Editörler : smtvs
07 Mart 2010 22:30   


İç Denetçi/İç Kontrolör nedir, ne yapar, işlevleri nelerdir?

Arkadaşlar merhaba. İç denetçi/Kontrolörler'in görevi nedir? Nasıl çalışırlar? Kariyer yolları nasıldır? Bankalarda bulunan İç kontrolörler ne yapar? Genel olarak bu ve daha fazlası hakkında bilgi verecek arkadaşlar olursa sevinirim.

Teşekkürler...

07 Mart 2010 22:42

Disko Kralı
Şef
Bu mesaj 10'un üzerinde eksi oy aldığı için gizlenmiştir. Göster
07 Mart 2010 22:57

Strateji Uzmanı
Memur

Disko kralı neden böyle bir cevap verdin ki? Yazmak zorunda değilsin....

08 Mart 2010 10:30

Nure Sufi Bey
Memur

kardeş içdenetçiler şuan herhangi bir iş yapmıyorlar, müfettişlerin yerine ihdas edilen bir kadro ama herhangibir işlevi olmadı.

içdenetçilik bir nevi müfettişlerin havuza düşmeleri gibi bir görev.

08 Mart 2010 12:11

Disko Kralı
Şef

Kamudaki iç denetçilikle bankalardaki iç kontrolörlük farklı meslekler. Bankalardaki iç kontrolörler bildiğim kadarıyla müfettişin biraz yumuşatılmışı.

Kamudaki iç denetçilik ise sürekli ve önleyici bir denetim. Mesela müfettiş geldimi dairenin en fazla yüzde 10 unu denetleyebilir. Fakat iç denetçilik müessesi oturursa harika olur, zaten maaşlarıda bildiğim kadarıyla minimum 3000. Genelde denetim elemanlarından alım yapılıyor mesela müfettişler, vergi denetmenleri filan.

Yani sistematik birşey olursa harika olur. ama maliye bakanlığı önce gaza geldi oluşturdu şimdi pek tınlamıyor bildiğim kadarıyla.

09 Mart 2010 00:02

Hasan Utku
Memur

İç denetçi arkadaşlar şimdilik 3 yıldır yan gelip yatıyor. Yıllık yatma, pardon çalışma programı hazırlıyorlarmış. Yata yata bir hal olmuşlar. Daha dairelerine gider gitmez laptopları verilmiş. Lojmanlara yerleşmişler. İl özel idarelerinde iç denetçilerin ne yaptığı pek bilinmiyor. Öyleki yıllık olağan denetim için İl Özel İdaresi Denetim Grup Müdürlüğü'nden bir Vergi Denetmeni istemiş. Yaklaşık 15 gündür bir Vergi Denetmeni gidip geliyor. Ya kardeşim. 31.12.2007 tarihinden beri 2 yıl geçti. Hadi, 3 ay eğitimdi, şuydu, buydu. Ondan sonra ne yaptınız? 3500 Tl maaş almaktan başka bir şey bilmezmisiniz? Ne diyelim? Eşşek gibi çalışılan kurumlarda 2300 TL maaş, yan gelip yatılan yerlerde 3500 TL maaş. Yani, devlet malı deniz, yemeyen domuz. Yazıklar olsun. Bu ülke böylemi ayakları üzerinde duracak? Umarım birgün gerçek adalet yerini bulur.

09 Mart 2010 13:02

Disko Kralı
Şef

Hasan söylediklerine katılmıyorum ve galiba afaki konuşuyorsun. Özel idare filan bilmiyorum ama genel olarak iç denetçiler vazifelerini yapıyor. Birkaç tane iç denetçi arkadaşım var oradan biliyorum. Yatan insan tabi her meslekte var o ayrı. Ama iç denetim konusunda maliye bakanlığı biraz ciddi olsa eminin kayıo ve kaçaklar sıfıra iner. verimlilik artar.

Tabi zaman gösterecek hangimizin haklı olduğunu.

09 Mart 2010 22:46

Hasan Utku
Memur

Sayın Disko Kralı, ben masal anlatmıyorum. Ben somut bir örnek olay ve yerden sözediyorum. Burada ilgili ilin adını özellikle yazmıyorum. Ayrıca sözkonusu İl Özel İdaresi'ndeki iç denetçiler de benim arkadaşlarım. Üçü de Vergi Denetmeni iken çok çalışkan kişilerdi. Gittikleri kurumda yaptıklarının 100 misli bir çalışma yapıyor, devlete somut bir biçimde, istatistiksel olarak bir katkı sunuyorlardı. Yazdıkları raporlardaki vergi ve cezalar ile devletin kendilerine 30 yılda ödeyeceği maaşı bir raporda çıkarıyorlardı. Ancak gittikleri kurumlar eski meslektaşlarımı çalıştırmıyor. Çünkü gerçek anlamda bir denetimin istendiği yok. Özellikle rapor yazılmaması ve çalışma programı çıkarılması istenilmiş. Bunların içinde emekliliği gelmiş kişi de var. Herhalde emekli olduktan sonra anılarını yazarak ilgili kuruma katkı sunar. Ben, bu anlamda bu değerli iç denetçi arkadaşlarımı değil, yata yata adam çalıştırma sistemini eleştiriyor ve deblete gerçek anlamda katkı sunan Vergi Denetmenliği mesleğine hak ettiği özlük haklarını vermeyen sisteme , düzene yazıklar olsun diyorum.

Selamlar.

10 Mart 2010 08:54

Disko Kralı
Şef

Hasan bey haklı. Vergi Denetmenliği mesleği hak ettiği yerde değil maalesef..

11 Mart 2010 08:56

saygısız2
Aday Memur

teorik olarak iç kontrolör süreçler inceler. bir sorun gerçekleşmeden önce inceleme yapar, mevzuata uyulmuş mu diye bakar. bakar ki ileride bundan dolayı sorun çıkmasın.

iç denetçi ise sorun gerçekleştikten sonra bakar. ancak iç denetim ile iç kontrolörün görev tanımları kamu da ve bankalarda özellikle birbirine çok girer.

iç denetim ile teftiş arasında teorik olarak bir fark yoktur. ama uygulamada teftişin kurul yapısı gibi bir ayrıcalığı olabilir. ayrıca bazen anlamsız bir biçimde iç denetçiye soruşturma yetkisi verilmeyerek farklı kılınabilir.

neticede önemli olan iş tanımı-ünvan değil. tabi birde maaş ve statü önemlidir tercih yapacakken.

29 Haziran 2013 23:15

johnnash90
Aday Memur

yazılanları okudum da vergi denetmenlerine hak ettiği özlük hakkı vermeye siteme yazıklar olsun demişsiniz. sanki sesinizi duymuş gibiler artık helal olsun dersiniz :D

28 Eylül 2013 16:10

mirzaoglu34
Aday Memur

mrb. arkadaşlar ING bank iç kontrolör yardımcılığı için görüşmeye çağrıldım. genel itibariyle tartışmalarınız devlet bankaları üzerinden olsa da özel sektör için bu departman hakkında fikir sahibi olan var mı?

teşekkürler..

Toplam 11 mesaj
 
ANKET
Elektronik ürünü hangi internet sitesinden alırsınız?