Editörler : asaygincihan27
01 Ocak 2010 12:29   


Kapalı
öğrenci RAM a nasıl gönderilir?

anaokulu öğretmneiyim bir öğrencim var..diğerlerinden farklı ..rama nasıl göndereceğim onun hakkında rapor nasıl yazacağımı bilmiyorum..özel eğitim hocalarımız yardım edebilirmi?

01 Ocak 2010 20:00

meri24
Aday Memur

merhaba hocam,öğrencinizin tam olarak durumu nedir bilmiyorum ama,şöyle yapacaksınız:bu durumda vellisiyle önce anlaşıp kendisine çocuğunun sorunlu olduğunu kabul ettirmen gerekiyor.ikinci aşama da rehberlik artık raporları kendi başına veremiyor,veli çocuğunu hastaneye götürüp sağlık kurulundan geçirip kafa tomogrofisini alıp bununla beraber rehberliğe başvuruyor,rehberlik durumu uygun görürse o zaman sizden bir takım evraklar yani gelişim ve gözlem raporu isteyecek.veli kendisi halledecek,biz öğretmenler bu durumda sadece rehberlik edebiliyoruz.umarım yardımcı olabilmişimdir.

05 Ocak 2010 18:32

!!!...mine...!!!
Kapalı

tşkrler .ben veliye sölemiştim senenin başında ama mahallede rehabilitasyon merkezi olan bir doktor var veliye bir kağıt vermiş ..üzerinde hocam çocuk içn rapor yazarmısınız..diye yazmışş..bende daha bir şey hazırlamadım bu durumda çocuğun sınıfta ki davranışlarını yazacağımm.rehber öğretmene de soracağım..

05 Ocak 2010 19:37

fatos.34
Memur

bende altı yaş bir öğrencim var,

bir çok sesi çıkaramıyor, ne dediğini anlamdığım gibi zor duyuyorum, sesini işitilebilir seviyede ayarlayamıyor. serbest zaman etkinliklerinde arkadaşlarıyla genelde bağırarak anlaşıyor,(aaaa...) konuşmuyor, bilişsel olarak da gelişim seviyesi daha düşük seviyede. Okulumda rehberlik servisi yok. aileyi direk ram a mı yönlendirmeliyim??

07 Ocak 2010 19:21

ebru2850
Kapalı

arkadaşlar ende de yle bir öğrenci vardı müdür bey Rehberlik merkezine YAZI GÖNDERMİŞTİ ordan randevu tarihi verdiler veli gitti ama b i daha gitmesi lazım rapor getirecek ama daha getirmedii .........bu şekilde yönlendirebilirsin hocam......ama veliyi ikna etmek en zor aşama.............

07 Ocak 2010 23:24

onurender
Aday Memur

hocam en sağlıklısı okuldaki rehberlik servisine danışmak. yani okul rehber öğretmeniyle konuşun o bep filan dolduruyor. tabii sizle birlikte dolduruyor formları. bir de kendisinin de ilk etapta bireyin engelli olduğuna ikna olması lazım...

15 Ocak 2010 13:24

naz_085
Aday Memur

sınıfımda 6 yaşında konuşma ğüçlüğü çeken 1. snftan gelme bir öğrenci var ailesi evde konustğnu söylese de sınıfta çıt çıkarmıo altına kacırıo defalarca hemde.. ram a göndermeniz gerek desemde dınleyen yok!!!okula doktor geldi ve sosyal uyum bozklğu tanısı kondu.aile sevk alıp doktora bile göturmüo ne yapmalıym??/

15 Ocak 2010 14:40

pdr_buket
Aday Memur

hocam ben rehber öğretmenim öncelikle rama üst yazıyla bir dilekçe yollayacaksınız öğrencinin durumunu belirten bi yazı olacak ram size yaklaşık 1 ay sonra bi tarih verecektir ve gelirken istenen belgeleri belirtecektir.bu sırada veli ile görüşüp çocuğu için öğretmenlerin bu kararı aldığını söyleyecek öğrnci ile velinin birlikte rama gitmesi gerektiğini söyleyeceksiniz.ramın belirttii görüşme tarihinde veli ve öğrenci orda olacaklar..15 gün içinde gelen sonuca göre de bep planı hazırlayacaksınız..

16 Ocak 2010 23:08

durucan_
Memur

Öğrencinin Rehberlik Araştırma Merkezine gönderilmesi için en başta tam teşekküllü bir hastaneye giderek konunun uzmanına muayene olup testlerini yaptırması gerekir. Öğretmen uzman hekimin önderdiği bilgilendirme raporunu doldurur. Hastanede tetkikleri yapılmış ve sonucu alınmış öğrenciye ait rapor Okul Rehberlik Servisine verilir. Rehber öğretmenden alınan form ( çocuk hakkındaki) doldurulur. Rehber öğretmen incelemesini yapar. Öğrenci ile gerekli görüşmeleri yaparak, okul müdürü ile işbirliği içinde öğrenciyi RAM' a gönderir.

Burada fikrimi belirtmek isterim. Öğrencileri rama göndermek konusunda tüm öğretmenlerin iki kere düşünmesi çocuk açısından önemlidir. Çünkü o öğrencinin geleceği ile oynanamamak gerekir. Nacizene önerim bu konuda dikkatli olunmasıdır.

18 Ocak 2010 18:49

ebru2850
Kapalı

hocam hiçbir öğretmen gerçek öğretmen boşuna yollamaz ram a eğer yollamamız gerekmese ram olmazdı herhaldeee ............

21 Şubat 2010 21:23

(öğrt_urfa)
Kapalı

öğrenciyi RAM'a göndermenin geleceği ile ilgili ne gibi aksi tesiri olur ki!!!Bilgilendirirmisiniz??

21 Şubat 2010 23:20

durucan_
Memur

ÖMğrencilerin rama gönderilmesinin sizin açınızdan yararını anlatır mısınız bana? ya da öğrenci açısından yararı nedir acaba?

buna bağlı olarak sorunuzu yanıtlayabilirim.

22 Şubat 2010 18:28

(öğrt_urfa)
Kapalı

ben görevde yeniyim.fayda veya zararını görebilmem için aradan zaman geçip olumlu veya olumsuz etkilerini görmem lazım.siz zararını görmüşsünüzki uyarıda bulunmuşsunuz,açıklarmısınız.

23 Şubat 2010 00:50

durucan_
Memur

Rama giden öğrenciye kaynaştırma eğitimi geliyor büyük bir ihtimalle. Bu öğrenci okulunuzda özel alt sınıf varsa gidebilir derslerde belirlenen saatlerde özel eğitim sınıfına. Öğrenciyi sınıfta bırakamazsınız bu durumda ve o bir kaynaştırma öğrencisidir. Bep planı ile zaman zaman öğrenciler boş öğretmenlerin derslerinde eğitim alırlar. Ancak bu öğrenciler tasdikli olarak özel eğitime muhtaç olarak görünürler ve ilerideki yaşamlarında bu onlar için olumsuz bir belge olabilir karşılarına çıkacak. Bence siz bilirsiniz ancak öğrenciyi zaten rama göndermeden de sınıf içinde düzeltmeye çalışan öğretmenlerdir. Gönderseniz de bir şey değişmeyecek ve yine tüm önlem ve tedbirleri almanız sizden beklenecektir. Benim fikrim bu sizin fikrinize de saygı duyarım. Olumsuz yönde tartışmak için yazmadım tüm bunları bilinmesini isterim.

23 Şubat 2010 22:46

pdrcicici:))
Aday Memur

öğrenciyi rama göndermek için öncelikle ramdan randevu almanız gerekiyor.daha sonra bir form var o sınıf öğretmeni tarafından dolduruluyor ve rehber öğretmen inceliyip gönderiyo.öğrencinin velsiyle gitmesi gerekir.ayrıca önceden hastaneye falan gitmesine gerek yok.zaten gerekli görülürse ram yönlendiriyo hastaneye.ayrıca ram tabiki gerekli olmadığı sürece öğrenci gönderilmiyor.zaten ram da yaptığı testler sonucunda gerekli görülürse kaynastırma eğitimi raporu veriyor.rama giden tüm öğrenciler etiketleniyor diye bişey yok.

Toplam 14 mesaj
 
ANKET
Son iki ayda ÖSYM'nin çağrı merkezini aradınız mı? Memnuniyetiniz ne düzeyde?