Editörler : Cüneyt Barışoglu
11 Nisan 2010 17:16   


Yasaklı
AKP'de deprem üzerine deprem.Yolsuzluklar bir bir ortaya çıkmaya başladı.

Elazığ'da iki AK Partili Meclis üyesinin kendi belediye başkanı hakkında rapor hazırlamasından sonra benzer bir olay da Kars Belediyesinde yaşandı.

Ak(!) belediyelerle ilgili yolsuzluk iddiaları bitmiyor. Elazığ'da AK Parti'li Belediye Meclis üyelerinin kendi belediye başkanları hakkında rapor hazırlamasından sonra benzer bir olay da bu kez Kars Belediyesi'nde yaşandı. AK Partili bazı Belediye Meclis üyeleri AK Partili Başkanı yolsuzlukla suçlayan rapora imza attı.

AK Partili Kars Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş'un 1 yıllık icraatları hakkında Denetim Komisyonu'nun AK Parti'li başkanınca hazırlanıp, MHP ve CHP'li belediye meclis üyelerinin de altına imza attığı raporda onlarca usulsüzlük ve yolsuzluk iddiası yer alıyor.

GAZETECİLERE PARA DA RAPORDA

Belediye Denetim Komisyonu'nun AK Parti'li Başkanı Ahmet Kaya tarafından hazırlanan ve AK Parti Genel Merkezine de gönderildiği ileri sürülen 18 sayfalık raporda 2009 yılına ait gelir ve giderlerle ilgili pek çok iddia bulunuyor. Bunlardan biri belediye başkanının gazetecilere verdiği 500 liranın kaynağı ve ödeme belgeleri.

FAZLA MESAİ SORULARI

Belediyenin yemek ihalesinden, temizlik malzemesi alımına, Belediye Başkanının şehir dışında olduğu dönemlerde koruma ve şoförüne fazla mesai ödenmesinden Kars'ın düşman işgâlinden kurtuluşunun yıldönümü münasebetiyle verilen yemeğe varana kadar her alanda usulsüzlük ve yolsuzluk yapıldığı ileri sürülüyor.

İHALE YOLSUZLUĞU İDDİASI

Kars Belediyesi'nin hesaplarına ilişkin denetimde en dikkat çekici tespitlerden biri ihalelerde genellikle aynı kişilerden teklif alınması.

Elazığ'da ortaya çıkan yolsuzluk iddiaları üzerine İçişleri Bakanı Beşir Atalay inceleme yapılması için müfettiş görevlendirmişti.

11 Nisan 2010 17:19

06fatih06
Başbakan Müsteşarı

kim yolsuzluk yapıyorsa üstüne gidilip cezalandırılmalıdır.

alenen davası olan adamların, kanuna uyulmayarak görevden alınmamaları gibi kanunsuzluk yapılmamalıdır.

11 Nisan 2010 17:19

testere3buçuk
Yasaklı

türk siyaset tarihinde ilk defa, bir parti üyeleri ve yönetimi, kendi içindeki çürükleri kendileri temizliyor,

teşekkürler ak parti, teşekkürler...

11 Nisan 2010 17:22

06fatih06
Başbakan Müsteşarı

testere

harikasın kardeş:)))

11 Nisan 2010 17:25

testere3buçuk
Yasaklı

başlığı açan arkadaş haberin içeriğini okumadan buraya yapıştırırsa böyle kafamız karışır,

bu adam ak partili mi, yoksa değil mi.

ben bu haberi okuyunca duygulandım ve iyi ki ak partiliyim dedim...

11 Nisan 2010 17:51

vatanseverkuvvetler
Yasaklı

aytaç durak olayında böyle konuşmuyordunuz:)))

11 Nisan 2010 17:54

testere3buçuk
Yasaklı

vatansever, unuttun mu,

onun yolsuzluğunu da biz ortaya çıkardık)))))))))))))))

11 Nisan 2010 17:58

vatanseverkuvvetler
Yasaklı

MHP'li Meclis üyesi Mustafa Tuncel, Aytaç Durak'ın kendisi ve yakınları adına rant elde ettiği ve toplam 2 milyar ...vs vs

siz mi ortaya çıkarttınız:)))

bu adamlar akpde iken gıkınız çıkmıyordu be

11 Nisan 2010 18:01

testere3buçuk
Yasaklı

gıkımız çıktığı için size sığındı)))))

11 Nisan 2010 18:08

vatanseverkuvvetler
Yasaklı

bize sığınmışmış

adam kendisi istifa ediyor akpden.

neden de akpnin temayül yoklmasından sonra aday göstereceğiz demesi.

AKP ile yollarını ayırdığını açıklayan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, istifasına ilişkin gerekçe olarak AKP'nin 3 Aralık'ta il teşkilatı nezdinde yapılacak ?temayül yoklamasını? gösterdi. İstifaya dönük ilk yazılı açıklamasında AKP Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a gönderdiği istifa dilekçesini açıklayan Durak, ikinci yazılı açıklamasında şunları söyledi:

?Görevini halktan aldığı destekle sürdüren ve belediyecilikte markalaşan bir insana, ?300 partili ile temayül yoklaması yaptıktan sonra adaylık konusunu değerlendireceğiz? demek öncelikle o insana yıllardır oylarıyla destek veren Adana halkına hakarettir. Böyle bir tutum ve yaklaşımı şahsım ve hemşehrilerim adına kabul etmem söz konusu olamazdı.?

şimdi çıkmışlar biz attık diyorlar.yersen :)))

13 Nisan 2010 07:59

**TÜRKİYE**
Müsteşar Yardımcısı

Akız diyip kara çıkanlara kara olanlara lanet olsun..

13 Nisan 2010 18:02

vatanseverkuvvetler
Yasaklı

1 elazığ

2 kars

akpli belediyeler birer birer kendi yolsuzluklarını taşıyamaz hale geliyor

14 Nisan 2010 01:11

mohandas
Müsteşar Yardımcısı

lisanslı parti bu ya...ak parti...sütten çıkmış ak parti..ne yolsuzluğu..ergenekoncu bunlar ya...konuya bak...tez silinsin...

14 Nisan 2010 01:18

nikelaj
Yasaklı

dağılma dönemi semptomları. birbirlerini arkadan bıçaklıyorlar.

14 Nisan 2010 09:43

**TÜRKİYE**
Müsteşar Yardımcısı

Adam aklar diyor halen :))

30 Nisan 2010 00:24

OZZZZZZZY
Şef

KARS BELEDİYESİNDE AMPUL PATLADI

AKP'li belediyelerle ilgili yolsuzluk iddialarının ardı arkası kesilmiyor.

Kars Belediye Meclisi'nin hazırladığı Denetim Komisyonu'nun raporu, Kars belediyesindeki trilyonluk yolsuzluğu gözler önüne serdi.

Başkanlığı'nı AKP'li Meclis Üyesi Ahmet Kaya'nın yaptığı, AKP'li İsmet Yılmaz, MHP'li Tahsin Güngören ve Yakup Yıldız ile CHP'li Tuncer Daşdemir'den oluşan 5 kişilik Denetim Komisyonu, Kars Belediyesi'nin 2009 yılına ait hesaplarını denetledi. Komisyonun 45 günlük denetim sonucu hazırladığı 18 sayfalık rapor belediyenin trilyonluk yolsuzluklarını ortaya çıkardı.

Gazeteciler için de suç duyurusu

Denetim komisyon raporunun görüşüleceği 1 Nisan tarihindeki Belediye meclisi toplantısına basın mensupları alınmamış ve Gazeteciler Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş hakkında, ?Görevini kötü kullandığı' gerekçesiyle Cumhuriyet baş savcılığına suç duyurusunda bulunmuştu.

Belediye Başkanı AKP'li Nevzat Bozkuş ile Meclis Üyeleri'ne sunulan raporda, belediyenin Özel Kalem, Basın Yayın, Halkla İlişkiler, Mali Hizmetler, Park ve Bahçeler, Temizlik İşleri, Fen İşleri, Su İşleri ve Ulaşım Hizmetleri müdürlüklerinde yapılan yolsuzlukları tek tek sıraladı.

Komisyon yaptığı denetim sonucunda, ihalelerde usulsüzlük yapıldığı, malın maliyetinin değerinden çok gösterildiği, ihtiyaçtan fazla mal alımına gidildiği, personelin aktif çalıştırılmadığı, personelden bazılarına fazla mesai yazıldığı tespit edildi.

İşte yolsuzluklardan birkaçı

*17 Haziran 2009 tarihli 142 sayılı Belediye Başkanlığı Olur'uyla 130 adet çöp kovası alındığı görülmüştür. Bu mal alımı ile ilgili yaklaşık maliyet hesap cetveli olmadığı tespit edilmiştir. Bir adet çöp kovası birim fiyatı KDV hariç 80 TL olarak verilmiştir. Toplam olarak 12 bin 272 TL ödenmiştir. Yaptığımız piyasa araştırmasında 1 adet çöp kovası değeri KDV hariç 35 TL'dir. Aradaki 6 bin 903 TL'lik meblağın tahsiline gidilmesi ve ilgililer hakkında yasal işlem yapılması gerekmektedir.

*Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü'nün 2 milyon 136 bin 600 TL'lik ihale yaptığı, doğrudan temin yoluyla 735 bin TL'lik alım yaptığı, 17 Haziran 2009 tarih, 282 sayılı Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü'nün Başkanlık Olur'unda Başkan Vekilinin adına düzenlenen bu Olur yazısında imzasının bulunmadığı tespit edilmiştir.

*Fen İşler Müdürlüğü'nün bünyesinde çalıştırılan damperli kiralık kamyonun, aylık 9 bin TL'ye çalıştırılmasının mümkün olduğu ancak yaptığımız incelemelerde damperli kamyonun yaklaşık 13 bin 350 TL'ye çalıştırıldığı ve belediyenin aylık 4 bin 350 TL zarara uğratıldığı tespit edilmiştir. Bu farkın yasal faiziyle birlikte ilgililerden tahsil edilmesi ve haklarında yasal işlem yapılması gerekmektedir. Muhasebe kayıtları incelendiğinde 2 Ekim 2009 tarih ve 6785 yevmiye nolu evraka istinaden bu firma adına halen Karayolları 124.Şube Şefi görevinde bulunan 41736 sayılı sürücü belgesinin sahibi, ödemelerde imzası bulunan ve parayı alan kişinin Servet Güneş olduğu tespit edilmiştir. Servet Güneş'e 46 bin 654 TL para ödendiği görülmüştür. (Güneş, AKP Kars Milletvekili Zeki Karabayır'ın en yakın adamlarından biri olarak biliniyor).

*Fen İşleri Müdürlüğü'nün aldığı malzemelerin KDV dahil yaklaşık 900 bin TL olduğu ancak yetki aşımı söz konusu olduğu için Kamu İhale Kurumu'nda yetki alınmadığı görülmüştür.

*Sendika kararıyla yemek bedelleri maaşlarına yansıtılmasına karşın, işçilerin 1 Haziran ile 28 Aralık tarihleri arasında 5 bin 626 kez yemek yemiş gibi gösterildiği ve toplam 42 bin 541 TL ödendiği tespit edilmiştir.

*Hicaz Pazarı'na (Hac malzemesi satan) 555 TL'lik ödemenin dışında Özel Kalem Müdürlüğü'nün Hacca giden hacılar için yaklaşık olarak 2 bin 500 TL'li fatura ve ödeme evrakına rastlanılmamıştır.

*Sema Teknik firmasının vermiş olduğu tekliflerin toplamı 29 bin TL olmasına karşın muhasebe kayıtlarında 40 bin 653 TL'lik ödeme yapıldığı görülmüştür.

*Bütçesi 97 bin TL olmasına karşın Özel Kalem Müdürlüğü'nün 271 bin TL harcama yaptığı tespit edilmiştir.

*İnternet üzerinden kullanılan SMS hizmet yazılımı olmasına karşın neden 24 bin TL ödenerek yeni bir yazılıma ihtiyaç duyduğu anlaşılamamıştır.

*Belediye Başkanı şehir dışında olduğu halde koruması, şoförü ve Basın Müdürü'ne bir çok kez fazla mesai yazılmıştır.

*Yerel ve ulusal basın temsilcilerine elden verilen 500 TL'nin ödeme belgesine rastlanılmamıştır. (Olay basına yansımış, DHA ve CİHAN muhabirleri verilen parayı reddetmişti).

*Su İşleri Müdürlüğü'nün doğrudan teminle 213 bin TL'lik alım yaptığı, bu alımların hiçbirinde yaklaşık maliyet hesabı yapılmadığı görülmüştür. Malzeme alımlarının ne şekilde sevk edildiği, kime teslim edildiği, giriş ve çıkış fişlerinin bulunmadığı, kullanılan malzemenin dışında kalan stoktaki malzemenin miktarı istenmesine rağmen komisyonumuza gönderilmediği görülmüştür.

*3 Eylül 2009 tarih ve 577 sayılı Başkanlık makamı Olur'uyla bir adet damperli kamyon 7 ay 7 gün boyunca kiralanmış ve her seferinde aynı kişiye ait kamyonun çalıştırıldığı, yakıtı belediyemize ait olmasına karşın maliyetinin 110 bin TL olduğu görülmüştür. Buradaki tekliflerin aynı kalemle doldurulduğuna kanaat getirilmiştir.

Denetim Komisyonu'nun hazırladığı rapor, iki gün süren toplantıların ardından 25 üyelik Belediye Meclisi'nden 17 kabul oyu ile geçti. Raporu hazırlayan AKP'li denetim üyeleri de kendi hazırladıkları rapora kabul oyu verdi. Oylamada 11 üyeden oluşan AKP'li üyelerin tamamı, 2 CHP ile 4 MHP'li üye kabul oyu verdi.

30 Nisan 2010 11:02

**TÜRKİYE**
Müsteşar Yardımcısı

tskler okusun akpciler.

30 Nisan 2010 11:03

sosyaldemokratt
Yasaklı

bitmez ki yolsuzluk dosyaları.

30 Nisan 2010 11:51

militarist
Memur

ceviz kazması Türk siyasetinde ilk değildir.Daha önce Kilis belediye baskanı ilçe yönetiminin yolsuzluğunu ortaya çıkardığı için vurulmuştu.Burhan Kerküklü - MHP

Toplam 18 mesaj
 
ANKET
Zina yasağı yeniden gelmeli mi?