Editörler :
15 Şubat 2010 18:00   

Kapalı
Olaylara Bakış Açısının Çocuk Gelişimine Etkisi

çevrenin, ailenin, okulun çocuk üzerinde ne kadar etkisi olur. acaba çocuğun fıtratı ve bakış açısıylamı oturur tüm kişilik özellikleri.

Oğuz Saygın 'ın bakış açısıyla ilgili anlattğı bir hikaye var, dilimin döndüğünce anlatayım;

uyuşturucu bağımlısı ve şuan hapisde olan bir babanın birbirinden farklı 2 oğlu uzmanların dikkatini çeker. oğlunun biri babası gibi uyuşturucu bağımlısıdır, diğeri ise bir şirkette üst düzey yönetici.

uzmanlar önce babaya giderler

- birbirinden çok farklı 2 oğlunuz var siz bunlara ayrımı davrandınız

- baba; hayır ikisiylede hiç ilgilenmedim.

cevap tatminkardır.

babası gibi uyuşturucu bağımlısı olan oğluna giderle ve sorarlar, çocuğun cevabı;

- babamı biliyorsunuz ben ne yapabilirdim ki.

uzmanları bu cevapta şaşırtmamıştır. çocuk haklıdır.

ve yönetici olan oğluna giderler asıl mesele o ne diyecektir. giderler ve onada sorarlar. onun cevabıda aynen şudur;

- babamı biliyorsunuz ne yapabilirdim ki.

birisi ders çıkartırken, öteki örnek alıyor... demekki çocuk gelişiminde çocuğun olaylara bakış açısının diğer faktörlere nazaran daha fazla etkisi var diye düşünüyorum.

15 Şubat 2010 18:40

mislina2
Kapalı

Karakter oluşumunda genlerin, kan grubunun da etkisi fazla.

Misal uyuşturucu bağımlısı bir babanın çocuğunun da ileride uyuşturucu bağımlısı olma ihtimali yüksek.

Veyahut çocuk babadan nefret eder ve bu nefretini babasının isteklerinin zıddını yaparak gösterir. Babası ?sen okumayacaksın? der; çocuk ?hayır okuyacağım? babası, ?sen adam olacaksın? der; çocuk kendi dünyasında ?hayır olmayacağım? diye babasının isteğini reddeder. Babasının taleplerinin tam tersini yapması onun içinde taşıdığı büyük korkudur. Korkusu babasına benzemesidir. Çocuk psikolojisi çok farklı.

21 Şubat 2010 17:20

bir mağdur
Daire Başkanı

uzuunnn bi cevap yazmıştım da aslında tam göndere bastım bi de ne göreyim bağlantım kopmuş. boşa gitti onca yazı.

ben o halde sonuca direkt varayım. karakter bence çoğunlukla çocuların doğarken yanlarında getirdikleri bir hediye oluyor. sonra da paketi açtığınız da ne süprizle karşılaşacağınız pek belli değil. zaten karakterlerine uymayan bir durumu ne yaparsanız yapın kabul etmiyorlar.

tecrübeyle sabittir:)

21 Şubat 2010 23:22

yaz musonu
Kapalı

Çocuğun gelişimindeki sorunlar karşısında anne babanın akılcı ve insancıl bir bakış açısına sahip olması gerekir. Bu da insanın okuması, araştırması sonucu kendini geliştirmesi ile mümkündür. Ancak, her şeye rağmen taraflardan birinin yaradılışı biraz olumsuz ise bu sürecin sağlıklı işleyebilmesi aynı oranda güç olur.

12 Nisan 2014 21:28

_neden_
Müsteşar Yardımcısı

Dün uzunca bir zamandan beri aramayan bir arkadaş aradı; nasılsın, iyi misin faslından sonra "ya sana bir şey soracağım"

...

"Ben artık pes ettim, bana bir kitap öner."

Eğer hayat film gibi değilse, o halde kitap gibidir...

Etkili Anne Baba Eğitimi / Thomas Gordon

14 Nisan 2014 08:59

4.rasputin
Kapalı

kitapla çocuğunu büyüten bir topluma acıyorum doğrusu, deneysel anne babalık mı olurmuş. bu içgüdülerle oluşur

14 Nisan 2014 15:11

_neden_
Müsteşar Yardımcısı

Bence okullar özgür beyinlerin önündeki en büyük engel... Okulsuz eğitim olmalı...

Cumhur başkanlığı için üniversite şartı kaldırılmalı... Bülent Ecevit'in cumhur başkanlığı kim bilir ne kadar güzel olurdu... Sırf üniversite şartı yüzünden mahrum kaldık öyle bir dehadan...

Ya da yok yok, en iyisi uygulamalı yemek tarifi kitapları...

Onu da okuyalım ama uygulamayalım, böylesi daha eğlenceli... Nasılsa uygulamalı olması, uygulanmasını zorunlu kılmıyor...

Toplam 6 mesaj

ANKET
Sizce, Kurban Bayramı tatili 9 güne çıkarılmalı mı?