Editörler : Cüneyt Barışoglu
05 Mart 2006 15:51   


Yedek subaylık - Üniversite Mezunları !!!

Yakında Askerlik Görevini Yedek Subay Statüsünde

Yapıcak Olan Varmı ? Askerlik Görevini Kısa Dönem er veya

Asteğmen Olarak Tamamlıyanlar Burada Ben ve Benimgibi

Askerlik Görevini Yedek Subay olarak yapıcaklarla

bilgilerini paylaşmasını rica ediyorum.

Örneğin benim gibi

işletme mezunlarının askerlik görevini Asteğmen Olarak yapma

ihtimali nedir..? bu arada önümüzdeki KPSS sınavına askerlik

görevini yapıyorken sınava katılabiliyormuyuz peki ya

kazanırsak ve halen askerlik hizmetimiz devam ediyorsa bu

hak elimizden alınmazmı???

05 Mart 2006 16:55

atreju
Memur

Sanırım nisanda gidiyorsun. büyük ihtimalle kısa dönem yaparsın askerliğini. ama belli de olmaz.

geçen sene ben de askerdeydim ve 2005 kpss ye girmiştim. üstelik ben ilçedeydim sınav ise ildeydi. sınav için izin alabilirsin tahminimce ama pek çalışabilecek zaman bulamayabilirsin. hayırlı teskereler... :)

05 Mart 2006 22:21

JiGSaW
Aday Memur

Sana tavsiyem kısa dönem istemen. Zira isletme mezunusun, eger uzun dönem istersen ve cıkarsa muhtemelen gidecegin yer ya ısparta egridir dag komando okulu olur, yada tuzla piyade sınıf okulu. bunlarda hayatın boyunca görmedigin iskenceyi, görmen demek (cidden egitimleri cok agırdır ve muhtemelen doguya gidersin). eger torpil filan olursa yada cok sanslı isen diger sınıflarda cıkabilir. O yüzden en temizi kısa dönem iste. Kolay gelsin simdiden sana...

05 Mart 2006 22:24

elvoodi
Aday Memur

selam arkadaşlar bende temmuzda sınava girip ağustostada askere gitmeyi düşünüyorum yerleştirmeleri askerde yapacağım artık zaten ben ağustosta gitmezsem aralıkta mecburen askerim askerdeyken yerleştirme olursa iptal mi olur acaba?

05 Mart 2006 22:50

appakhan
Daire Başkanı

Ben Yedek SB. olarak askerliğimi yaptım. Aklı olan kısa dönem yapar ve görevini yerine getirir. En kısa ve acısız olanı bu. Ben Tunceli hayatımın en güzel günlerini gördüm:) 9 ay boyunca dağlarda yattık kalktık. Öyle günler oluyor ki dağda beni vursalarda kutulsam diyorsunuz. Ovacık, Aliboğazı, kutu deresi, geyiksuyu,hozat,... Unutamam buraları. Verdiğimiz şehitleri. Askerden geleli 1 sene oldu. Dağda operasyonlarda dizimde yırtık oluştu ve tedavi olamadım(adam olmadıgı için tedavi olmak için izin alamadım). Askerlik bitti ve şu anda o sol dizin anılarıyla yaşıyorum. Şu anda KPSS ile bir işe giremediğim için de tedavi de olamıyorum. Sağlık güvencem şu anda malesef yok. Sanırım devlet sağlık güvencesi olmayanları ölüme terkediyor. İnşaallah bu KPSS de iyi bir puan alıp bir yere yerleşeceğiz. Böylece sorunlara paydos deriz umarım.

Askerdeki yaşadıklarımızla kitap olur inanın :) Size umarım iyi bir yer çıkar ve rahat yaparsınız. Rahatı ne kadar rahatsa :)

NOT: HER NE OLURSA OLSUN, KİM NE YAPARSA YAPSIN, BİN CANIMDA OLSA BİNİDE "VATAN SANA CANIM VEDA"

06 Mart 2006 11:09

ahenk_
Kapalı

yedek subaylık iyidir fakat rahat bir ortamda çalışma ihtimalin çok azdır.strese, baskıya, mesaisizliğe katlanabilirim diyorsan ve bu işi gönülden istiyorsan git yap derim. fakft bunlara gelmiyorsan git paşalar gibi kısa dönem yap kardeş.şimdiden hayırlı tezkereler...

06 Mart 2006 11:19

fortenbrass
Yasaklı

Arkadaşlar ben maliye mezunuyum ve askerliğimi y.subay olarak yaptım. Herhangi bir torpilim yoktu.Tavsiyeme gelince arkadaşlar askerlik biraz da şans işidir. Şansınız iyiyse çok rahat askerlik yaparsınız kötüyse zor askerlik yaparsınız. İyi bir komutana dek gelirsiniz rahat edersiniz kötüsü dek gelir size hayatı zehir eder. Mesela bir arkadaşıma kastamonu bozkurt ilçesine kura çekti en üst rütbe oydu, paşalar gibi askerlik yaptı.Ama genel anlamda y subaylığı tacsiye ederim...

06 Mart 2006 11:35

adaymamur
Daire Başkanı

en iyisi kısa dönem yapmak ben asteğmen olarak yaptım sorumluluk çok fazla zimmet yapılıyor üzerinize zaten artık asteğmen olarak yapmak çok zor başvuranların ancak yüzde 10 u asteğmen olarak yapıyor onlarda genelde hukuk yada tıp mezunları.

06 Mart 2006 13:13

1erdem
Aday Memur

sınavda bilerek başarısız ol kısa dönem çıksın

askeriyede yaoılan sınavdan bahsediyorum

06 Mart 2006 16:04

özgür gökmen
Aday Memur

kısa dönem yapmak en iyisidir.ben geçen yıl nisan ayında kısa dönem gittim ağostos atamalarında teskereme bir ay kala memur olarak atandım.asteğmen olarak gitseydim hala askerdim ve atanamayacaktım şimdi 5 aylık memurum.

06 Mart 2006 16:16

bilgidostu
Aday Memur

özgür gökmen

sen hangi bölüm mezunuydun ha bide askerde iken KPSS ye çalışma şansın oldumu?

bu arada anlaşılan bir arkadaşın dışında herkes kısa dönem olarak yapmamın en doğrusu olduğunu düşünüyor

bu durumun aksini düşünen arkadaşlar varsa düşüncelerini paylaşırsa sevinirim....

07 Mart 2006 00:03

intelligent.tr
Memur

Askerliğimi hava personel asteğmen olarak yaptım. Torpilim yoktu. Ve bu iş, kesinlikle şans işi değil. Forumlar takip edildiğinden ayrıntısına girmeyeceğim ama şunu söylemek isterim: Birinin asteğmen olup olmayacağı, üniversite 2'den itibaren belirlenir. Gerisi sakıncalı bilgi....

07 Mart 2006 03:11

kosecki35
Memur

bende maliye mezunuyum.istemediğim halde asteğmen olarak yaptım.girdiğin sınavla bir ilgisi yok.sınav fasa fiso.şansına artık ne gelirse.önce eğirdir dağ komando okuluna gittim.ordan tuzla piyade okuluna gittik ama gitmez olaydık.hayatımın en berbat günleri orada geçti.kurada şırnak ballî'yı çekince foçaya gittik 1,5 ay da orada eğitim aldık.sonra şırnak'ta ırak sınırında kelle koltukta görev yaptık.canımız Allaha emanetti anlayacağın.kafayı sıyırdık desem abartmış olmam.ben tavsiye etmem.gerçi şimdi o günleri hatırladığımda bir macera filminin içine girip çıkmış gibi hissediyorum kendimi ama oradayken hayat insana zehir oluyor.sana tavsiyem kısa dönem yapman.eğer uzun dönem yapmak istersen komando olmak istediğini belirt formda.nasılsa ordan refüze olur gidersin tuzlaya.sonrası şansına kalmış.kurada çok iyi bir yeri çekip paşalar gibide yapabilirsin...

07 Mart 2006 13:40

bilgidostu
Aday Memur

asteğ. veya kısa dönem belirlenmesinde sınavın tamamen bir formalite olduğu konusunda herkes aynı kanaattemi?

birde tabi "intelligent.tr" arkadaşın dediği gibi enteresan bir durumun olduğuna katılan varmı arakadaşlar?

07 Mart 2006 19:44

atreju
Memur

Kısa dönem veya asteğmenliği sınav nekadar etkiler bilemem ama bu konuyu çok fazla dert etme. Çünkü biraz da şans olduğuna inanıyorum. Sonuçların açıklanacağı gün bilgisayar başında sonuç sayfasının açılmasını beklerken o heyecanı sonuna kadar yaşayacaksın zaten. Unutma ki nekadar zor olursa olsun; orada ekmeğini ve suyunu paylaştığın arkadaşlarını, yaşadığın olayları, yediğin yemekleri, yattığın ranzayı... kısaca aldığın her nefesi hayatının sonuna kadar hatırlayacaksın. Bir insanın hayatında başka yerde karşılaşamayacağı deneyimler edineceksin. Bu sürecin her anınının tadını çıkarmanı tavsiye ederim...

08 Mart 2006 09:28

ahenk_
Kapalı

sınavın bir formalite olduğunu düşünmüyorum.çünkü sınav mantıksal düşünme yeteneği ve kişilikle ilgili testlerden oluşuyor. kişilikle ilgili sorulara doğru yanıt vermek sonradan sıkıntıya düşmemek için en doğru olan şey.çünkü askerlik sivil hayattan apayrı bir şey ve orada kendinizden ve gerçeklerden kaçamıyorsunuz.

asteğmen olarak yapacaksanız karşılaşacağınız zorlukları ve bunlarla mücadele edebilme yönünden kendinizi bir düşünün ve ona göre karar verin.

ben 4 ay tuzla daki temel eğitimden sonra doğuda kıta görevime gittim.ve inanılmaz stresli bir ortamda çalıştım.belki bu piyade olarak yapmamdan kaynaklandı.o günleri unutamayacağım.ve şimdi o günleri düşündükçe tebessüm ediyorum ve sivil hayatta karşılaştığım en büyük stres bile beni fazla etkilemiyor.hayırlı tezkereler.

08 Mart 2006 09:44

enozka
Kapalı

öncelikle ahenk_ arkadaşım o sınav dediğinin sadece adı sınav.benim çok yakın bir arkadaşım kısa dönem yapabilmek için soruların yarısından fazlasını cevaplamayarak boş bıraktı.buna rağmen fiziki olarak çok yetersiz biri olmasına rağmen askerliği komando yedek subay olarak çıktı.daha buna benzer onlarca olaya yakın çevremden şahit oldum.

bilgidostu arkadaşım askerliğini nerede ve nasıl yapacağın tamamen iki faktöre bağlı:

1-Torpil

2-Şans

ben eğer askerden döner dönmez hazır bir işin yoksa şayet askerliğini yedek subay olarak yapmanı tavsiye ediyorum.fakat tabii en doğrusunu sen bilirsin.herşey gönlünce olsun...

08 Mart 2006 13:59

iron_moon
Daire Başkanı

305.dönem (Ağustos 2005)'den sonra sorulması gereken soru artık şudur? Meslek kurasına tabii asteğmen olmak mı kısa dönem olmak mı? Ben Bilgisayar Mühendisiyim ve 305.dönem asteğmen olarak askerliğimi yapıyorum. Meslek kurası olduğum için son derece rahat (İstanbul Küçükyalı) bir şekilde ve sadece 18 gün olarak acemi eğitimi aldım ve asteğmen oldum. 2 ay sonra askerliğimin son 3 ayında da teğmen olacağım. Şimdi de Ankara'da askerlikle hiç ilgisi olmayan yerde askerlik yapıyorum. Sabah 8 akşam 5, haftasonu filan da asker değilim. Ayda sadece 1 nöbetim var ve o da son derece rahat. Ama ben de meslek kurası çıkmayacağımı bilsem kısa dönem isterdim çünkü meslek kurası çıkmayanlar ya piyade ya komando ya jandarma vs.olup doğuda moğuda çok zor askerlik yapıyorlar. Kısacası sıralamam şudur:

1)Meslek kurası asteğmen

2)Kısa dönem

3)Takım komutanı asteğmen

Nasıl meslek kurasına tabi olurum diyorsanız onu da mesleğiniz (mesela bilgisayar müh. veya İng.Öğr şanslıdır), KPDS puanınız ve master doktora durumunuz belirler. Sınav etkilemez.

08 Mart 2006 14:20

ertugrul 23
Aday Memur

arkadaşım hayırlı tezkereler dilerim.ben inşaat yüksek mühendisiyim.ağustosta askere gideceğim.diğelim ki asteğmenlik seçtim.yüksek lisansımı yapmış olmam ve üds sınavından 50 almış olmam meslek kurasına girmeme yeterli mi.yani ne zaman nerede belirleniyor meslek kurasına girip girmeyeceğim.meslek kurasına giremez isem en iyisi kısa dönem yapmak.işte tüm bunlar sınava gireceğin o bir gün içerisinde nasıl şekillenir.bilgisi olan arkadaşlar cevaplarsa sevinirim.

08 Mart 2006 14:49

yesilyesil
Aday Memur

arkadaşlar tsk askere başlayacak üniversite mezunlarının %15 ile %30 luk bir kısmını yedek subay olarak alıyor. ve bu şeçim yaparken sınavlara bakmıyor sadece askeriyenin ne kadar meslek grubuna ihtiyacı varsa ona göre alıyor. yani elektrik-elektronik, makina mühendisiyseniz yedek subay olma ihtimaliniz çok yüksek.

daha sonra yedek subay adayı oluyorsunuz. 1 aylık eğitimin ardından kura çekiyosunuz. iki tür kura var biri meslek kurası, diğeri takım komutanlığı. meslek kurası çıkarsa çok rahatsınız. ama takım komutanı olursanız işiniz zor.

yüksek lisans yapmış olmanız bu kura öncesinde dikkate alınıp özel kura çekiyosunuz. yani askerliğinizin rahat olaması tamamen kurada çekeceğiniz yere ve sınıfa bağlı.hava ve deniz kuvvetlerinde çok rahat edersiniz.

gelelim kpss ye girmeye. askerdeyken kpss sınavına girebilirsiniz ama sorun atama zamanında askerde olmanızda çok büyüyor. kurum askerde olduğunuz için atamanızı yapmıyor. sizde bölge idare mahkemesine dava açıyosunuz. dava 1,5-2 yılda sonuçlanmıyor.

eğer atama zamanı askerliğiniz biteceğine inanıyorsanız tercih yapın aksi taktirde ömrünüz beklemekle geçer.

ben bunlerı nerden mi biliyorum? çünkü bunların hepsini yaşadım ve sonunda bir kamu kurumunda işe başladım ve daha önce yerleşmemin olduğu dava sonuçlanmadı. daha fazla bilgi için bana mail atabilirsiniz.

umarım yardımcı olmuşumdur

08 Mart 2006 15:03

ertugrul 23
Aday Memur

arkadaşım teşekkür ederim.ben inşaat yüksek mühendisi olarak meslek kurasına mı girerim.bu işte kesinlik var mı?

Toplam 269 mesaj
 
ANKET
OHAL'den rahatsızlık duyuyor musunuz?