Editörler : F16 Gökçen

Yasaklı
12 Ocak 2010 08:56

Kaktüs

kaktüs ve bakımı hakkında bilgilerimi paylaşalım.

Kaktüs bir çok özelliği ile, bir çok bitkiden ayrı bir yapıya sahip. Bu yapısı onu eşsiz kılmaktadır. Kaktüs diğer bitkilere oranla çok daha az su isteyen bir bitkidir. Kaktüs içerisinde su absorve eden yapısı ile, dünyada en az su kullanarak yaşamına devam eden bitki konumundadır. Kaktüsler, yaz aylarında kış aylarına nazaran daha fazla su tüketir. Ancak kışın depoladığı su kaktüse bir yaz boyunca yetecektir.

Kaktüs yapısı gereği fazla toprak isteyen bir bitki değildir. Çöl iklimine ve çöl yaşamına ayak uyduran bu bitki, ne toprak nede su ister. Evet sonuçta yaşayan her bitki toprak ve suya ihtiyaç duyar, ancak kaktüs bu ihtiyacı dünyada en az duyan bitki türüdür.

Bu yüzden Kaktüs Bitkisi, gövdesinden çok daha küçük saksılarda yetişmektedir. Dışarıda satılan kaktüs bitkilerine bir göz geçirin, kocaman gövdeli kaktüsler minicik saksılarda yaşarlar. Zaten kaktüs bitkisini büyük bir saksıya dikerseniz, kaktüsün büyümesinin duracağını göreceksiniz. Çünkü Bitki kendisini bu şekilde geliştirmiş ve alıştığından fazla toprak bitkinin can vermesine bile neden olabilir.

Kaktüsler genelde çöller de ve tropik iklim kuşağının hakim olduğu sıcak bölgelerde yetişirler. Yetişkin kaktüsler 15 ile 18 metreye kadar ulaşan boyları ile, ihtişamlı bir görünüme sahiptirler. Kaktüs bitkilerinin kökleri ise, bir ağacın dalları kadar kalındır. İşte kaktüslerin az toprak ve az su ile yaşamasındaki ana adaptasyonda budur. Kökleri çok kalın olan bu bitki, köklerinde depoladığı su ve mineralleri uzun süreler boyunca saklayabilmektedirler.

Yukarıda sayılan özellikleri, kaktüsleri bitkiler sınıfından ayırmakta ve özel bir bitki yapmaktadır. Kaktüsler kendileri içerisinde bir çok çeşiti bulunmaktadır.

emili_
Yasaklı
12 Ocak 2010 09:11

kaktüslerin birçok türü, dipten ayrılan sürgünler veya organlarla çoğaltılabilir. kopartılan küçük parçalar, kumlu toprağa dikilerek, ilkbaharda kolayca kök salar.

kasım ve ocak aylarında da çiçek vermeğe başlar. son yıllarda avrupa kaktüs tohumlarından kaktüs üretmek de mümkün oluyor. kumlu toprağa serpilen kaktüs tohumları 4 hafta sonra filiz vermeğe başlar. 6 ile 10 ay sonunda ise küçük kaktüsleri, ayrı ayrı saksılara dikmek mümkün.

kaktüs tohumdan nasıl yetiştirilir?

kaktüs sıcağı çok sever. bu yüzden tohumlar kalorifer üzerinde cam kenarlarında kolayca yetiştirilebilecektir.

yayvan bir kaba kum ile karıştırılmış toprak koyun. üzerine ince bir tabaka kum serpip,tohumları atın. hafifçe elinizle bastırın. toprağı hafifçe nemlendirin. sonra da kabın üzerine bir cam yerleştirin. böylece kabın içinde nemli-sıcak bir atmosfer meydana gelmiş olacaktır. bu kabı hemen camın önüne aydınlık bir yere yerleştirmeniz gerekmektedir.

6 veya 10 ay sonra kaktüsler büyümüş olacaktır. artık kaktüsleri tek tek ayrı saksılara dikebilirsiniz. genç kaktüsler kış aylarında çok az su ister. yine bu aylarda kaktüsler serin, fakat soğuk olmayan bir köşede muhafaza etmek gereklidir.

ilkbaharda ise kaktüs saksıları daha sıcak bir yere alabilirsiniz. ilkbaharda kaktüsleri daha sık sulamak gereklidir.

kaktüslerin daha kolay büyümesi için öneriler:

.kaktüs toprağının mutlaka kum ile karışık olması gereklidir.

.kaktüsler daima sıcak yerde bulundurulmalıdır.

.kaktüslerin içlerinde su bulunduğu için kaktüslere çok az su vermek gerekir.

emili_
Yasaklı
12 Ocak 2010 11:17

TABİKİ_BURSA
Daire Başkanı
12 Ocak 2010 15:42

bunu birkişidaha yazmişti o senmisin nar-ı şita

emili_
Yasaklı
12 Ocak 2010 16:00

hayır ben nar-ı şita değilim arkadaşım tesadüf etmiştir muhtemelen.

internette bilgi aldığımız yerler aynı olabilir.

emili_
Yasaklı
12 Ocak 2010 16:28

peki bunu ekleyebilirmisiniz sayın editim :)

emili_
Yasaklı
12 Ocak 2010 16:32

benim şansıma ya buda bulanık çıkmış

neyse şansımızı ilerki günlere saklayacağız artık. bu gün fazla zorlamayalım :)

**sude**
Başbakan Müsteşarı
13 Ocak 2010 09:54

Kaktüsleri çoğu kişiler sevmez..Görünüşüne bakarlar dikenlidir,serttir.. Belkide o yüzden ürkütücü gelir bazı kişiler için.. Ama ben severim kaktüsleri..Sabırla bakmak lazım onlara sevgini verdiğinde inanılmaz derecede güzel çiçekler veriyorlar sana.. Mutluluklarının ifadesi olarak belkide..

sukut-ı hayal
Yasaklı
13 Ocak 2010 13:11

:)) bu güzel başlık için teşekkürler sn.emili_

Benimde kaktüslerim var..vee cokk seviyorum onları..kaktüs hayranlıgım mı desem sempatim tutkum mu desem:) çevremdeki arkadasların çiçek böcek hayvan beslemeleriyle başladı bende.baktım bırben kalmısım duygusuz ınsan tabi ben:p ne alabilirim ne bakabilirim diye düşündüm sonra tamda kendime göre bir bitkide karar kıldım.sevgili kaktüslerim benim. buarada kaktüsleri bilgisayarların yanı başında bulundurmak iyiymiş diye duydum şimdi hem işyerimde hemde evde pc min hemen baş köşesinde bulundururum bir tane..

sukut-ı hayal
Yasaklı
13 Ocak 2010 13:20

evet haklısın sudeciğim kaktüsler sabır ister sonucundada muhteşem keyifler tatdırırlar sana sundukları çiceklerle.

KAKTÜS

siz kaktüs sever misiniz?

ben severim!

zordur kaktüs sevmek

ellenmez okşanmaz

binlerce dikeni vardır

ama çiçeği güzeldir

koklanmaz

korur çiçeğini kaktüs

yalnız arılara serbesttir

onların da ömrü kısadır

kaktüs sabır demektir

azla yetinmektir

dayanıklılıktır

inattır

yaşama sıkı sıkı sarılmaktır

kaktüs yaşamaktır

siz kaktüs sever misiniz? .....bu kaktüsler bana benziyor sanırım;)) yada ben bir kaktüsüm:D

**sude**
Başbakan Müsteşarı
13 Ocak 2010 16:01

:)bir sürü kaktüs çiçeğim var kiminin kendi görüntüsüne inat şahane çiçekleri var kimininde sadece dikenleri bizi korkutmak istermiş gibi..:)

sukut-ı hayal
Yasaklı
13 Ocak 2010 16:04

sude harikasın arkadaşım!!!! :)) yaşasın kaktüs kardeşliği:)

emili_
Yasaklı
13 Ocak 2010 16:34

kızlar valla şahanesini ya:)

hiç kimse anlamaz kaktüs sevgimizi ama biz yinede çok severiz. tam şu an masamda karşımda koca dikenli bir kaktüsüm var. ona bakıp yazıyorum kaktüs sevgimi.

emili_
Yasaklı
13 Ocak 2010 16:42

buda benden kaktüs severlere gelsin :)

**sude**
Başbakan Müsteşarı
13 Ocak 2010 17:02

emili resim net değil ama yinede güzel görünüyorlar..Benim kaktüslerim çiçek açsın bende fotoğraflarını çekip buraya eklerim inşallah..yalnız mayısda açıyorlar biraz zaman..

emili_
Yasaklı
13 Ocak 2010 17:04

onun bulanıklığı editimizden kaynaklanıyor.

yinede eleştirmeyeyimde kendisini her istediğimizi yapıyor sağolsun :)

hwce
Şef
13 Ocak 2010 18:21

merhabalar.. bende kaktüsü çok severim kaktüsüm 2buçuk yaşındaydı yanlış sulamamdan ötürü ne yazık ki kendilerini 5 ay önce kaybettik :( ismide osman efeydi.. diyeceğim şu ki kaktüs severler.. sularken köküne doğru sulamayın her ne kadar dikenli olsalarda çok hassaslar... üzgünüm kaktüsümü kaybettiğim için :((

emili_
Yasaklı
13 Ocak 2010 18:59

çok üzüldüm ya hwce. bir kaktüs kolay kolay ölmezdi ama. başın sağolsun diyelim bari.

hwce
Şef
13 Ocak 2010 19:25

emili çok sağo... dostlar sağolsun

sukut-ı hayal
Yasaklı
14 Ocak 2010 08:33

:)) hwce arkadasım yazık etmişsin canım kaktüse.ayda iki defa sulasan yeter çürütmüşsün kaktüsü:)) nese başka kaktüs almışsındır herhalde ona iyi bak olur mu,fazla sulama...

buarada emili eklediğin resimdeki kaktüs canlı bir şekilde karşımda duruyo şuan, ve en sevdiğim kaktüsüm o benim:))

14 Ocak 2010 09:02

benim kaktüsüm var acaba çiçek açıyormu kaktüsler?

Toplam 378 mesaj
12345678910111213»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi