Editörler : Pangaea

serra78
Genel Müdür
27 Şubat 2010 23:26

matematik03 zirve yayınlarını alıcaktım ama güvenderin dgs kitabı ile öss mat 1 kitabınıda çok öneriyorlar.dgs kitabında her konu sonunda 50-60 tane çözümlü soru tipi varmış.ben şu an tamamen sıfır değilim.2008 dede hazırlanmıştım.bu ikinci hazırlanışım ve birebir mat çalıştığım biriside var.zirve yayınlarının 6-7-8 sınıfıyla uğrasmasam diyorum.senin güvenderle ilgili bir bilgin varmı?öneririmisin?ya birde bazen bir sözelciden beklenmicek zor bir soruyu çözerken bazen çok basit soruyu çözemiyorum.bu yüzdende hala matematikten ne seviyede olduğumu anlamış değilim:(neden acaba?

baysan240
Kapalı
28 Şubat 2010 02:01

arkdaşlar bildiğiniz kaliteli çözümlü soru kitabı varmı ?

28 Şubat 2010 10:25

Dgs kitapları cok basıt. Dgs kıtaplarına calısıpta "Kpss Lisans" sınavının matematiğini yapıcam diyorsan hüsrana uğrarsın. Ölç tart iyi düşün ona göre hareket et... Çalışan arkadaşlara kolay gelsin...

serra78
Genel Müdür
01 Mart 2010 08:48

evt dgs basit kalabilir.öss mat1 almak lazım o zaman

Hayatta olmaz
Kapalı
01 Mart 2010 09:38

merhaba arkadaşlar

sizlerin yazılarını okudum haddime değil belki tavsiye vermek amam matematiği fullayen biri olarak tüm denemelerde söle birşey söliyim sizlere

hiç baslamayanlar varsa yada dert edinen ler her seferinde marematik calısmaya oturanlar ve de hiç içinden gelmeyenler için diyeceğim şey gidip ilk işiniz konu anlatım lı dan da önce çözümlü matematik kitabı almak ve de ilk konuyu konu anlatımlıdan çalıstıktan sonra hemen ara vermeden ilk konu ile ilgili tüm çözümlü soruları çözmek ardından yine ara vermeden soru bankasından soru çözmek

yine buna ragmen çözemediğiniz soru olursa ben yardım cı olmaya calısırım

şöle düşünün matematik i anlamaya basladıkça inanın zavekli hale getirmek sizin elinizde alın çözümlü kitabı bir kaçta ne mesela tumayın kitabını acın soruyu kendiniz çözmeyi sonra bakmayı denemeyin çözümü ne direk çözüme bakıp soruyu beraber algılayın inanın bunun faydasını göreceksiniz. ama şöleki yapmanız gereken şey çözümlü testlerden sonra hiç ara vermeden soru bankasından ilgli soruları çözümlü ye göre kendiniz çözmeniz

herkese kolay gelsin

serra78
Genel Müdür
01 Mart 2010 10:09

hayatta olmaz sağol önerilerin için arkadasım ama ben senin bu dediklernin aynısını yapıyorum.ihtiyacın ve datanın çözümlü soru bankasını aldım.önce konu anlatımından çalışıyorum.netten video dinliyorum.sonra ara vermeden çözümlü soruları kendim çözmeye çalışıyorum.nasıl çözülmüş diye bakıyorum.bu şekilde evt fayda gördüm ama yetmiyor arkadasım.15 gündür üslü sayılarla uğrasıyorum.yapamadığım soru olunca çözümlü kitaba bakıyorum benzeri varmı nasıl çözülmüş diye.valla sıkıntı yani.bela oldu bu matematik basıma çok zamanımı alıyor.tarihi 8 günde bitirdim ama mat de bir konu 15 günümü alıyor.napıcam bilmiyorum.

Hayatta olmaz
Kapalı
01 Mart 2010 13:12

serra arkadasım

anlıyorum m seni yabi bde eger matematik dersini sevmesen zor olur

şöle diyebilirim sanan ancak senbu şekiil de gşit baska care yok ama sınavda en cok hangi konudan cıkıyorsa soru tipi onlara öncelikver derim ben

mesela problemler kkonusu Allah sabır versin baska care yok ki en ii yöntem bu sabırla böle yapacaksın bende de bu tarih için gecerli ne yapalım kosucagız peşinden

kolay gelsin herkese

serra78
Genel Müdür
01 Mart 2010 22:52

güncel ve arkadaslar matematiğe sıfırdan baslayıp ilerleme kaydedenler yöntemlerini paylaşssınlar lüten.tabi matçı arkadaslarında önerileri olursa iyi olur

uscan
Aday Memur
05 Mart 2010 15:44

gnc

serra78
Genel Müdür
05 Mart 2010 16:19

ya bu matematik derya deniz.ne bu ya.binlerce soru tipi var.sözel gibi sınırı yok.bugün köklü sayıları çalışıyordum.tam özelliklerini kurallarını bitirdim ,anladım ,soru çözmeye gectim.köklü sayı içine çarpanlara ayırma kuralınında olduğu soru ile karşılastım.bu ne ya.evir,çevir,karesini al birsürü şet.kabir sorgu sualimi ne.

aysirinler
Memur
05 Mart 2010 21:10

serra 78,

Uzman kariyer yayınlarının sözelciler ve sayısalcılar için ayrı ayrı soru bankalarını gördüm.yeni öğrenmeye başlayanlar sözel matematiğinden başlasın derim,geliştirdikçe zorlarını çözersin;çünkü yapamadıkça cesaretin kırılmasın zaman ister öyle hemen bütün soruları kim çözmüş ki çalışırsan olur.Benim lisede temelim iyiydi öys de 52 matematikten 44 netim vardı.O yüzden zorlanmıyorum ama soru çözdükçe geliştirirsin ,kolaydan zora doğru git derim..

serra78
Genel Müdür
06 Mart 2010 09:52

tsk ederim aysirinler,çok şükür ben öyle temeli hiç olmayan sözelcilerden değilim.bayağı gelişti.netten video izliyorum.çözmlü soru bankalarından soru tiplerini inceliyorum falan ama gercekten zaman istiyor.sınava 4 ay kaldı.matematiği öyle çok temelden almaya zaman yok.hani öyle sbs kitaplarından falan zaten o kadar kötü değilim. ama bazı yayınlar zor soru soracağım diye çok gereksiz yere zorlamışlar.ben o kadar matematik bilsem gider tıp okurdum.benim anlamadığım mesela ihtiyacın yaprak testinde 20 soruluk test var 15 tanesini falan yaparken bir baska yayında 3-4 tane ancak yapabiliyorum.bunu anlamıyoum.

petsy07
Genel Müdür
06 Mart 2010 14:11

ihtiyacın matematiğinin sbs sorularından farkı yok zaten.o soruları ölçü almayın mümkünse ygs kaynaklarından çalışmak daha mantıklı.

bilozof
Şef
06 Mart 2010 16:54

serra78

Bende sizin tersinizi düşünüyorum.Bencede, Tarih derya deniz.Bu zamana kadar hep sözelim iyi olmuştur.Ama Kpss tarihi çok karışık,karışık olmakla birlikte bilgi içinde bilgi gerektiren bir ders.Hele o öncüllü sorular aşırı bilgi gerektiriyor,bazen bilgi de yetmiyor insan yanılabiliyor;ama Matematik öyle değil,biliyorsan biliyorsun,bilmiyorsan bilmiyorsun,net yani.O yüzden ben aslında Kpss'de en çok Tarih'ten korkuyorum.

uscan
Aday Memur
14 Mart 2010 01:08

valla matematık ıcın ıhsan coskunun kıtabı supermıs herkese tavsıye ederım.anladıkca ve soru cözdükçe kendıme ınanamıyorum

bahtsızXXX
Aday Memur
14 Mart 2010 05:10

Arkadaşlar ben matematik öğretmeniyim istanbul da ikamet ediyorum şunu söyleyeyim herkesin bir yoğurt yiyişi vardır kimisi 0 dan kendi imkanlarıyla öğrenir kimisi kaynak ve cd lere başvurur kimisi özel ders alır kimisi dersaneye kayıt olur ama herkes bir şekilde muhakkak öğrenir o kadar umutsuz olmayın şu an özelders almak riskli çok paranız gidebilir en iyisi dersaneye maddi imkanınıız varsa kayıt olmak yalnız mat öğretmenini iyi araştırın isimli dersaneler öğretmenin kalitesine pek bakmıyor karambole gitmeyin sadece matematik için gidecekseniz kontenjanı az olan dersaneler avantajınıza olabilir kitap olarak ta ihtiyaç yayıncılık önerebilirim ama ilk 60 sayfasına boşuna bakmayın sınavda soru çımıyor Sayı basamakları Rasyonel s mutlak d basit eşitsizlikler köklü üslü oran oranti yaş karışım bir de grafik problemlerini en iyi bu kitapdan anlarsınız ben özel ders vermiyorum vernlerde saatini 30 Tl civarında veriyor oda 20 ders yapsanız 600 Tl niz gider ama kazanma garantisi yok En iyisi siz çevrenizde iyi matematik bilen bir akrabanız bu lise öğrencisi dahi olabilir onun desteği ile ihtiyaç, yediklim ,irem yayıncılık kitaplarının herhangi birinin son baskısını alın ve çalışın, sakın deneyim yayınlarını tercih etmeyin müthiş derecede hatalar var. Şimdiden başarılar

uscan
Aday Memur
21 Mart 2010 00:48

...........

