Editörler :
02 Mart 2010 22:19   

"Felsefeci" yi tanımlar mısınız?

bildiğiniz tanıdığınız...bildiğinizi sandığınız yada...gördükleriniz mesela...nasıl felsefecilerdir...bir kaç kelime kafi..

04 Mart 2010 20:40

Afra2
Genel Müdür

Okuduklarımdan tanımlamak istiyorum..

Kindi..Kitaplar onu islamın ilk yaratıcı felsefe yazarı olark tanımlıyor..ya da böyle öğretildi..nasıl bir felsefeci olduguna gelince; hakikatin peşinden koşan biraz cimri bir filozof :))

Dikkate değer gördüğüm ve hiç unutmadıgım bir sözüyle tanımlayabilirm aslında onu..hakikati arayan için hakikatin kendisinden daha değerli bir şey yoktur..

05 Mart 2010 01:16

zeyep_48_35
Yasaklı

tanımlayamayız ... >)

05 Mart 2010 01:52

mislina2
Kapalı

Felsefenin tarihini bilensiniz? Felsefe bir eylemdir diye tanımlarsak, felsefeci de eylemcidir.

Bir eylemci için bilip de söyleyememek, söyleyip de eylememek çok zor olsa gerek diye düşünürken Ahmet İnam?ın yazısı aklıma geldi. Yazısında,

'Hocam, felsefeciler neden konuşmuyor? Türkiye'nin bu sorunları karşısında felsefenin gücünü gösterin. Ne kadar pısırıksınız. Doğruları anlatın gafillere!' derler. Derim ki: 'Felsefenin böyle bir gücü mü var? Diyelim ki gücü var. Felsefenin sesini ancak felsefe kulağı olanlar duyabilir. Türkiye'de kaç yöneticinin, kaç siyasetçinin felsefe kulağı vardır?'

Konuyu daha fazla dağıtmadan bir felsefeci olarak önce sizden dinleyelim. Hocam siz felsefeciyi nasıl tanımlarsınız?

06 Mart 2010 20:00

olrik979
Şef

felsefeci filozof değildir felsefeci filozofların felsefelerini bilip aktaran kişidir. filozof ise özgün felsefi sistemini oluşturandır.demekki neymiş herkes felsefeci olabilir ama filozoflar nadir insanlardır...

14 Mart 2010 00:26

Musa030405025
Müsteşar Yardımcısı

Felsefeci kendi varlığından bağımsız olanlardan hareketle kendi varlığını tanımlamaya çalışır.Oluşun neresinde yer aldığını anlamaya çalışır.

Felsefecilerin artık cisimlerin gerçekten var olup olmadıklarını düşünmekten ziyade, insanın nasıl olup da bütün cisimlere isimler verdiğini anlamaya çalışması bence yerinde olur.

Boşlukta yaşayan bir varlık boşlukta yaşadığını nasıl bilir?

15 Mart 2010 10:06

DARA(miro)
Kapalı

boşlukta yaşayan bir varlık boşlukta yaşadığını biliyorsa boşlukta yaşadığının farkındadır sadece

önemli olan farkındalıktır

dünya dönüyordu dünyanın döndüğü kanıtlandığı gün bile...

15 Mart 2010 12:36

olrik979
Şef

_lo lo mahsoo dünya dönüyoo looo

_bırak dönsün şerefsiz

10 Mart 2013 00:19

sosyopatalog
Kapalı

filozoflar cevap vermez sorularınızı baştan yenileyerek sormaniza yararlar

11 Mart 2013 09:33

nerd
Yasaklı

insanın kendisiyle, toplumla ve doğayla varoluş ilişkilerini anlamak, açıklamak ve geliştirmek için düşünsel çaba harcayan kişi.

11 Mart 2013 17:48

supporters.
Müsteşar Yardımcısı

tanımı çok basit ; felsefe mezunu kişiye felsefeci denir .

diğer yapılan yorumlar daha çok ;

• felsefeci nasıl olmalıdır,
  • felsefeciler neyle uğraşır
  • felsefecinin derdi nedir

soruların cevabı olabilir diye düşünüyorum .bu bağlamda felsefeci soruyu doğru soran ve doğru yorumlayan olmak zorundadır .

14 Mart 2013 20:41

_neden_
Müsteşar Yardımcısı

Geçen gün kitapçıda Oruç Aruoba reyonunda biraz durakladım... Hangi kitaptı hatırlamıyorum, aslında cümleyi de tam hatırlamıyorum ama felsefeci için; "felsefeci, gelmeyecek olanı bekleyendir." gibi bir ifade kullanmıştı...

16 Mart 2013 03:12

Fer.Fecir
Kapalı

Şöyle desek yanılır mıyız acaba?

Felsefeci,"filozofu" analayan ve yorumlayandır,

"Dünden yarına" taşıma misyonunu üstlenendir,

İşin kolayına kaçmadan ama...

24 Mart 2013 21:47

Arkhe0
Yasaklı

dile anlam yükleyendir

26 Mart 2013 22:38

Arkhe0
Yasaklı

çok gerginim

27 Mart 2013 10:54

Fenomen0909
Kapalı

Düşünen sorgulayan insan.

27 Mart 2013 12:57

venom2000
Yasaklı

Anormalliklerini anlamayacak kadar gerçeği ararken gerçeklerle bağlarını koparmış kişilere denir.Dengelisine rastlamadım:)

02 Nisan 2013 02:38

Arkhe0
Yasaklı

her şeyin içinde hiçbir şey olandır felsefeci,yersiz,yurtsuz.

Toplam 17 mesaj

ANKET
Üniversiteye girişte, bazı bölümler için 'başarı sırası' çıtası getirilmesini;