Editörler :
13 Aralık 2009 16:23   

Şiir Fikirle mi Yoksa Sözcüklerle mi Yazılır?

"Felsefe-şiir ilişkisi sorunlu bir ilişki olagelmiştir. Usta şair, Hilmi Yavuz, ki aynı zamanda felsefe hocasıdır,

"Şiir, felsefeden çok ideolojiye yakındır" der.

Fransız şair Mallarme'nin 'Şiirin fikirlerle değil, sözcüklerle yazıldığı' düşüncesini savunur. Şair ve felsefeci Yücel Kayıran'a göreyse 'felsefi şiir' olanaklıdır ve

"Bir varoluş problemi etrafında kurulmuş şiirdir. İnsanın neliği sorununa ışık düşürmekle ilgili bir şiirdir."

Ahmet İnam da Karl Jaspers'ın 'Felsefe yolda olmaktır' sözünün izinden gidiyor. Diyor ki: "Şiir, şuurlanmaya ve hakikat araştırmasına bizi götürebiir. Hakikatın bir yanı eğer bilimle yakalanacaksa, bir yanı da şiirle yakalanabilir sanırım." Ve önemli bir tartışmaya da 'gönülden' katılıyor:

"Şiir, şiire dönüşmüş şairdir. Şiir, şairdir aslında. Ben bunu daha aşırı götürerek felsefe için de söyleyebilirim."

Ahmet İNAM: "Felsefe derler, bir şiir vardır. Şiir derler, bir felsefe... 'Olamaz bir hanede mihman mihman üstüne' denmiştir. Şiirle felsefe ayrı ayrı hücrelerde inletilmiştir. İnsan kendini yarmıştır, kültürünün baltasıyla. Bu yanım şiir, bu yanım felsefe... Şiirsiz felsefenin soğuk ve soyut yüzünü görünce, evlerimize buyur edemiyoruz. Onunla söyleşip, dertleşemiyoruz. Felsefeyle aramızda giderek açılan uçurum, bir karabasan olarak üstümüze çöküyor.

Şiir yaralarımıza cılk yaralar açarak dokunuyor, felsefenin okşayışını henüz duyanımız yok. Sevgilimin yüzüne neden şiirle dokunamıyorum? Neden onunla muhabbetimizde eksik felsefe? İndim yarin bahçesine, şiir dilinde felsefe biter." "

Alıntı.

13 Aralık 2009 21:18

dilŞAD2
Kapalı

Fikrin sözcüklerle resmedilmesidir şiir...

Fikri sırtlanmamış sözcüklerin gelişigüzel sıralanışıyla teşekkül eden şiir,dışarıdan yaldızlı ama içi boş Afrodit heykeli gibidir bence...

13 Aralık 2009 22:15

selenay17
Şef

İmgeyle daha kolay yazılır gibi geliyor bana.

13 Aralık 2009 22:50

umur samaz
Daire Başkanı

Fikirli sözcüklerle yazılır..

14 Aralık 2009 00:04

öslem
Müsteşar Yardımcısı

şiir bastırdığınız fikirlerin ani patlamasıdır hiç okumadan sürüp giden bir şeydir.Çoğunlukla yazarken şiir şuraya vardırayım yada şöyle olsun dedirtmez yazana alır götürür girdabına ancak bittiğinde kelimeleriniz işte o zaman sorgularsınız imgesini,kafiyesini,duygusunu ama çoğu şiir hiç çıkmaz piyasaya yazanda saklıdır ve aslında onu barındırır ister şir gibi olsun olmasın fikirin o anki çıkışında duyduğunuz huzurdur ve her şair şiiri bittiğinde rahatlar çünkü içini dökmüştür düşüncelerini,belliğini.Ama aksortişte biraz kelimelerdeki harfleri çağrıştırırsınız kendinize oda olası şekilde dökülür ya yinede.

14 Aralık 2009 02:04

manolia
Şube Müdürü

düşünce yoksa hiçbişey yoktur. edebiyat düşüncenin ifade şıklığıdır, ona en afilli kıyafeleri giydirip, e gösterişli makyajı yapıp görücülerine çkarabilmektir bence

14 Aralık 2009 16:03

dağlardırdağlar
Memur

fikirler,sözcükleri bir inci gibi var eder.

umarım insanoğlu herzaman güzel düşünür ve fikirleri herzaman faydalı olur.güzel düşünce ve fikilerin ardından çok değerli incilere şahit oluruz bizlerde.

14 Aralık 2009 22:17

Rüştü ÖZDEMİR
Müsteşar Yardımcısı

Şiir kanla yazılır. "şiir insanı hamile bırakan sözdür" diye boşa dememişler. İçten, ruhtan gelirse öldürebilir bile.

14 Aralık 2009 23:07

kiraz_rzz
Aday Memur

şiir duygularla melodilerin dansıdır adeta hoş bir ses gibidir bazen dibe batırır bazen ise en yükseğe kaldırır duyguları şahlandırır....

17 Aralık 2009 09:41

gamze9
Kapalı

büyük fikirler söze ihtiyaç duymaz, fikrin asıl ihtiyacı eylemdir. söze ihtiyaç duyulmadığında edebiyat olmaz haliyle:)

fikrin ardında bıraktığı duygu tortularıyla şiir yazılabilir ama. bu tortular artık fikir olmaktan çok daha farklı bir boyuttadır.

şiirin duygularla yazıldığına inanıyorum. duyguların sıkı bir .zip dosyası olabilir belki şiir:)

sonuç: şiir sözle yazılır. ama ardında mutlaka bir ana fikir vardır; o da duygunun fikri;)

17 Aralık 2009 13:13

(TAÇMAHAL20)
Kapalı

ŞİİR FİKİRLERLE OLUŞUR SÖZCÜKLERLE ANLAM KAZANIR.SÖZCÜKLER NEKADAR HOŞ ,AHENKLİ ,UYUMLU OLSADA İÇİNDE ANLAM OLMADIKTAN SONRA İÇİ BOŞ KALIR .BİŞEY İFADE ETMEZ.AMA YİNE ÇOK DEĞERLİ FİKİRLER ANLAMLAR İFADE ETSEDE ŞİİR HAVASI YOKSA CÜZELİM KELİMELERLE SÜSLENMEMŞ İFADE EDİŞ TARZI HOŞ DEĞİLSE ŞİİR YİNE YARIM KALIR.YANİ ŞİİR NE SADECE HOŞ Bİ KELİME ÖRÜNTÜSÜDÜR NEDE SADECE DEĞERLİ FİKİR KALIBI.ŞİİRİ ŞİİR YAPAN HER İKİSİNE BİRDEN SAHİP OLMASIDR...

17 Aralık 2009 13:39

kudretsolmaz
Kapalı

Şiir, düşüncelerle kelimelerin ahenkli biçimde dansıdır.Bu dansı başarabilenlere de şair denir sanırım.

19 Aralık 2009 22:01

yenişiir
Şef

tabii ki sözcüklerle yazılır. şiir ses'tir öncelikle, seslerin ahengidir, benim için anlam çook sonra gelir. bu yüzden düşünerek şiir yazılmaz..

20 Aralık 2009 01:05

turkdili16
Daire Başkanı

Yüreğe konulmuş koca bir taşı yerinden oynatmaktır şiir ... Duyguların dizelere dökülüşü ve kimseyi umursamadan bir araya gelişidir ... bana öyle geliyor ki şiirin ham maddesi duygulardır... duygular sözcüklerin kılıfına girer ve kendilerini atarlar usulca bizim önümüze...

20 Aralık 2009 01:06

''''KardeleN''''
Yasaklı

şiir bünyenin taşıdığı yalanların çağrışım cümleleri

22 Aralık 2009 00:11

black011
Şube Müdürü

şiir semboldür,herkes kendi algılarıyla okuduğunu tekrar biçimlendirir,sembolleştirir..illaki her şiirin bir fikri olması gerekmiyor,şşiir kalıpsızdır,aktığı gibi yol almalı..

21 Temmuz 2012 01:50

_neden_
Müsteşar Yardımcısı

Fikir olmaksızın şiir yazılabilir mi? Ya da yazılmış herhangi bir şiirin, şiir olabilmesi için bir fikri, gönderisi olması gerekmez mi?

Salt duygu ile şiir yazılabilir diyenlere; duyguların da bir anlamı, düşünce yanı yok mu?..

24 Temmuz 2012 15:44

birfikirbiryorum
Kapalı

Neden sadece fikirle sözcük arasına sıkışsın ki?

Şiire bir çerçeve çizmek ne kadar doğru olur?

Benim de merak ettiğim, hiç okuru olmayan bir şiir, şiir olabilir mi?

24 Temmuz 2012 21:46

Lancel Mayıs 1
Kapalı

bazen karalıyorum, ama tekniğim aklıma ilk geleni yazmak.

belki anlamsız belki anlamlı..

buraya geçirirken bile anında yazıyorum, üzerine bir keere bakmışlığım olmadan.

peki neden bu riski alıyorum (sıradan tabirle)

ne riski ?

ben paramı bundan kazanmıyorum ki risk olarak söz edeyim.

gün içinde ne okumuşsam, sevinçlerim, üzünçlerim anında kağıda geçirmek şahane.

ve tekrar okuduğunuzda, o gün nelerle karşı karşşıya kaldığınızı, fikirlerinizdeki çatışmayı, melankoli ile çatışmalarınızı çok açık görebilirsiniz.

bir noktada iyi tespit ettiğimi düşünürüm.

hangi şiirlerin anında hangi şiirlerin üzerinde oynamayla yazıldığını az çok anlamak mümkündür.

24 Temmuz 2012 21:50

Lancel Mayıs 1
Kapalı

sevgişi birfikirbiryorum arkadaşım;

tespitinize şiddetle katılmakla beraber,şiddetle eleştriyorum sizi.

Şiir yazılır.. nakde dönüşür dönüşmez o doğal seyirdedir.

ama şiir bir şeyi anlatmak için yazılır.

bir şiirin okuyucusu demişsiniz ?.

peki şiiri yazan kişi aynı zamanda okuyucu değil midir ?

John Keating, Bay Andersonu tahtaya kaldırırken ondan okuyucu ticareti yaratsın diye mi gözlerini kapattı ?

ondan dökülen saçma dizeler, özgünlüğü kanıtlanınca sınıftan değer gördü değil mi ?. saçma baki kalabilir, aslolan öz olması.

24 Temmuz 2012 22:51

mstf55
Şef

şiir şairin kendisidir..ne yazmaya fikirler hacettir ne de sözcükler.

Toplam 51 mesaj

ANKET
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'u, önceki Ak Partili bakanlara göre, başarılı buluyor musunuz?