_ferhatça....
Kapalı
21 Mart 2010 01:36

serra78

Kardeş,size bazı önerilerim olacak.

Matematik temeliniz zayıfsa hemen öğrenmeyi beklemek ve matematiğin mantığını kavramayı ummak yanlış olur.Matematik iki ayrı ders gibidir.İlki konuyu öğrenmek,ikincisi soru çözme stillerini öğrenmek.Sizde farketmişsiniz, matematikte bir sürü farklı soru tipi var.Bunlara adapte olmak ise elbette zaman alır.

He diyeceksiniz ki 15 günümü üslü sayılara verdim daha ne yapayım.İşte bu noktada stratejik bir hata var.Matematik temeliniz zayıfsa elbette matematiğe yüklenmelisiniz ama bu şekilde değil.Şöyle ki:

Matematiğin cebir kısmında 25 konu var.Siz hergün iki konu çalışırsanız,13 günde bir defa tüm konuların üstünden geçmiş olursunuz.Bu çalışmanız esnasında da yapamadığınız soruları işaretleyin,çözmeyede uğraşın ama çokta üstünde durmayın.13 gün sonra ikinci çalışmanıza geçin.O işaretlediğiniz yapamadığınız sorulardan birkaçının çözümünü anladığınızı göreceksiniz.Üçüncü çalışmanızda o sorulara daha bir aşina olacaksınız.Bu şekilde çalışırsanız,üç ay içinde matematiğin tamamını 6 defa elden geçirmiş olursunuz ve artık altıncı çalışmanızda çözemediğiniz soru sayısı bir elin parmaklarını geçmez.

Peki neden böyle çalışmalıyız?Çünkü,zihninize zaman tanımalısınız.Matematik sizinde farkettiğiniz gibi içiçe geçmiş konulardan oluşuyor.Zihninizin bu bağlantıları kurabilmesi için zamana ihtiyacı var.Bir konu üstünde çok fazla zaman harcamak ise ters teper ve sizi daha beter strese sokar.

Bizi en çok zorlayan dersleri gün içinde çalıştıktan sonra gece yatmadan önce tekrar çalışmakta çok etkili bir yöntemdir.Çünkü beynimiz gece yatmadan önce en son ne ile meşgul olduysak onu sabaha kadar işler.Bunu şöyle tarif edebiliriz.Siz gün içinde yaptığınız çalışmalarla bilgi deponuza bilgileri gelişigüzel atmış oluyorsunuz.(Tabi bu zayıf olduğumuz dersler için böyledir)Gece yatmadan önce bir tekrar yapıp çözemediğiniz sorulara ve konunun anlamadığınız yerlerine tekrar bakıp uykuya daldığınızda ise ,beynimiz o bilgileri sabaha kadar tasnif eder.Tıpkı dağınık bir deponun düzenlenmesi gibi...

Üniversiteye hazırlanırken gece yatmadan önce matematik çalışmıştım.Bir yaprak test çözdüm ama 3 soruyu yapamadım.Uğraş uğraş,yok sonuç çıkmıyor bir türlü.Neyse yorgunlukta çökmüştü,vurdum kafayı yattım.Sabah dersaneye gideceğim ve kahvaltı hazırlanana kadar şu 3 soruya bir daha bakayım dedim.O 3 soruyu çözmem 3 dakikamı bile almadı:)Akşamki çalışmamda gözümden kaçan noktaları gördüm ve soruları takır takır çözdüm.

Bu sebeple, bu gece çalışmasınıda ihmal etmeyin derim.

@uscan kardeşimizde belirtmiş,bende tekrar vurgulamış olayım,gerçektende İhsan Coşkun hocamızın kitabı,matematik temeli zayıf olan arkadaşlarımız için bir ilaç.Ve ben bunun birebir şahidiyim.Şöyle ki:

Sayısal çıkışlı biri olarak bende yakınlarımızın çocuklarına lise seviyesinde temel matematik anlatmıştım.Yalnız bunu yaparken kitaplarda anlatılan yolu izlemiyordum.Çünkü kitaplarda anlatılan yoldan gittiğimde çocuklar hiçbirşey anlamıyorlardı.Kendime göre bir yol ve sıra belirledim.Bu sırayı takip ettiğimde çalışmalarımız verimli oldu ve kendilerini matematik özürlü sanan bu gençler canavar gibi matematik yapmaya başladılar.

Benim için ilginç olan ise İhsan Hocamında gerek kitabında,gerekse dersanede matematik anlatırken aynı yolu takip etmesiydi.O da piyasadaki kitapların düştüğü hatayı görmüş ve konu anlatımında kendi stilini geliştirmişti.

Bu kitabın yazılma aşamalarının son demlerinde hocamın yanındaydım ve kitabın çok tutulacağından emindim.Öyle de oldu...Çünkü piyasadaki bir boşluğu doldurdu.Şu an ki yayınların matematik kitapları sayısal çıkışlıların anca kavrayacağı düzeyde.2008 kpss sınavına hazırlanırken ihtiyaç yayınlarından çalışmıştım.Çalışmam bittiğinde kendi kendime''yahu iyi hoşta dedim ,hadi ben sayısal çıkışlıyım birçok şeyi eski bilgilerime dayanarak anlayabiliyorum ama sözel çıkışlı biri bu kitaptan çalışırsa birşey anlamaz,işin içinden çıkamaz ki...''

Önceki sayfalara bakmadım,belki yazılmıştır ama ben yinede İhsan hocamın kitabını nasıl temin edeceğinize dair linki vereyim:

www.matematikkpss.com

Çenem düştü yine:)

Ennetice karar sizin kardeş.Bizimkisi sadece tavsiyelerdir.

Herkese kolaylıklar dilerim.

serra78
Genel Müdür
21 Mart 2010 14:02

ferhatca hocam verdiğiniz değerli bilgilerden dolayı tesekkür ederim .ben zaten sizin diğer baslığınızı elimden geldiğince okuyorum.bu baslığada yazdığınızı görünce sevindim.hocam ben şöyle söyleyim çalışma seklimi;her hafta bir konu çalışıyorum.mesela bu hafta mutlak değer çalışıyorum.bu konuyla ilgili 80-100 soruyuda çözüp diğer hafta baska konuya geciyorum.yani konuyu iyice anlayıp pekiştirmeden ,o konuyla ilgili yeterince soru tipi çözmeden gecmiyorum.buda bir haftada oluyor.15 gün dediğim ise sadece birkaç konu 15 günü buldu.biri üslü sayılar diğeri basit eşitiszlikler .yardım aldığım biride var.yapamadığım soruları çözdürüyorum yani.netten video dinliyorum.güzel anlatan siteler var.böyle ilerliyorum.bayağı yol katettim diyebilirim.zorlandığım bir soru yada konu üzerinde takılıp kalmıyorum.strese girsemde bu uzun sürmüyor.umarım bu çalışma seklinide uygun bulursunuz.çünkü dediğim gibi birgünde 2 konuya çalışamam.birini pekiştirmeden soru çözmeden bir baska konuya gecmek istemiyorum

ihsan hocanın mat kitabını duydum ama fırsat olmadı almaya.zaten sınavada az kaldı hocam.netten videolarla ve özel ders aldığım arkadasla idare ediyorum bakalım

_ferhatça....
Kapalı
21 Mart 2010 14:17

Kardeş,bizimkisi sadece tavsiyedir.Size uygun gelen tarafları varsa kullanabilirsiniz.

Dediğim gibi bir konuya bir hafta harcamak bana göre hatadır.Ama dikkat edin bana göre:) Günde iki konu olmazda bir konu olur sorun değil.Burdaki temel yaklaşım önemli.Adaylar sınavda yaklaşınca birazda panik haliyle herbir konuyu iyice anlayayım öyle geçeyim psikolojisine bürünüyorlar.Normaldir...Ama matematikte,matematik temeli zayıf olan adaylar için bu yaklaşım doğru bir yaklaşım değildir.Ama dediğim gibi bana göre:)

Matematikte,yukarıda anlattığım döngüyü uygularsanız toplam süre olarak siz bir konuya yine çok zaman ayırmış,çok çalışmış olacaksınız.Sadece,bunu bir anda değilde parça parça yapmış olacaksınız.Zihninize konuları özümsemesi için fırsat vermiş olacaksınız.

Ennetice karar sizindir elbette.Bu sadece benim yorumum:)

İyi çalışmalar dilerim.

Toplam 84 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi