibi hızlı bir şube açılışı hedeflemedik. Bu doğrultuda çalışan sayımızda çok değişiklik yaşanmadı. Yapı Kredi olarak eylül sonu itibariyle iştiraklerimizle beraber toplam 17 bin çalışanımız var. Bu yıl, başlayacağımız şube açılışları ile doğru orantılı olarak istihdam hedefimize özelikle son çeyrek ile birlikte ulaşacağımızı düşünüyoruz."

Ünal Kabaca Bank Asya Genel Müdürü "İlk altı ay sadece izledik"

2009'da şubeleşme çalışmaları için ilk yarıda izleme kararı almıştık zaten. Ne yapacaksak yılın ikinci yarısında yapacaktık. Tablo olumluya dönünce, yeni şubeleri açmaya başladık. Eylül ayı içinde açılan altı yeni şubeyle birlikte, toplam şube sayımız 149'dan 155'e çıktı.

Bunun dışında, yıl sonuna kadar 6 şube daha açmayı planlıyoruz; böylece 161 şubeye ulaşma hedefimiz var. Personel çıkarma, zaten hiç gündemimizde olmadı. Bu yıl eylül sonu itibariyle personel sayımız 3 bin 917. 2009 yılı sonunda 4 bin 100 civarında personel sayısına ulaşacağımızı tahmin ediyoruz. 2009'un son üç ayını sanırım 150'nin üstünde bir personel artışıyla tamamlıyor olacağız."

BANKALARIN YENİ ŞUBE VE İSTİHDAMDA 2010 YILI BEKLENTİLERİ, HEDEFLERİ

ZİRAAT BANKASI

Gelecek yıl 2500 kişi alınacak

Yurt içi şube açma çalışmalarına 2010'da devam edeceğini belirten Ziraat Bankası, bu yıl olduğu gibi, 2010'da da 2 bin 500 yeni personel almayı hedefliyor. Bankanın açıklamasına göre, gelecek yıl 100'e kadar yeni şube açılması da planlanıyor. "Bankacılık sektörünün dinamik yapısı ve rekabetin içinde olmak gerekliliği bankalar için şubeleşmenin önemini ön plana çıkarmaktadır" denilen açıklamada, bankacılık açısından potansiyel taşıyan yerlerde ve fizibilitesi uygun görülen her noktada Ziraat Bankası'nın şube açma çalışmalarının sürdüğü belirtiliyor.

Başta İstanbul olmak üzere, büyük şehir merkezlerinde ve potansiyeli olan yerlerde yeni şubeler açılması planlanırken, çiftçilere hizmet sunmayı hedefleyen Tarımsal Bankacılık Şubeleri'nin de yaygınlaştırılması hedefleniyor. 2010 yılı istihdam politikası da, "bankayı temsil edebilecek, gelişime açık, donanımlı, genç personelle kadronun geliştirilmesi" şeklinde sürdürülecek.

GARANTİ BANKASI

Yeni şubeler ağırlıklı büyük illerde açılacak

Bütçeleme çalışmalarının devam etmesi nedeniyle, Garanti Bankası da 2010 yılında açacağı yeni Şube ve alacağı personel rakamlarını paylaşmadı. Ancak Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hüsnü Erel, "2010 yılında da yeni şube açılışlarımızla büyümeye devam edeceğiz. Şube ağımızdaki genişlemeye bağlı kalarak, 2009 yılındaki gibi kontrollü bir şekilde büyümemizi sürdüreceğiz"

açıklaması yapıyor.

Yeni şube açılışlarına karar verirken, ilgili il veya ilçenin GSMH'den aldığı pay, kredi-mevduat büyüklüğü, rekabet durumu, nüfus artış hızı, gelişme-büyüme potansiyeli, yeni sanayi yatırımları, konutlaşma durumu gibi kriterleri göz önünde bulundurduklarını belirten Erel, şöyle devam ediyor:

"Kritik ürün ve pazarlarla gündeme gelen merkezleri de dikkate alıyoruz. 2010 yılında ağırlıklı olarak istanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya gibi büyük il merkezlerinde şube açmayı planlamakla birlikte, diğer il ve ilçe merkezlerinde de şubeleşmeye devam etmeyi planlıyoruz."

YAPI KREDİ

Büyümenin itici gücü yeni şubeler olacak

Türkiye ekonomisinin 2010 yılında yüzde 3-3.5 düzeyinde büyüyeceğini öngören Yapı Kredi, banka olarak bu oranın üzerinde bir büyüme hedefliyor. "Büyümenin itici güçlerinden birinin, yeni açacağımız şubeler olacağını düşünüyoruz" diyen Yapı Kredi İnsan Kaynaklarımdan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cihangir Kavuncu, şöyle devam ediyor:

"Bu çerçevede 2010 yılı içinde 50 yeni şube açma planımız var. İstihdamın da bu büyümeye paralel olarak artacağını söyleyebiliriz. 2009-2010 dönemi için Yapı Kredi olarak 750 kişiyi işe almayı planlıyoruz. İştiraklerimiz ile birlikte 2010 yılında bu rakamın bin kişiyi bulacağını düşünüyoruz."

Yeni şube açma kararlarını ilçelerin nüfusunu, ekonomik yapısını, potansiyelini, sektörel ve sezonsal nakit dengesini, diğer bankaların şube sayılarını göz önünde bulundurarak verdiklerini söyleyen Kavuncu, "Bu yatırımlarda ilk sıraları ise büyük iller alıyor. Bununla beraber Anadolu'daki gelişmekte olan pazarlarda da şubeleşmeye devam ediyor olacağız" bilgisi veriyor.

HALKBANK

Sınav ile 1250 kişi alınacak

Halkbank, 2010 yılı içinde açacağı yeni şube bilgisini şu aşamada paylaşmazken, "Yeni açtığımız eleman alım sınavı doğrultusunda, Halkbank ailesini 2010 yılında daha da büyütmeyi planlıyoruz" açıklaması yapıyor. Halkbank, geçtiğimiz haftalarda Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda yayımlanan açıklamasıyla, uzman yardımcısı, uzman yardımcısı mühendis, servis görevlisi ve banko görevlisi gibi pozisyonlar için yapılacak sınavla toplam bin 250 kişi alacağını duyurdu.Duyuruyu takiben 200 bin kişinin başvuru yaptığı açıklanırken, sınav için başvuru süresi dolmuş bulunuyor.Halkbank'ın şubeleşme stratejisiyle ilgili verdiği bilgiler ise şöyle:

"Potansiyel gördüğümüz ve bize de olumlu katkı sağlayacak yörelerde şube açmaya devam edeceğiz. Yeni şubeleri açarken de İstanbul başta olmak üzere İzmir, Ankara gibi büyük illere yoğunlaşacağız ve buralardaki varlığımızı güçlendireceğiz."

İŞ BANKASI

70 yeni şube açılışı yapılacak

2010 yılında 60-70 aralığında yeni şube açmayı hedefleyen iş Bankası, istihdam politikasını ise iş süreçlerinin merkezileşmesi ve teknoloji kullanımı yanında, açılması planlanan şube sayısına bağlı olarak belirleyecek. "Şubeleşme ve istihdam süreçlerinde yaşanan yavaşlamanın önümüzdeki dönemde ekonomik canlanmaya bağlı olarak tekrar ivme kazanması beklenmektedir" denilen banka açıklamasında, açılacak şubelerin il veya bölgelere göre değil, potansiyel tespit edilen piyasalara göre belirleneceği ifade edildi.

