Editörler : Cüneyt Barışoglu
14 Mart 2010 20:52   


astın üste küfür etmesi

Merhabalar,

Yakın bir tanıdığım astsubay, işiyle ilgili kurs gördüğü yere giderken askeri serviste bir teğmene küfür etmiş. Sebebi sakız çiğnediği için teğmen adını almak istemiş. Aralarında bir tartışma çıkmış ve sonuç olarak savunması alınmış. Askeri mahkemeye çıkacağı söyleniyor. Cezası ne olur? Bilgisi olan varsa yardımcı olmasını rica ederim. Teşekkürler

14 Mart 2010 22:13

thk13
Yasaklı

Bu söylediğine göre burada hüküm verilmez.Kaldıki bu konuda şahitlik yapan varmı,üst olan rütbelininde tahriki varmı vb gibi birçok konunun irdelenmesi lazım.Bunlardan sonucu belirler.

Ancak kanun maddesine göre net ve sabit olarak ''üste hakaret eden üç aydan bir seneye kadar hapis cezası ile cezalandırılıyor.

07 Nisan 2010 20:53

uzman özel harekat
Memur

adamı asarlar var ya

08 Nisan 2010 23:44

AsiKraL41
Yasaklı

Yok şimdi, öyle asma kesme olmaz da (Şakası bile Olmaz);

1. Olay kalabalık bir grup içersindemi gerçekleşmiş?

2. Görgü tanıkları bu hususta ne der?

3. Olayın gerçekliği varmı? Ya da büyütülmeyecek şekilde basit bir tartışmamı ?

4. Tartaklama veya darp varmı? Var ise İlk yapan / başlatan kim?

5. Bu 2 kişinin aralarında daha önce bir husumet varmıydı ?

6. Aralarında Amirlik - memurluk bağlantısı varmı?

7. Olayda taraf şikayeti varmı? Kime nasıl yapılmış?

vs....

______________________

Askeri Mahkeme Hakimi / Savcısı değilim... Kişisel görüşümdür;

LAkin bu üstte dizili sorular benzeri unsurlar ile doğrultusunda çözümlenebilecek bir olay.. Anladığım kadarı ile olayda hukuki unsurlar mevcut... Her üst disiplin bozucu bir vuku karşısında müdahale etmeye yetkilidr der yönetmelik...(!)Ve de üniformalı iken mesai içersinde sakız çiğnemek disiplin bozucu bir davranış olarak nitelendirilebilir..

İlgili arkadaş kibar bir şekilde ismini vermiş olsa idi olay kolayca çözümlenebilirdi belkide..Tabi amir/memur ilişkisi ile soruyu bu yüzden belirttim yukarıda.. Ayrıca Üst ve Amire Hakaret vs... Askeri Ceza Kanununa göre Tezat bir Davranıştır.. Suç unsurudur..

Olayı yetkili makamlar çözer ve karara bağlar artık düşüncesindeyim... Umarım hayırlısı olur..

Saygılar...

08 Nisan 2010 23:50

idealistgenç
Şef

olaylar da şahitler varsa en fazla 8 ay askeri cazaevinde yatar olur biter sonuçta meslekten men edemezler.

09 Nisan 2010 14:29

fatihler2000
Şef

gerçekten delilde varsa verecekleri enfazla 1 ay bilemediniz 2 aydır. adammı öldürdüde 8 ay yatacak....

09 Nisan 2010 17:23

40-uzman
Yasaklı

astsb a bişi olmaz eğer üstüne üstüne gidipte didikleyen olmazsa

09 Nisan 2010 19:01

kirte
Kapalı

Üniformalı sakız çiğnemek bir disiplin suçumudur? Hakim bunu disiplin suçuna sokabilir. Disiplinsizliğin olduğu yerde her üst amirdir. O arkadaşı uyaran teğmeni de amir pozisyonuna sokar. Eğer serviste küfürü duyan 7 kişiden fazlaysa ve şahitlik yapacaklarsa. Toplu erat önünde hakarete girebilir ki bunun cezası da bildiğim kadarıyla en az 12 ay.

Hukukun uçların açıktır. Esnektir. Doğru cümlelerle doğru savunma yapılırsa az bir ceza alır. Yanlış cümleler kurulup savunma yapılırsa hiç tahmin edilemeyecek kadar fazla suç alır.

Mesela askeri yargıtay astın üstüne söylediği "Allah belanı versin" cümlesini hakaret saymadı. Gerekçe olarak kişi haklarına saldırıda bulunulmadığı sadece bela okuduğu kararına varıldı. Ve askeri mahkemenin ast hakkında verdiği "üste hakaret" cezasını bozdu.

09 Nisan 2010 22:33

zikro
Yasaklı

Söylediğinin sonunu getirseydin daha mantıklı olurdu.

komutanlarına sinirlenip `Beni bunalttınız, Allah belanızı versin` diyen er hakkında `Amire hakaret` suçundan verilen mahkumiyet kararını bozdu. Karara konu olay 2004 yılında, akşam yoklamasına çağrılan er K.Y.`nin üstlerine `Bıktım artık üzerime gelmeyin, beni bunalttınız. Allah belanızı versin` diye bağırmasıyla meydana geldi. Er K.Y, hakkında amire hakaret davası açılarak 6 aydan 3 yıla kadar hapisi istendi. Suçlu bulunan er K.Y. itiraz etti. Askeri Yargıtay 4`üncü Dairesi, sözleri `hakaret` değil, `beddua` içerikli olduğunu, bir yıla kadar hapis cezası öngören `amire saygısızlık` suçundan hüküm verilmesi gerektiğini belirterek kararı bozdu.

Bu verilen ceza çokmu az sanki?Ayrıca bu arkadaşta sabıkasız ise ve darp olayı yoksa muhtemelen alt sınırdan yani 3 ay civarında bir ceza alır.Duruşmada sıkıntı çıkarmazsa 1/6 indirim olur ve sonuç olarak 2 Ay 15 Gün hapis cezası eder.Güncel infaz yasasına göre cezaevinde iyi halli durması haydıyla 2/3 infaz edilir yani 50 Gün hapisde yatar.Ayrıca kişisel görüşüm eğer adını almak isteyyen üstüne küfür etttiyse cezayıda haketmiş.Kimse kusura bakmasınama üniformayla sakız çok kötü.

13 Nisan 2010 14:38

snemsnem
Genel Müdür

zikro,

Kişisel görüşünüzü sormadı kimse, ben örnek bir olaya tanıklık eden varsa cezasının ne olacağını bilen vardır diye düşünmüştüm.Sizin görüşünüz hiç de önemli değil. Lüzumsuz mesajlar dışında cevaplayanlara teşekkür ederim.

13 Nisan 2010 21:47

zikro
Yasaklı

snemsnem,

Sende gayet iyi biliyorsun söylediklerimin doğru olduğunu ama işine gelmiyor.Zaten hata bende kendisini başka sıfatların arkasına sokup derman arayan senin gibi birisine cevap yazdım.Sen yine benim dediklerimi önemsemessin gerçi cevap yazmassın dimi bu yorumuma.Tekrar ediyorum TSK üniformasıyla sakız çiğnemek helede bunu alenen ortalıkta yapmak hiç hoş değil ve umarım bunu yapan şahıs en ağır şekilde cezalandırılır.

13 Nisan 2010 21:58

AsiKraL41
Yasaklı

Evet zikro; kişisel görüşlerden uzak duralım lütfen...Yorumunu/görüşünü yazmışsın geçmişşsin ona ok. Ama olayı zati polemik havasına sokmaya çalışmak hoş olmaz.Arkadaşım..Saygılar...

14 Nisan 2010 15:25

zikro
Yasaklı

AsiKral hiç bir şeyi hiç bir yere sokmaya çalışmıyorum.Alenen fikrimi söyledim.Ayrıca net olan bir şeyi söylemiş olmamdan yanlış sonuçlar çıkarmak insanı sadece kendi içerisinde çelişkiye düşürür.Gerçeklerin istenilenden farklı olması benim suçum değil.Hali hazırda bu sadece benim değil genelin görüşü olduğu kanaatindeyim ama yinede bağlayıcı olmamak adına bir sonraki adımı atmayayım.Saygı benden arkadaşım.

14 Nisan 2010 20:09

'Sakıncalı_Piyade'
Yasaklı

Olayın meydana gelişi ile ilgili her şey önemlilik arzertmektedir.Ayrıntıları bilmediğimiz için yorum yapmak doğru değil ama ben genel bir bilgi vereyim.

Olayda astsubayın üste ettiği küfür şahitlerle sabitse yani astsubayın üste hakaret ettiği mahkeme nezdinde kesinlik kazanmışsa astsubayın ceza alacağı bir gerçektir.Aynı şekilde teğmende astına hakaret ettiyse ve suçu sabitse oda astsubay kadar olmasada ceza alacaktır.

Bunlara ek olarak 2008 yılında yürürlüğe giren bir kanuna göre daha olayda ismi geçen sanıkların daha önce meydana gelen benzer bir mahkumiyeti yoksa cezaları askıya alınacak ve 5 yıl içersinde başka bir suç işlenmezse bu davadaki kesinleşmiş cezada uygulanmayacaktır.

Nerdenmi biliyorum?

benzer bir olay başıma geldiğinden biliyorum...

saygılarımla..

15 Nisan 2010 10:17

snemsnem
Genel Müdür

Teşekkür ederim...

16 Nisan 2010 20:31

zikro
Yasaklı

Bir yanlışı düzeltmek istiyorum.Arkadaşımızın bahsettiği ve 2008 yılında çıkarılan bir kanun var evet.Ancak bu kanun 2 yıldan az süre ile olan hapis cezalarını kapsamakta idi ilk çıkarıldığında.Kanuna göre kabaca söylemek gerekirse hükmün -yani cezanın infazının- açıklanmasının geri bırakılması yolu ile 5 yıl gözetim altında ceza donduruluyor ve sonrasında kaldırılıyordu.Başka bir hapis cezası alındığından infazı için yeni karar çıkarılıyordu.Daha sonrasında yaklaşık 15-20 gün süre ile yürürlükte kalan bu kanun "askeri suçlar hariç" ibaresi eklenerek düzeltildi.Dolayısı ile bu olayda "üste - asta hakaret" suçları askeri bir suçtur ve kesinlikle bahse konu kanun kapsamında değildir.Ör; Emre itaatsizlikte Israr suçu ( mesela cep telefonu birlik içinde kullanma-bulundurma ) bir askeri suçtur ve cezası alt sınırdan olursa 25 gün hapistir.Bu ceza bile ertelenmez bunu asker şahıslar gayet iyi biliyor ve birliklerinde örnekleriyle karşılaşıyorlar.

17 Nisan 2010 02:17

hırs
Aday Memur

bir sakız yüzünden yapılanlara bak ne olmuş çigniyorsaa tegmenim egosunu tatmin edecek ya burda söylenecek cooooookkk şey varda neyse hepimiz silah arkadasıyız diiiiimiiii

17 Nisan 2010 16:55

zikro
Yasaklı

bir sakız yüzünden derken? arkadaşlar bir sakız diyerek olayı küçümsemeyelim lütfen.hatanın küçüğü büyüğü olurmu.hata hatadır.suç suçtur. içtimaya çıkmışsın erbaş-erlerin hepsinde küçük birer sakız ve sen yoklamayı alırken bazıları balon şişiriyor bu sakızla.ne var bunda dimi ama?

18 Nisan 2010 01:56

hırs
Aday Memur

sayın zikro saçmalamayın lütfen kim neyin ne oldugunu biliyo yapmışlar bir KANUN eline geçiren çalıyo...bas teline teline sana diyecegim MÜHİM OLAN İNSANLIK . HADİ BAY

18 Nisan 2010 23:14

detailed
Yasaklı

Konu astın amire küfür etmesi...

Astın üste, yada üstün asta küfür etmeye hakkı yoktur...

Genelde üst ederse olay alt üst olur...

Duymazdan gelinir görmezden gelinir...

ast üste ederse böyle iş kriz boyutuna bile varabilir...

Kimsenin kimseye hakaret etmeye hakkı yok...

Ve lakin işin hapis cezasına varması da kanunda yeri var ama biraz değil baya abartı...

Bu ülkenin başbakanına dahi küfür edersin alacağın hapis cezası para cezasına çevrilirken ne menem bir saltanattır ki hala kalmamıştır adamı tıkıverirler içeri...

ast üst meselesinde aklıma geldi.. Hani üst küfür ederse nasıl ispatlanacak birebir durumda o da ayrı mevzu... Ne hikmetse iş amire gelince akan sular durur...

Örneklersek; yer mekan önemli değil...

Denetleme, atış denetlemesi astsubaylar atar %98, subaylar atar %85 bir ali cengiz döner denetleme raporunda, subaylar %100 astsubaylar %95... Kimsenin gıkı çıkmaz...

Bu sular hep neden yukarı doğru akar o da ayrı mevzu...

Kısaca körler sağırlar birbirini ağırlar...

Bu ülkede sakız çiğnemek disiplinsizlik...

Yeri geldi bir zabitanla sohbetimizde konuştuk... Ufacık bir bölümü anlatayım...

İnsanları dış görünüşlerine göre değerlendirmek bizim en büyük hatamız...

Albert einstein... Dünyanın kabul ettiği en büyük deha... Adamın bir tane saçı taralı fotoğrafı var mı? Yok...

Aldığınız M60 ları F 16 ları üretenlerin fabrikalarına gittiniz mi hiç? Pazuları döğmeli, bıyıklı sakallı adamlar...

Mühendisleri ona keza...

Adamlarda kafası çalışan kim varsa, o makamın sahibi...

Bizde ise saçı sakalı traşlı ama ne kadar kafası çalışmayanı varsa o makamı hakediyor durumda...

Buyrun düşünün biz neden bu haledeyiz diye...

Saygılarımla.

19 Nisan 2010 01:38

bordo07
Kapalı

bu olayda teğmen de astsubaya küfür ile cevap vererek hakaret etmişse astsubay kadar olmasa da o da ceza alacaktır. ancaaaaaaaak!!!! teğmende bu işten zarar göreceği için ve geleceğini düşüneceği için kesinlikle mahkeme safahatına gideceğini zannetmiyorum. astsubayın disiplin amiri kendisi cezalandıracaktır.

Toplam 33 mesaj
 
ANKET
Her yaz, en az bir defa, tatile çıkabiliyor musunuz?