Editörler : Cüneyt Barışoglu
02 Aralık 2009 17:57   


MEB'de Öğretmenken Öğretim Görevlisi Olmak

Merhabalar. Ben MEB'de bilgisayar öğretmeni olarak çalışıyorum. Daha adaylığım kalkmadı. Yüksek lisansada başladım. İstediğim bir üniversitede MYO da öğretim görevlisi kadrosu açıldı.

Kadro Sayısı 1 Kadro Derecesi 1

yazıyor. Acaba buraki öğretim görevlisi alımı kadrolumu sözleşmeli? Kadroludada 2 senede bir gibi bir sürede sözleşme yenilenme diye brşey var mı? Yani işine gelmeyince öyle yok yere çıkarabilirler mi? Lütfen bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

Akademik kariyer yapmak istiyorum. O nedenle öğretim görevlisi olmayı çok istiyorum.

02 Aralık 2009 18:01

malidemirkan
Aday Memur

MEB'de öğretmenken öğretim görevliliğe geçen öğretmen arkadaşlarda varsa tecrübelerini aktarırlarsa çok sevinirim.

02 Aralık 2009 20:58

malidemirkan
Aday Memur

arkadaşlar lütfen yardımcı olursanız sevinirim. başvuru için çok kısa zaman var. şimdiden teşekkürler.....

02 Aralık 2009 21:54

mamikaran
Aday Memur

merhaba.bende mebde öğretmenim.geçen hafta öğretim görevliliğini kazandım.muvaffakatname için başvurdum.verilmezse istifa edeceğim.

öğretim görevlisi kadrosu sözleşmelidir.ama araştırdığım kadarıyla kafalarına göre işten çıkarma gibi bir durum yok.işten çıkarılma durumun mebde kadroluyken işten çıkarılmanla(hemen hemen) aynı zorlukta.sözleşme 2 yıllık olarak yapılıyor.ve devamlı yenileniyor.sen yüksek lisans yapıyorum demişsin.yüksekten sonra doktorada yaparsan öğretim görevliliğinden yar doç kadrosuna(tabiki açılması durumunda) geçersimn.akademik kariyer için öğretim görevliliği iyi bir basamak olabilir(milli eğitime göre).

yalnız aklıma takılan birşey var.myo da öğretim görevliliği için 2 yıl tecrübe şartı ya da yüksek lisansı bitirme şartı var.şartları iyi oku bence.belki senin şartların tutmuyabilir.kolay gelsin...

02 Aralık 2009 22:12

malidemirkan
Aday Memur

daha önceden ücretli olarak çalıştım. yani 2 sene iş tecrübem var. Öğretmenlik kadrosunu alabilmek için KPSS sınavınada çok çalışmıştım. gerçekten zor bir karar.

askerliğimide yapmamıştım. acaba askerliğimi yapıp geldikten sonra almama durumları gibi birşey olabilir mi? karar için son 1.5 günüm var. lütfen yardımlarınızı bekliyorum.

02 Aralık 2009 22:58

Hkn19
Aday Memur

Merhaba,

hocam bende bilgisayar öğretmeniyim dün resmi olarak myo da öğretim görevliliğine başladım, henüz ortamı hakkında bilgim bu dönem dersim yok.

ben muvaffakiyet almak için çok uğraştım sizin adaylık kalkmadıysa istifa ile hemen geçersiniz, eğer tekrar mebi isterseniz kpss ile tekrar atanıldığını biliyorum.

Çalışma yükü olarak mebe göre ünv. nin biraz daha ağır olduğunu tahmin ediyorum tabi ünv.ye göre değişebilir..ama y.lisans, doktara ile ilerleme basamaklarıda avantajları.

En doğru karar sizin hangisini daha çok istediğinize bağlı.

hakkınızda hayırlısı olsun.

02 Aralık 2009 23:08

mamikaran
Aday Memur

kpss konusunda haklısın.atandıktan sonra geriye dönmek zor geliyor.bende çok çalışmıştım.atandım ama seninde mebdeki saçmalıkları görmüş olduğunu tahmin ediyorum.müdürü ayrı müfettişi ayrı bir dert.şube müdürleri dersen apayrı bir konu.kimsenin bişey bildiği yok.burda tercih sana kalır.adaylığın kalkmış olsa çokrahat geri dönebilirsin derdim ama senin durumunda geri dönmek kolay mı bilmiyorum.üniversitenin askerlik konusunda farklı tutumları olabilir.ilanı veren üniversiteyi arayıp durumu açıkça anlatırsan daha net bir bilgi alabilirsin.ama tahminime göre askerlikten dolayı sözleşme yenilenmemesinin söz konusu olmayacağını düşünüyorum.bu senin elinde olan bişey değil çünkü.ben daha myo ya başlamadım.orda beni nasıl bir ortam bekliyor bilmiyorum.ama ilk izlenimlerim oldukça olumluydu.şunuda unutma milli eğitimde çok fazla yükselemezsin.yükselsende çok hoşuna gidecek bir mevki yok bence örn:idarecilik,şube müdürlüğü.hepsi angarya bence.

üniversite kendini yenileyebileceğin,eğitilmeye odaklanmış yetişkin insanlarla çalışacağın bana göre mebe göre çok daha kaliteli bir ortam.myo da para konusunda da daha rahat edeceğin malum.ama dediğim gibi tercih sana kalmış.

