Editörler : Cüneyt Barışoglu
02 Nisan 2010 00:17   


Kafkas kökenliler neden Çeçenistanın yokoluşuna seyirciler?

Rusyanın baskı ve zorunlu sürgünleri ile ülkemize çok sayıda kafkasyalı kardeşimizin geldiği aşikardır. Kamuoyumuzda kısaca bu halkların hepsine çerkes denilmektedir. Peki 94 ten beri devam eden Çeçen savaşında bir millet gözgöre göre yokedilirken acaba sayıları milyonlarla ifade edilen bu göçmen vatandaşlarımız neden kafkas toprakları için savaşı tercih etmedi?. İçlerinden binlerce ŞAMİL BASAYEV, CEVHER DUDAYEV çıkaramazlarmıydı?. Bir ŞAMİL BASAYEV'in ruslara neler yaptığı malum. Binlerce ŞAMİL BASAYEV olamazlarmıydı?. Ruslar çeçenistandan sonra diğer kafkas halklarını rahatmı bırakacak acaba?. Yoksa sürgünden sonra bu kardeşlerimiz artık geldikleri yerleri vatan olarak görmüyorlarmı?. O toprakların ruslara ait olduğunumu düşünmeye başladılar?. Türkiye de zaten 1. sınıf vatandaşlar(öyle olmasını da tercih ederiz) buradaki rahatlık artık atalarının mücadelesini unutturdumu?. İçlerinden onbinlerce ŞAMİL BASAYEV çıkarabilselerdi ruslar çeçenistanda kalabilirmiydi?.

Kafkas kökenliler herzaman savaşçı milletler oldukları ile övünürlerken bugün neden çeçen mücahitleri yalnız bırakıyorlar?. Çeçenistan Dağlarında aç, susuz, mücadeleye devam eden mücahidlere hertürlü destek ve yardımı yapmak öncelikle Onların tarihi görevi değilmi?. Bugün Türkiyeye Kafkasyadan gelmiş halkların ataları (Şeyh Şamil vb.) rus soykırımına seyirci kalmalarını görebilse!. Atalarının kemikleri sızlıyordur herhalde.

Birde bizim basın ve kamuoyuna mesajım şudurki: Filistin elbet kanayan yara ancak Türkiyeyi doğrudan ilgilendirmeyan filistinde olan her olay anında bütün kanallarda ajanslarda anında haber olurken Türkiyeyi daha fazla ilgilendiren Kafkasya da bir Millet yokedilmek üzere işkencelere, tecavüzlere, katliamlara maruz kalırken, dağları napalm(yasaktır) bombaları ile bombalanırken filistinden katbekat fazla masum (sivil) katledilmişken (yıllar önce sadece öldürülen çocuk sayısı 45.000) neden hiçbir şekilde kamuoyu bu konuyla ilgilenmiyor?. Dağlardaki mücahidlerin kızlarına ve kadınlarına insanlıktan nasibini almamış rus komutan ve askerleri işkence ve tecavüz ederken bu sessizlik neden?.

Unutulmamalıdırki rusya bölgede ermeni dostudur ve ermenistanı her fırsatta korumaktadır. Azeri topraklarının işgalide kızılordu desteği ile ermenilere yaptırılmıştır.

02 Nisan 2010 00:38

tarımsal
Müsteşar Yardımcısı

Türkiyenin doğrudan sorunu olmayan ve filistin sorunun muhatabı ve destekçisi 26 Arap devleti varken bizim yöneticilerimiz ortadoğu sorununu konuşmak için Davoslara giderlerken acaba neden sınırlarımızın hemen ötesinde ve filistinden katbekat fazla katliamlara, tecavüzlere, işkencelere maruz kalmış masum çeçen halkının sesini görmezden geliyorlar. Geçen yıl israilin filistine saldırında 1000 kişiyi katletti ancak bütün dünya ve Türkiye dikkatini oraya yöneltti ancak Çeçenistanı görmek için herhalde bütün Çeçenlerin katledilmesini beklemek gerekecek. hemen bütün dünyadan destek gören Filistine yardım konvoyları oluşturulurken yıkık evlerde yaşam savaşı veren çeçen halkına kim konvoylarla yardımı aklına getiriyor?. Çeçenlerin savaştığı güç unutulmamalıdırki yüzyıllarca Osmanlı ve Türk dünyasına kan kusturmuş olan ve bugüne kadar onmilyonlarca müslüman Türkü katletmiş olan moskofladır.

02 Nisan 2010 00:49

tarımsal
Müsteşar Yardımcısı

Milyonlarca kafkas kökenli kardeşlerimizi sesleniyorum. Rusların sıradaki saldırıya hazırlandıkları yer Dağıstandır. Yani rus yayılmacılığı devam edecektir. Tarihte Atalarınıza kan kusturmuş ve Vatanınızı elinizden zorla alarak atalarınızı zor şartlarda buralara sürgün etmiş rusya yeraltı zenginlikleri ve sömürme uğruna tekrar bu toprakları kan gölüne çeviriyor?. Peki sizler Atalarınızın mücadelesini neden devam ettirmiyorsunuz?. Burada oturup Şeyh Şamilin mücadelesiyle gurur duymak yeterlimi?. En azından Çeçenistanda ki insanlık dramını Türk ve dünya kamuoyuna duyurabilirdiniz tıpkı arapların filistini duyurduğu gibi.

İslami basın ve muhafazakar kardeşlerimizede çağrı yapıyorum. filistindekiler kadar Çeçenlerde müslüman değilmi?.

02 Nisan 2010 00:56

tarımsal
Müsteşar Yardımcısı

Dünyada son 15 yılın en büyük soykırım ve katliamı Çeçenistan katliam ve soykırımıdır. BM, ABD, AB, Bölge ülkeleri, bütün dünya herkes seyirci kalmıştır. En iyimser rakamlarla 250.000 masum insan(çoğu kadın, çocuk, bebek) katledilmiş bir okadarıda göçetmek zorunda kalmıştır.

Katliamı, soykırımı yapan güçlü devlet oluncamı böyle oluyor acaba?.

02 Nisan 2010 00:59

tarımsal
Müsteşar Yardımcısı

Türkiyedeki insan hakları dernekleri acaba teröristlerin haklarını korurken neden hemen sınırlarımızın ötesindeki Çeçen soykırımını görmezden geliyorsunuz?. Yoksa koministlikten gelen sempatinizmi var rusyaya?

02 Nisan 2010 01:16

tarımsal
Müsteşar Yardımcısı

Neden herkes güçlünün yanında? Fethullah Gülen hocaefendi atılan füzenin İsrailli çocukları hafif yaralaması nedeniyle ağlayıp gözyaşı döktüğünü söylüyor, Iraktaki ABD askerleri için üzülüyor ama neden Çeçenistanda yokedilen Müslümanlar için birtek söz etmiyor?. Savaşmasını yada bu yönde insanları etkilemesini beklemiyoruz ama tavsiyeleri ile açılan okullarda rus çocukları en modern şekilde eğitim alırken en azından Çeçenistana neden insani yardım için tavsiyelerde bulunmuyor?

Yine toplumda kanaat önderleri denilen kitleleri etkileme sorumluluğunda olan diğer büyüklerdende bu konuda bir açıklamaya kamuoyunda rastlanmıyor.

02 Nisan 2010 01:18

tarımsal
Müsteşar Yardımcısı

Geçen yıl Gürcistan-rus savaşı çıktı ama rusya batı, AB, ABD baskısıyla derhal durduruldu. Peki heryerde müslüman katliamına seyirci kalan batı hristiyan olan gürcistana sahip çıktı ve rusya durduruldu. Ancak aynı batı 16 yıldır Çeçenistanı görmezden geliyor.

02 Nisan 2010 01:21

tarımsal
Müsteşar Yardımcısı

İslam için Osmanlıda olduğu gibi bugünde Türkler Çeçenistana savaşa gidiyor. Müslüman halk için. Peki Çeçenistanda mücahitlik yapan çok sayıda Türk varken bir tane kürt varmı? yoksa neden?

02 Nisan 2010 17:14

tarımsal
Müsteşar Yardımcısı

Bizde Müslüman dendimi bizim dışımızda sadece Araplar geliyor herhalde bize karşı terörü açıktan destekleyen Araplar(Suriye, Irak, Lübnan) nedense bizim gözümüzde kutsal ancak diğer Müslümanların katledilişi pek ilgilendirmiyor. Halbuki Kafkaslar ve bölgedeki enerji kaynakları Türkiye için son derece önemlidir.

02 Nisan 2010 17:57

şarampol
Yasaklı

senin dedin ya tası toprağı toplar gideriz çeçenistana savaşmaya. çeçenistanın yok olduğu falan yok sen kafanı yorma..

02 Nisan 2010 19:24

tarımsal
Müsteşar Yardımcısı

Şarampol Çeçenistan daki katliamdan haberin yok herhalde orada yaşananlar yakın tarihin en büyük insanlık dramı ve devam ediyor. ruslar mücahidleri yok etmek için Çeçen dağlarını (yasaklanan) napalm bombaları ile bombalıyor. Ruslar Çeçen insanına hertürlü insanlık dışı iğrençliklerini 16 yıldır sürdürüyor.

Tabi bizim yahudi- mason- kartel medyası ve diğer medya yer vermediği için senin gibi konuya duyarsız olanlar böyle bir soykırımı yoksaymaktadırlar.

02 Nisan 2010 19:30

tarımsal
Müsteşar Yardımcısı

şarampol en az 250.000 Çeçenin katledildiği ve bir o kadarının sürgüne gittiğini nasıl görmezden gelirsin, yaralanan, sakatlananları sayarsak bir millet gözgöre göre toptan yokediliyor. Sen çıkıp diyorsunki Çeçenistanın yokedildiği falan yok! Bunu nasıl söylersin? Çeçenistan için şehit olan sakatlanan insanlara saygımız olsun, Anladığım kadarıyla kafkas kökenlisin Çeçenistan için şimdiye kadar ne yaptın?. Size Türkiyeden gidin demiyoruz ama Vatanlarınıza sahip çıkın diyoruz. En azından oraları savunan insanlara.

02 Nisan 2010 19:50

tarımsal
Müsteşar Yardımcısı

Kafkasya gibi Türkiye için çok önemli bir coğrafyada Müslüman katliamı yapılıyor yıllarca ve herkes sessiz?. Zaten büyük kahraman Şamil BASAYEV bir söyleşide inançsız batıyı anlarım ama İslam dünyasının bu soykırıma bu derece sessiz kalmasını hiç anlayamadım demiştir, aynı gazetecinin peki neden İslam dünyasına çağrı yapıp yardım istemiyorsunuz seslenmiyorsunuz? şeklinde sorusuna ise: Eğer insanların kalplerine Allah'ın mesajı ve korkusu düşmediyse benim mesajımın ne önemi varki diye cevap vermiştir. Aslında Türkiye için Çeçenya Azerbaycan kadar önemli stratejik bir ülkedir. Sayın ŞARAMPOL ve (onun gibi düşünenler) sen bana bu işe kafa yorma diyorsun ama dün internette rus vahşetinin boyutlarını gördükçe ağladım. Ben kafa yoracam ama sizler rahatınıza bakın!

03 Nisan 2010 11:05

tarımsal
Müsteşar Yardımcısı

Hani nüfus sayıları denince şu kadan kafkas kökenli var deniliyordu!. Şimdi neredeler?. Neden Vatanlarına sahip çıkmıyorlar? Yoksa kendilerini Vatanlarından atan Rusları çokmu seviyorlar?

03 Nisan 2010 12:47

dede ali
Kapalı

Ramazan Kadirovu araştırmak gerekli bu hususta?...

03 Nisan 2010 13:21

şarampol
Yasaklı

"Hani nüfus sayıları denince şu kadan kafkas kökenli var deniliyordu!. Şimdi neredeler?. Neden Vatanlarına sahip çıkmıyorlar? Yoksa kendilerini Vatanlarından atan Rusları çokmu seviyorlar" tarımsal

senin kafkasyalıları düşünmekten ziyade onlar üzerinden laf sokma peşinde olduğunu anladığımdan başlığa itibar etmedim..yanılmadımda..biraz mert olun ne diyecekseniz açık yazın..

verecek cevabım olmadığından değil, dışarıdaki güzel havayı buraya tercih ettiğimden şimdilik pas geçiyorum. cevabını yakında alırsın..

03 Nisan 2010 13:30

tarımsal
Müsteşar Yardımcısı

Moldovyadan litvanyaya kadar birçok ülkenin bağımsızlığını tanıyon Rusya neden Çeçen bağımsızlığını tanımadı ve bunun için 300.000 Çeçeni katletti?. Çünkü yeraltı kaynaklarını sömürmek

03 Nisan 2010 14:03

tarımsal
Müsteşar Yardımcısı

Ramazan Kadirov Çeçen mücahidlerin direnişini ayrılıkçılık olarak nitelendiriyor, madem bağımsızlık olmayacaktı o zaman neden Çeçenler 300.000 insanını bu savaşta kaybetti?. Kadirova sormak lazım, Kadirov soyunun son derece dindar olduğunu anlatıyor peki o zaman neden bağımsızlığı değilde rusyaya bağlılığı savunuyor?

03 Nisan 2010 14:27

tarımsal
Müsteşar Yardımcısı

Ezelden beri İslamı yoketmek ve Müslüman toplulukları kendilerine sömürge yapmak isteyen kafir ruslar şimdide kafkas topluluklarını kendilerine sömürge yapmak için Çeçenistanda 300.000 Çeçeni katletti. Ramazan Kadirov süslü süslü laflarla halkını kandırıyor. Rusyaya bağlılık şartıyla rus desteği ile iktidarda kalıyor, yani rus işbirlikçisi ve ruslar bu gibi işbirlikçiler sayesinde çeçenistanı işgal altında tutuyor?. Peki soruyorum şimdi bugün rus ordusunun çeçenistanda ne işi var?

03 Nisan 2010 15:34

tarımsal
Müsteşar Yardımcısı

Ramazan kadirovu cumhurbaşkanlığına atayan putindir. yani rusyanın kontrolundeki adam, ayrıca mücahidlerin ailelerine işkence eden ve çeçen işgalinde ruslar adına çeçenleri katleden işbirlikçi kendi kirli paraları ve rUSlardan aldığı aldığı paralarla göstermelik camiler yaparak kendini islam dünyasına dindar göstermek istiyor. Türkiyedede Seyfullah Türksoy gibi gazetecileri parayla satın alarak çeçenistanın rus toprağı olması için rus adına çalışıyor işbirlikçi.

03 Nisan 2010 17:48

tarımsal
Müsteşar Yardımcısı

Ramazan kadirovu kukla yönetimin başına getiren Putindir yani Rusyadır. Türk-Müslüman düşmanı bu kafir imparatorluk kendi atadığı bu yönetimle çeçenistanı kendinde tutarak halkın gözünü boyamak adına birkaç cami yaptırarak 300,000 çeçeni katlettiği gerçeğini gizlemek istiyor ayrıca kadirovu atayan rusya olduğuna göre kadirov Çeçenlerin lehine ve rusya aleyhine bir karara imza atabilirmi? tabiki hayır,aslında doğrudan rusyaya bağlı olan Çeçenistanın yeraltı kaynaklarını yarın kim işletip pazarlayacak? tabiki rusya. kadirov göstermelik camiler yapacağına aslına geri dönüp ülkesinin bağımsızlığı için mücadele etsin tıpkı ilk zamanlardaki gibi.

Değerli arkadaşlar kadirov gibi malesef islam devletlerinin başına tarihtede birçok yönetici geçmiştir.(Osmanlıda dahil, Emevi, Abbasi vb...) Bu ve buna benzer yöneticiler dindarlık gösterileriyle halkı kandırmışlar göstermelik camiler ve zaman zaman dini seremoniler vererek servetlerine servet güçlerine güç katmışlardır. Rusyanın atadığı kukla Kadirov en coşkulu şekilde kutlu doğum haftası gösterisi yapıyor, kirli paralarıyla göstermelik camiler yapıyor(göz boyamak için) ama diğer taraftan Moskovada saunada nataşalarla alem yapıyor. Ülkesini, milletini yani Çeçenyanın geleceğini rusyaya satıyor. Bu nasıl bir özerkliktirki yöneticilerini rusya atıyor. aslında şu anda Çeçenistan özerk bile değil rusyanın atadığı kişiler tarafından rusyaya bağlı bir despotluk rejimi.

Toplam 52 mesaj
 
ANKET
Milli piyango bileti hakkında ne düşünüyorsunuz?