Editörler : metin_alkan
14 Aralık 2009 22:30   

Kapalı
Tarih Araştırma Görevliliği Bilim Sınavında Sorulan Sorular ?

Özellikle İnkılap Tarihi Anabilim dalında okutmanlık ve araştırma görevliliği bilim sınavına girmiş arkadaşlar ne tür sorular sorulduğunu yazarsa çok sevinirim. paylaşımda bulunan arkadaşlara şimdiden teşekkürler...

15 Aralık 2009 12:19

alidgdas
Kapalı

yok mu bilim sınavına gireeeen :)

15 Aralık 2009 13:02

lahesis
Aday Memur

hatırladığım kadarıyla paylaşmaya çalışacağım,umarım işinize yarar...

Trakya Üniversitesi(Mülakat-Okutman); Milli Mücadele Dönemi gelişmelerini kronolojik olarak(gün ve ay da olacak)Cumhuriyet'in ilanına kadar listele...

İttihat ve Terakki üzerine çalışan tarihçiler.

Atatürk dönemi dış politikanın temel ilkeleri.

Atatürk İlkeleri(Bütünleyici ilkeler ve dokuz umde ile birlikte ve sırasıyla)

Cumhuriyet Üniversitesi(Mülakat-Öğretim görevlisi); tarih felsefesi(ortaçağ ağırlıklı), Nutuk'un genel yapısı ve özellikleri,resmi tarih nedir?Nasıl olmalıdır?(saçma sapan bir mülakattı-jüride tarihçi yoktu)

Akdeniz Üniversitesi(Mülakat-Okutman); Osmanlıdan Cumhuriyeti vergi sistemi(yüksek lisans tezimden ilhamla sordular sanırım), Milli Mücadele'de İttihatçılık, Dış politikanın temel ilkeleri, izmir suikast girişimi...

Kırklareli Üniversitesi(yazılı sınav-okutman); İnkılap tarihi dersinin amacı,kapsamı,tarihçesi... Lozan-Sevr karşılaştırması...

Kocatepe Üniversitesi(yazılı sınav-okutman); Cumhuriyet Tarihi kaynaklarını tasnifleyerek yazınız... Atatürkçü düşünce sistemini değerlendirerek anlatınız...

ne kadar çok sınav girmişim :)))

15 Aralık 2009 13:55

*pardus*
Kapalı

lahesis peki sonuç ne oldu :)

15 Aralık 2009 15:43

alidgdas
Kapalı

çok teşekkürler lahesis

15 Aralık 2009 21:42

alidgdas
Kapalı

galiba lahesis ten başka tarihçi yok sitede :)

16 Aralık 2009 01:09

lahesis
Aday Memur

rica ederim

ee sınavların bir noktada sonu gelmiş görüldüğü üzere,sonuç olumlu yani:)) artık başvuru yok,sınav yok...

16 Aralık 2009 09:13

özarslan
Aday Memur

Evet arkakadaşlar başka üniversitelerde İnkılap Tarihi Anabilim dalında bilim sınavına giren arkadaşlar yok mu?Tecrübeli arkadaşların bu konuda yardımlarını bekliyoruz.

17 Aralık 2009 23:27

alidgdas
Kapalı

güncel

23 Aralık 2009 00:18

alidgdas
Kapalı

Isparta mehmet süreyya demiraslan meslek yüksek okulu okutmanlık sınavında ne soruldu mesela ? bize ilk dört nasip olmadı ama giren dört arkadaştan buraya üye olan biri vardır mutlaka...

21 Ocak 2010 14:45

yusufdonat
Aday Memur

arkadaşlar ortaöğretim sosyal alanlar eğitiminden tarih eğitimi yazılı sınavına giren var mı... acil lazım !!!!

21 Ocak 2010 23:28

_ugurböcegi_
Aday Memur

K.Maraş Sütçü İmam Üni. Tarih Bölümü Arş. Gör. Sınav Soruları

1. Osmanlıda yenilik yapma ihtiyacı hakkında bilgi vererek tanzimat ve ıslahat fermanlarını açıklayınız.

2. T.C. İnkılaplarının temel ilke ve hedeflerini yazınız.

3. 1915 Ermeni olaylarını anlatınız.

4. Rika metni transkribe ediniz (Hep matbu sorulur demişlerdi bana ama el yazısı sordular, çok kolay olmamakla beraber okunmayacak kadar kötü de değildi)

Muğla üni. Arş. Gör. soruları

1. ittihat Terakki ve Atatürk dönemini siyasi ve kültürel olarak karşılaştırın.

2. Osmanlıdaki tımar sistemi hakkında bilgi vererek, Ortaçağdaki derebeylik sistemi ile kıyaslayın.

3. 1923-1950 arası T.C. Başbakanları ve faaliyetlerini yazın.

4. Rika metni transkribe edip tahlisini yapın. (Buna daha çok önem veriliyor yani yalnızca çevirmek yetmiyor birde yorumlamak gerekiyor)

İki sınava girmiştim ikisini de paylaşayım dedim, Muğal Üni. de de arş. gör. kadrosuna alındım daha birkaç saat önce açıklandı.. Çok mutluyum umarım tüm arkadaşlar hakettikleri yere gelirler..

23 Ocak 2010 21:47

deeppink
Yasaklı

kadro sahibi olan herkesi kutlarım. ben de bir tarihçiyim ve başvurduğum yerlerde ön değerlendirmeyi geçemedim hala. nisan ayını bekliyorum artık.

hangi puanlarla yerleştiğinizi ve kaçıncı sıradan girdiğinizi paylaşırsanız sevinirim. bir fikir sahibi olurum.

bir de benim sormak istediğim araştırma görevliliği için osmanlca bilmek kesinlikle şart mı. uğurböceği rika metin sorduklarını söyledi. belgenin tamamını mı okumak lazım. okuyamayınca eleniyor muyuz? osmanlıca okuyamıyorsak şansımız yok mu? cumhuriyet tarihçisiyim ve rika bilmiyorum.

23 Ocak 2010 23:37

alidgdas
Kapalı

kutlarım _ugurböcegi_ hayırlı uğurlu olsun çok sevindim..

cumhuriyet tarihçisinin rika bilmesine gerek yok ki yeniçağcı ve yakınçağcıların iyi bilmesi lazım normalde sormamaları lazım c. tarihi için.

valla istersen belgenin tamamını eksiksiz oku onların almayacağı varsa seni yine almazlar...

25 Ocak 2010 18:05

konuralp25
Şube Müdürü

tarihci osmanlıca bilmezse olmaz bence olanlar vardır ama genede pek iyiye yorulmaz....

26 Ocak 2010 19:56

deeppink
Yasaklı

başka üniversitelerde yüksek lisans yapan ya da kadro sınavlarına giren arkadaslarımdan duyduğum kadarıyla verilen osmanlıca belgede bir kelime bile okuyamayan kişiler kadro sahibi olmuş. ben birebir karşılaşmadığım için -muş diyorum. yoksa rivayet geçmiş zaman değil.

bu torpil demektir değil mi arkadaşlar? başka türlü nasıl alınırlar ki?

18 Kasım 2011 18:50

burcu_yılmaz2000
Aday Memur

eskiçağ tarihi anabilim dalında sınava girenler varmı. varsa neler soruldu

Toplam 16 mesaj