Editörler : F16 Gökçen
«6789101112131415161718

''''KardeleN''''
Yasaklı
27 Kasım 2009 21:09

bery alevilik de sunnilikte kimsenin tekelinde değil

bu inanışlarda var olan şeyleri kişilere indirgemeden nedenleri sorgulanabilir

ispat için kanıtlar sunulur

karşı tarafta aksini düşünüyorsa

o da kanıtlarla bunu dile getirir

herkes körü körü herşeyi olduğu gibi araştırmadan kabullenseydi

şuan mum söndürme olayının yanlışını insanların nasıl iftira attığını dile getirmezdik

malum kişi öyle biliyorsa sorgulamamıza gerek yok derdik

bilgilerin sorgulanmasıyla kişilerin sorgulanması arasında farklı anlamadan yorum yapılmaz

ben zaten u başlığı aleviler için söylenen bilinen yanlış ön yargılar için açtım

örneğin mumsöndürme olayı gibi

açıklamalarımızıda yaptık zaten diğer sayfada

farklılıklardır zaten insanları toplum yapan

ve u farklılıklara saygı göstermeden yaşadığımızı idda etmemizde sadece lafta kalır

berry_gd
Kapalı
27 Kasım 2009 21:20

Kardelen ikide bir şu deli saçması mumsöndü lafını kullanıp durma , açıklaması yapıldı zaten tekrar tekrar söyleyipde bunu bir kanıt aracı olarak kullanma. Siz orucun kaç gün tutulduğunu bırakında toplumda halen var olan arımcılığın kalkması için orta yol bulun, tarihte yapılan haksızlıkların ve açılan kapanmaz yaraların nasıl sarılacağına kafa yorun.

-Ne?
Kapalı
27 Kasım 2009 21:23

Alevi bir kadın karabağda ermenilerin yaptığı zulümü anlatırken bir söz söyledi

"ermeniler bize öyle şeyler yaptıki onların yaptıklarını sünniler bile yapmaz"

bu öfke ve kin ortadan kalkarsa alevi ile sünniler Hz.hüseyinin kerbelada şehit olmadan önceki dönemde yaşanan islamiyette birleşebilirler..

hz.hüseyini şehit edenler hesabınıda mahşerde vereceklerdir

bugünkü sünnilerin bunda ne suçu var?

27 Kasım 2009 21:32

hocam

hoca yeseviden bahsetmişsiniz

lütfen bir cümleyle değil anlatmayın ayrıca o cümleye imzamızı atarız

ahmet yesevi kimdir?

horasan'ın neden aleviler için önemli olduğunu biliyor musunuz?

yesevinin bektaşi velinin akıl irfan hocası olduğunu biliyormusunuz

yesevi tarikatının özünü tasavvuf i olduğunu biliyor musunuz

hacı bektaşi veli kimdir?

bektaşi ve yesevi tarikatının önündeki camileri nakşibendi şeyhlerinin yaptığını biliyormusunuz?

yesevi hocanın divan-ı hikmet nedir ?

divanı hikmetin özü nedir?

hacı bektaşi velinin makalat

ve 4 kapı 40 makam derlemesini biliyormusunuz

DEMİNDE ANLATTIM ALEVİ İNANŞ ŞEKLİ NASILDIR DİYE BİDAHA OKUYUN

''''KardeleN''''
Yasaklı
27 Kasım 2009 21:34

bery 11 sayfa boyunca alevilerin tüm güzel yönlerini yazdım

alevilerden daha çok bilgi verdim

hiçbiriniz bilgi vermediğiniz halde

aleviliğin ilk çıkış noklarından tutunda

kızılbaştan herşey hakkında alevilerden daha çok araştırma yapıp yazdım

o zaman kimse iki üç bilgi yazmazken

şimdi ben sadece 3 gün değil ramazan ayında 30 gün tutun diye ayette geçiyor diyorum diye söylemediğiniz laf kalmadı

bende şunu anladım

şuana kadar sunniler ön yargılı bilip bilmeden yargılıyor diyordum

ama şuan şunuda anladım

önyargılı olanlar sadece sunniler değil

nefret ve kin besleyen sadece sunniler değil

sunnilerde alevilerde önyargılı

yaptığınız ayıp ötesi

ben bir daha bu başlığada yazmam

tartışmanın adabını bilmek lazım buda son lafım

buyrun siz yazın

tekrar herkese iyi bayramlar.

27 Kasım 2009 21:36

BUGÜNKÜ SÜNNİLERİN NE SUÇU MU VAR

HOCAM emevi abbasi zihniyeti 100 yıl ehli sünnete halifelik yapmadı mı

ehli sünni inançlılar onlara biat etmediler mi

yemeyin beni hocam

şu teze sakın varmayın o zaman niye herkes sizin gibi yapmıyor

hocam kim güçlüyse

onun DÜDÜĞÜ ÖTER

tarihte o kadar ülkesel olarak alevi-ehli sünni savaşı var ki

bunları sayamam şimdi

berry_gd
Kapalı
27 Kasım 2009 21:41

bu sayfa senin sayfan kardelen takibini yapmak zorundasın, seni tebrik ettiğim zaman güzelde eleştri olunca böle bırakır giderim demen hoş mu sence?

insanları çok yaralayan bir konuyu ikide bir kullanma diyerek seni uyardım sadece alınacağını bilseydim yapmazdım.

27 Kasım 2009 21:43

ALEVİ İNANCINDA HER TÜRLÜ TAHRİBE RAĞMEN KORUDUĞU KIRKLAR CEMİ EFSANESİ Nİ ANLATAYIM

Kırklar Cemi, Alevilik ve Bektaşilik'te önemsenen Muhammed'in, Mirac'a çıktığı gün yaptığı söylenilen toplu ibadettir.

Buyruk'ta anlatılana göre: Muhammed atı Burak ile Mirac'a çıktığı gün Tanrı ile doksan bin kelam konuşur. Bunun otuz bini hakikatli sır olarak Ali'de kalır. Muhammed'e Mirac'da bal, elma ve süt verilir. Bal aşkı, sevgiyi, elma ise dostluğu temsil eder. Mhammed'in önüne bir aslan çıkar.

Muhammed gaipten bi ses duyar: "Parmağındaki yüzüğü aslanın ağzına atması" istenir. Böylece Muhammed aslan atlatır ve Tanrı ile görüşür. Şehre dönerken yolda bir dergaha rastlar.

Kapyı çalar içerden: "Kimsiniz*" diye sorarlar.

Muhammed:

"Ben peygamberim içeriye girmek istiyorum" der. İçeriden: "Peygamberliğini git ümmetine yap. Bizim aramıza peygamber sığmaz"

diye cevap gelir.

Muhammed ayrlrken ine gaipden bir ses ayrılmamasını kapyı tekrar çalıp yeniden farklı bir şekilde yanıtlamasını söyler.

Bu sefer Muhammed:

"Bende sizden biriyim. Bir insanım. Sizi görmek istedim" der. Bu sefer kapı açılır. "Hoşgeldin sefa getirdin, uğur getirdin" diye kaşlanır.

İçeride 17'si kadın 22'si erkek tam 39 kişi vardır. Muhammet'e yer gösterilir. O'da gösterilen yere oturur. Ali'de meclistedir. Muhammet tesadüfen Ali'nin yanına oturur. Muhammet sorar.

"Size kimler denir?" der.

"Bize Kırklar denir" diye yanıt alır.

"Ama burada 39 kişi saydım" der.

"Selman-ı Pak Can Parstadır"denir.

"Peki sizin ulunuz, büyüğünüz, küçüğünüz kim" diye sorar Muhammet. Gelen yanıt şöyle olur: "Bizim küçüğümüz, büyüğümüz yoktur. Küçüğümüz de uludur, büyüğümüz de uludur. Birimiz kırkımız, kırkımız birimizdir" denir. Bunun üstüne Muhammet meclisten bunu kendilerine kanıtlamalarını söyler.

O sırada Ali kolunu uzatır ve gömleğini sıyırır. İçlerinden biri "destur" diyerek bıçağın ucu ile kolunu hafif kanatır. Kolundan bir damla kan akar. Onu, her can'ın kolundan birer damla kanın gelmesi izler. 40. canın bir damla kanı da pencereden içeri gelir. Bu ise Selman-ı Pak'ın kanıdır. Sonra Ali kolunu bağlar, hepsinin kanaması durur.

Büyük bir coşku ile vecd halinde semah dönülürken Muhammet'in başından sarığı (imamesi) düşer. Kırk parçaya bölünür. Kırklar parçaları bellerine bağlarlar, kemerbest olurlar. Muhammet, Kırklar Meclisi'ne pirlerini sorar. "Pirimiz Ali'dir" derler.

Böylece, Muhammet, Ali'nin de orada olduğunu öğrenmiş olur. Ali, Muhammet'in yanına gelir. Muhammet Ali'nin parmağında, Mirac'a giderken "aslana" verdiği yüzüğü (hatemi) görür. Ali'ye sarılır, O'nu bağrına basar.

"http://tr.wikipedia.org/wiki/K%C4%B1rklar_Cemi" adresinden alındı.

-Ne?
Kapalı
27 Kasım 2009 21:46

benim anlatmak istediğim

bir alevi hz.hüseyinin şehit edilmesinde ne kadar masum ise bir sünni de o kadar masumdur..

geçmişte yaşanan olay bugünkü sünnilere mal edilemez..

bu ortadan kalksa inançlar konusundada bir çok konuda müştereklerimizin olduğu görülecektir..

''''KardeleN''''
Yasaklı
27 Kasım 2009 21:50

bery safya benim sayfam takibini evet yaptım

o zaman iş kişisel değildi

muharrem ayında 10 gün oruçtutulması gerekir diye yazmıştım

alevilerin bunu düşündüğünü ayetten örnekte verdim

o zaman neden demedin arkadaşım 10 gün isteyen tutmaz

neden sunnileri 10gün tutmak zorunda bırakıyorsunuz neden demeden

iş ramazanın 30 gününe gelince olay kişisele döndü

alıngan falan değilim

şuan yazan arkadaşlar çok nefretle inkamla yazıyor

bende anlamadım

acaba yanlışmı düşünüyordum bugüne kadar

alevilere önyargılı yaklaşılmasın eleştirilmesin derken

aksinimi yazsaydım

neden aleviler sunnilere karşınefret dolu ve önyargılı diye

ben şuan marxista ve diğer arkadaşların yazdıklarından bunları anladım

yavaş yavaş öğreniyoruz işte

crazy_orm
Yasaklı
27 Kasım 2009 21:51

biri bana açıklasın lütfen kuranı kerimin neresinde 30 gün oruç yazıyor :))))))))))

be kuranı kerimi baştan sona okudum yok öle bişi yaw, varsa bana ayet söyleyin veya yazan kişinin adını soyadını söyleyin !

komedi resmen yaff :)))))))))

neyse bu konu uzar gider... Kimse dört dörtlük değil arkadaşlar herkes kendine baksın.

kardelen tamam seni anlıyorum ama gerçekden kuranda 30 gün oruç yok canım! yazan kitabı bana söyle lütfen. yani yazanı...

hadi kalın sağlıcakla...

27 Kasım 2009 21:52

DAHA HALEN ANALMIYORSUNUZ

SİZİN MANTIĞINIZA GÖRE

BİR ALEVİLER VAR

BİR SÜNNİLER VAR

BİR EMEVİ-ABBASİ-EYYÜBİ LER VAR

YANİ 3 durum

hocam o zaman bu 3 devleti nereye koyacağız ????????

yıllarca ehli sünnete halifelik yapmadılar mı

AYRICA SİZ MASUM İSENİZ ALİ Yİ SEVİYORSANIZ HZ .AYŞEYE AĞZINIZA ALMAKTAN VAZGEÇİN OSMANI ÖVMEKTEN VAZGEÇİN

tarihe bakın anlarsınız

lütfen tarafsız tarihe

sizden ricamdir hocam

berry_gd
Kapalı
27 Kasım 2009 21:56

sünnilerde bilgisizlikten doğan önyargıya karşı Alevilerde oluşmuş olan kendini savunma mekanızmasını görmüş oldun kardelen.

Malesef ama hala böyle diyaloglar yaşanıyor.

Ama yinede sukunetle hareket etmekten yanayım bende.