02 Aralık 2009 23:25

malidemirkan
Aday Memur

teşekkürler verdiğiniz bilgiler için. Tabi orada da angarya işler olabilir ama amaçlar burda önemli. Bakalım ne karar vereceğim. Aslında çokda istiyorum. sizlere yeni işinizde başarılar dilerim. Benim için adaylık kalkmaması tabi biraz can sıkıcı. sadece kpss sınavıyla geri dönmek zorunda kalacağım. ama normaldede geri dönüş kolay olmuyor. kadro sayıları bir hayli az veriliyor. diğer arkadaşlarda tecrübelerini aktarırlarsa sevinirim.

02 Aralık 2009 23:27

malidemirkan
Aday Memur

Birde şunun anlamını bilmiyorum.

Kadro Sayısı 1 Kadro Derecesi 1

Bu konuda bilgisi olanlar beni aydınlatabilirlerse çok sevinirim.

03 Aralık 2009 12:19

malidemirkan
Aday Memur

güncel....

03 Aralık 2009 17:44

malidemirkan
Aday Memur

bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan bilgiler istiyorum. iyi günler dilerim.

04 Aralık 2009 16:15

haberx
Kapalı

memurluktaki kadro dereceleri üniversitede de aynen var arkadaşlar.

Ben de Öğretim Görevlisiyim. Daha önce memurdum. Memurluğa göre çok daha iyi. Ama MEB ile karşılaştıramam.

Sizce MEB rahat değil mi? Yaz tatilin var hiç değilse.

Üniversitede yaz izini memur gibi, 20-30 gün. Kariyer için ve gelir için daha iyi üniversite. Ama master ,dil problemi, doktora vs insana pek zaman bırakmıyor. Yani MEB deki gibi eve gidince kafan rahat yatamazsın.

Hayırlısı olsun.

04 Aralık 2009 22:15

spillaround
Aday Memur

ben de mebde öğretmenken aşağı yukarı bir senedir myo da öğretim görevlisi olarak çalışıyorum. gayet memnunum. mebte bilgisayar öğretmeniydim. müdürüm ve diğer öğretmen meslekdaşlarım beni ve benim gibi bilgisayar öğretmenlerini tekniker gibi gördüğünden illalah gelmişti. kasayı eline alan geliyordu. şimdi gayet rahatım işimi yapıyorum. maddi açıdan da iyileştim. nerdeyse maaşım kadar bir de ekders alıyorum.

05 Aralık 2009 10:52

malidemirkan
Aday Memur

teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.

spillaround arkadaşım, işine gelmeyince çıkarma durumları gibi birşey var mı?

08 Aralık 2009 14:15

spillaround
Aday Memur

öğretim görevlileri 2 senelik sözleşme ile çalışabilir. işlerine gelmezse sözleşmeyi yenilememe gibi bir hakları var ama bu çok extrem bir durumdur,. şahsen ben hiç böyle birine rastlamadım. eğer böyle bir şey söz konusu olsa bile iş mahkemelere falan dayanır, öyle yarın gelme diyemezler. sözleşmeyi fes edebilmeleri için haklı bir sebeplerinin olması lazım, yüz kızartıcı suç işleyeceksin, tecavüz edeceksin, terorist olacaksın ki ancak öyle bir sebep olabilir. kaldı ki memuriyette asaletin tasdik olduysa öğretmenliğe tekrar dönem imkanın var

08 Aralık 2009 19:23

malidemirkan
Aday Memur

Teşekkürler arkadaşım. Daha öğretmenlikte ilk senem olduğu için stajyerliğim kalkmadı. Aslında tüm sıkıntımda o. Yani tek geriye dönüş çarem KPSS ye tekrar çalışmak olduğu için bu beni üzer.. Başvurdum bakalım. 4 ay kaldı stajyerliğimin kalkmasına. aslında beklesem daha iyi olur gibi ama bakalım artık. teşekkürler tekrardan..

08 Aralık 2009 23:33

alparslan1969
Şef

sevgili kardeşim

devlette derece ve kademe hizmet süreni belirten bir niceliktir. kadro : derece:1 diyorsa

atanmak için devlet memurluğu yapmış ve 1. derecede buluyor olman gerekir. ya da en azından ifade edilen derecenin 3 üst derecesi olman gerekir.

örneğin ilanda 5. derece denilmiş olsaydı ve siz de 9. derecede iseniz müracat edemezsiniz.

sizin ilanda 1. derece dendiğinie göre en az 4. derecede bir devlet memuru olursanız müracat edebilirsiniz.

durduk yerde öğretmenliğinizi yakmayın.

10 Aralık 2009 17:09

malidemirkan
Aday Memur

Arkadaşlar.. Başvurumu kabul ettiler. Yarın mülakat sınavı var. Mülakatta nasıl sorular gelebilir? Kritik sorular nelerdir?

10 Aralık 2009 20:40

spillaround
Aday Memur

klasik sorular: neden bu okul, gelince nerde yaşayacaksın bize ne faydan olur..vs ..vs

bikaç tane de alanınla ilgili soru. kendinden emin ol, güler yüz göster. inşallah alınacak kişi belli değildir. genelde öyle olur çünkü

10 Aralık 2009 21:37

malidemirkan
Aday Memur

güncel

08 Ocak 2010 17:12

szn_blby
Aday Memur

malidemirkan alındın mı?merak içindeyim:)

ben de öğretmenim ve üniye geçmek istiyorum.Sebepler klasik.Ales,üds ,not ortalaması hepsini hallettim de öğretim görevlisi olmak için yüksek lisans şartı arıyorlar.Ben de diyorum ki acaba araştırma görevlisi olarak üniye başvursam olmaz mı?onlarda bazı üniler aramıyor yüksek lisans şartını...

bilgi verirseniz sevinirim..

Toplam 34 mesaj
 
ANKET
Taşeron personelin, işçi kadrosuna geçirilmesini;