Editörler : Cüneyt Barışoglu
06 Kasım 2009 14:36   


Evde Hasta Bakımı

Evde Hasta Bakımı Türkiyede bir ilk İnönü Üniversitesinde 2009-2010 döneminde açılmıştır

23 Kasım 2009 10:49

yeni777
Aday Memur

günaydın herkese

23 Kasım 2009 21:34

Merdo21
Memur

Sağlık / Haberin Eklenme Tarihi : 30-06-2009 / 21:30:19

Bu haberi 261 kişi,Şanlıurfa Sembol Haberi ise bugün 2120 kişi okudu.

EVDE BAKIM HİZMETİ PROJESİ

Sanal Mercek

ŞANLIURFA Balıklıgöl Devlet Hastanesi tarafından başlatılan "Evde Bakım Hizmeti" projesi ile ilgili olarak Başhekim Operatör Doktor İzzet Korkmaz bir basın toplantısı düzenledi.

Balıklıgöl Devlet Hastanesi Başhekim Operatör Dr. İzzet Korkmaz, yaptığı açıklamada, Balıklıgöl Devlet Hastanesi olarak yaşlı nüfusun bulunduğu ortamda, yani evinde sağlık hizmetinden yararlanması amacıyla 'Evde Bakım Hizmetleri' projesi hazırladıklarını söyledi. girmesi ile beraber bireylerin ortalama yaşının yükselmiş olması toplumumuzda giderek artan yaşlı nüfus olgusunu ortaya çıkarmıştır. Kuşkusuz yaşlılık birçok sağlık sorununu da beraberinde getirmektedir" dedi.

Başhekim Korkmaz, hazırladıkları "Evde Bakım Hizmetleri" projesinin çeşitli hastalıklara veya yaşlılığa bağlı olarak yatağa bağımlı hale gelmiş, kendi ihtiyaçlarını bir başkasının desteği olmaksızın karşılayamayacak veya bir sağlık kuruluşuna başvuramayacak durumda olan hastalara kendi evinde ve aile ortamında sosyal ve psikolojik danışmanlık hizmetlerini de kapsayacak şekilde verilen tıbbi bakım, takip ve rehabilitasyon hizmetlerini kapsamakta olduğunu kaydetti. "Evde Bakım Hizmetleri" projesi hizmeti ekibinin 1 pratisyen hekim, 1 hemşire, 1 sağlık memuru ve gerektiğinde bir psikologdan oluşacağını ifade eden Korkmaz, "Yerinde değerlendirilen hasta, eğer ileri tetkik, tedavi ve takip gerektiriyorsa hastanelerine nakli sağlanarak tedavisinin yapılacaktır. Evde bakım hizmetinden faydalanmak için başvuruların Balıklıgöl Devlet Hastanesi hasta hakları birimine hasta ya da hasta yakını tarafından yapılacaktır. Hasta hakları biriminde başvuru formu doldurulduktan sonra, başvurular evde bakım hizmetleri komisyonu tarafından mahallinde hastanın sağlık durumu değerlendirilerek sonuçlandırılacaktır. Bu değerlendirme sonucu evde bakım hizmetine ihtiyacı olduğuna karar verilen hastalar hastalığının durumuna göre belli zaman aralıklarıyla evinde ziyaret edilecek ve sağlık hizmeti verilecektir" diye konuştu.

Evde Bakım Hizmetlerinin belediye mücavir alanı içinde sosyal güvencesi olan hastalara ücretsiz olarak verileceğini dile getiren Korkmaz, "Evde bakım hizmetleri, kişinin bulunduğu ev ortamında, muayene, rutin kan ve idrar tetkikleri, EKG, mesane veya nazogastrik sonda uygulamaları, pansumanların yapılması, hastalıkla ilgili sürekli kullanılan ilaçların reçetelendirilmesi, ilaç, tıbbi cihaz ve malzeme kullanımına ilişkin raporların çıkarılmasına yardımcı olunması, egzersiz ve fiziksel rehabilitasyonlarının sağlanması, psikolojik ve sosyal destek verilmesi, tıbbi tedavi bakımlarının yapılması ve danışmanlık gibi hizmetlerin verilmesini kapsar. Şanlıurfa'mızda ilk defa Balıklıgöl Devlet Hastanemiz tarafından verilecek olan 'Evde Bakım Hizmetleri'nin tüm Şanlıurfalı hemşerilerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Balıklıgöl Devlet hastanesi olarak amacımız etkin, verimli ve ulaşılabilir bir sağlık hizmeti sunmaktır bu konudaki çabamız ve gayretimiz bundan sonrada devam edecektir" şeklinde konuştu.

26 Kasım 2009 12:25

yeni777
Aday Memur

herkese iyi bayramlar

Toplam 3 mesaj
 
ANKET
Lojmanların, içinde oturanlara, ihalede oluşan en yüksek bedelle satılacak olmasını;