27 Kasım 2009 21:57

hocam hakikatende

oruç ve namazın şekli biçimi tam olarak yazmaz yazsa da takvim farklılığı ne olacak

namaz ı sadeleştirmeyin

namaz allahın adınıa yapılan secdedir duadır

gerisi evrensel tarihler üstü islama değil

siyasal islama girer

bu arada

peygamberimizin yaptığı herşey isterse emretsin sünnettir

farz kavramı kuran-ı kerimdir allahtır allahın adıdır

çünkü kuran allahın kitabıdır

gerisi aynı alevilerinki gibi sünnet olup kişinin kalbine bağlıdır

-Ne?
Kapalı
27 Kasım 2009 22:01

Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin küçük yaşta hastalanırlar. Hz. Ali ile Hz. Fatıma çocuklar iyi olunca, ikisi de oruç tutar. Birinci gün, iftar için hazırladıkları yemeği, o esnada kapılarına gelen yetimlere vererek, iftar etmeden, ikinci günün orucuna başlarlar. O akşam iftarlığını da, yine o saatte kapıya gelip, (Allah için bir şey verin!) diyen fakir ve miskinlere verdiler. O gece de, iftar etmeden, üçüncü günün orucuna başladılar. O akşam dahi, kapılarına gelen esirleri boş çevirmemek için iftarlıklarını bunlara verdiler.

Bunun üzerine, Ayet-i Kerime indi. Ayet-i Kerimenin Meal-i Alisi şöyledir:

"Bunlar, adaklarını yerine getirdiler. Uzun ve sürekli olan kıyamet gününden korktukları için, çok sevdikleri ve canlarının istediği yemekleri miskin, yetim ve esirlere verdiler. Biz bunları, Allahu Teala'nın rızası için yitirdik. Sizden karşılık olarak bir teşekkür, bir şey beklemedik, bir şey istemeyiz dediler. Bunun için, Cenab-ı Hak, onlara Şarab-ı Tahur içirdi." (insan, 7-9, 21)

''''KardeleN''''
Yasaklı
27 Kasım 2009 22:07

bilgiye ispata gelince yoksunuz

nefrete gelince kusuyorsunuz

malesef

üzgünüm..

27 Kasım 2009 23:03

hocam

deminden beri yazıyorum hala inatla kavrayamıyorsunuz

alevilik

kuran da yazmaz ki

alevilik

hz peygamberden sonra ali ye ve soyuna hapılan haksızlıklardan zülümlerden kaçarak türkmenlere karıştığını söylüyorum

siz bunu salt kurana peygambere ali ye indirgeyemezsiniz

ama inançsal olarak açıklarsak alevilerinde allahi nancı olduğu muhammed in peygamberliğini alinin liderliğini bektaşinin rehberliğini yesevinin özünü esas almışlar

illa kanıt istiyorsanız

hoca yesevi - divanı hikmet türkmenler islam kitaplarına bakabilirsiniz

bektaşi veli- makalat ve 4 kapı 40 makam

imam caferi sadığın buyruğu

ve pir sultan apdal ve şah hatayi deyişlerine bakabilirsiniz

BUNLARI SİZE CÜMLELERLE ÖRNEK VEREMEM Kİ

özgür_1903
Şube Müdürü
27 Kasım 2009 23:12

mumsöndü olayı bildiğim kadarıyla inanclarını büyük baskı altında oldukları için gizli gizli yaparak mum yakıpta yaparak parlarmış.biri geldiğinde hemen söndürürlermiş.

27 Kasım 2009 23:29

özgür hocam

keşke dediğin gibi insanlar dşünseydi

en azından

ama neler düşündüklerini bu olayı neyle kavramlaştırdıklarını biliyormusunuz

RESMEN BU DÜNYADAKİ İNSANLARIN TEK dayanağına

namusumuza şerefimize laf attılar

hocam

inancımıza değil

hayatsu34
Kapalı
27 Kasım 2009 23:35

yavuz sultan selim zamanında alevilerin katledildikleri bu nedenlede alevilerin yaşamak için yerleşim birimlerine uzak yerlerde köyle kurdukları, ve bu köylerde geceleri bir bekçinin beklediğini gelen oluncada bekçinin haber vermesiyle tüm mumların söndüğünü, bu nedenle, halka katliamları haklı göstermek içinde bunun malum şekilde oyrumlandığını biliyorum

Toplam 351 mesaj
«6789101112131415161718

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi