Editörler : crops35
21 Mart 2010 08:54

90 Günlük ihbar tazminatı

slm arkadaşlar.kurumdan ayrılırken 90 günlük ihbar tazminatı denen ödemeyi alan varmı acaba?birde 40+40 yada ek ödeme maaşa ne kadar yansıyor?tşkler

gözlem hanım size birkaç mesaj attım ama çok yoğunsunuz herhalde;kısacası size nasıl ulaşabilirim;

sağlıcakla kalın.

[email protected]

gozlem
Yasaklı
21 Mart 2010 18:50

selam senaı tokur...genellıkle mesajları cevapsız bırakmamaya calısırım..ısyerımızde mufettıs vardı..yenı gıttı..o yuzden dıkkatımden kacmıs olabılır..kusura bakmayın..

90 gun odemesı..

2008 yılından sanra baska kuruma nakıl olan arkadslara turk telekom a. s tarafından odenen havuza dustugunuz tarıhten yenı kurumunuza gecıtıkten sonra alacagınız vergılerden dogan kayıplardan farklarınız.kıst ıkramıye gıbıodemelerın yapıldıgı ( bız o zamanlar ıkramıye farkıda almıstık )bır kavram..suankı uygulama nasıl neler degıstı arastırmadım..bu ucretlerden dogan fark..bu ucretler kısılerın statulerıne gore degısıyor..500 ıle 2000 hatta 3000 kadar alan var..

2008 yılı agustosta bana yansıyan eksık odemeler 3100 du..maas hesabınıza yatıyor.. vergı dılımınız havuzdayken yuzde 27 ıse havuzdakı surenız bıttıgınde yenı kurumda yuzde 15 oluyor..bunların farkı 90 gun odemesı adı altında yapılan odemedır..

40+10 dedıgımız mıktar...

01.01.2006 yılında basladı..2006 yılının temmuz ayında 40 daha verıldı. 40+40 seyyanen zam oldu..sonra bu mıktar duz memurda 116.00 lıra yacıktı..yalnız bu mıktar egustos ayının agustosunda resmı dazetede yayınlanarak ek odemeye donusturuldu..

ek odeme tarıhınde baz alacagımız nokta sız hengı tarıhte baska kuruma gectınız ve statunuz nedır..ornegın.. memur yuzde 51 oranı var..teknısyenın yuzde 68 arastırmacının yuzde 53..bu oranların katsayı ıle carpım ları ıle matametıksel ıslemle bulunacak mıktar sızın ek odemenız..ama en kısa yolunu soylemek ıstıyorum..e bordrodan, bordonuzu cıkartın..ek odeme kısmı var..ordakı mıktar su an sıze yansıması gereken mıktar..ama bu mıktar ıcın dava acılmasında gec kalınmaması gerekır..sanırım ızah edebıldım..baska soru ve sorunlarınız var ıse yanıtlamaya calısırım..sıze ve tum mucadele veren arkadaslarıma basarılar...

necati_erz
Aday Memur
01 Nisan 2010 16:38

merhabalar arkadaslar.Ben 04.01.2010 tarhinde havuze düştüm yaklaşık 3 ay olacak bizede 90 günluk surenın sonunda (yani 05.04.2010 tarihinde) 90 gunluk vergı kaybı vs odenecegını ve bunu ankara nın yapacagını soyledıler acaba bu tarıhlede dusupde bu parayı alan oldumu ben 399 khk ya gore teknısyen olarak calısıyordum 2.tıp ımzalamadan once.Aslında ne yapacagımızı da bılmıyoruz.Bizleri bu durumlara düşürenleri bir kez daha ALLAH a havale edıyorum TELEKOM un bu duruma gelmesıne sebeb olanlara hakkımı helal etmıyorummm ...

behran 21
Aday Memur
05 Nisan 2010 11:21

Telekomun yeni tarifesi,Havuza düşmeden 3 ay önce bildirimde bulunulmuş ve bu 3 ayın sonunda havuza gönderilmiş ise 90 günlük ihbar tazminatını ödemiyor.

gozlem
Yasaklı
15 Nisan 2010 17:10

90 gün ödemesi dediğimiz olay2008 ocak ayından itibaren türk telekom a.s nın 90 günün sonunda vergi ,kıst ikramiye vb hakları baska kuruma baslarbaslamaz yada yakın tarihinde maas hesabınıza yatırdığı bir ücrettir...telekomun bu ücretleri ödememe gibi bir lüksü yok..ben 2008 tarıhınde 3200 ücret almıstım..behran21 türk telekom ödemek zorunda..ödenmez ise ankara 0312.5552383...03125552381...03125552382 arayınız...

halil1717
Aday Memur
16 Nisan 2010 09:51

90 günlük tazminatta şuna açıklık getirmek lazım. Sözleşmelerde hangi taraf sözleşmeyi fes edicekse bunu 90 gün önceden bildirir diyor.Eğer Telekom sözleşmeyi fes edeceğini ve hemen kurumdan ayrılmanızı isterse size bu 90 günlük ödemeyi yapıyorki bende ve 2008 yılında ayrılanlarda öyle oldu.Ancak size 90 gün önce sözleşmeniz fes ediceğini teğlig ederde sizi 3 ay daha çalıştırırsa o zaman sizin yada diğer ayrılan arkadaşların 90 günlük tazminatı alma hakkınız yok.Eğer durum böyleyse para almak gibi boş beklentiler içine girmeyin...

senai tokur
Aday Memur
16 Nisan 2010 18:23

slm arkadaşlar.Bu 90 günlük ihbar tazminatıyla ilgili dilekçe örneği varmı elinizde çünkü biz bu hakedişi almadık.14/03/2007 tarihinde tebliğ edildi;02/04/2007 tarihinde DPB ye bildirildik.Biz bu ücreti alabilirmiyiz.vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler.

senai tokur

gozlem
Yasaklı
20 Nisan 2010 07:40

selam senaı tokur..90 gun odemesını kazanan bır ıldekı mahkeme kararı varmıs.bu karar elıme gecerse bu konuda unutulmaya yuztutmus bu haklarınızıda alabılırsınız sanırım..gereklı belgeler ulasınca sıze maılınıze atacagım..basarılar..

senai tokur
Aday Memur
20 Nisan 2010 14:20

teşekkür ediyor;90 günlük kazanılan mahkeme kararını bekliyorum

gözlem hanım.

SABIRLI-CAN
Aday Memur
21 Nisan 2010 12:10

Merhaba gözlem hanım; aşağıda yazılan konularda yardımcı olabilecek aydınlatıcı cevaplar verebilirseniz çok sevinirim.

Havuza düşüp; herhangi bir yere atandığınızda orayı istememek gibi bir hakkımız varmı veya 2.bir atama yapılabilirmi süre varmı.

45 günlük süre zarfında atama yapılan yerde bekleme müddeti varmı ikinci 45 gün gibi uzayabilirmi kanunda bu varmı.

Havuz süresince özlük haklarımız T.Telekom mu karşılıyor yoksa Devletmi

90 günlük ihbar tazminatı önceden bize bildirim yapıldığı için ödenmeyecekmi......İyi günler diliyorum Tşk.ler

gozlem
Yasaklı
22 Nisan 2010 08:18

SELAM SABIRLI CAN..SORULARINIZI YANITLIYORUM...

1.hAVUZA DUSTUKTEN SONRA YAPMANIZ GEREKEN TEK SEY, DEVLET PERSONEL BASKANLIGIAN TELEFONLA HANGI KURUMA DUSTUGUNUZU OGRENEBILIRSINIZ..DIYELIM OGRENDINIZ..O KURUMA ATAMA YAZINIZ BAKAN ONAYINDAN CIKMADI ISE BASKA KURUM ICIN O GITMEK ISTEDIGINIZ KURUMDAN SIZI ISIM OLARAK NAKIL OLMANIZI ISTEMELERI GEREKIR..SU AD SOYADDAKI KISI KURUMUMUZA ATAMASI GEREKMEKTEDIR DIYE.SAYET BU ISLEMI YAPARISENIZ O ISTEDIGINIZKURUMA GECEBILIRSINIZ...ATANDIGINIZ KURUMA ISTEMEMEK GIBI HAKKINIZ YOK..ATANDIKTAN SONRA BASKA KURUMA GECME ISTEMNIZ DURUMUNDA ORDA CALISAN ARKADSLARIN EMSALLERI ILE AYNI UCRETI ALIRSINIZ BUDA KAYIP DEMEKTIR..

2.YOK UZAMAZ ..BEKLEME NUDDETI DEMENIZDEKI MAKSADI ANLAYAMADIM..

3.TURK TELEKOM KARSILIYOR..DEVLET PERSONELE BILDIRILDIGINIZ TARIHE KADARKI UCRETLERI TELEKOM ODUYOR AMA FATURAYI OZELLESTIRME DAIRESINE ODEYIYORMU BILEMIYORUM..

4..90 GUN ODEMESI HAVUZA DUSTUKTEN BASKA KURUMA GECIS SURESUNDEKI FARKTIR. BU NE DEMEK..BASKA KURUMA BASLARBASLAMAZ, MAAS HESABINIZA YATAR..

bek1
Aday Memur
22 Nisan 2010 09:14

arkadaşlar 90 ödemsi konusunda arkadaşların yanıldığını düşünüyorum

90 ödemesi havuza düştükten sonraki değil havuza düşmeden önceki işverenin havuza göndereceği kişiye havuza bildireceğini 90 önceden yazılı olöarak bildirmesidir eğer bu bildirimi yapmaz ise 406 sayılı yasanın 29 uncu maddesi gereği havuza bildirmeden önce size havuza bildireceğini yazılı olarak bildirdiği tarihteki süreyi düştükten sonra geri kalan sürenin kanunen ücretini ödemek zorundadır ama telekom buna uymuyor örneğin ben 2008 nisan da 20 gün içinde havuza bildirdiler daha sonra başladığım kurumda havuzda kaldığım 50 günlük sürenin vergi kaybı olan 600 tl ödediler oysa bunu telekomla ilgisi yok evet telekom ödüyor ama 4046 sayılı yasa gereği hazineden tahsil ediyor oysa 90 günlük ihbar siz ilişiğinizi kesmeden yapılmalı tabi bu söylediklerim 2.tip imzalayan arakadaşlar için geçerlidir inşallah kazanan arkadaş vardır.yanılıyorsam net bilgisi olan arkadaş düzeltirse sevinirim kimseye 90 gün ödemesi bildiğim kadarıyla kimseye ödenmedi ikisi farklı şeyler

bek1
Aday Memur
22 Nisan 2010 09:24

Ek Madde 29 ? (Ek : 12/5/2001 - 4673/7 md.; Değişik: 16/6/2004-5189/4 md.)

(Değişik birinci fıkra: 3/7/2005 - 5398/14 md.)Türk Telekom hisselerinin devri sonucu kamu payının yüzde ellinin altına düşmesi durumunda; Türk Telekomda ek 22 nci maddenin (a) bendinin bu Kanunla yürürlükten kaldırılan hükümleri uyarınca belirlenen aslî ve sürekli görevlerde çalışmakta olanlar ile 22.1.1990 tarihli ve 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye tâbi olarak kadrolu veya sözleşmeli personel statüsünde çalışanlar ve kapsam dışı personel, kamu görevlerinden yüzseksen gün aylıksız izinli sayılır. Bu personel belirtilen süre içinde Türk Telekomda çalışmaya devam eder ve hisse devir tarihinden nakil için Devlet Personel Başkanlığına bildirildikleri tarihe kadarki aylık ücret, harcırah, sağlık giderleri, cenaze giderleri ve ölüm yardımı ile diğer malî ve özlük hakları Türk Telekom tarafından karşılanır. Bu fıkrada belirtilen süre içinde nakle tâbi personelden Türk Telekom tarafından hizmetine ihtiyaç duyulmayanlar tespit edildikleri tarihten, kendi isteği ile nakil talep edenler ise talep tarihinden itibaren en geç doksan (yüzseksen günlük aylıksız izin süresi aşılmamak kaydıyla ve 15 Ocak 2006 tarihindeki üçüncü fıkraya göre hesaplanan ücretleriyle) gün içinde Türk Telekom tarafından Devlet Personel Başkanlığına bildirilir ve bunların aylıksız izinleri bu tarih itibarıyla sona erer. Hizmetine ihtiyaç duyulmayan personelin tespiti ve kendi isteği ile nakil talebinde bulunma süresi, hisse devir tarihinden itibaren yüzelli günü aşamaz.(Değişik son cümle: 9/2/2006 - 5457/1 md.) Bu fıkranın birinci cümlesinde sayılanlardan aylıksız iznin bitiminden sonra Türk Telekomun tâbi bulunduğu mevzuata ve bu fıkraya istinaden akdedilen sözleşmeye göre çalışmaya devam edenlerden hisse devir tarihinden itibaren en geç beş yıl içinde iş sözleşmesi herhangi bir nedenle sona erenler, bu madde hükümlerine göre işlem yapılmak üzere iş sözleşmesinin sona erdiği tarihten itibaren otuz gün içinde sözleşmenin sona erdiği yılın 15 Ocak tarihindeki üçüncü fıkraya göre hesaplanan ücretleriyle Devlet Personel Başkanlığına bildirilir ve bunların bildirim tarihine kadar geçen süre içindeki aylık ücret, harcırah, sağlık giderleri, cenaze giderleri ve ölüm yardımı ile diğer malî ve özlük hakları Türk Telekom tarafından karşılanır.(Ek cümleler: 9/2/2006 - 5457/1 md.) Söz konusu personel hakkında üçüncü fıkra hükümlerinin

Tümü için

behran 21
Aday Memur
27 Nisan 2010 13:27

Slm Tokur 14/03/2007 tarihinde tebliğ edilip 02/04/2007 tarihinde Yaklaşık 18 gün sonra DPB bildirimin yapılmış. O dönemde bildirimi yapılan herkes 3 ayın sonunda yapılan kesintilerini aldı seninde alman lazım.

2010 yılından sonra Telekom bildirimden tam 90 gün sonra gönderiyor hem çalıştırıp ücretleri ödediği için vergi kaybı olmadığından sonradan herhangi bir ödeme yapmıyor.

bek1
Aday Memur
27 Nisan 2010 13:43

arkadaşlar havuza düştükten sonra 90 gün ödemesi olamaz çünkü kişi havuza düştükten sonra tüm hakları hazine tarafından veriliyor yani telekom biz havuzda iken ödediği vergi farklarını hazineden alıyor

millete de 90 gün ödemesi diye yutturuyor yani cinlik yapıyor oysa yukarda kanunda çok açık nasıl personel gitmek istediğinde kendisi isterse telekomda 90 gün tutabiliyorsa gönderdiği personele de havuza göndermeden 90 gün önce haber vermek zorundadır yada ihbar tarihi ile havuza gönderdiği tarih arasındaki süre 90 günü doldurmuyorsa aradaki farkı tüm haklarıyla ödemesi gerekir ama telekom sanki havuza bildirdiği personel kendi personeli imiş gibi

hesaplayıp vergi farkını ödüyor sonrada hazinden kesiyor kusura bakmayın ben kanundan bunu anlıyorum eğer dava edip kazana varsa ortaya çıkacaktır

senai tokur
Aday Memur
27 Nisan 2010 17:31

hayır behran arkadaşım böyle bir fark almadım;

ama konuyu araştırıyorum,ama en kısa zamanda sizide bilgilendiririm,

senai tokur
Aday Memur
27 Nisan 2010 17:42

yalnız şöyle birşey daha var.

Şirket ile imzalamış olduğum sözleşme gereğince,90 günlük süre zarfında alacak olduğum ücret ile DPB na bildirim ayındaki ücretim arasındaki farkın tarafıma aylık ücretlerimle birlikte ödenmesi halinde şirket ile imzalamış olduğum sözleşme çerçevesinde herhangi bir hak talebinde bulunmayacağımı kabul,beyan ve taahhüt etmekte olup,90 günlük süre beklenilmeksizin DPB na bildirimimin yapılmasını talep ediyorum.

formunu biz imzalamadık ve o forum şu an elimde;o yüzdenmi ki biz bu farkı alamadık,tşkler.

gozlem
Yasaklı
04 Haziran 2010 17:42

turk telekomun 90 gun odemesı konusunda hazırlıgı oldugunu ısıttım.ankara 0,312...5552824 ve 0312..5552881 telı aramanızı onerırım..bu arada senaı tokur 90 gun ıle ılgılı yazıyı maıl adresınıze gonderdım..maıl adresınıze gonderdıgım ıcersınde 9 sayfalık evraklar onların ıcersınde..4196 sayı ya gore yazılmıs bır yazı ver.. ..kazanılmıs karar ıcın de arkadsımız bıze gerı donmedı..ınsallah dava acmadan bu ucretınızı alırsınız..kolay gelsın..

senai tokur
Aday Memur
04 Haziran 2010 19:14

slm gözlem hanım;

gönderdiğiniz evraklar için tşk ediyor;saygılar sunuyorum.

gozlem
Yasaklı
05 Haziran 2010 16:40

basarılar dılerım..

Toplam 19 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi