Editörler : asaygincihan27
04 Ocak 2010 13:40   


Ayda 4 Sevk Sorunu

AYDA DÖRT SEVK ÖĞRENCİYİ MAĞDUR EDİYOR

Bilindiği üzere eğitim çalışanlarının ayda 4 kez ayakta gördükleri tedavi için okula gelmemeleri, sevkli oldukları günlerde ek derslerinin kesilmemeleri konusunda yargı tarafından alınmış bir karar var ve MEB bu kararı uygulamak zorunda. Burada öğretmenlerin mağdur olmamaları gibi bir gerekçe savunulmaktadır.

Tamam, öğretmenlerimiz mağdur olmasınlar, bir eğitimci olarak öğretmenlerimizi toptan suçlayacak değilim, ek ders kesilirken okula çok ağır hasta iken gelen öğretmenler bu karar neticesinde baş ağrısı sebebi ile sevk almaya başladılar ve okullarda ciddi bir boşluk oluşmaya başladı.

Biz hekim değiliz kimin sevke ihtiyacı var kimin yok bilemeyiz lakin elimizi vicdanımıza koyup düşündüğümüzde bu durumdan öğrenciler ciddi anlamda mağdur olmaktadırlar.

Sendikalarımız her şeyden önce üyelerini düşünmekte ve öğrencilerin mağduriyeti sendikaları ilgilendirmemektedir. İtiraz edilse bile bu böyledir. Herkes biliyor ki, her örgüt aidatını aldığı üyeyi düşünür.

Aklıselim olan herkes bu durumda bu kararın suistimal edileceğini bilir. Suistimal edilen bu karar da, en çok öğrencileri mağdur etmektedir.

MEB şöyle bir uygulama başlatabilir, başlatmalıdır diye düşünüyorum.

Yargı kararına da aykırılık arz etmeyecek bir biçimde;

Ayakta tedavi gören öğretmenlerin, ders dışında doktora gitme şansı varsa dersine gelmesi koşulu ile sevk verilebilir, aksi takdirde ek dersi kesilir.

Bu ifade hem öğrencilerin mağdur olmamalarını sağlayacak hem de öğretmenlerin bu olayı suistimal etmelerini engelleyecektir.

Eğitim camiasından gelecek tepkilerin de farkındayım. Lakin sözüm bu işi suistimal edenleredir. Canla başla öğrencim mağdur olmasın diye okula hasta hasta gelen öğretmenlerimiz bu sözlerimin kesinlikle dışındadır ve onları ben takdir etmesem de bedelini mutlaka alacaklardır.

Sendikaların bu durumu MEB?e iletmeleri ve bir çözüm bulmak için mücadele vermeleri öğrencilerimizin geleceği açısından çok önemlidir.

Mustafa SÜS

mustafasus@hotmail.com

04 Ocak 2010 17:29

blackeagle_03
Şef

çok haklısınız hocam çok suistimal edilebiliyor bu konu.

04 Ocak 2010 17:40

lou-ree
Kapalı

galiba ardaş idareci, hemen öğretmenin ek dersini kesecek yer arıyor, danıştay ne de güzel karar verdi umarım bunu ayda 8'e çıkarır...

6 saat dersin birine bile giren görmedim şu ana kadar önce ek derslerinizi kaesin, okula saat 2'de gelip de ek dersini kesmeyen hatta gün boyu hiç gelmeyip de kesemeyn hatta günlerce gelmeyip de kendine ek ders yazan idareciler mavcut bence önce onlarla mücadele edilmeli...

04 Ocak 2010 17:46

beydeba08
Müsteşar Yardımcısı

idareci kendi işine gelmiyor sanki kula gün boyu.

04 Ocak 2010 17:50

sarpedon
Kapalı

Bender hiçbir idarecinin ekdersinin kesildiğini görmedim. Allahtan ücretlerimizi cebinizden vermiyorsunuz. Yoksa geceleride okula çağırırsınız.

İdarecilik zor geliyorsa buyrun öğretmenliğe...

04 Ocak 2010 18:52

kadir1977
Kapalı

6 saat derse hakikaten hiçbiri girmiyo hemen öğretmenin ekdersini kes ayıp ya

04 Ocak 2010 19:06

ögretmenceğiz
Şube Müdürü

Aman var ya o kadar problem varken bu mudur? yani sendikacılık. Şartları güzelleştirmeye çalışsanız daha mantıklı değil mi?İnsanlar varsayalım ki yalandan sevk alıyor ee burda da bir problem yok mu sizce? Neden? Acaba çoğu psikolojik olarak tükenmiş oldukları için olabilir mi? Kendi ruh sağlıklarını korumak için olabilir mi? Sürekli bağarmak zorunda olduklarından sürekli hasta oluyor olabilirler mi?

Bence artık geçin bu sevk işini ya. Okullar buz gibi soğuk acaba öğretmen üşütüyor olabilir mi?

Yani yalandan sevk alınsa bile bence burada daha çok problem var? Kaynağa odaklanalım: Bu insanları bu kadar meslekden soğutan ve kaçırtan ne ????

Yok 4 sevk yok para kesilsin. Zaten daha sendikacı olup da para dışında bir şey konuşan görmedim. Yahu o kadar eğitimle ilgili sıkıntımız var sorunumuz var. Tutturmuşlar hala öğretmenle uğraşıyorlar. Biraz öğrencilerimizi daha fazla nasıl düzgün insan haline getiririz diye kafa yorsak.

Ben şuna inanıyorum. Kimse durup dururken zevkine sevk almaz. Eğer ki alıyorsa da ortada mutlaka daha büyük bir problem vardır. Bütün hastalıklar görünmek zorunda değil. Ruhen yaşanan sıkıntılar daha büyüktür.

NEDEN İNSANLAR BU KADAR ÇOK İŞLERİNDEN VE İŞYERLERİNDEN KAÇMAK İSTİYOR? Lütfen bunu da düşünelim ve bu şartları gerçekten düzelttikten sonra öğretmenlerin sevkine sıra gelsin. El insaf diyorum.Ne diyeyim.

04 Ocak 2010 19:18

türk milliyetçisi
Kapalı

valla ben kendi adıma bugüne kadar sadece 1 gün ağır ateşlendiğim için okuluma gidemedim. onun dışında ne olursa olsun okula gittim ve tek dersimi bile kaçırmadım.

ama! öğretmenlerin maddi sıkıntısı ortada. eşi çalışmayan ve ayrıca geliri olmayan bir öğretmenin evini geçindirmesi neredeyse imkansız! e durum bu iken. bu öğretmenin kimi zaman kaçamak yapıp işe gelmemesini ben hoş karşılarım.

bence bu konudan önce gündeme getirilmesi gereken çok sorun var. ücretli öğretmenlik gibi! ücretli öğretmenlerin büyük kısmı girdikleri sınıfı batırıyor, hiçbir şeyi (haklı olarak) umursamıyor ve olan eğitime oluyor.

bu durumdan herkes haberdar. ama eğitimde ekonomi yapmaya çalışan küçük beyinler bile bile lades diyor!

siz öğretmenlerin maaşını yükseltin (mesela 3 bin tl verin) ek ders ücretini kaldırın. öğretmenimin cebi rahatladıktan sonra siz istemeseniz bile okula gelir. siz merak etmeyin.

kusura bakmayın herkes için öğretmenlik kutsal meslek değildir. kutsallık bir yere kadar.

ne demişler; ne kadar ekmek o kadar köfte.

az para ile çok iş yapamaz bazı arkadaşlarımız (tamamen haklılar)

04 Ocak 2010 19:52

0628
Aday Memur

ne sevkinden bahsediyorsunuz,15 inden itibaren okul yerine direkt hastaneye git,işlem yaptır,derse girme.. sonra okula hastane kağıdını götürürsün.. bunu ayda 4 defaya kadar yapabilirsin. ekdersin de kesilmez. yan gelip yatarsın. vicdansızlık belki,ancak haftalık maaş hesabı yapıp yaptıkları tatiller nedeniyle ekdersleri çatır çatır kesenlere -meb'e- inadına yapmak gerekir gibi me geliyoryoryor... yazık ya bu ay öğretmenlerden muayene katılım adı altında kestiğimiz miktar tam 1200 tl. bu parayla memura zamcık yaparlar artık.

04 Ocak 2010 23:04

yuzde5
Aday Memur

Kimse kimseye zorla öğretmen ol demedi, öğretmensen ve devlet tarafından verilecek paraya razı olmuşsan şikayet etmeyeceksin. Şartlar iyi değilmiş insaf diyorum başka bir şey demiyorum. Dışarıda öğretmen olabilmek için sıra bekleyen binlerce insan var. Hem bu işin sevk almakla ne alakası var, sevk alıp yan gelip yatacaksan öğretmen olmasaydın, öğrenciyi mağdur etmek, devletin seni mağdur etmesi ile aynı anlama gelmiyor mu?

