Editörler : Lanet
02 Ocak 2010 20:52

Dejavu

bana çok oluyo..

arzuyum.
Şube Müdürü
02 Ocak 2010 20:58

Dejavu mudur bilmem ama daha önce yaşamışım gibi bir hisse kapılıyorum bazen

SENA89
Memur
02 Ocak 2010 21:26

6 senelik arkadaşım (kankam) anlattı geçen :)) rüyasında gördüğü şeyi iki gün sonra film izlerken görmüş :)) baya korkmuş bide herkes yatmış tek başına izliyomuştu :D şok olmuş :)

olabiliyo bazen böyle şeyler ben inanıyorum.

dejavu61
Şef
02 Ocak 2010 22:36

biri dejavu mu dedi....bana 27 yıldır oluyo...

zeynep mevsim
Aday Memur
03 Ocak 2010 21:44

nerede okuduğumu hatırlamıyorum ama şöyle birşey okumuştum:rüyalarımızda aslında ne yaşayacağımızı görürmüşüz ama unuturmuşuz..ve o anı gerçekte yaşadığımızda rüyamızı hatırlar ve ben bunu daha önce de görmüştüm/ yaşamıştım dermişiz

ilginç???

-alMİRa-
Daire Başkanı
04 Ocak 2010 14:44

Deja vu; "ben bu anı daha önce yaşamıştım" tepkisine neden olan olaydır. Deja vu, Fransızca bir terim olup "daha önce görülmüş" anlamına gelmektedir.

Deja vu; yaşanılan anı göz ile beynin farklı zamanlarda algılamasından kaynaklanan bir yanılsama sonucu oluşuyor. Farklı zamanda algılama derken, milisaniyeden daha küçük bir zaman birimi... Sinirsel iletimdeki bir nevi tutukluk sonucu oluşan bir durum.

arzuyum.
Şube Müdürü
04 Ocak 2010 19:15

Az önce farkettim ki bana da çok oluyor tabi bu yaşadıklarım dejavuysa, belkide hatalarımın adını dejavu koydum, ne de olsa söylemesi çokkk güzel de-ja-vu :)

09 Ocak 2010 00:14

bendede oluyor anlam veremiyorum neden olduğuna. çok sık olmuyor ama beni etkileyecek boyutlarda. ilginççç

Kocaeliden
Kapalı
09 Ocak 2010 19:10

zihin karmaşası aslında..

Kocaeliden
Kapalı
09 Ocak 2010 19:13

Dejavu hakkında bilim şöyle diyor;

Sağ ve sol lobun (beynin iki tane lobu yani bölümü) arasındaki algılayış süresindeki farklılıkdan dolayı olayı daha önceden yaşamışlık hissi.Bu süre milisaniyeler ile ifade ediliyor.

Dejavuyu en çok yorgunluk halinizde meydana gelebilir.Beyniniz fazla yorulduğunda olayları tekrar edip durabilirsiniz.

Dejavu yaşadığınız zaman keşke o anda bunu yapsaydım aa ben bunu biliyordum böyle diyecekti, keşke yapmasaydı gibi kendinize sitem edebilirsiniz.Bu tür durumları bütün insanların yaşadığını unutmayın ve dejavu yaşadığınız zaman kendiniz faklı hissetme gibi lükslerine kapılmayın..

Ayrıca Dejavu adında birde film vardı.Zamanla ilgiliydi ve çokda hoşuma gitmişti.

edbci
Şef
10 Ocak 2010 18:42

lise yıllarından beri bana da olur ve ilginç gelirdi bana. üniversite yıllarında (nasıl öğrendiğimi de unuttum) dejavunun aklıma yatan açıklamasını öğrendim.insanlar yaratılmadan önce bütün ruhlar elest bezminde toplanmıştır.ve ordayken, dünyaya geldiğinizde yaşayacaklarınızı bilirsiniz.dünyada bunları yaşarken de sanki daha önce yaşamıştım dersiniz, yalan da değildir :)

dipnot: nazan bekiroğlunun aşk tanımı da bununla ilgilidir.(bknz. yusuf ile züleyha) kendi cümlelerimle ifade edersem, elest bezminde tanıdığınız kişiyi dünyada görüp ona aşık olduğunuzu hissettiğiniz an onu önceden gördüğünüzü hatırladığınız andır. ...

_neden_
Müsteşar Yardımcısı
03 Eylül 2011 14:44

Filmi için tam benlik demiştim ama sonuna kadar seyredemedim... Belki bir kez daha seyretmeyi denemekte fayda olabilir... Fikrine gelince, lise yıllarında kâhince bir yanınız olduğunu düşündüğünüz için popülaritesi olan bir fikir. İlerleyen zamanlarda kâhinlik yerine nedenlerine dair araştırmalara girdiğinizde uykunun evreleri hakkında bilgi ediniyorsunuz. NREM uykusunun dört evresinden sonra REM uykusuna geçildiği ve bu uyku sırasında görülen rüyaların insanlarda ?sanrılara, gerçekmiş gibi algılamalara? sebep olduğunu öğreniyorsunuz.

Görülen her rüyanın da aynı sabah/uyandığınızda birebir hatırlanmadığı bir gerçek. Sebepleri aşırı stres, yorgunluk vs. olabiliyor. Gördüğünüz halde hatırlamadığınız o rüyaya dair bir olay meydana geldiğinde ise rüyayı hatırlayıp ?ben bunu daha önce yaşamıştım? diyorsunuz. Çünkü REM uykusunda görülen rüyaların özelliği buydu; sanrılara, gerçekmiş gibi algılamalara ve ?ben bunu daha önce yaşamıştım? hissine sebep olmak...

Dejavu düşüncesi bilime gereksiz yere katılmamıştır. Reenkarnasyon fikri yandaşları en büyük nemasını buradan alır. Adeta hayat damarıdır. ?size de olmadı mı bu hal?? dedikleri an reenkarnasyon şayet inançlarınıza uyum sağlıyorsa ?tabi ki? dersiniz. Ama inancınıza ters ise yani ruh göçüne, ölüp ölüp farklı bedenlerde dirilmelere inanmıyor, ruhun biricik ve size ait olduğunu düşünüyorsanız ama rüyalara dair de fikriniz yoksa omuzlarınızı düşürüp inancınız adına mecburen yalan söyleyecek(!) ?hayır, olmadı? diyeceksiniz...

Not: Lisede sanırım Y. Nuri Öztürk?ten dinlemiştim, Bakara 23. ayeti delil gösteriyordu. O zamanlar ona dair okuduğum birçok hikâye ile kesinlikle varlığına inanmıştım. Sonra ayetin tefsirlerine bakınca, nasıl bir yalan ve aldatma olduğunu gördüm...

_neden_
Müsteşar Yardımcısı
03 Eylül 2011 22:16

Düzeltme ve ekleme;

Konuya delil, Bakara Suresi 23. ayet değil 28.

?ben bunu daha önce yaşamıştım? dediğiniz/ dediğimiz durumların daha önceki yaşantılarımızdan hafızamızda kalan kırıntılar olduğu düşünülüyor ve buna delil gösteriliyor... Oysa bu belirttiğimiz gibi görüp de hatırlanmayan rüyalardan kalan kırıntılar...

Peki, amaç ne? Özetle;

Bu inanç tek tanrı inancıyla temel temele zıttır.

Bu inanç klasik ahiret inancına da zıttır.

Bu inanç klasik ruh bilincine, inancına da zıttır?

Tek tanrı inancına zıttır. Çünkü tekâmül yani ölüp ölüp dirilme ile bir nevi kişisel gelişimini tamamlayan insan sonunda tanrısallaşır.

Ahiret inancına zıttır. Çünkü kişi yaptıklarının karşılığını gireceği bedenle (yüksek bir beden ya da düşük bir beden/ulvi biri ya da herkesin itip kaktığı biri, bir canlı) ahirette değil dünyada çeker...

Klasik ruh inancına terstir. Çünkü ruh tek ve biricik ve size ait değil, sürekli göç halindedir, değişkendir? Bu yaşamınızda kendinizi biraz düzeltirseniz daha iyi bir bedenle, biraz daha bozarsanız daha kötü bir bedenle dünyaya gelirsiniz...

Burada tekâmül kelimesi de anlamını kaybediyor... Şu durumda reenkarnasyona tekâmül diyebilmek için hep ileri bir yol izlemesi gerekir...

_neden_
Müsteşar Yardımcısı
11 Ocak 2015 14:12

Dünü bir türlü unutamayan ruhların, hayat karşısında bu gün yaşadıkları karmaşa...

19 Kasım 2015 16:47

ben rüyamda gördüklerimi aylar yıllar sonra yaşıyorum bazen:))

Toplam 14 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi