Editörler : oto-danisman-expert
06 Mart 2010 13:46   


Kasko ve trafik sigortası ile öğrenmek istediğini ne varsa

arkadaşlar ankarada faliyet gösteren bir sigorta acentesiyim.

burdan sigortalarla ilgili bütün soru ve sorunlarınıza yanıt verebilir,gerek duyan arkadaşlara fiyat konusundada yardımcı olabilirim.

06 Mart 2010 13:49

beydeba08
Müsteşar Yardımcısı

1997 model bir araca neden yapmazsınız kaskoyu?

06 Mart 2010 13:56

axamstf
Memur

10 yaşını geçmiş arabalara kasko yapmamak için size birçok mazeret gözterebilirim.

ama biz 97 mpdel aracada kasko yapabiliyoruz tabi fiyatı yüksek model arabaya göre biraz pahalı olur.

06 Mart 2010 14:06

beydeba08
Müsteşar Yardımcısı

nedir mesela bu nedenler.

bakımlı bir arabanın sizce bir farkı var mı diğer araçlardan.

sonuçta kasko 3 yaşındaki aracın baskı balatasını değiştirmiyor, ya da trigerini.

06 Mart 2010 14:16

axamstf
Memur

sayın beydeba

istatistiklere göre eski mdel araç çok daha fazla kaza yapıyorlar.örneğin 10 adet sıfır araç 10 adette 10 yaşında araç kasko yapılırsa sıfır araçlardan 1 tanesi eski araçlarda 8 danesi kazaya karışıyor.

06 Mart 2010 21:17

bloma
Şube Müdürü

sayın axamstf size özelden mesaj attım cevaplarsanız sevinirim...

07 Mart 2010 17:33

axamstf
Memur

sayın bloma sorunuzu yanıtladım umarım yardımcı olabilmişimdir.

saygılarımla

07 Mart 2010 22:02

bloma
Şube Müdürü

arakdaşlar aşağıda mustafa arkaşımıza danıştığım bir kaç soru ve verdiği cevapları onun isteği üzerine paylaşıyorum aynı durumda olupta aklında soru işaretleri olanlar için

soru 1.

mustafa bey benim 2004 model skoda octavia 1.6 kazasız darbesiz bir aracım var. ben amasyada ikamet ediyorum aracı ekim ayında balıkesir susurluktan aldım ve amasyaya kadar getireceğim için orada yola çıkmdan axa dan kasko yaptırdım maximum kasko. yaklaşık 1 ay önce sokak arasında evime giderken yol kenarında yük indiren kamyonetin arka kapağı açılarak arka kapı kolunun orada parmak ucu kadar bir çökük ve biraz çizik oluşturdu. kasko yetkilisiyle görüşürüp sanayide bir kaportacı ayarlayıp eksper gördükten sonra 200 tl gibi bir masrafla lokal düzeltme ve boyama ile halledildi.

1-şimdi size sormak istediğim bu işlemden ötürü kasko indirimimde değişiklik olacak mı?

2-amasyada ikamet ettiğim için seneye poliçemi burada yenileyeceğim. burada ki acenteden yenilemem de problem olur mmu?

3-şu anda benim aracımın 1 yıllık maximum kasko poliçe masrafı ne kadar olur?

teşekkür ederim şimdiden...

cevap 1.

merabalar

sırasıyla sorularınıza cevap vermeye çalışıyım ilk sorunuz için iki durumda söz konusu olabilir.

1- a)

ilk defa kasko yaptırdığınız için şuanda yürürlükteki poliçenizde herhangi bir hasarsızlık indiriminiz yok eğer hasar almamış olsaydınız poliçenizi yenilerken %30 indirim kazanacaktınız ama budurumda poliçeniz yenilenirken yine indiirmsiz olarak işlem görecek.yani 200 ytl için ilk yıl kaskonuza başvurmasaydınız daha iyi olabilirdi.

b)eğer olay gerçekleştiği zaman bi rapor tutturup sizin aracınıza zarar veren kamyonetin kusurlu olduğunu belgelemişseniz kasko poliçenizde hiç hasar yapmamışsınız gibi işlem görerek indiriminiz %30 a yükselir.

2- türkiyenin neresine giderseniz gidin hasarsızlık indiriminizde, varsa cezanızda sizi takip eder poliçenizi istediğiniz ilde yaptırabilirsiniz.

3-aracınızın devam eden bir kaskosu olduğundan sistemsel olarak şu anda size kasko fiyatı verilemez verilsede yapılan işlem doğru olmaz en doğru fiyatlar poliçenizin bitmesine 30 gün kala verilebilir.

eğer dilerseniz ekim ayında benimle irtibata geçerseniz size sadece axa sigortadan değil bikaç altarnatifli detaylı bir kosko fiyatı çıkarabilirim.

umarım yardımcı olabilmişimdir

soru 2

çok teşekkür ederim cevapladığınız için. hasar oluştuğu anda kaza tespit tutanağı ile karşı tarafın trafik sigortası, ruhsatı vs. gibi tüm belgelerinin fotokopilerini alıp tutunakta kusurlu olduğuna dair rapor tutup imzalattım. yani bu durumda yapılan işlemden ötürü sanırm kasko indirimim geçerliliğini koruyor doğru mudur?

cevap 2

evet indiriminiz devam ediyordur.sizin için hiçbir sıkıntı yok.

bu arada sayın bloma yazışmalarımızı forum üzerinden tekrarlayabilirsek sizinle aynı sorunu yaşayan arkadaşlarımızada fayda sağlayabilirz.

saygılarımla

07 Mart 2010 22:05

hidd
Memur

......sigorta(kasko) nasıl bir bilgin varmıı

07 Mart 2010 22:21

axamstf
Memur

sayın hıdd

bugüne kadar .... sigortayla herhangi bir çalışmam olmadı,bunun sebebide çok fazla acentesinin ve anlaşmalı servislerinin olmaması piyasadada pek rekabet içinde bulunun bi şirket değil.ama türkiyede daha çok belirli bi kesime çalışan bi sigorta şirketidir.

ben müşteri olsam ..... sigorta ilk tercihim olmazdı.

07 Mart 2010 23:12

Insomniac
Yasaklı

Hocam bi forumda okudugum bir olay, kasko yaptırırken aslında hiç göz önünde bulundurmadıgımız bir soruyu gündeme getirdi.

Şöyle ki; arkadaş bir İETT otobusune arkadan çarpıyor yani kusur tamamen kendinde. Kasko şirketi araçtaki hasarı, zorunlu trafik sigortası ise İETT otobusundeki hasarı karşılıyor buraya kadar mesele yok. Ama İETT otobusunun tamiri süresince meydana gelen kar kaybını kaza yapan arkadaştan talep ediyorlarmış.

Merak ettiğim konu şu; biz kaskomuzu yaptırırken bir kloz eklettirebilir miyiz böyle durumlarda ortaya cıkabilecek gelir kaybının kasko şirketi tarafından karşılanacağına ilişkin?

Şimdiden teşekkürler

07 Mart 2010 23:39

axamstf
Memur

sayın insomniac

hayır belediye otobüsüne çarptığınızda otobüsün gelir kaybını ne trafik poliçeniz nede kaskonuz ödemiyor,tabiyki ilerleyen senelerde poliçelere şirketler böyle bir teminat eklemeyi düşünürlermi bunu bilemiyorum ama bugün itibari ile türkiyede bunu ödeyen hiçbir sigorta şirketi yok.

ayrıcı bu durum sadece belediye otobüsüne çarptığınız zaman geçerli değil kazaya karıştığınız gerek şahıslara gerekse tüzel kişilere ait ticari araçlardada size böyle bir gelir kaybı isteğinde bulunabilirler.

ayrıca ticaretle uğraşmayan herhangi bir vatandaşın arabasına çarparsanız o vatandaşta size kazadan dolayı arabasının değerinin düştüğü gerekçesiyle bir tazminat talebinde bulunabilir(tabi bu mahkeme yoluyla olacak) bu durumuda karşılayan herhangi bir sigorta yok cebinizden ödemek durumundasınız.

08 Mart 2010 18:26

hidd
Memur

teşekkür ederim

08 Mart 2010 19:45

yeniteacher
Şube Müdürü

2000 model polo marka arabam ona da kasko yapılır mı?

08 Mart 2010 21:01

axamstf
Memur

evet yapılır.

yanlız nekadar tutacağını öğrenmek istiyorsan aşaıdaki bilgileri bana göndermen lazım.ilk defa yaptırdığın ve aracın 10 yaşında olması sebebi ilede kendini yüksek bi fiyata hazırla

tc no - bunu özelden yazabilirsin

aracının plakası

lpg varmı -

aracın tam tipi

09 Mart 2010 16:42

nurSim@
Kapalı

ben axamstf nin verdiği fiyatın yarısını vererek size yardımcı olurum

09 Mart 2010 17:38

axamstf
Memur

sayın nursim

sizin bir meslaktaşınız olarak toplumda sigortacılığın saygı görmesini istiyorsak önce kendimizin yaptığımız işe saygı göstermemiz gerektiğini düşünüyorum,müşterilerle yapılan görüşmelerin bazı etik kurallar içerisinde yapılmasını savunanlardanım.

tabiyki kasko yaptırmayı düşünen arkadaşa sizde fiyat verebilirsiniz ama daha ortada hiçbir bilgi yokken ben size yarı yarıya fiyat veriyorum demenin ne derece doğru olduğunun taktirinide sigorta konusunda sınırlı bilgisi olan ve burdan bizimle yazışarak doğru bilğilendirmeyi bekleyen insanlara bırakıyorum.

saygılarımla

09 Mart 2010 17:51

axamstf
Memur

sayın yeniteacher

kasko fiyatını aracınızın daha önce kaskosu olmaığını ve tescil tarihimnin 2 aydan daha eski olduğu kriterlerine göre çıkardım.

saygılarımla

anadolu sigorta

1236 ytl vadeli 10 taksit

100,000 ytl karşı tarafa verilen zararlar manevi tazminat dahil

10,000 araçtaki yolcuların ölümü ve sürekli sakatlığı teminatı

anahtar kaybolması teminatı var

mini hasar hizmeti var

deprem -sel -terör dahil

09 Mart 2010 18:00

hayat_55
Kapalı

zorunlu trafk sıgortam yarın doluyor. ayın 10 unda yarın gıdıp yenıletecegım.yarın gıtmemde bır sakınca yk degıl mı.tskler

09 Mart 2010 20:04

axamstf
Memur

şu anda elindeki poliçe ayın 10 u saat 12:00 a kadar geçerli 12den sonra yen poliçenin araçta durması lazım.bu süre zarfında polise yakalanırsanız veya kaza yaparsanız problem olur.

10 Mart 2010 13:32

polakart
Memur

merhaba ben 1 ay önce alıp 1160 tl ye kasko yaptırdığım 2005 getz ile tam kusurlu ben olarak kaza yaptım. seneye yeni kasko yaptırırken durum ne olacak. kazada tam kusurlu olduğum için fazla para ödeyecekmiyim.

Toplam 251 mesaj
 
ANKET
Milli piyango bileti hakkında ne düşünüyorsunuz?