04 Ocak 2010 23:10

lou-ree
Kapalı

evet hocam, devlet de öğretmene ayda 4 gün sevk hakkı vermiş bunu kullanıyor öğretmen bu tamamen yasal bir şey, öğretmenin hakkı bu, bunu neden gayrı ahlaki gösterme çabası içindesiniz? devtin öğretmene verdiği bir hak bu, kraldan fazla kralcı olmanın manası nedir? madem siz de devletin öğretmene verdiği bu haktan şikayetçisiniz siz de istifa edin idarecilikten...

04 Ocak 2010 23:34

ogretmeniz35
Memur

Arkadaşlar,

Niye hiç kendimize bakmıyoruz da doğruyu söyleyeni dokuzuncu köyden kovma çabası içerisindeyiz acaba? Yüzde5 Hocama sonuna kadar katılıyorum. ZAten ekders kesilsin dememiş.Gerçekten hasta olanlarla bu durumu suitimal edenlerin ayrımı yapılsın demiş.NEden hiçbirimiz nasıl olsa ekdersim kesilmiyor deyip,canı istediğinde sevkini alıp 5-10 dk da işlemini yaptırıp bütün gün yan gelip yatanlara bişey demiyoruz?Hepimiz biliyoruz bu durumun suistimal edildiğini.Bir arkadaşta öğretmenin arada kaçamak yapmasını hoş karşılamış..

Bu karar gerçekten hasta öğretmenleri düşünerek alınmış bir karar.Yani amaann canım nolcak arada bir de kaçamak yapsın öğretmenimiz,hakkıdır ayda dört sevk alıp okula gitmemek niyetiyle değil..

Bu olayın daha önce kaldırılmasının nedeni de yapılan suistimaller değil miydi?

04 Ocak 2010 23:40

ylmazz
Aday Memur

çocuklar annenin üzerinde ve çocuk hasta olduğunda sevk alınmadan karne ile hastaneye gidildiğinde öğretmenin ek dersi var kesilirmi?

04 Ocak 2010 23:55

yuzde5
Aday Memur

İdaericler de ayda 4 sevk almaktan gayet memnun çünkü kendileri de alıyor, burada amaç idarecilerin ekmeğine yağ sürmek değil, arkadaşlarımın feryatlarını anlıyorum, devlet öğretmene yasal hak vermiş ve gider sevkini alır yatar diyor bazı arkadaşlarım, o zaman devletin sana verdiği yasal zamlara ve özlük haklarına da karşı çıkmayacaksın arkadaşım!!!! Biz burda kraldan çok kralcı kesilmiyoruz, devletçi bir politika izleyip de sisteme angeje olmuş insanlar da değiliz. Bilakis sistem içindeki çürük elmaların temizlenmesinden yanayız, hangi şartlar olursa olsun, o köhnemiş yan gel yat, yasla sırtını devlete gelsin maaşlar edebiyatı yapanlara dur demek lazım. Vatan millet sevgisini kimselere yar etmeyiz ama iş başa düşünce de feryadü figan ederiz. Gerçek vatan severlik ayda dört sevk alarak öğrencileri mağdur etmek değildir. Başka kurumlarda sevk alıp ücreti kesilmeyenlerin durumu olsa olsa armudun elmayla kıyası gibidir. Eğer günün birinde eğitim özelleşir de okullar devletin elinden çıkarsa ki en büyük temennim budur, başta kendim olmak şartıyla öğretmenlerin kahır ekseriyeti ya işinden olacaktır ya da adam gibi çalışmaya başlayacaktır. Sözlerimizi üzerine alınanlara söylüyorum.

05 Ocak 2010 09:16

avaliablee
Şube Müdürü

öğretmensiniz siz memur değil yada idareci değil! kendinizi memurlarla yada idarecilerle kıyaslamayın!

05 Ocak 2010 09:34

oboma
Yasaklı

yüzde5 (%5) hocam:

bizler işçiyiz devlet işveren bize ne derse onu yapacağız.patronumuz (yargı kararı ile)öğretmene ayda 4 kez sevkli yatarak para verecekmiş, verirse versin.iş devletin işi sana ne, takma kafanı.devlet düşünmüyor sen mi düşüneceksin?

05 Ocak 2010 10:01

kurufasulye
Daire Başkanı

burda çözülmesi gerekn sorun bence sevkli olan kişi evde yatabilr mi yatamaz mı? bence yatamaz. çünkü eğer yatması gerekiyorsa doktor zaten rapor verir. yok eğer ytması gerekmiyorsa da muayenesini olduktan sonra işinin başına dönmelidir. burada küçük bir yasal düzenlemeyle sorun hallolur diye düşünüyorum. okuldan sevk alınan saat belli hastanede muayene olunan saat belli. bunların dışında kaişinin nerede olduğu bence sorulmalıdır ki insanlar bunu suistimale gitmesin. bunu soran idarecilere kötü gözle bakmaktansa bu durumu suistimal eden öğretmenlere kötü gözle bakmakta fayda var diye düşünüyorum.

bazı arkadaşlar idarecilerin de böyle davrandığnını söylemişler. işini yapmayan birini örnek gösterek kendi işini yapmamak ne kadar doğrudur diye sormak istiyorum.

05 Ocak 2010 12:17

mehmet zabitan
Yasaklı

arkadaşlar ben bu (yuzde5)'in ya müdür oldugunu ya da devamlı sabah akşam mudur amir yalayan yalaka biri oldugunu düsünüyorum. sanane arkadas. sen devletden mahkemelerden üstün mü düşünüyorsun.bilip bilmeden konusmak kolay. yargı kararından sonra koskaca milli eğitim bakanlığı ayda dört güne kadar sevkli günlerin parasının ödeneceğini yazı ile teşkilata duyurmuş. hatta bu ödemelerin geriye dönük taaa 10.05.2008 tarihinden geçerli yapılacagını duyurmuş. allah aşkına ögretmenlere ödenen her türlü ödemede zorunuza ve başka yerlerinize giden nedir.siz öğretmen düşmanı mısınız?.açıkça söyleyin de bilelim. burdan sesleniyorum Allah sizin gibilerin eline düşürmesin. ayrıca yazıda sevkli saatler demiyor sevkli günler diyor. yazıyı bir daha olmadı bir daha okuyun. biryerlerinizden yorum uydurmayın. öğretmen sabah yada öğleden sonra sevk alsa da o gün tam gün sevkli sayılır ve bu şekilde ayda dört günü geçmeyen sevkli günlerin (dikkat edin sevkli saatler değil sevkli günler)ek ders paral arı da bal gibi ödenmek zorunda. idareciye sevkler saatlik verilecek yetkisi tanınmamıştır. böyle bir yetki uyduran idarecileri de şikayet edeceksisniz arkadaşlar. öğretmenlik kutsal bir meslek. kimse bu mesleğin hakkını ödeyemez. hele idareciler ve onların yalakaları hiç ödeyemez.üstüne alınan varsa alınsın

05 Ocak 2010 12:25

sarpedon
Kapalı

İnsan insanın kurdudur demiş Thomas Hobbes.

Bende uyarlıyorum.

Öğretmen öğretmenin kurdudur.

İdareciler öğretmeni okulda tutmak için çaba gösterseler sevk alma işinin daha azlacağını düşünüyorum.

05 Ocak 2010 13:08

abs
Memur

Yüzdebeş haklı olduğun noktalar yok değil ama olaya tek pencereden bakıyorsun misal sevk aldığı bir gün için 7 saat ekdersinin kesilmesi çokmu doğru bak sana bir örnek vereyim bir arkadaşımız çok rahatsızdı yüzü bembeyazdı dedik hocam iyi değilsin bir sevk al doktora görün dediğimizde "hocam ihtiyacım var şimdi 7 saat ücret kesilir" dedi ve bir saat sonra arabayla acile götürmek zorunda kaldık kalp krizi geçiriyormuş meğer.

Ama sırf nöbetçi olduğu günü basit ilaçlar yazdırmak bahanesi ile sevk alıp beş dakikalık işi için tam gün okula gelmeyen öğretmenleride savunmak mümkün değil.Eski ekders yönetmeliği bu konuda daha adildi bence daha cüzi ekdersler kesildiği için gerçek ihtiyacı olan bunu göze alıyordu zorunluluk arzetmeyenlerde boş günlerinde veya az dersi olduğu günlerde sevk alma yoluna gidiyorlardı...

05 Ocak 2010 23:50

yuzde5
Aday Memur

Arkadaşın birisi bana yalaka yalayan gibi ağza hoş gelmeyen ama söyleyene daha çok yakışan bir ifade kullanmış. Hayatım boyunca kim birilerini yalakalıkla suçladıysa o insanın geröekten yalaka bir tip olduguna şahit oldum. Biz burada bir tartışma başlattık doğru ya da yanlış herkes fikrini söylesin diye. Amacımız kimseyi küçük hor görmek değil, herkes eteğindeki taşı döksün ve orta yol bulunsun, zaten bir şey tartışılmıyorsa bu yalak tipler yüzünden tartışılmıyor... Birilerine had bildirecekseniz had bilmeniz ve fikirlerinizle öne çıkmanızdır aslolan.

Sesini değil, sözünü yükselt, yağmurlardır zambakları büyüten, gök gürültüleri değil!!!

Toplam 77 mesaj
ANKET
Lojmanlar, içinde oturana, satılmalı mı?