Editörler : asaygincihan27
04 Aralık 2009 23:14   


öğrenci sınav kağıdını incelemek isterse

prosedür nedir?hangi yönetmelikte geçiyor?

05 Aralık 2009 11:34

TR0N
Yasaklı

İncelemek istemesine gerek yok sayın hocam.

Yazılı sınav notlarını okuma esnasında Sınıftaki tüm öğrencilere kalem ve silgileri kaldırttıktan sonra yazılı sınav kağıtlarını dağıtıp incelettireceksiniz.

Hemen akabinde varsa itiraz, öğrenci ile birlikte ve yerinde değerlendireceksiniz.Yanlış okuma ve puanların toplamasından kaynaklanan bir durumda sınav notu yükselebilirde ve ben düşen sınav notunada rastladım.

Yanlışlık yapmıyor değiliz;Olur ya insanlık hali.

İki yıldan bu yana bu uygulama mevzuatta var.Tarihi ve sayısı bende mevcut değil , ama var.Bencede uygulayınız.Öğrencinin ayrıca bu itiraza rağmen istediği olmassa;

-Okul müdürlüğüne velisi aracılığı ile sınav kağıdını inceletme

-Ayrıca idari yargıya dava açarak bilirkişilerce incelemeden sonra yargı kararı aldırtma haklarıda zaten mevcut.

Amaç daha ileri olan bu itiraz süreçlerini azaltmak.

Hayırlı olsun.

05 Aralık 2009 13:41

tbilgi
Müsteşar

Bildiğim kadarıyla dilekçe vermesi gerekiyor yönetime.

Arkadaşın da dediği gibi, ben de yazılı sonuçlarını okurken, kağıtları dağıtıyorum-kalem, silgiyi kaldırtmıyorum, ne kadar şımarıkta olsalar, cevabı değiştireni görmedim daha- öğrenciler sonuçlarını görüyorlar.

Bazen, yanlış hesap yaptığım, yanlışlıkla atladığım cevaplar oluyor. Onları düzeltiyorum. Öğrenci cevaplarını görüyor, itirazı varsa gerekli cevabını alıyor, böylelikle içi rahat oluyor.

En önemlisi de ben rahat oluyorum. Öğrenciyken, ben 5 bekliyordum öğretmen hakkımı yedi derdik. En azından bu söylentilerin önüne geçmiş oluyorum.

05 Aralık 2009 14:35

ayhi
Kapalı

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

İLKÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİ

http://mevzuat.meb.gov.tr/html/225_0.html

Ölçme ve Değerlendirme Sonuçlarının Duyurulması(17)

Madde 40 ? (Değişik: 24.12.2008/27090 RG) Öğretmenler; sınavların yapıldığı, projelerin teslim edildiği ve performans görevinin verilen süre içerisinde tamamlandığı tarihten başlayarak en geç on iş günü içinde sonuçları öğrencilere bildirir. Yazılı sınav kâğıtları, incelenmek üzere öğrencilere dağıtılır ve varsa yapılan ortak hatalar sınıfta açıklandıktan sonra geri alınarak bir öğretim yılı saklanır. Verilen puanlar, e-okul sisteminin ilgili bölümüne işlenir. Proje ve performans görevleri, öğretmence değerlendirildikten sonra öğrenciye iade edilir ve öğrenci tarafından ders yılı sonuna kadar saklanır.

*************************************************************

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

ORTA ÖĞRETİM KURUMLARI SINIF GEÇME VE SINAV YÖNETMELİĞİ

http://mevzuat.meb.gov.tr/html/25664_0.html

Sınav Sonuçlarının Duyurulması

Madde 23 ? Öğretmenler, sınav, ödev ve projelerin sonuçlarını öğrencilere bildirir ve yapılan başlıca ortak hataları sınıfta açıklar. Yazılı sınav, uygulama ve ödev sonuçları, yazılı sınavın yapıldığı tarihe veya ödevin, uygulamanın yahut projenin teslimi tarihine göre en geç 15 gün içinde öğrenciye duyurulur. Öğrencinin duyuru tarihinden itibaren 7 iş günü içinde istemesi hâlinde sınav kâğıdı, ders öğretmeni tarafından öğrenci ile birlikte bir defa daha incelenir ve değerlendirilir.

05 Aralık 2009 16:11

berfin..meb
Kapalı

Her sınavın notlandırıldıktan sonra kağıtların dağıtılıp öğrencler tarafından incelenmesi gerekir. Öğrencilerin kafalarında soru işareti kalmaması ve hatalarını gözlemleyebilmeleri için gereklidir ve zorunludur bu uygulama.

05 Aralık 2009 17:11

TR0N
Yasaklı

Gerçeklenmiş Sınav notlarınıda 15 gün içinde ilsise işlemek zorunluğundan dolayıda sınav kağıtlarını okuma ve öğrenci gözden geçirmesi işlemini 10 gün içinde yapmak en iyisi.

Yazılıları biriktirip öyle okumak karabasan gibi bir şey.

Okullara optik okuyucu alınması ve sınav sorularının önemli bir bölümünün test usulü sorulması, değerlendirme açısından daha objektif olur gibime geliyor.

05 Aralık 2009 17:48

ayhi
Kapalı

her ne kadar okumada kolaylık sağlasa da sınavlarda soruların tamamen çoktan seçmeli olarak sorulmasına karşıyım

sorular olabildiğince farklı türlerde olmalı: doğru-yanlış, eşleştirme, boşluk doldurma, soru-cevap ...

05 Aralık 2009 22:55

sloppy
Şef

teşkkürler yapılan açıklamalara.ama benim sorunum şu.öğrenci kendi kağdına değil arkadaşının kağıdına bakmak istiyor.noları şişirdiğimi hatta eklemeler yaptığımı iddaa ediyor.iş çığrından çıkış durumda.kendisinin doğru ceaplarını sildiğimi iddaa da etmekte.yoksa dediğiniz gibi dağıtırdım yanlışlarına bakardı ve tekrar çözerdik tahtada.ama bu durumda izin vermiycem.ilçede komisyon urulsun kağıtlar incelensin diyor idare.

06 Aralık 2009 00:22

TR0N
Yasaklı

Demekle olmaz.

-Öğrencinin kendi kağıdına bakma hakkı vardır, itiraz hakkı vardır.ölçek kağıdınızı isteme hakkı vardır.

-Başkasının kağıdı ile ilgili hakkı yoktur.

-Okul idaresinede kendi kağıdı için dilekçe yazabilir.Gerisi onu ilgilendirmez.

-kendi kağıdı için idari yargıya dava açabilir.

Başkasını kayırdığınız hakkında dilekçe sbs okul ortalaması bakımından soruşturmaya neden olur. İdare komisyon işini sadece olayın soruşturmaya gitmesini engellemek sizi korumak istemiş olabilir.Usule ve mevzuata uygunluğu tartışılır isede belkide veliyi susturabilir.

06 Aralık 2009 00:29

umaysuyla
Aday Memur

aynı şekilde ben de kağıtları dağıtmak istediğimde onlarca not itirazıyla karşılaşıyorum.bir gürültüdür kopuyor,o yüzden kağıtları dağıtmıyorum artık.öğrencilere kağıdını incelemek isteyen varsa okul müdürlüğüne dilekçe vermeleri sonucunda inceleyebileceklerini söyledim.dilekçe veren de olmadı şimdiye kadar.

06 Aralık 2009 09:38

.morlale.
Yasaklı

ben öğrencileri 5erli gruplar halinde öğretmen masasının önüne alıyorum. hazırladığım cevap anahtarını da masaya koyuyorum. isteyen doğru cevaba,nerede hata yaptığına baksın diye... bazen 'sen bu soruyu yapmış mısın' diye birbirlerinin kağıdına bakıyorlar merak edip. çok şükür bir problem yaşamadım. sizin öğrenci haddini aşmış belli ki. velisi de konuya dahil oldu mu? olmadıysa hiç aldırış etmeyin. cesaretleri varsa,kendilerinden eminlerse işi resmiyete dökeceklerdir zaten. söylentiyle olmaz bu işler.

07 Aralık 2009 22:35

sloppy
Şef

teşekkürler arkadaşlar.

Toplam 11 mesaj
 
ANKET
Lojmanların, içinde oturanlara, ihalede oluşan en yüksek bedelle satılacak olmasını;