DENİZBANK

2010'da 850 kişi işe alınacak

Zaten büyüme hedeflediklerini, bu nedenle 2010 yılı için şube ve istihdam politikalarının değişmediğini kaydeden Denizbank Genel Müdür Yardımcısı Tanju Kaya, 2010 yılında 50 yeni şube açmayı hedeflediklerini belirtiyor. Kaya, "Gelecek yıl yaklaşık 850 kişilik de istihdam artışı hedeflemekteyiz. Tumover etkisini de dikkate alırsak, 2010 yılında yeni işe alım sayımız bin 100 kişiye ulaşacaktır" bilgisi veriyor. Denizbank'ın 2010 yılında açılacak 50 yeni şubesinin dağılımı, "25 adedi Türkiye'nin her bölgesinde Tarım Bankacılığı ağırlıklı çalışan şube, 25 adedi ise Denizbank şubesinin bulunmadığı 8 il öncelikli olmak üzere büyük şehir şubeleri" şeklinde olacak.

FİNANSBANK

Bütçe planlama çalışmaları sürüyor

Yeni şube açılışları ve yeni istihdam yaratılması için 2010 yılı bütçe-planlama çalışmalarının devam ettiğini belirten Finansbank İnsan Kaynakları'ndan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Murat Bayburtluoğlu, şubeleşme sürecinde, kredi satışı üzerinden tasarlanan şube tiplerinin açılışının ön plana çıkacağı bilgisini veriyor. Bu şubelerin lokasyon olarak seçimi, en çok kredi satışının

gerçekleşebileceği yoğun yerleşimler ve potansiyel ihtiyaçlar doğrultusunda belirlenecek.

ANADOLUBANK

Tarım ağırlıklı şubeler açılacak

Anadolubank insan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı İsmet Demir, 2010 yılı için şube ve istihdam hedeflerinde planlananlar dışında bir değişikliğe gidilmediğini belirtiyor. İsmet Demir'in açıklaması şöyle: "2010 yılında yaklaşık 10-15 şube açılması planlanıyor. Bu şubelerin açılmasıyla birlikte 150-170 civarında yeni istihdam yaratılacaktır. Şubeleşme, istanbul'da ve tarımsal bölgelerde açılacak tarım ağırlıklı şubelerden oluşacak."

EUROBANK TEKFEN

Gelecek yıl 12 yeni şube açacak

2010'da yeni şube açılışının artarak devam etmesi öngörülüyor. Eurobank Tekten Genel Müdürü Mehmet Sönmez, "Halen yürütülmekte olan bütçe çalışmalarımız kapsamında, 2010 yılı işe alım planlarımızı şube ekipleri ağırlıklı olmak üzere, daha fazla kişinin bankamıza dahil edilmesi yönünde oluşturmaktayız" diyor. 2010 yılında yeni perakende ve ticari şubelerin açılmasının planları arasında yer aldığını belirten Sönmez, şöyle devam ediyor: "Bu yeni şubelerle birlikte bankamıza yeni personel alımına devam ediyor olacağız. Önümüzdeki yıl 12 şube açmayı ve açılacak şubelere yaklaşık 100 kişi almayı planlamaktayız. Yeni şubelerimiz, fiilen yer aldığımız illerde potansiyeli yüksek yeni lokasyonlarda ve mevcut durumda şubelerimizin olmadığı illerde yapılanacak."

ŞEKERBANK

Hedefi Anadolu'ya yayılmak

Şekerbank işletme ve Tarım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Halit Haydar Yıldız, krizin etkilerinin azalmaya başlaması ve ekonomide düzelme sinyalleri alınması doğrultusunda, 2010 için yeni şube ve istihdam hedefleriyle ilgili bir revizyona gittiklerini belirtiyor. 2010 yılında 15 yeni şube açılışı planladıklarını aktaran Yıldız, personel alımı ile ilgili olarak ise "İhtiyaçlarımızı öncelikle banka içinden karşılamaktayız ancak Anadolu'da ağırlıklı olarak açacağımız bu yeni şubelerimiz için kısıtlı sayıda da olsa yöresel istihdam imkanı sağlayacağız" bilgisi veriyor. Ağırlıklı olarak

Anadolu'da bulunan şube sayılarını artırmayı hedeflediklerini ifade eden Yıldız, "Özellikle Anadolu'daki şubelerimiz, yerel davranabilme yetkinliğine sahip insan kaynağı profiliyle küçük işletmeler, mikro, zirai ve KOBİ segmentlerinde 56 yıllık bilgi birikimi ile hizmete devam etmektedir. Yeni açılacak şubelerimiz de aynı konseptte hizmet vereceklerdir" diyor.

HSBC

İstihdamı ekonominin gidişi belirleyecek

2010 yılı için hedeflenen yeni şube açılış rakamı kesin olmamakla birlikte, banka, yeni yılda şube ağındaki büyümeyi ve istihdam politikasını ekonomideki büyümenin yönüne ve organizasyon yapısına paralel olarak yöneteceğini kaydediyor.

Bankadan konuya ilişkin yapılan açıklama, "2010 yılı itibariyle istihdam hareketlerimizi, ekonomik büyümenin tüm ülke genelinde olumlu yönde ivme kazanacağı beklentisi ve banka ihtiyaçlarımıza paralel yöneteceğiz" şeklinde.

BANK ASYA

2010 için yolun açık olduğunu görüyorlar

Bank Asya Genel Müdürü Ünal Kabaca, 2010'da 20-25 yeni şube açılışının yine gündemlerinde olacağını, bu doğrultuda da 300-350 aralığında yeni personel istihdam etmelerinin söz konusu olacağını söylüyor.Ekonomiye ilişkin iyi yönde gelişmelerin artması halinde de 25'in üzerinde yeni

şube açılışını pek düşünmediğini belirten Kabaca, "Çünkü onu absorbe edebilmek öyle çok kolay değil. Dengeli gitmek lazım" diyor. 2010 için "Yolu açık görüyoruz" yorumu yapan Kabaca, "Aslında 2009'da da iyiydi rakamlarımız. 2010 için de iyimseriz. Yani hedefler tutturulur. Tam bütçeler çıkarılmadı ama şimdilik bir problem öngörmüyoruz" diyor.

TÜRKİYE FİNANS

Gelecek yıl 400 kişiyi işe alacak

Türkiye Finans, 2010 yılı hedeflerini, bu yılın sonuna doğru alınmaya başlayan olumlu sinyaller doğrultusunda yeniden belirledi. Bankadan yapılan açıklamada, "2009'un ikinci yarısında krizin etkilerinin azalması şube açma çalışmalarına hız verilmesine ve hedeflenen şube açılış sayısının revize edilmesine neden oldu" denilirken, bu doğrultuda 2010 yılında yeni şube açma kararı alındı.

Türkiye Finans, 2010 yılı içinde yeni açılacak 12 şube için yaklaşık 400 yeni çalışanı bünyesine dahil etmeyi planlıyor.

KUVEYT TÜRK

20 yeni şube açılışı olacak

Kuveyt Türk de, 2010 için yeni şube ve istihdam hedefleri iyi giden ekonomiye paralel olarak revize ettiği açıklamasını yapıyor. Verilen bilgiye göre, Kuveyt Türk 2010 yılı için yaklaşık 20 yeni şube açmayı ve personel sayısını yaklaşık 2 bin 750'ye ulaştırmayı planlıyor.Orta ve büyük ölçekli bankalar segmentinde olma hedefi doğrultusunda Türkiye satış ağını genişletmek ve bu kapsamda Kuveyt Türk şubesi bulunmayan il ve ilçeler ile büyük şehirlerin gelişen ekonomik bölgelerinde yeni şubeler açılması düşünülüyor.

05 Kasım 2009 08:47

ilefiletişim
Kapalı

Evet, arkdaşlar..

Bankalar 11 eleman alacak bilgilerimizi buradan paylaşalım..

05 Kasım 2009 08:58

ilefiletişim
Kapalı

Flas Flas Haber Güncel..

05 Kasım 2009 10:58

obas29
Aday Memur

teşekkürler bilgi için

05 Kasım 2009 12:24

ilefiletişim
Kapalı

Arkadaşlar bilgiler 2009-2010 arası yapılacak alımlar için..

05 Kasım 2009 12:28

ilefiletişim
Kapalı

2009 yılı yapılmış olan alımların dahil olmadığı anlatılıyor.. Önümüz açık..

05 Kasım 2009 12:30

ilefiletişim
Kapalı

Güncel +++ Güncel ++ Yeni++ Yeni ++

07 Kasım 2009 22:13

ilefiletişim
Kapalı

Kimsenin işgisini çekmedi sanırım 11 bin

08 Kasım 2009 13:59

kobeshaq
Aday Memur

arkadaşlar ziraat bankası için bin küsür alım derken su ara yapılmakta olan mülakatlardan mı kastediliyor?..zaten şimdi 1000 kişi alacaklar,2009-2010 arası deyince 2 ay içinde yine böyle büyük bi alım mı olacak tam anlayamadım..??ne dersiniz?

14 Kasım 2009 14:37

ilefiletişim
Kapalı

Evet bu alımlar dahil .. 2009 da 850 memur alınacak işbankasına

14 Kasım 2009 17:50

alevcinar_
Aday Memur

arkadaşlar bende denizbank için başvurmuştum bana niye sınav daveti yollamadılar acaba?

14 Kasım 2009 21:22

ilefiletişim
Kapalı

evet bana da yollamadılar, tecrübe istiyorlardı sanırım

17 Kasım 2009 11:59

cevher83
Yasaklı

Arkadaslar, ziraatın 2010 daki ilk alımı ne zaman olur bir fikri olan var mı ?

17 Kasım 2009 22:21

ilefiletişim
Kapalı

ziraatin şubatta alım yapacağını okumuştum..

18 Kasım 2009 01:41

cevher83
Yasaklı

teşekkür ederim ilefiletişim kardeşim verdigin bilgi için, umarım en kısa sürede hayırlısıyla olur inş.. gerçi yılın ikinci yarısı olabilir diye duymuştum ama bir de baska fikri olan var mı acaba diye sorayım dedim..eger iş başı tarihiyse o zaman nisan-mayıs gibi ilan olur heralde..Bekleyecez bakalım..

19 Kasım 2009 15:33

bankaaa
Aday Memur

arkadaslar ıs akıs sorumlulugu davetı alan varmı neye gore cagırıolar acaba bana da acagrı merkezı sınavı davetı gelmıs

24 Ocak 2010 17:40

theanswer3
Yasaklı

Bankalara 10 bin yeni personel

Bankalar 2010 yılında 400'ün üzerinde şube açacak. Bankacılık sektöründe bu yıl 10 bin kişiye yeni istihdam sağlanması öngörülüyor

Sektörde bankalar, bu yıl da yeni şube açmaya ve yeni istihdam yaratmaya devam ederken, İş Bankası 1.000 kişi, Halkbank 1.250 kişi, Yapı Kredi 1.000 ve Finansbank 1.500 kişiyi işe almayı planlıyor

Türkiye?de bankacılık sektöründe bu yıl 400?ün üzerinde şube açılacağı tahmin edilirken, bunun sektör içinde genel müdürlük kadrolarındaki büyümenin etkisiyle 10 bin kişinin üzerinde yeni istihdam sağlayacağı düşünülüyor.

Türkiye Bankalar Birliği?nin Aralık 2009 raporuna göre, geçen yılın son çeyreği itibarıyla mevduat bankaları ile kalkınma ve yatırım bankalarının toplam şube sayısı, son bir yılda 246 adet, Temmuz-Eylül 2009 dönemine göre ise 141 adet artarak 9 bin 36?ya ulaştı.

Son çeyrekte mevduat bankalarında banka başına ortalama şube sayısı 281 olarak gerçekleşti. Bu rakam, kamusal sermayeli mevduat bankalarında 843, özel sermayeli mevduat bankalarında 399, yabancı sermayeli bankalarda ise 122 oldu.

Mevduat bankaları ile kalkınma ve yatırım bankalarında çalışan sayısı, son bir yılda 805 kişi, Temmuz-Eylül 2009 dönemine göre 1.642 kişi artarak 172 bin 403?e yükseldi.

?2008?DEN DAHA DÜŞÜK, ANCAK 2009?UN ÜZERİNDE PERFORMANS...?

AA muhabirinin bazı bankaların yetkililerinden edindiği bilgiye göre, bu yıl İş Bankası, yeni şube açılışı konusunda sektörde 2008 yılından daha düşük seviyede olmakla birlikte 2009 yılının üzerinde bir performans gösterileceği beklentisi taşırken, 2010 yılında banka 60-70 şube açmayı planlıyor.

İş Bankası, işe alınacak kişi sayısını bankanın işlem hacimleri ve

şubeleşme süreçleri doğrultusunda belirlerken, bu anlamda 2010 yılında asgari

1.000 kişilik işe alım planı yaptı.

Başta İstanbul olmak üzere büyük şehirlerdeki varlığını güçlendirmek isteyen ve şubeleşme ile insan kaynağı yatırımlarını bu doğrultuda gerçekleştirecek olan Halkbank, 2009?da açılanlarla birlikte toplam şube sayısını 668?e ulaştırırken bu yıl en az 45-50 civarında şube açmayı düşünüyor.

Eylem planlarının en önemli maddelerinden birinin ?çalışanlarla birlikte sektörün önemli oyuncularından olmaya devam etmenin? oluşturduğunu ve nitelikli işgücü için gerekli gördükleri alanlarda işe alımlara devam edeceklerini belirten Halkbank, 2010 için ilk etapta 1.250 yeni çalışanı aileye katmayı planlıyor.

ŞEKERBANK, ANADOLU ŞUBELERİNİ ARTIRMAYI HEDEFLİYOR

Türkiye?nin 70 ilinde 184 ilçede 256 şube ile hizmet veren ve geçen yıl 6 yeni şube açan Şekerbank?ın ise önümüzdeki 3 yıl içinde 300 şubeye ulaşma hedefi var.

Ülke genelindeki 256 şubenin yüzde 62?si Anadolu?da bulunan, 30 yaş üzerinde 80 ve 40 yaş üzerinde ise 30 şubesi bulunan Şekerbank, bulunduğu yörelerde ?uzun yıllar var olma gücünü pekiştirerek Anadolu?daki gücünü daha da artırmayı?, bu doğrultuda ağırlıklı olarak Anadolu?da bulunan şubelerin sayısını artırmayı hedefliyor.

Şekerbank olarak ihtiyaçlarını öncelikle kendi içinden karşılayan banka, Anadolu?da ağırlıklı olarak açtıkları yeni şubeler için kısıtlı sayıda olsa da yöresel istihdam imkanı sağladığını düşünüyor.

Yapı Kredi, bu yıl 60 şube açmayı ve büyümelerine paralel olarak iştirakler dahil olmak üzere toplam 1.000 kişiyi işe almayı planlıyor.

Garanti Bankası ise 2010 yılında yaklaşık 80 yeni şube açarak 875 şubeye ulaşmayı, yeni açılan şubelerin yaratacağı istihdamla birlikte, şu anda 16 bin 799 olan çalışan sayısını da 700 civarında artırarak 17 bin 500?e ulaştırmayı hedefliyor.

Finansbank?ın planlarında ise bu yıl 50 yeni şube açılışı yapmak ve 1.500 çalışanı kendi bünyelerine dahil etme varken, Denizbank 25 şube daha açmayı ve 850 yeni işe alım yapmayı öngörüyor.

?AGRESİF OLMAMAKLA BİRLİKTE BÜYÜME BEKLİYORUZ?

Şekerbank Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Özciğer, konuya ilişkin değerlendirmesinde, 2010 yılı içerisinde sektörde 400?ün üzerinde şube açılacağını tahmin ettiklerini, bunun da sektörde genel müdürlük kadrolarındaki büyüme etkisi ile 10 bin kişinin üzerinde yeni istihdam sağlanması anlamına geleceğini bildirdi.

Özciğer, şunları kaydetti:

?2010 yılında göreceli olarak azalması beklenen banka karlarının, sektörü şube açılışlarında daha titiz davranmaya ve daha hızlı verim alınabilecek noktalarda şubeleşmeye iteceğini tahmin ediyoruz. Bu yıl için özellikle tüketici kredileri ve kaynak tarafında büyüme planları yapan Türk bankacılık sektöründe 2010 yılı, istihdam artışının yanı sıra verimlilik konusunda da çok farklı analiz ve çalışmaların yapılacağı bir sene olacaktır. Diğer taraftan 2010 yılında da bankacılık yeni mezunlar açısından tercih edilen, popüler meslekler arasında yerini korumaya devam edecektir.?

Finansbank İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Murat Bayburtluoğlu da, bankanın 2009 yılını 10 bin 108 çalışan ve 461 şube ile kapattığını belirterek, ?Banka olarak ilkemiz, öncelikle kendi çalışanımıza yatırım yapmak. Bunun yanı sıra, genç ve kaliteli işgücünün kurumumuza ve sektöre kazandırılması da oldukça önem taşıyor. Bu gücün bizi geleceğe taşımada en önemli silahlarımızdan biri olduğuna inanıyoruz? dedi.

Denizbank Yönetim Hizmetleri Grubu Genel Müdür Yardımcısı Tanju Kaya ise bu yıl 25 yeni şube daha açmayı planladıklarını, bunların 12 adedinin tarım bankacılığı ağırlıklı çalışan şube, diğer 13 adedin ise öncelikle şubelerin bulunmadığı 7 ilde olmak üzere şehir şubeleri olacağını bildirdi.

Kaya, bankacılık sektörünün genelinde bu yıl çok agresif olmamakla birlikte çalışan sayısı ve şubeleşme anlamında büyüme beklediklerini ifade etti.

Bazı bankaların bu yıl alacakları personel sayısı ile açacakları şube sayıları şöyle:

.

Banka Adı Personel Şube Sayısı

------------ --------- ------------

İş Bankası 1.000 60-70

Halkbank 1.250 45-50

Yapı Kredi 1.000 60

Garanti 700 80

Finansbank 1.500 50

Denizbank 850 50

Şekerbank (*) - 44

(*): Şekerbank?ın 44 şube hedefi, önümüzdeki 3 yılı kapsıyor.

24 Ocak 2010 19:00

findik84
Şef

inşallah hadi bakalım

24 Ocak 2010 20:51

chronos
Şube Müdürü

Hürriyet ayda bir benzer haberi tekrarlıyor, üç aydır aynı muhabbet.

28 Ocak 2010 15:45

murat.xy
Aday Memur

arkdaşlar herşey güzel güzel haberler çıkıyorda bu alımlar neye göre olacak kpss yemi göre yoksa bankalar halkbankası gibi kendi sınavlarını açıp paramı kazanacaklar bide memurlar.netten rica ediyoruz bu banka alımlarını takip etsinler

28 Ocak 2010 16:10

bankaaa
Aday Memur

acaba akbankın cagrı merkezı hakkında bılgı sahbıı olan varmı mulakatı nasıl servıs ımkanı varmı

Toplam 138 mesaj
ANKET
Sizce ülkemizin en büyük sorun nedir?