Editörler : Lanet
23 Şubat 2010 15:51

Yazmak Bedava Seyahat Etmektir!

Sınırsızdır manzaranın sonu,uçsuz bucaksızdır.Yollar bitmez hiç,kah dağlar vardır perspektifinde,kah göller.Bazan sonu gelmez çöller.Karlar yağdırırsın bazan başına,bazanda fırtınalar kopartırsın yürek vadilerinde.

Gezersin hep,dolaşırsın ve paraya gerek yoktur bunun için.

Meylina
Genel Müdür
24 Şubat 2010 17:52

Okumak gibi.

neyzen06_
Daire Başkanı
24 Şubat 2010 20:51

yazmak illa ki meziyet,çaba,sabır,üretkenlik gerektirir edebi anlamda...Ama yazılanları okuyarak da nasıl seyahat edeceğimiz bize bağlıdır.İster durmaksızın,çok güzel,akıcı bir seyahat,ister duraklayarak,acı çekerek,engellerle karşılaşarak bir seyahat...

_neden_
Müsteşar Yardımcısı
02 Mart 2010 11:17

Yazmak; Özün söze, sözün mürekkebe akmış hali...

_neden_
Müsteşar Yardımcısı
23 Mart 2010 22:26

Yazmak, bir kalem ve bir kâğıda yaklaşmak

Yazmak, zamanda anı yakalamak

Yazmak, ilmek ilmek yüreğine dokunmak

Yazmak, sevdayı satır satır işlemek

Kendi derinliğinde kaybolmak

Kaybolduğunda çıkışa yol bulmak

Zifiri karanlıkta geceyi aydınlatmak

Ruhunun ızdırabını yüksek sesle haykırmak

Her an med cezirlerde sükûnete yol bulmak

Yazmak?

Afra2
Genel Müdür
23 Mart 2010 22:38

Yazmak, söylenmemeye yüz tutmuşluklarımı kıyılarına vurma biçimimdir..

En sağır,en dilsiz yanımı açmaktır kelimelerin efsunlu atmosferine..

Derin bir nefes alıştır satırlarda..hıçkırsam da, sussam da, sayha da atsam bir kalem uzagıma gitmez sözcüklerim...

Yazmak ruhunun derinliklerinde yüreğine dokunuşumdur sessizce..

Ruhumun ruhuna temas etmesidir habersizce...seni yazmak sahillerinde seyahat etmektir bir nevi..

_neden_
Müsteşar Yardımcısı
23 Mart 2010 22:41

"...seni yazmak sahillerinde seyahat etmektir bir nevi.."

:)

Afra2
Genel Müdür
23 Mart 2010 22:42

Öyle değil midir sevgili_neden_ :)) haksız mıyım :))

_neden_
Müsteşar Yardımcısı
23 Mart 2010 22:45

Çok şey anlatan, az kelimeler... Ben yapamasamda yapana hayran olmuşumdur.Kesinlikle Sn.Afrâ:))

Musa030405025
Müsteşar Yardımcısı
24 Mart 2010 01:13

Eğer bir şeyler artık insanın içine sığmıyorsa yazmalıdır.Yazmak zorunda olduğu için yazılan yazılar zaman kaybıdır.Hem okuyucu hem yazan için.Mevlana yazmış Yunus Emre yazmış aşk hakkında sen yazma be kardeşim aşk köpekliktir yazıp dikkat çekmeye neden çalışıyor, bizim zamanımızı zihnimizi meşgul ediyorsun?Senin amacın para kazanmak ve daha fazla kazanmak için reklam yapmak dikkat çekmek ama Yunus Emre Mevlana öyle mi?Onlar aşkı aşkın olanı paraya maddeye indirger mi?Sonra bunlar aydın oluyor biz kuru kalabalık.Bende saçmalarım istesem senin kadar!Al bakalım ''aşk düpedüz bir şerefsizliktir'' hah tutar mı bu kitap ismi:)Yakında kitap tüccarlarında, ısrarlıca isteyin.

mislina2
Kapalı
27 Mart 2010 17:48

Forumda yazmak... Bir nevi mavi yolculuktur... Bu yolculukta "düşün/fikir gemilerini" hep birlikte yüzdürerek gönlümüze yakın olan yazılarda yaşamdan bilgi ve tecrübelerimizi paylaşarak, akıl yürüterek saklı limanları keşfedip orada demirleriz... Ve düşün/fikir gemileri yeni çıktığı bu yolculukta kim bilir kaç romandan, şiir, felsefe kitabında düşüncelerden, fikirlerden geçecek ve en sonunda varacağı yere varacak...

İşimiz kişilerle değil, fikirlerle diyenlere selam olsun...

esmaa_
Kapalı
27 Mart 2010 23:17

züğürt tesellisi :D asla seyehatin yerini tutmaz çok gezen mi bilir çok okuyan mı ?

Türkçeci0505
Başbakan Müsteşarı
31 Mart 2010 00:29

"Yazamıyorsan oku" derdi edebiyat öğretmenim.

"Oku, oku , oku! Babam da aynı şeyi söylüyor öğretmenim..." derdim ben de.

Şimdi pek yazamasam da çok okuyorum.

Hey gidi günler hey.

Teşekkür ederim öğretmenim.

gamze12
Kapalı
31 Mart 2010 10:06

yazmak geriye, okumak ileriye gitmektir... tabii insan kimi zaman "geride" de birşeyler bulur, lakin benden içre ben'lere "asıl" seyahatlerin okumakla olacağı kanaatindeyim.

esssmaaa
Kapalı
31 Mart 2010 15:25

Yazmak bir kurtuluştur çoğu zaman, içinde zihninde bi yerlerde taşıdıklarını kağıda döktüğünde kurtulursun ağırlıktan, senin yerine mürekkep taşır artık yükü. Bir yaratıdır aslında, yoktan var ettiğin şeyleri dökersin kelimelere, kolay iş değildir. İhtiyaç var mıdır? Evet vardır ama bir yoldur yalnızca yükü devretmek için, herkes bu yolu seçmese de, seçenlerin ağırlığı azaldıysa gerisi teferruattır artık..

sevinçli
Genel Müdür
13 Mayıs 2010 01:39

Öncelikle okumak gerekki, bilgi ve kelime dağarcığımız gelişsin..

İçimizdekileri yazıya dökerken daha net, akıcı,keyifli bir metin çıkarmak için okumayı hedeflemeliyiz..

Sonrasında yazıya gelirsek; benim çoğu kez kendimi yazarken rahat hissettiğim bir durumdur.. Gerek şu anda, gerekse günlüklerimi yazarken kendimi rahatça ifade edebilme özgürlüğümü yani bir nev-i bedava seyahatimi gerçekleştirmenin tadını çıkarıyorum:)

Birde ileride kitap yazma hayalim var, umarım bunuda gerçekleştiririm..

_neden_
Müsteşar Yardımcısı
18 Şubat 2012 18:50

Yazmak mı bedava seyahat etmektir, okumak mı?

Okumadığım hiçbir yeri/hiçbir şeyi, seyir defterime seyredilmiş, seyahat edilmiş diye not alamıyorum. Yazmak bir seyir hali ama senaryosu olmayan seyirliklerden zevk alamıyorum. İlla okumak, yine okumak ve hep okumak...

Türkçeci0505
Başbakan Müsteşarı
18 Şubat 2012 19:25

Çok okudum. Zaman zaman da yazdım. Tarihler bugünü gösterdiğinde altından ırmak geçen bir köprünün tam ortasında durdum. Yanımdan gelip geçenlere aldırış etmeden köprü korkuluklarına dayanıp başımı ırmağa çevirdim. Makinelerin gürültü seslerine karıştırdığım hayallerimle suyun üstünden süzülen bir pet şişeye bakakaldım. Suyun üzerinde kıvrımlar çizerek ilerleyen basit bir şişeydi bu. Gözden kaybolup izini kaybettirene kadar izledim onu. Onun peşine takılıp seyahat etmek için can attım ama Pazartesi günü gidecek bir işim vardı. Hayatın beni kalıplarında sıkıştırmasına yine isyan ettim.

Okuduğum hiçbir kitap ya da yazdığım hiçbir yazı bugünkü basit pet şişe kadar peşine sürükleme isteği uyandırmamıştı bende.

Karmaşık bir insanım. Bir pet şişenin peşine takılıp onunla bilinmezlere sürüklenecek kadar karmaşık!

Taruh
Kapalı
27 Şubat 2012 09:18

bazı insanlar yazarak kendi kendilerine psikolojik terapi uygulamışlardır,

bu yönüyle yazmak, insan için sedatif bir ilaçtır.

kayıboylu
Şef
08 Mart 2012 10:59

Okumak,belirli yerlere rezerve edilmiş seyahattir.Elveda Gülsarı'da bir bozkır a yolculuk yaparsın,Hacı Murat'ta karlı ve soğuk kayalıklara.Taş Meclisi'nde,Moğolistan'ın Ren Geyiklerine binerken bulursunuz kendinizi,İtiraflarım'da kalbinizin derinliklerine bilet almışsınızdır.Ama dikkat,hepsi yönlendiricidir.Bir yön tarifi muhakkak vardır.

Yazmak geçmişe de,geleceğe de aynı anda gidip-gelebilmektir ama,sadece geçmişe gitmek değil.Tabiki okuyarak gezdiklerimizi,yazarken hatırlarız.Terapi ise yazmak,katılmak gerek.Hem düşünmek,hem yazmak,yazarak rahatlamak,yazarak not düşmek gerek ,duyguların kronolojisine.

Yazarak artanlardan,okuyarak çok olanlardan olmak dileği.Ne ala...

Lafolsun 2
Müsteşar Yardımcısı
08 Mart 2012 17:23

yazmak bir tutkuysa tutkunum yazı yazmaya

bazen reelde anlatamadıkların olur ,ya da gerçekten çevren buna müsait değildir yazmayı sevenlerle fikrini paylaşırsın ,mutlaka seni anlayan çıkacaktır ...

Toplam 23 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi